Prezentare Calculator Nutriţional Slăbuţe - Partea 1Cursuri pictura, desen, modelaj, istoria artei
Sunt Resposnabil Calculator nutriţional Susţin Slăbuţe - Widgets si insigne! Slabute Concurs - Sanatate, premii si distractie! Slăbuţe TV - Televiziunea slăbuţelor

Jurnal yana42 - Cât de plăcut o fi, să FII SLABUTĂ ??? …

Gaseste prietenii din orasul tau! Alba Arad Arges Bacau Bihor Bistrita-Nasaud Botosani Braila Brasov Buzau Calarasi Caras-Severin
Cluj Constanta Dambovita Dolj Galati Giurgiu Gorj Hunedoara Ialomita Iasi Bucuresti Maramures Mehedinti Mures Neamt Olt
Prahova Salaj Satu-Mare Sibiu Suceava Teleorman Timis Tulcea Vaslui Valcea Vrancea
Prima Petitie Nationala pentru Dreptul la o Viata Sanatoasa deja a fost semnata de catre 66338 oameni.
In total sunt necesare peste 100.000 de semnaturi. Fii voluntar si participa in campania de strangere de semnaturi, clic aici.
Bine ai venit pe Slăbuţe, comunitatea care în 2008 a pus bazele mişcării pentru stilul de viaţă sănătos din România! Am creat pentru tine o comunitate unică şi specială. Într-o atmosferă civilizată, alături doar de oameni de calitate si cu o vastă experientă în domeniul stilului de viaţă sănătos, corect şi imparţial vei putea învăţa şi împărtăşi experienţele tale despre sănătate, alimentaţie, sport, stil de viaţă, slăbit sănătos şi alte întâmplări interesante din viaţa ta. Daca îţi pasă de viitorul ţării noastre şi a celor din jur, poţi contribui alături de noi într-un mod responsabil la promovarea stilului de viaţă sănătos, fie prin recomandarea comunităţii, fie prin relatarea celor învăţate pe Slăbuţe. Dacă ne vizitezi pentru prima dată, îţi recomandăm să citeşti ghidul începătorilor.
Pentru ca să te înregistrezi, clic aici. Succes!
 
 
Opţiuni subiect
  #101 (permalink)  
Vechi 26 ian 2012, 18:41:43
Sand's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cunoscătorSlăbuţa cunoscător
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 09 mar 2010
Locaţie: Orange County, CA, Statele Unite ale Americii
Vârsta: 54
Dieta: de tip mediteraneana + sport
Date: 173cm, 79kg
Mesaje: 3.059
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 12 ori in 10 mesaje
Implicit Re: Jurnal yana42 - Cât de plăcut o fi, să FII SLABUTĂ ??? …

Citat:
Anterior postat de Alynuta Vezi mesajul

Asta imi doresc sa nu-mi mai pese de rautatea lor.
Dar de ce iti pasa de fapt? Mai exact...cand iti pasa? Cand rautatile lor au un sambure de adevar in ele? Cand sunt doar tampenii si aiureli? Cand iti zdruncina linistea de fapt?

Analizez si te intreb ca sa-ti raspund la fiecare in parte.
  #102 (permalink)  
Vechi 29 ian 2012, 22:27:16
yana42's Avatar
(meniuri, evolutie)
Sunt una dintre slăbuţe!Sunt una dintre slăbuţe!
Merite:
 
Data înregistrării: 01 nov 2011
Locaţie: piatra neamt, Romania
Vârsta: 54
Dieta: Montignac
Date: 160cm, 68kg
Mesaje: 588
Aprecieri acordate: 17
Am fost apreciat(a) de 33 ori in 27 mesaje
Implicit Re: Jurnal yana42 - Cât de plăcut o fi, să FII SLABUTĂ ??? …

Citat:
Anterior postat de Sand Vezi mesajul
Asta e o dorinta foarte frumoasa. Pot sa te intreb cum anume ai de gand sa elimini stresul? Ce planuri ai?
Merci de vizita...Sand! nu am raspuns până acum pentru că am laptopul defect ...si scriu si eu cand prind unul liber... Iar pe tema asta chiar ar fi de vorbit...
pe îndelete...
Am să spun doar că am început să-mi planific toate acţiunile...Şi-am început cu bugetul...Am bugetat... ca de început de an...!Dar ştii cum e... croitorul nu are haine...cizmarul...pantofi...
Niciodată nu mi-a plăcut instrumentul ăsta de plată...cardul. E prea parşiv! acum sunt ...acum nu sunt... Partea bună ar fi că poţi face plăti la distanţă ... Partea urâtă... e că nu mai deţii controlul... Marketingul funcţionează... reclame sunt peste tot... nevoi avem...Doar o planificare bună şi o discplină de fier te tine pe linia de plutire... în Românica vorbesc!
Sau sunt eu prea veche... m-am învăţat să-i repartizez ..eu fizic...
Acum nu mai ştii... s-a plătit... nu s-a plătit... O să-mi revizuiesc planificarea... o să schimb execuţia... şi-o scoatem la capăt!
Altele sunt mai grave!
....Şi-am să povestesc...pe aici... dar să-mi rezolv laptopul... că am ajuns la mâna copilului... şi mă seacă cu întrebările ... "mai ai?"
Cică mi-a venit meşterul miercuri... A stat 3 ore ... şi a doua zi nu mai mergea.... A treia zi a început să iasă fum...
Şi l-am luat de la mama lui.. pe o groază de bani...lapetopul ... nu meşterul!
Mă bucur că ai trecut pe aici!...Mai vb...
__________________
Jurnal yana42 - Cât de plăcut o fi, să FII SLABUTĂ ??? …
http://forum.slabute.ro/jurnale-slab...tae-10621.html
yana42, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Sedentar, este de 1504 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 987 kcal/zi. Pentru a slăbi 3 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 730 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
  #103 (permalink)  
Vechi 29 ian 2012, 23:27:17
Sand's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cunoscătorSlăbuţa cunoscător
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 09 mar 2010
Locaţie: Orange County, CA, Statele Unite ale Americii
Vârsta: 54
Dieta: de tip mediteraneana + sport
Date: 173cm, 79kg
Mesaje: 3.059
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 12 ori in 10 mesaje
Implicit Re: Jurnal yana42 - Cât de plăcut o fi, să FII SLABUTĂ ??? …

Citat:
Anterior postat de yana42 Vezi mesajul
Merci de vizita...Sand!Mai vb...
Este stresanta viata ta, ia-ti liber o juma' de ora macar/zi si fa ceva doar pentru tine...chiar daca suna egoist. Nu este. E cel mai important in viata sa fii in regula mental si sa te reincarci ca sa poti sa faci fata la tot. Si copii/sotul/parintii...au nevoie de tine cat mai in puteri si mental si fizic. Deci e spre binele tuturor sa-ti iei liber zilnic macar juma' de ora.

Prietene mele din Ro fac asa:
- una se scoala in fiecare zi la ora 5 dimineata (este matinala de felul ei) si pana la ora 6 sta in cada, cu spume, clabuci, toarna ulei de nu stiu ce in apa si...citeste! O ora. E liniste, se aude cum picura robinetul...miroase a sapun etc. Zice ca fara ora aia a ei/zi ar claca psihic. Dupa aia incepe totul... sa se scoale copii, sotul, scoala, serviciu, mancare, lectii, piata, mama bolnava, matusa in spital etc. Fara ora aia din cada nu ar putea sa reziste.
- alta face rebus din ala cel mai mic posibil adica cel mai greu posibil. Si participa la concursuri, ia premii in bani chiar etc. In Ro. Are un car de probleme si ea in viata dar rebusul o salveaza.
- am una care se duce la teatru o data pe saptamana cu niste foste colege, prietene vechi. E nebunie in viata ei dar doua ore pe saptamana pleaca la teatru poa' sa cada cerul, se imbraca si pleaca.
- una se duce la cosmetica si sta o ora/saptamana sa-i faca masaj la fata. Are abonament. Dupa aia pleaca acasa, e vaduva, are fata la facultate, banii sunt putini, se chinuie, tocmai i-a murit mama etc. Dar nu lipseste niciodata de la masajul facial.

Trebuie sa ai grija de tine ca sa rezisti, gaseste-ti ceva sa te relaxeze si fa-o, o sa te simti egoista la inceput dar te ajuta la cap si te transforma intr-un om mai puternic, care poate sa reziste si sa faca fata.

Si forumul ajuta dar iti trebuie ceva personal, intim, doar tu cu tine...iti da liniste. Mama mea spre ex. se duce in parc si citeste (cu termosul dupa ea). Frate-miu pleaca la pescuit si cu canoia pe lac de nebun asa...in mijlocul lacului, nu e nimeni in jur. Bunica-mea facea sepci tricotate foarte moderne si le dadea cadou. Tre' sa faci ceva sa nu o iei pe carari...

Ai grija de tine.
  #104 (permalink)  
Vechi 30 ian 2012, 10:11:26
Alynuta's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţă cunoscător, dedicatăSlăbuţă cunoscător, dedicată
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 10 mar 2010
Locaţie: Medias, Romania
Vârsta: 53
Dieta: personalizata tinand cont de anumite principii monti
Date: 159cm, 52kg
Mesaje: 12.655
Aprecieri acordate: 3.079
Am fost apreciat(a) de 3.825 ori in 1.882 mesaje
Implicit Re: Jurnal yana42 - Cât de plăcut o fi, să FII SLABUTĂ ??? …

Citat:
Anterior postat de Sand Vezi mesajul
Dar de ce iti pasa de fapt? Mai exact...cand iti pasa? Cand rautatile lor au un sambure de adevar in ele? Cand sunt doar tampenii si aiureli? Cand iti zdruncina linistea de fapt?

Analizez si te intreb ca sa-ti raspund la fiecare in parte.
Suntem un grup de prieteni care ne cautam de peste 10 ani, excursii,revelioane,concedii.In ultima perioada,ori m-am schimbat eu ,ori ceva s-a petrecut.
Ma refer la o persoana(prietena) cu care m-am impacat f. bine si din tot grupul de prieteni ne cautam cel mai des .La un moment mi-a facut niste figuri, am incercat sa le trec cu vederea desi nu mi-a fost usor, dar apoi cand s-a repetat mi-am zis ca ar fi mai bine s-o tin la distanta. Nu de alta dar eu intr-o prietenie pun suflet , si mi-am dat seama ca acest lucru nu este valabil si la ea.
Nu mi-a fost usor dar am reusit. Acum ne vedem doar cand ne adunam cu totii. Are momente cand devine f. ironica,si arunca cu sageti, se contrazice din orice,are impresia ca cineva rade de ea, sau ca ar fi centrul discutiilor. La un moment nu-mi vine nici sa mai vb. nici sa mai rad, sa nu-si inchipuie ca vorbesc ,sau rad de ea (cum de fapt am mai patit-o).
As fi vrut sa fiu mai indiferenta ca si restul grupului,dar uite ca nu reusesc, si nu inteleg de ce imi provoaca asa o stare de tensiune, poate pt. as vrea sa -i spun cateva dar nu indraznesc,poate ca mi-e teama ca ii se pune la al meu odata pata si rabufneste el.........nu stiu...
Nu stiu daca am fost destul de explicita,dar citind-o pe yana am ramascand m-am regasit in cuvintele ei.
Te pup ,si astept un sfat
__________________
Alynuta, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Usor activ, este de 1501 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 984 kcal/zi. Pentru a slăbi 2 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 985 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
  #105 (permalink)  
Vechi 30 ian 2012, 18:42:19
Sand's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cunoscătorSlăbuţa cunoscător
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 09 mar 2010
Locaţie: Orange County, CA, Statele Unite ale Americii
Vârsta: 54
Dieta: de tip mediteraneana + sport
Date: 173cm, 79kg
Mesaje: 3.059
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 12 ori in 10 mesaje
Implicit Re: Jurnal yana42 - Cât de plăcut o fi, să FII SLABUTĂ ??? …

Citat:
Anterior postat de Alynuta Vezi mesajul

Te pup ,si astept un sfat
E foarte nefericita si se simte mizerabil, se simte singura si trista, vrea atentie si cand nu o simte face din instinct orice ca sa o capete, chit ca atentia primita e buna, chit ca e proasta. In loc de nimic, vrea orice, chiar si mizerii, orice...ceva sa fie acolo ceva si catre ea, sa nu mai fie doar ea cu gandurile ei distructive.

Tu te simti nasol pentru ca tii la ea, ati fost prietene, te afecteaza. Nu-ti vine sa-i zici nimic pentru ca nu vrei sa o ranesti. Tipul tau/iubitul simte si ca sa te protejeze ar plesni-o peste gura si e de inteles asta. Uneori ajuta dar suntem bipede totusi, nu e ca in vestul salbatic sa scoti pistolul sau sa dai cu pumnul. Desi...cu unii la asta tre' sa ajungi in unele situatii cand se ajunge la care pe care. Ma rog...ideea e ca nu poti sa-i ajuti pe unii oameni oricat ai incerca. Chiar daca ii iubesti. Singura solutie este sa continui sa-i iubesti, dar mai de la distanta asa...

Exista o tehnica folosita in meditatie. Te concentrezi in liniste, singura intr-o camera unde e liniste si placut (fara tv, fara radio, fara muzica, liniste si pace), inchizi ochii, stai si intinsa daca vrei in pat...si incerci sa o vizualizezi pe amica ta in lumina, cum o inconjoara lumina si dragostea, cu ii intra in fiecare celula din corp, cum o invaluie, cum o ridica si pluteste cu ea prin cer. Ii trasmiti dragoste si lumina, pace si liniste. Trebuie sa faci tehnica asta de cateva ori la rand intr-o zi (cateva minute doar dar de cateva ori/zi) dar tre' sa fii foarte calma, sincera, sa trimiti cu inima ta, fara nici un fel de angoase, critici, vezi-o pe prietena ca pe un copil care se chinuie, imagineazati-o suferind in cochilia ei. Tu-i trimiti lumina (de fapt e din univers, tu esti doar un instrument) ca sa o ajuti.

Cum ea nu poate sa se ajute singura deocamdata...ajut-o tu asa...cu gandul. Incearca sa faci asta spre ex. in ziua de dinainte sa te vezi o data cu ea, la o petrecere sau ceva. Si vezi daca are vreun rezultat. O sa fii placut surprinsa!

P.S. Am zis ca nu mai intru sa scriu pe forum ca sunt prinsa cu diverse dar cand am citit mesajul tau nu am putut sa nu-ti raspund. Tehnica respectiva de care am scris e din Paramahansa Yogananda.
  #106 (permalink)  
Vechi 30 ian 2012, 18:53:21
yana42's Avatar
(meniuri, evolutie)
Sunt una dintre slăbuţe!Sunt una dintre slăbuţe!
Merite:
 
Data înregistrării: 01 nov 2011
Locaţie: piatra neamt, Romania
Vârsta: 54
Dieta: Montignac
Date: 160cm, 68kg
Mesaje: 588
Aprecieri acordate: 17
Am fost apreciat(a) de 33 ori in 27 mesaje
Implicit Re: Jurnal yana42 - Cât de plăcut o fi, să FII SLABUTĂ ??? …

[QUOTE=Sand;917040]Este stresanta viata ta, ia-ti liber o juma' de ora macar/zi si fa ceva doar pentru tine...chiar daca suna egoist. Nu este. E cel mai important in viata sa fii in regula mental si sa te reincarci ca sa poti sa faci fata la tot. Si copii/sotul/parintii...au nevoie de tine cat mai in puteri si mental si fizic. Deci e spre binele tuturor sa-ti iei liber zilnic macar juma' de ora.
Ai dreptate!
Cred că trebuie să schimb ceva... Anul trecut am muncit enorm ...10 ore pe zi ...şi sâmbăta şi duminica...Acum e mai lejer... şi am timp să creieresc...
Al meu soţ nu lucrează în localitate ...face naveta săptămânal... Sunt doar eu cu fata acasă...Probabil şi gândul că şi ea va pleca anul asta la facultate mă sperie...
Prietene nu prea am în localitate... M-am mutat aici cu serviciul... la o vârstă când prieteniile se leagă mai greu...şi putinele mele prietene au plecat ...între timp...
Nu prea am cu cine sta la poveşti şi atunci acumulez... şi vin aici să mă plâng... Dar promit să-mi revin!
Cât mai e frig afară ...mai mult cu nasul în cărţi... Pe urmă o să mai văd...
M-aş duce la dansuri! Merci mult de sfaturi!...
__________________
Jurnal yana42 - Cât de plăcut o fi, să FII SLABUTĂ ??? …
http://forum.slabute.ro/jurnale-slab...tae-10621.html
yana42, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Sedentar, este de 1504 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 987 kcal/zi. Pentru a slăbi 3 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 730 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
  #107 (permalink)  
Vechi 30 ian 2012, 21:21:59
yana42's Avatar
(meniuri, evolutie)
Sunt una dintre slăbuţe!Sunt una dintre slăbuţe!
Merite:
 
Data înregistrării: 01 nov 2011
Locaţie: piatra neamt, Romania
Vârsta: 54
Dieta: Montignac
Date: 160cm, 68kg
Mesaje: 588
Aprecieri acordate: 17
Am fost apreciat(a) de 33 ori in 27 mesaje
Implicit Re: Jurnal yana42 - Cât de plăcut o fi, să FII SLABUTĂ ??? …

Citat:
Anterior postat de Sand Vezi mesajul
E foarte nefericita si se simte mizerabil, se simte singura si trista, vrea atentie si cand nu o simte face din instinct orice ca sa o capete, chit ca atentia primita e buna, chit ca e proasta. In loc de nimic, vrea orice, chiar si mizerii, orice...ceva sa fie acolo ceva si catre ea, sa nu mai fie doar ea cu gandurile ei distructive.

Tu te simti nasol pentru ca tii la ea, ati fost prietene, te afecteaza. Nu-ti vine sa-i zici nimic pentru ca nu vrei sa o ranesti. Tipul tau/iubitul simte si ca sa te protejeze ar plesni-o peste gura si e de inteles asta. Uneori ajuta dar suntem bipede totusi, nu e ca in vestul salbatic sa scoti pistolul sau sa dai cu pumnul. Desi...cu unii la asta tre' sa ajungi in unele situatii cand se ajunge la care pe care. Ma rog...ideea e ca nu poti sa-i ajuti pe unii oameni oricat ai incerca. Chiar daca ii iubesti. Singura solutie este sa continui sa-i iubesti, dar mai de la distanta asa...

Exista o tehnica folosita in meditatie. Te concentrezi in liniste, singura intr-o camera unde e liniste si placut (fara tv, fara radio, fara muzica, liniste si pace), inchizi ochii, stai si intinsa daca vrei in pat...si incerci sa o vizualizezi pe amica ta in lumina, cum o inconjoara lumina si dragostea, cu ii intra in fiecare celula din corp, cum o invaluie, cum o ridica si pluteste cu ea prin cer. Ii trasmiti dragoste si lumina, pace si liniste. Trebuie sa faci tehnica asta de cateva ori la rand intr-o zi (cateva minute doar dar de cateva ori/zi) dar tre' sa fii foarte calma, sincera, sa trimiti cu inima ta, fara nici un fel de angoase, critici, vezi-o pe prietena ca pe un copil care se chinuie, imagineazati-o suferind in cochilia ei. Tu-i trimiti lumina (de fapt e din univers, tu esti doar un instrument) ca sa o ajuti.

Cum ea nu poate sa se ajute singura deocamdata...ajut-o tu asa...cu gandul. Incearca sa faci asta spre ex. in ziua de dinainte sa te vezi o data cu ea, la o petrecere sau ceva. Si vezi daca are vreun rezultat. O sa fii placut surprinsa!

P.S. Am zis ca nu mai intru sa scriu pe forum ca sunt prinsa cu diverse dar cand am citit mesajul tau nu am putut sa nu-ti raspund. Tehnica respectiva de care am scris e din Paramahansa Yogananda.
Eu cu colega mea am incercat tot felul de metode...
Acum câţiva ani ...era să piardă tot. Se despărţise de marea iubire...Ce-i mai grav e că a pierdut o sarcină pe care şi-o dorea... Era cu moralul la pământ!
Şi mi-a fost milă şi am ajutat-o să se ridice...
A rămas din nou însărcinată...şi am recurs la şantaj sentimental. I-am spus că Dumnezeu i-a mai dat o şansă...să n-o rateze...să nu mai facă răutăţi că se transmit la copil toate gândurile ei negative...Că aşa cum se poartă ea, aşa va fi copilul şi-i păcat!
Cât timp a fost însărcinată a fost cea mai frumoasă perioadă...Nu ne venea să credem că e aceeaşi persoană ...Până şi ea râdea de gândurile ei .... de răutăţile ei probabile... Când avea chef, ne spunea ce ar fi făcut ea dacă nu ar fi existat bebe... Deci starea ei normală era aia cu răutăţi ...atunci ne făcea concesii...că se purta "frumos".
Şi acum ... am obosit să mă tot străduiesc s-o mai schimb! Mă supără rău uneori ... şi cred că acum a fost prima dată când am înfruntat-o în plen ...Cred că nu-i venea să creadă... nu se aştepta... Între noi, i-am mai răsturnat biroul de vreo două ori ...dar aşa în public n-am avut curaj... Ea mă ştia pe mine aia cuminte care tace ...cred că am bulversat-o rău! E tot în libere ...de atunci şi ... ne e tare bine!
__________________
Jurnal yana42 - Cât de plăcut o fi, să FII SLABUTĂ ??? …
http://forum.slabute.ro/jurnale-slab...tae-10621.html
yana42, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Sedentar, este de 1504 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 987 kcal/zi. Pentru a slăbi 3 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 730 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]

Ultima dată editat de yana42; 30 ian 2012 at 21:26:44.
  #108 (permalink)  
Vechi 31 ian 2012, 22:37:28
ella 78's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cunoscătorSlăbuţa cunoscător
Merite:
SUNT RESPONSABIL Locul 2 la concurs  
Data înregistrării: 01 oct 2010
Locaţie: Neamt- verona, Italia
Vârsta: 45
Dieta: Monty
Date: 165cm, 89.6kg
Mesaje: 3.781
Aprecieri acordate: 159
Am fost apreciat(a) de 338 ori in 92 mesaje
Implicit Re: Jurnal yana42 - Cât de plăcut o fi, să FII SLABUTĂ ??? …

Tre sa ies iubita...ma duc la servici:S...sper sa ne mai auzim miine..pt mine e o placere sa vorbim...auzi ..daca tot zici ca nu prea ai chef de dieta nu tii cu mine?.Dieta ma refer..si asa incet,incet vine si cheful...vrei?Noapte e un sfetnic bun.Te pooop noapte buna.Somn usor
  #109 (permalink)  
Vechi 01 feb 2012, 09:37:50
Alynuta's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţă cunoscător, dedicatăSlăbuţă cunoscător, dedicată
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 10 mar 2010
Locaţie: Medias, Romania
Vârsta: 53
Dieta: personalizata tinand cont de anumite principii monti
Date: 159cm, 52kg
Mesaje: 12.655
Aprecieri acordate: 3.079
Am fost apreciat(a) de 3.825 ori in 1.882 mesaje
Implicit Re: Jurnal yana42 - Cât de plăcut o fi, să FII SLABUTĂ ??? …

Citat:
Anterior postat de Sand Vezi mesajul
E foarte nefericita si se simte mizerabil, se simte singura si trista, vrea atentie si cand nu o simte face din instinct orice ca sa o capete, chit ca atentia primita e buna, chit ca e proasta. In loc de nimic, vrea orice, chiar si mizerii, orice...ceva sa fie acolo ceva si catre ea, sa nu mai fie doar ea cu gandurile ei distructive.

Tu te simti nasol pentru ca tii la ea, ati fost prietene, te afecteaza. Nu-ti vine sa-i zici nimic pentru ca nu vrei sa o ranesti. Tipul tau/iubitul simte si ca sa te protejeze ar plesni-o peste gura si e de inteles asta. Uneori ajuta dar suntem bipede totusi, nu e ca in vestul salbatic sa scoti pistolul sau sa dai cu pumnul. Desi...cu unii la asta tre' sa ajungi in unele situatii cand se ajunge la care pe care. Ma rog...ideea e ca nu poti sa-i ajuti pe unii oameni oricat ai incerca. Chiar daca ii iubesti. Singura solutie este sa continui sa-i iubesti, dar mai de la distanta asa...

Exista o tehnica folosita in meditatie. Te concentrezi in liniste, singura intr-o camera unde e liniste si placut (fara tv, fara radio, fara muzica, liniste si pace), inchizi ochii, stai si intinsa daca vrei in pat...si incerci sa o vizualizezi pe amica ta in lumina, cum o inconjoara lumina si dragostea, cu ii intra in fiecare celula din corp, cum o invaluie, cum o ridica si pluteste cu ea prin cer. Ii trasmiti dragoste si lumina, pace si liniste. Trebuie sa faci tehnica asta de cateva ori la rand intr-o zi (cateva minute doar dar de cateva ori/zi) dar tre' sa fii foarte calma, sincera, sa trimiti cu inima ta, fara nici un fel de angoase, critici, vezi-o pe prietena ca pe un copil care se chinuie, imagineazati-o suferind in cochilia ei. Tu-i trimiti lumina (de fapt e din univers, tu esti doar un instrument) ca sa o ajuti.

Cum ea nu poate sa se ajute singura deocamdata...ajut-o tu asa...cu gandul. Incearca sa faci asta spre ex. in ziua de dinainte sa te vezi o data cu ea, la o petrecere sau ceva. Si vezi daca are vreun rezultat. O sa fii placut surprinsa!

P.S. Am zis ca nu mai intru sa scriu pe forum ca sunt prinsa cu diverse dar cand am citit mesajul tau nu am putut sa nu-ti raspund. Tehnica respectiva de care am scris e din Paramahansa Yogananda.
Multumescam sa incerc si asa
Am fost sambata la o petrecere , ne-am intalnit , dar cred ca am schimbat doar doua vorbe, m-am simti bine cu ceilalti invitati ,nici nu mi-am dat seama cum a trecut timpul .
__________________
Alynuta, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Usor activ, este de 1501 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 984 kcal/zi. Pentru a slăbi 2 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 985 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
  #110 (permalink)  
Vechi 01 feb 2012, 09:47:23
Alynuta's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţă cunoscător, dedicatăSlăbuţă cunoscător, dedicată
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 10 mar 2010
Locaţie: Medias, Romania
Vârsta: 53
Dieta: personalizata tinand cont de anumite principii monti
Date: 159cm, 52kg
Mesaje: 12.655
Aprecieri acordate: 3.079
Am fost apreciat(a) de 3.825 ori in 1.882 mesaje
Implicit Re: Jurnal yana42 - Cât de plăcut o fi, să FII SLABUTĂ ??? …

Citat:
Anterior postat de yana42 Vezi mesajul
Eu cu colega mea am incercat tot felul de metode...
Acum câţiva ani ...era să piardă tot. Se despărţise de marea iubire...Ce-i mai grav e că a pierdut o sarcină pe care şi-o dorea... Era cu moralul la pământ!
Şi mi-a fost milă şi am ajutat-o să se ridice...
A rămas din nou însărcinată...şi am recurs la şantaj sentimental. I-am spus că Dumnezeu i-a mai dat o şansă...să n-o rateze...să nu mai facă răutăţi că se transmit la copil toate gândurile ei negative...Că aşa cum se poartă ea, aşa va fi copilul şi-i păcat!
Cât timp a fost însărcinată a fost cea mai frumoasă perioadă...Nu ne venea să credem că e aceeaşi persoană ...Până şi ea râdea de gândurile ei .... de răutăţile ei probabile... Când avea chef, ne spunea ce ar fi făcut ea dacă nu ar fi existat bebe... Deci starea ei normală era aia cu răutăţi ...atunci ne făcea concesii...că se purta "frumos".
Şi acum ... am obosit să mă tot străduiesc s-o mai schimb! Mă supără rău uneori ... şi cred că acum a fost prima dată când am înfruntat-o în plen ...Cred că nu-i venea să creadă... nu se aştepta... Între noi, i-am mai răsturnat biroul de vreo două ori ...dar aşa în public n-am avut curaj... Ea mă ştia pe mine aia cuminte care tace ...cred că am bulversat-o rău! E tot în libere ...de atunci şi ... ne e tare bine!
Ce dureros trebuie sa fie cand iti dai seama de adevaratul caracter al unei persoane , dupa ani de zile .Cunosc sentimentul .
__________________
Alynuta, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Usor activ, este de 1501 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 984 kcal/zi. Pentru a slăbi 2 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 985 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
 

Informatii despre slabit
30, 40, ani, calorii, cat, dieta, fii, jurnal, jurnale, placut, sanatos, slabit, slabuta, yana42


Reguli de postare
BB code este Pornit
emoticoanele sunt Pornit
Codul [IMG] este Pornit
Codul HTML este Oprit
Trackbacks are Oprit
Pingbacks are Oprit
Refbacks are Oprit
Nu poţi deschide subiecte noi
Nu poţi să răspunzi la mesaje
Poţi să publici ataşamente
Nu poţi să-ţi editezi mesajele

Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimul mesaj
Jurnal Layla - Voi fii viitoare slabuta si studenta Layla Arhiva jurnale slabit 20 16 sep 2011 09:34:38
Voi fi slabuta!Jurnal Annie aanniiee Arhiva jurnale slabit 31 01 sep 2011 12:38:42
Jurnal - Piersicuta va fi slabuta! Piersicuta Arhiva jurnale slabit 7 24 iul 2011 22:37:10
Voi fi o slabuta - Jurnal Izutza Izutza Arhiva jurnale slabit 11 03 iun 2011 16:20:10
Jurnal BuBulyna - Intre a fi si nu fi, eu sunt! BuBulyna Arhiva jurnale slabit 13 26 apr 2011 10:37:06

Mesaje noi in forum de slabit Slabute.ro
 Mesajele slăbuţelor
Se încarcă mesajele...
Calculator calorii (clic aici)
Poziţionare:
Calculator nutriţionalFan Slăbuţe!Susţine Slăbuţe!Top SlăbuţeSlabute TV
Subiecte noi
Subiecte interesante
Ultimele articole