forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Arhiva jurnale slabit (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/)
-   -   Jurnal Zmg (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/jurnal-zmg-10702.html)

zmg 06 dec 2011 11:53:08

Jurnal Zmg
 
Salutare!

Dupa ce v-am citit cateva zile am decis sa deschid si eu propriul jurnal. O fac pentru ca poate asa voi deveni mai motivata si n-o sa renunt.

Ma numesc Iuliana si am 32 de ani. Sincer ma simt ca la 20 si poate ca si asta e o problema. Nu realizez ca timpul trece....

Mai toata viata n-am fost slaba. Cu o exceptie in adolescenta cand aveam 58 de kg si credeam ca sunt multe. Acum as da orice sa am macar 65. Insa realitatea spune ca am 88. Adunate in timp... in principal datorita unei vieti sedentare (as zice eu) combinata cu un stil dezorganizat de a manca.

Sunt web developer si marea majoritate a timpului mi-o petrec la calculator. Pentru ca ceea ce fac o fac cu pasiune m-a dus la o viata lipsita de miscare.

Mult timp mi-am ignorat problema si am tot sperat ca o sa se intample o minune. Ca daca o sa mananc din ce in ce mai putin o sa slabesc. Poate pe moment s-a intamplat, dar efectul yo-yo nu ezita sa-si arate prezenta. Apogeul a fost 96 de Kg. Cert e ca am invatat un lucru. O sa slabesc cand o sa am un stil de mancat sanatos. Am reusit sa ajung la 87-88 kg. Variez in limita asta, si nu reusesc sa cobor sub 87.

Acum m-am decis sa ma apuc de sport si sa mananc sanatos. Targetul meu e 65 de kg. Si sper sa-l ating cat mai curand invatand din succesele voastre.

Polux 06 dec 2011 13:07:05

Re: Jurnal Zmg
 
Citat:

Anterior postat de zmg (Post 869068)
Salutare!

Dupa ce v-am citit cateva zile am decis sa deschid si eu propriul jurnal. O fac pentru ca poate asa voi deveni mai motivata si n-o sa renunt.

Ma numesc Iuliana si am 32 de ani. Sincer ma simt ca la 20 si poate ca si asta e o problema. Nu realizez ca timpul trece....

Mai toata viata n-am fost slaba. Cu o exceptie in adolescenta cand aveam 58 de kg si credeam ca sunt multe. Acum as da orice sa am macar 65. Insa realitatea spune ca am 88. Adunate in timp... in principal datorita unei vieti sedentare (as zice eu) combinata cu un stil dezorganizat de a manca.

Sunt web developer si marea majoritate a timpului mi-o petrec la calculator. Pentru ca ceea ce fac o fac cu pasiune m-a dus la o viata lipsita de miscare.

Mult timp mi-am ignorat problema si am tot sperat ca o sa se intample o minune. Ca daca o sa mananc din ce in ce mai putin o sa slabesc. Poate pe moment s-a intamplat, dar efectul yo-yo nu ezita sa-si arate prezenta. Apogeul a fost 96 de Kg. Cert e ca am invatat un lucru. O sa slabesc cand o sa am un stil de mancat sanatos. Am reusit sa ajung la 87-88 kg. Variez in limita asta, si nu reusesc sa cobor sub 87.

Acum m-am decis sa ma apuc de sport si sa mananc sanatos. Targetul meu e 65 de kg. Si sper sa-l ating cat mai curand invatand din succesele voastre.

Bine ai venit, Iuliana!>:D<
Ma bucur ca ai realizat cat este de important un stil de viata sanatos permanent!
Probabil acum esti in perioada de platou si de aceea nu mai slabesti. Poti sa spui cam ce mananci intr-o zi?

Pentru a nu te confrunta iar cu efectul yo yo, trebuie sa faci si miscare!

Bafta multa!

zmg 07 dec 2011 10:31:38

Re: Jurnal Zmg
 
Multumesc de primiri.
Stiu, inca am multe de invatat, dar cel putin ma bucur ca am realizat ca n-o sa slabesc cu diete minune. Trebuie sa-mi organizez un stil de viata sanatos si activ. La capitolul asta stau cel mai prost - organizarea.

Referitor la ce mananc - pana de curand era ceva de genul: dimineata pe la 8 o cafea, apoi in jurul pranzului un sandwich si seara pe la 18-19 ceva mancare gatita. Ideea e ca mi-am redus foarte mult aportul caloric, dar si activitatea fizica e aproape zero.Stiu ca nu e bine ...

Am ajuns la concluzia ca doar daca o sa incep sa ma misc o sa slabesc. Vreau sa-mi fac un abonament la o sala de fitness si mersul la sala sa devina o rutina. Sa ma duc de placere :)

Khali 07 dec 2011 13:04:59

Re: Jurnal Zmg
 
Buna!

E mereu o idee excelenta sa facem miscare, indiferent de varsta sau greutate. Felicitari pentru decizia de a merge la sala! Te-ai gandit la tipul de sport pe care vrei sa-l incepi acolo?

nicoleta100 07 dec 2011 13:11:55

Re: Jurnal Zmg
 
Citat:

Anterior postat de zmg (Post 869068)
Salutare!

Dupa ce v-am citit cateva zile am decis sa deschid si eu propriul jurnal. O fac pentru ca poate asa voi deveni mai motivata si n-o sa renunt.

Ma numesc Iuliana si am 32 de ani. Sincer ma simt ca la 20 si poate ca si asta e o problema. Nu realizez ca timpul trece....

Mai toata viata n-am fost slaba. Cu o exceptie in adolescenta cand aveam 58 de kg si credeam ca sunt multe. Acum as da orice sa am macar 65. Insa realitatea spune ca am 88. Adunate in timp... in principal datorita unei vieti sedentare (as zice eu) combinata cu un stil dezorganizat de a manca.

Sunt web developer si marea majoritate a timpului mi-o petrec la calculator. Pentru ca ceea ce fac o fac cu pasiune m-a dus la o viata lipsita de miscare.

Mult timp mi-am ignorat problema si am tot sperat ca o sa se intample o minune. Ca daca o sa mananc din ce in ce mai putin o sa slabesc. Poate pe moment s-a intamplat, dar efectul yo-yo nu ezita sa-si arate prezenta. Apogeul a fost 96 de Kg. Cert e ca am invatat un lucru. O sa slabesc cand o sa am un stil de mancat sanatos. Am reusit sa ajung la 87-88 kg. Variez in limita asta, si nu reusesc sa cobor sub 87.

Acum m-am decis sa ma apuc de sport si sa mananc sanatos. Targetul meu e 65 de kg. Si sper sa-l ating cat mai curand invatand din succesele voastre.

salutare!!!
bine ai venit!!!>:D<>:D<>:D<
imi pare bine sa citesc ca esti constienta ca lipsa de miscare face cantarul sa stea pe loc!
putina miscare si cantarul se va urni si el!!!
multa bafta!!!
sunt sigura ca vei reusi!!!>:D<>:D<>:D<
Citat:

Anterior postat de zmg (Post 870045)
Multumesc de primiri.
Stiu, inca am multe de invatat, dar cel putin ma bucur ca am realizat ca n-o sa slabesc cu diete minune. Trebuie sa-mi organizez un stil de viata sanatos si activ. La capitolul asta stau cel mai prost - organizarea.

Referitor la ce mananc - pana de curand era ceva de genul: dimineata pe la 8 o cafea, apoi in jurul pranzului un sandwich si seara pe la 18-19 ceva mancare gatita. Ideea e ca mi-am redus foarte mult aportul caloric, dar si activitatea fizica e aproape zero.Stiu ca nu e bine ...

Am ajuns la concluzia ca doar daca o sa incep sa ma misc o sa slabesc. Vreau sa-mi fac un abonament la o sala de fitness si mersul la sala sa devina o rutina. Sa ma duc de placere :)

nu e bine ,papi prea putin in general si prea putin dimineata ! dimineata trebuie sa ai neaparat mic dejun!!!
ideal ar fi 3 mese si 2 gustari(nici mie nu imi iasa de obicei ,dar incerc :D)
felicitari pt ca ai hotarat sa faci miscare!!!
sunt sigura ca vei reusi!!!
multa bafta!!!>:D<>:D<>:D<

zmg 08 dec 2011 09:08:55

Re: Jurnal Zmg
 
Citat:

Anterior postat de Khali (Post 870176)
Buna!

E mereu o idee excelenta sa facem miscare, indiferent de varsta sau greutate. Felicitari pentru decizia de a merge la sala! Te-ai gandit la tipul de sport pe care vrei sa-l incepi acolo?

Khali, mi-a trebuit mult timp sa realizez ca "dietele" fara sport nu merg. Nici acum nu pot sa zic ca ma misc prea mult, dar cel putin cam pe unde ma duc incerc sa merg pe jos. Inainte si pentru o statie luam autobuzul. Acum merg lejer 5-6 statii fara sa-mi treaca macar prin cap ca as putea avea si o alta varianta in afara mersului pe jos.
Insa nu mi se pare suficient. Din cauza asta vreau sa ma duc la sala. Vreau sa combin ceva cardio cu fitness.

zmg 08 dec 2011 09:25:05

Re: Jurnal Zmg
 
Citat:

Anterior postat de nicoleta100 (Post 870180)

salutare!!!
bine ai venit!!!>:D<>:D<>:D<
imi pare bine sa citesc ca esti constienta ca lipsa de miscare face cantarul sa stea pe loc!
putina miscare si cantarul se va urni si el!!!
multa bafta!!!
sunt sigura ca vei reusi!!!>:D<>:D<>:D<

nu e bine ,papi prea putin in general si prea putin dimineata ! dimineata trebuie sa ai neaparat mic dejun!!!
ideal ar fi 3 mese si 2 gustari(nici mie nu imi iasa de obicei ,dar incerc :D)
felicitari pt ca ai hotarat sa faci miscare!!!
sunt sigura ca vei reusi!!!
multa bafta!!!>:D<>:D<>:D<

Nico, ms de primire si sfaturi. Ti-am citit jurnalul si te admir pentru perseverenta pe care o ai. De asta mi-e cel mai frica, ca n-o sa am puterea de a ma tine de program. As vrea ca totul sa devina ceva firesc. Sa ma duc la sala de placere si nu din obligatie. Mancarea nu e asa o problema pentru ca in ultimii ani am invatat sa fac alegeri sanatoase. Mai greu va fi sa introduc 3 mese si 2 gustari pe zi. A, si sa beau 2 litri de apa. Inca sunt pe la 1 litru si un pic.

Sper din tot sufletul sa reusesc. Imi doresc un copil si as vrea sa dau macar cateva kg jos.

Khali 08 dec 2011 09:27:20

Re: Jurnal Zmg
 
'Neata! Sa stii ca si mie mi-a trebuit ceva timp sa inteleg asta, nu esti singura.
Ai inceput foarte bine, pasi mici si consecventi.
De aceea intrebasem de tipul de antrenament pe care ai dori sa-l alegi, combinatia intre cardio si aparate/greutati libere e cea mai buna. Eu slabesc in general foarte greu, astfel ca momentan am nevoie ca antrenamentele de cardio sa fie mai multe, saptamanal, fata de cele cu greutati.

Am renuntat la sala pe perioada de iarna fiindca transpir rau, dar rau de tot si imi ia mult timp sa ma usuc etc, plus ca mai si racesc, asa ca momentan merg pe varianta "sala acasa", se pot face antrenamente excelente, atat de cardio, cat si cu greutati, si asa.

Orice varianta alegi, cel mai important este sa nu renunti, indiferent de greutatile care apar zilnic.

O zi frumoasa si mult spor!

zmg 08 dec 2011 09:56:32

Re: Jurnal Zmg
 
D'asta vreau sa ma duc la sala. Sunt convinsa ca acasa nu m-as tine. Intotdeauna apar "lucruri" mai bune de facut.
M-am interesat de sala. Maine vreau sa fie prima zi cand ma duc. Revin cu detalii :)
O zi frumoasa si tie!

nicoleta100 08 dec 2011 14:53:11

Re: Jurnal Zmg
 
Citat:

Anterior postat de zmg (Post 871160)
Nico, ms de primire si sfaturi. Ti-am citit jurnalul si te admir pentru perseverenta pe care o ai. De asta mi-e cel mai frica, ca n-o sa am puterea de a ma tine de program. As vrea ca totul sa devina ceva firesc. Sa ma duc la sala de placere si nu din obligatie. Mancarea nu e asa o problema pentru ca in ultimii ani am invatat sa fac alegeri sanatoase. Mai greu va fi sa introduc 3 mese si 2 gustari pe zi. A, si sa beau 2 litri de apa. Inca sunt pe la 1 litru si un pic.

Sper din tot sufletul sa reusesc. Imi doresc un copil si as vrea sa dau macar cateva kg jos.

salutare!!!
multumesc ca ai trecut pe la mine prin jurnal!!!
si eu mai am muuuuut pana sa ajung acolo unde imi doresc!!!!
dar nu ma las!!! trebuie sa reusesc!!!!
voi fi cu adevarat o mamica sexi!!!!;););)

eu fac sport acasa ,de pe filmulete luate de pe net!:D
Citat:

Anterior postat de zmg (Post 871189)
D'asta vreau sa ma duc la sala. Sunt convinsa ca acasa nu m-as tine. Intotdeauna apar "lucruri" mai bune de facut.
M-am interesat de sala. Maine vreau sa fie prima zi cand ma duc. Revin cu detalii :)
O zi frumoasa si tie!

super ca te-ai hotarart sa mergi!!!!multa bafta!!!
o zi minunata!!!>:D<:x:-*


Ora este GMT +2. Ora este acum 06:54:20.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO