Prezentare Calculator Nutriţional Slăbuţe - Partea 1Cursuri pictura, desen, modelaj, istoria artei
Sunt Resposnabil Calculator nutriţional Susţin Slăbuţe - Widgets si insigne! Slabute Concurs - Sanatate, premii si distractie! Slăbuţe TV - Televiziunea slăbuţelor

Jurnalul (Adeline) unui fluture pe-o stea...

Gaseste prietenii din orasul tau! Alba Arad Arges Bacau Bihor Bistrita-Nasaud Botosani Braila Brasov Buzau Calarasi Caras-Severin
Cluj Constanta Dambovita Dolj Galati Giurgiu Gorj Hunedoara Ialomita Iasi Bucuresti Maramures Mehedinti Mures Neamt Olt
Prahova Salaj Satu-Mare Sibiu Suceava Teleorman Timis Tulcea Vaslui Valcea Vrancea
Prima Petitie Nationala pentru Dreptul la o Viata Sanatoasa deja a fost semnata de catre 66338 oameni.
In total sunt necesare peste 100.000 de semnaturi. Fii voluntar si participa in campania de strangere de semnaturi, clic aici.
Bine ai venit pe Slăbuţe, comunitatea care în 2008 a pus bazele mişcării pentru stilul de viaţă sănătos din România! Am creat pentru tine o comunitate unică şi specială. Într-o atmosferă civilizată, alături doar de oameni de calitate si cu o vastă experientă în domeniul stilului de viaţă sănătos, corect şi imparţial vei putea învăţa şi împărtăşi experienţele tale despre sănătate, alimentaţie, sport, stil de viaţă, slăbit sănătos şi alte întâmplări interesante din viaţa ta. Daca îţi pasă de viitorul ţării noastre şi a celor din jur, poţi contribui alături de noi într-un mod responsabil la promovarea stilului de viaţă sănătos, fie prin recomandarea comunităţii, fie prin relatarea celor învăţate pe Slăbuţe. Dacă ne vizitezi pentru prima dată, îţi recomandăm să citeşti ghidul începătorilor.
Pentru ca să te înregistrezi, clic aici. Succes!
 
 
Opţiuni subiect
  #11 (permalink)  
Vechi 27 mar 2012, 12:06:05
marinella's Avatar
(meniuri, evolutie)
Vreau să intru-n gaşcă...Vreau să intru-n gaşcă...
Merite:
 
Data înregistrării: 04 dec 2010
Locaţie: Torino, Italia
Vârsta: 36
Dieta: hipocalorica
Date: 164cm, 64kg
Mesaje: 254
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit re: Jurnalul (Adeline) unui fluture pe-o stea...

Buna fluturashule!
Te asteptam cu vesti!
__________________
Doctorul cel mai bun este cumpatul.http://forum.slabute.ro/jurnale-slab...tul-11275.html
marinella, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Moderat activ, este de 2056 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1539 kcal/zi. Pentru a slăbi 4 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1023 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
  #12 (permalink)  
Vechi 27 mar 2012, 14:50:13
Georgii's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţă cu ExperienţăSlăbuţă cu Experienţă
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 22 iun 2011
Locaţie: B., Spania
Vârsta: 28
Dieta: Limitare + sport= dieta perfecta :))
Date: 169cm, 52kg
Mesaje: 3.349
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 3 ori in 3 mesaje
Implicit Re: Jurnalul (Adeline) unui fluture pe-o stea...

Bine ai venit in comunitatea slabutelor. Ma bucur sa vad ca in fiecare zi avem colege noi .
Imi place mult numele ales pt jurnal si modul in care iti exprimi sentimentele in putinele randuri pe care ni le scrii, emana optimism si incredere in sine.
Sper, de fapt, sunt sigura ca vei ajunge unde iti doresti.
Nu am vazut nimic legat de ceea ce mananci desi am vazut ca ai dieta de la nutritionist, ne poti da niste detalii?
Sport faci sau ai de gand ?Miscarea este ft importanta.
Nu-mi ramane sa iti spun decat ... mult succes!
__________________


Atunci când este dificil să înduri, poţi să înduri. Atunci când este imposibil să faci, este posibil să fie făcut."
Georgii, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Moderat activ, este de 1980 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1463 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
  #13 (permalink)  
Vechi 27 mar 2012, 22:13:34
Adeline's Avatar
(meniuri, evolutie)
Sunt în trecere...Slabuta in trecere
Merite:
 
Data înregistrării: 22 nov 2010
Locaţie: Cluj-Napoca, Romania
Vârsta: 35
Dieta: DUKAN
Date: 170cm, 93kg
Mesaje: 14
Aprecieri acordate: 1
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Re: Jurnalul (Adeline) unui fluture pe-o stea...

Hello girls,

Odata cu lasarea serii am revenit printre astre...si va multumesc tuturor pentru raspunsurile voastre care mi-au umplut sufletul de bucurie!

A mai trecut o zi ...iar aceasta zi a fost in mare parte posomorata, cu cateva ore lipsite de activitate la birou, insa nu ma plang , pentru ca stiu ca se apropie zilele in care voi fi mult mai solicitata!

Mi-am inceput dimineata cu un zambet larg, pentru ca stiam in sufletul meu ca totul va lua din aceasta saptamana o alta intorsatura!Stiam ca e clipa vietii mele in care imi intind aripioarele timid si ca in cele din urma , voi atinge tot ceea ce mi-am propus pe termen lung!

Am plecat la birou plina de entuziasm, insa nu inainte de a-mi lua in graba borseta ce continea caserola cu micul dejun ,gustarile si pranzul.
Asadar , de dimineata am mancat fulgi de ovaz si am baut lapte de soia!Nu m-am simtit nici pe departe ca un calut, din contra, tind sa imi para rau ca nu am descoperit fulgii de ovaz mai devreme!
Imi incep programul la ora noua , asa ca am timp sa mananc micul -dejun inainte sa ma asez pe scaun si sa stau neclintita!

Am o ora de pauza la dispozitie , pe langa cele opt petrecute pe acelasi scaun!Si imi impart pauza astfel : 10 minute la ora 11:00 pentru o gustare ( in general consta intr-un fruct dintre cele permise) , 40 de minute la ora 14:00( astazi, de pilda, am ales pentru pranz o salata - salata verde, castraveti, o rosie, 2 ridichi , ficatei de pui la gratar si dressing de iaurt , condimentate cu sare si piper - doua condimente la care nu stiu daca voi putea renunta asa usor, dar folosite in limitele bunului simt) si alte 10 minute la ora 17 pentru cea de-a doua gustare ( o felie de paine WASA cu sunca slaba de pui ).

La ora 18:00 parasesc cladirea si poposesc intr-o sala de fitness pana la ora 19:30 (la 5 minute de birou), unde imi pun la bataie calitatile de sportiv( incepator) facand banda , stepper si diverse exercitii pentru celelalte grupe de muschi.( in zilele cand nu pot ajunge la sala reiau o parte din activitati acasa si incerc sa merg cat mai mult pe jos- la alergat inca imi fac curaj sa merg).Pana acum o saptamana am avut instructor si avand in vedere ca am "memorat" programul , am hotarat sa schimb sala, pentru ca imi era "peste mana"locatia si ajungeam foarte tarziu acasa.

Cina o servesc la ora 20:30 cel tarziu, iar azi am facut orez fiert cu ou la tigaie fara ulei si o bucatica de carne de pui la gratar.

Vremea la Cluj este tare mohorata , iar fluturasul s-a zgribulit intr-un colt!Nu de mult cativa stropi de ploaie( primii in acest an ) si-au facut aparitia si i-au dat o stare de oboseala acuta.

Fetelor, nici nu stiti ce surpriza placuta mi-ati facut inainte de culcare.M-am simtit foarte bine cand am vazut toate postarile voastre de incurajare.Si DA, aveti dreptate, o comunitate de acest gen lucreaza foarte mult la moralul unei persoane, care se simte neajutorata si este destul de timida in actiunile ei incepatoare.

Abia astept ziua de maine sa va pot impartasi din experientele mele, din trairile si visele pe care le am.In clipa asta, nu mai conteaza nici frigul ce s-a lasat subit, nici ploaia care parca face in ciuda entuziasmului meu declarat!

Tot ce conteaza e ca va am alaturi si ma simt mai bogata , mai fericita si din ce in ce mai increzatoare in ceea ce-mi rezerva viitorul.
Am de gand sa fac din tot ceea ce mi-am propus un stil de viata pe care sa nu fiu nevoita sa-l exclud nicicand.Pe parcurs, cand voi simti ca sunt pe drumul cel bun si cand vor exista rezultate vizibile (si poate radicale in timp) , imi voi acorda si o zi de "sarbatoare".Insa pana atunci ...


Va pup cu drag,

Un fluturas pe-o stea...

PS:
Ca sa nu scriu romane, am sa va raspund pe rand la intrebarile ramase .
__________________
Cred in salvarea umanitatii...in viitorul cianurei!
Adeline, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Foarte activ, este de 2861 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 2344 kcal/zi. Pentru a slăbi 5 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1570 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
  #14 (permalink)  
Vechi 27 mar 2012, 22:25:51
Adeline's Avatar
(meniuri, evolutie)
Sunt în trecere...Slabuta in trecere
Merite:
 
Data înregistrării: 22 nov 2010
Locaţie: Cluj-Napoca, Romania
Vârsta: 35
Dieta: DUKAN
Date: 170cm, 93kg
Mesaje: 14
Aprecieri acordate: 1
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Re: Jurnalul (Adeline) unui fluture pe-o stea...

Citat:
Anterior postat de Georgii Vezi mesajul
Bine ai venit in comunitatea slabutelor. Ma bucur sa vad ca in fiecare zi avem colege noi .
Imi place mult numele ales pt jurnal si modul in care iti exprimi sentimentele in putinele randuri pe care ni le scrii, emana optimism si incredere in sine.
Sper, de fapt, sunt sigura ca vei ajunge unde iti doresti.
Nu am vazut nimic legat de ceea ce mananci desi am vazut ca ai dieta de la nutritionist, ne poti da niste detalii?
Sport faci sau ai de gand ?Miscarea este ft importanta.
Nu-mi ramane sa iti spun decat ... mult succes!
Draga Georgi,

Multumesc pentru complimentele tale, ma simt flatata!Si eu ma bucur sa ma aflu printre voi .Pot spune ca ma aflu printre voi de mult , insa mi-am facut contul acum doi ani si am uitat de site...Spun uitare pentru ca n-am avut ambitia necesara, nici determinarea!Desi eram constienta ca nu e in regula ce se intampla cu mine, eram oarecum intr-o faza de negare a realitatii.Probabil toti am trecut prin asta!Un eveniment tragic in viata mea m-a determinat sa ma izolez, sa nu-mi mai pese.Dar am inteles in cele din urma acel scop pe care cu totii il avem in viata asta!
Am inteles ca avand grija de mine, am si de cei din jur!Am inteles ca ei toti au nevoie de mine asa cum ma stiau dintotdeauna: puternica si increzatoare!

La capitolul mancare, am cateva liste de alimente permise si nepermise grupei mele de sange si cateva idei de meniuri , pe care le pot combina cum doresc , atata timp cat respect un anumit gramaj( desi nu am timp sa cantaresc- e ochiometric totul ).De altfel , mi-am facut curaj sa merg la sala pentru miscare, desi la inceput mi-a fost teama ca voi fi cea mai grasa persoana din incapere.
In timp , am sa incerc sa postez si meniurile ( nu reusesc inca sa imi dau seama atat de bine cum functioneaza calculatorul nutritional-pentru ca nu gasesc toate alimentele ).

Ai grija de tine si sper sa imi mai scrii (sfaturi , idei , ganduri ..orice).

Noapte linistita !

Un fluturas pe- o stea...
__________________
Cred in salvarea umanitatii...in viitorul cianurei!
Adeline, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Foarte activ, este de 2861 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 2344 kcal/zi. Pentru a slăbi 5 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1570 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
  #15 (permalink)  
Vechi 27 mar 2012, 22:36:24
Almi Ingerash's Avatar
(meniuri, evolutie)
Vreau să intru-n gaşcă...Vreau să intru-n gaşcă...
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 23 feb 2012
Locaţie: Navodari, Romania
Vârsta: 37
Dieta: ~1300 calorii, Dieta Hipocalorică Personalizată
Date: 169cm, 77.2kg
Mesaje: 274
Aprecieri acordate: 3
Am fost apreciat(a) de 6 ori in 4 mesaje
Implicit Re: Jurnalul (Adeline) unui fluture pe-o stea...

Bună dragă Fluturaș

Doamne ai un stil de-a scrie care mă face să nu-mi dezlipesc retina de pe monitor transmiți o căldură de neînchipuit

Îți doresc bun venit în comunitatea slăbuțelor și multă putere și voință pentru ceea ce ai de gând să faci eu sunt sigură că vei reuși pentru că se poate

te pup dulce
__________________
Almi Ingerash, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Usor activ, este de 2496 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1979 kcal/zi. Pentru a slăbi 4 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1463 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
  #16 (permalink)  
Vechi 27 mar 2012, 22:46:17
Adeline's Avatar
(meniuri, evolutie)
Sunt în trecere...Slabuta in trecere
Merite:
 
Data înregistrării: 22 nov 2010
Locaţie: Cluj-Napoca, Romania
Vârsta: 35
Dieta: DUKAN
Date: 170cm, 93kg
Mesaje: 14
Aprecieri acordate: 1
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Re: Jurnalul (Adeline) unui fluture pe-o stea...

Citat:
Anterior postat de happygirldiana Vezi mesajul
Buna dimineata si bine ai venit, draga Fluturasule!
Sper sa stai cat mai mult pe Slabute, iti va prinde foarte bine, din toate punctele de vedere.

Ai un fel aparte de a spune lucrurilor pe nume si de a scrie.As putea citi jurnalul tau la nesfarsit, ma linisteste felul tau de asterne cuvintele

Iti doresc multa bafta, spor si incredere in tine, staruinta si ambitie, o sa reusesti!
Poate ne dai si cateva detalii despre ce mananci,cat mananci, daca faci sport, cat si cand si mai ales daca ai de gand sa ramai pe alimentatie sanatoasa.

Te pup!
Sa ai o zi minunata!
Draga Diana,

Chiar daca nu am citit de dimineata cuvintele tale...m-au incantat in seara asta!Pentru ca si tu ai un fel aparte de a incuraja un nou-venit, pentru ca stiu ca aceste cuvinte au fost menite sa ma mentina in starea care de cateva zile imi inunda viata.

Ambitia si staruinta erau nu demult doua cuvinte al caror rost il intelegeam, existau in vocabular si in experientele celor din jur.M-am hotarat sa le dau si eu curs , sa incerc sa le cunosc in adevaratul sens al cuvantului.Si cred ca suntem la inceputul unei relatii de durata.

Existau in toate celelalte domenii din viata mea, dar nu si in ceea ce priveste alimentatia, felul de a manca, maniera de a privi gatitul si mesele principale.
A ajutat si "conjunctura de moment" , iubitul meu fiind plecat intr-o delegatie.Vazandu-ma singura, am avut vremea unei introspectii ...si a dat rezultat!


Am stat o clipa din toate gandurile si sentimentele acumulate in ultima vreme si mi-am zis: sunt propria mea oglinda acum !Ce se intampla?Ce nu e in regula?Si mai ales...DE CE?Cand la varsta pe care o am altii colinda lumea si nimic in ochii lor nu e imposibil , ce ma diferentiaza?De ce nu pot si eu sa incep de la ceva marunt...care in timp sa devina cea mai apriga obisnuinta?

Si iata-ma printre voi ...mandra ca v-am gasit, implinita ca am reusit sa-mi asez gandurile in ordine si prioritatile in linie!

Iti multumesc , draga mea , pentru toate cuvintele tale frumoase!

Sa ai o zi deloc posomorata maine si sa realizezi tot ce ti-ai propus cu mult entuziasm!Asta face totul !

Numai bine ,

Un fluturas pe-o stea!
__________________
Cred in salvarea umanitatii...in viitorul cianurei!
Adeline, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Foarte activ, este de 2861 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 2344 kcal/zi. Pentru a slăbi 5 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1570 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
  #17 (permalink)  
Vechi 27 mar 2012, 22:57:39
Adeline's Avatar
(meniuri, evolutie)
Sunt în trecere...Slabuta in trecere
Merite:
 
Data înregistrării: 22 nov 2010
Locaţie: Cluj-Napoca, Romania
Vârsta: 35
Dieta: DUKAN
Date: 170cm, 93kg
Mesaje: 14
Aprecieri acordate: 1
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Thumbs up Re: Jurnalul (Adeline) unui fluture pe-o stea...

Citat:
Anterior postat de Almi Ingerash Vezi mesajul
Bună dragă Fluturaș

Doamne ai un stil de-a scrie care mă face să nu-mi dezlipesc retina de pe monitor transmiți o căldură de neînchipuit

Îți doresc bun venit în comunitatea slăbuțelor și multă putere și voință pentru ceea ce ai de gând să faci eu sunt sigură că vei reuși pentru că se poate

te pup dulce
Buna Ingerash,

Ma bucur mult ca-ti transmit o stare placuta.Stiu ca am repetat mult ca ma bucur, dar daca e nevoie o voi face de mii de ori ca sa-mi descriu trairea de moment.

Bine ai poposit in jurnalul fluturasului , plapand si timid!Ma bucur ca iti faci timp sa citesti niste ganduri asternute deloc in graba( asta pentru ca nu m-am obisnuit in asa scurta vreme cu forumul,dar si pentru ca vreau sa am linistea necesara unei conversatii si unei destainuiri) , ganduri sincere si din suflet.

Tocmai asta a fost motivul pentru care am ales sa scriu intr-un jurnal .Am simtit ca doar asa pot impartasi cate ceva din trairile mele zilnice si sunt incantata ca am nimerit in locul potrivit.

Imi doresc ca aici sa fie locul in care nu doar eu sa pot impartasi ganduri , idei si sentimente, oricine e binevenit si mi-ar face placere sa revin si sa gasesc printre randurile mele, alte randuri cu fel si fel de trairi!

Ma ajuta foarte mult la sfarsitul zilei cuvintele voastre!

Asa cum am mai scris, cu siguranta pe parcursul "intrevederilor" noastre , vom ajunge sa ne cunoastem din ce in ce mai bine, sa impartasim necazuri (inevitabile in viata oricarui om) , dar mai ales bucurii.

Sa ai o noapte speciala ,

Un fluture pe- o stea!
__________________
Cred in salvarea umanitatii...in viitorul cianurei!
Adeline, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Foarte activ, este de 2861 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 2344 kcal/zi. Pentru a slăbi 5 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1570 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
  #18 (permalink)  
Vechi 27 mar 2012, 23:16:27
Adeline's Avatar
(meniuri, evolutie)
Sunt în trecere...Slabuta in trecere
Merite:
 
Data înregistrării: 22 nov 2010
Locaţie: Cluj-Napoca, Romania
Vârsta: 35
Dieta: DUKAN
Date: 170cm, 93kg
Mesaje: 14
Aprecieri acordate: 1
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Re: Jurnalul (Adeline) unui fluture pe-o stea...

Citat:
Anterior postat de Puffoasa Vezi mesajul
Buna dimineata si bine ai venit

Sustinere si sfaturi, poate chiar si urecheli cand gresesti vei gasi aici tu inarmeaza-te cu rabdare, totul e sa vrei si cu siguranta vom reusi impreuna
Aici, pe forum totul o sa ti se para mai usor cand esti la dieta, si-o spun din proprie experienta le spuneam si fetelor ca daca nu intram zilnic aici, renuntam demult.

Si acum si-o intrebare : Sport faci

Te-am pupat! O zi minunata
Draga Puffoasa,

Am citit cu mare atentie ce mi-ai scris, iar apoi am hotarat sa iti citesc si eu povestea.Desi cuvintele sunt de prisos in ceea ce priveste evenimentele din viata noastra, simt ca ne leaga o experienta ce nu poate fi uitata...o tragedie ce ne marcheaza pentru totdeauna.Insa eu mai stiu si ca tu , din tot ceea ce am citit despre tine, esti o luptatoare !Si presimt ca vom avea conversatii din ce in ce mai interesante.

Referitor la intrebarea ta cu sportul ,inca imi iau inima in dinti sa staruiesc si sa rezist tuturor presiunilor fizice!Usor nu e , dar pana la urma numeste-mi cateva lucruri usoare in toata existenta noastra!

Tindeam sa ma ridic singura mereu, indiferent de greutati, sa fiu una din persoanele individualiste cand venea vorba de greutati si incercari dure, sa par puternica atunci cand nimic nu mai conta si eram ca un dovleac pe-o panta.Acum insa, stiind ca poti realiza totul doar cu suportul moral al celor din jur, totul pare mai usor!

Si trag de mine , dar nu exagerez, pentru ca vreau sa fie totul treptat , pentru ca mai apoi sa pot face oricand fata miscarii.Am invatat sa ma autostimulez din punctul asta de vedere , iar cand iubitul meu e acasa , vine cu mine si imi repeta mereu ca pot mai mult decat imi propun !

In final , necunoscute sunt caile mintii umane , nu?!

Daca vreodata am sa ma abat de la planurile mele , am sa fiu un fluturas neascultator sau pur si simplu imi traverseaza prin minte gandul ca as putea renunta , astept urechelile pe care le pomeneai cu mare , mare drag!!!

Cred ca cel mai important lucru dintre toate cele existente e sinceritatea ...sinceritatea cu noi insine , dar mai ales cu cei din jurul nostru , care atunci cand gresim gasesc modalitatea cea mai buna de a ne indrepta.

Asa ca sunt total de acord cu urechelile pe care le-ai mentionat...probabil o sa ajung la un moment dat sa mi le doresc si eventual sa mai fiu trezita din cand in cand la realitate.

Am sa fac tot posibilul sa nu lipsesc considerabil din acest mediu in care imi face placere sa ma reintorc in fiecare seara!

Cu drag si in speranta unei prietenii sincere,

Un fluturas pe-o stea...
__________________
Cred in salvarea umanitatii...in viitorul cianurei!
Adeline, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Foarte activ, este de 2861 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 2344 kcal/zi. Pentru a slăbi 5 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1570 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
  #19 (permalink)  
Vechi 27 mar 2012, 23:27:54
Adeline's Avatar
(meniuri, evolutie)
Sunt în trecere...Slabuta in trecere
Merite:
 
Data înregistrării: 22 nov 2010
Locaţie: Cluj-Napoca, Romania
Vârsta: 35
Dieta: DUKAN
Date: 170cm, 93kg
Mesaje: 14
Aprecieri acordate: 1
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Re: Jurnalul (Adeline) unui fluture pe-o stea...

Citat:
Anterior postat de Kclaudyia Vezi mesajul
Buna dimineata lovely butterfly!

Si bine ai venit!!

Imi place felul tau de a scrie, e cald si poetic!
Ai gasit aici ceea ce cautai sprijin neconditionat, indrumare si voie buna!

Eu iti urez sa ai vointa si sa crezi in tine!

Asteptam cu nerabdare planul tau de bataie si meniurile!
Cam cate calorii mananci zilnic, ce anume mananci, cum combini alimentele..

Sa ai o zi frumoasa!
Claudia,

Multumesc mult de tot pentru cuvintele minunate !Asa este , aici cred ca am gasit in sfarsit grupul de consiliere de care aveam nevoie, grupul de prietene pe care mi-l doream cu ardoare de la o vreme.Viata poate fi monotona uneori, depinde de noi cat de tarziu ne trezim din letargie!


Planul de bataie l-am descris succint in fila jurnalului de astazi.Sper sa fie eficient si sa dea rezultate , nu imediate , ci permanente. Nu as vrea sa devina o obsesie caloriile sau combinatiile , pentru ca imi doresc sa imi intre in instinct la un moment dat , iar momentan ma ghidez strict dupa listele de alimente, chiar daca le calculez pe site.

Oricum ar fi , pana acum n-am depasit necesarul de calorii , spun eu!Iar daca voi , fetelor , aveti alta parere, o astept nerabdatoare!

Ai grija de tine si ramai la fel de binedispusa!

De la lumina unei lumanari cu aroma de vanilie,

Un fluturas pe-o stea...
__________________
Cred in salvarea umanitatii...in viitorul cianurei!
Adeline, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Foarte activ, este de 2861 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 2344 kcal/zi. Pentru a slăbi 5 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1570 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
  #20 (permalink)  
Vechi 27 mar 2012, 23:29:07
marinella's Avatar
(meniuri, evolutie)
Vreau să intru-n gaşcă...Vreau să intru-n gaşcă...
Merite:
 
Data înregistrării: 04 dec 2010
Locaţie: Torino, Italia
Vârsta: 36
Dieta: hipocalorica
Date: 164cm, 64kg
Mesaje: 254
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Re: Jurnalul (Adeline) unui fluture pe-o stea...

Buna fluturashule!
Ma bucur ca ai revenit cu vesti noi, le asteptam.
Dupa cum au observat si fetele, ai un talent scriitoricesc. Cand iti citesc jurnalul, am impresia ca citesc dintr-o carte.
De asemenea ma bucur ca ti-ai constientizat problema si ai luat atitudine in acest sens. La mine, cel putin, a contat mult faptul ca m-am trezit si mi-am dat seama ca drumul pe care merg este unul gresit. Acum, si eu, la fel ca tine, incerc sa urmez aceasta cale, spre o alimentatie mai sanatoasa. Cred k, de fapt, "cheia" este echilibrul!
Iti doresc sa gasesti cat mai repede aceasta "cheie" si cred k asa vei reusi sa fi mai fericita si mai sanatoasa!
Te pup!
__________________
Doctorul cel mai bun este cumpatul.http://forum.slabute.ro/jurnale-slab...tul-11275.html
marinella, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Moderat activ, este de 2056 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1539 kcal/zi. Pentru a slăbi 4 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1023 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
 

Informatii despre slabit
30, 40, ani, calorii, dieta, fluture, jurnale, jurnalul, sanatos, slabit, stea

Opţiuni subiect

Reguli de postare
BB code este Pornit
emoticoanele sunt Pornit
Codul [IMG] este Pornit
Codul HTML este Oprit
Trackbacks are Oprit
Pingbacks are Oprit
Refbacks are Oprit
Nu poţi deschide subiecte noi
Nu poţi să răspunzi la mesaje
Poţi să publici ataşamente
Nu poţi să-ţi editezi mesajele

Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimul mesaj
Yorkshire - cum il pot invata sa stea singur? christinee Alimentatie si Sport animale de companie 7 01 iun 2012 07:57:10
Relatia sot-sotie dupa venirea pe lume a unui copil alinamar Despre noi, ... femeile 29 28 mai 2012 13:14:59
Jurnal dariaclaws- Implinirea unui vis dariaclaws Arhiva jurnale slabit 41 05 apr 2011 22:47:35
jurnalul unui ursulet . andralex Arhiva jurnale slabit 19 08 feb 2010 23:52:09
Jurnalul unui nou inceput - "Shorty" Shorty Arhiva jurnale slabit 459 15 iul 2009 11:03:22

Mesaje noi in forum de slabit Slabute.ro
 Mesajele slăbuţelor
Se încarcă mesajele...
Calculator calorii (clic aici)
Poziţionare:
Calculator nutriţionalFan Slăbuţe!Susţine Slăbuţe!Top SlăbuţeSlabute TV
Subiecte noi
Subiecte interesante
Ultimele articole