forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Arhiva jurnale slabit (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/)
-   -   Jurnalul ambitios! multi pasi mici :) (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/jurnalul-ambitios-multi-pasi-mici-12382.html)

priceless 03 aug 2013 00:07:11

Jurnalul ambitios! multi pasi mici :)
 
... si pe etape + recompense pe masura rezultatelor :

am zis! (adica scris ;;))

priceless 03 aug 2013 00:53:25

Re: Jurnalul ambitios! multi pasi mici :)
 
intotdeauna am fost o pofticioasa! de ce sa nu recunosc?..cu toate ca nu am fost dintotdeauna grasa (am avut metabolism bun, care s-a dus naibii se pare ca)..

ce a fost ...a fost (ca au fost multe in ultima vreme, si poate o sa va povestesc cu timpul dar acum mai important e ce va urma), de vreo 2 saptamani tot pun la cale un plan de bataie pentru slabit, ca deja ma simt rau (fizic si mental chiar)
mda... deja se ingroasa gluma...

sincer habar nu am cum am adunat astea 53 de kg..a ba!..mi=a fost foame..si am mancat :)

pe scurt planul meu ar fi urmatorul: 4 faze de cate 3 luni, la inceput mai multe kg de dat jos, apoi din ce in ce mai putine, pana spre deloc ( apoi perioada de mentinere care nu am inclus-o in anul urmator)

primele 3 luni...25kg (ca am de unde)
urmatoarele ...15kg
apoi ...10 kg
si in final 3kg

la partea cu mancarea (desigur) stau mai prost ca nu stiu ce dieta sa tin. m-am tot gandit, si nu stiu una suficient de sanatoasa sa o tin asa de mult timp. si revenim la mancatul sanatos...stil de viata etc. bun, teoria o stiu, dar concret???8-|

de exemplu maine incep cu 3 mese pe zi si 2 gustari (la gustari un fruct) si pentru celelalte mese, imi propun sa mananc mai putin ca azi. :)

040489 03 aug 2013 08:41:31

Re: Jurnalul ambitios! multi pasi mici :)
 
Citat:

Anterior postat de priceless (Post 1285741)
intotdeauna am fost o pofticioasa! de ce sa nu recunosc?..cu toate ca nu am fost dintotdeauna grasa (am avut metabolism bun, care s-a dus naibii se pare ca)..

ce a fost ...a fost (ca au fost multe in ultima vreme, si poate o sa va povestesc cu timpul dar acum mai important e ce va urma), de vreo 2 saptamani tot pun la cale un plan de bataie pentru slabit, ca deja ma simt rau (fizic si mental chiar)
mda... deja se ingroasa gluma...

sincer habar nu am cum am adunat astea 53 de kg..a ba!..mi=a fost foame..si am mancat :)

pe scurt planul meu ar fi urmatorul: 4 faze de cate 3 luni, la inceput mai multe kg de dat jos, apoi din ce in ce mai putine, pana spre deloc ( apoi perioada de mentinere care nu am inclus-o in anul urmator)

primele 3 luni...25kg (ca am de unde)
urmatoarele ...15kg
apoi ...10 kg
si in final 3kg

la partea cu mancarea (desigur) stau mai prost ca nu stiu ce dieta sa tin. m-am tot gandit, si nu stiu una suficient de sanatoasa sa o tin asa de mult timp. si revenim la mancatul sanatos...stil de viata etc. bun, teoria o stiu, dar concret???8-|

de exemplu maine incep cu 3 mese pe zi si 2 gustari (la gustari un fruct) si pentru celelalte mese, imi propun sa mananc mai putin ca azi. :)

Buna! Bine ai venit :). Eu zic sa nu mergi dupa o dieta anume, sa ai doar reguli stricte in ceea ce te priveste. Un meniu de 1300-1500 kcal pe zi, nu scadea sub.... Pe mine ma ajuta sa imi cantaresc mancarea. Imi fac un plan pe o saptamana,merg la cumparaturi, pregatesc gustarile din timp. Micul dejun e cel mai consistent, imi da energie. mananc cu 2-3 ore inainte de somn. Mesele din 3 in 3 ore ma ajuta sa nu simt senzatia de foame, ideea e sa mananc putin si des, sa nu risc sa ma supraalimentez la o masa principala.
Am un tabel cu valorile nutritionale si aleg ce sa mananc. Ideal ar fi sa ai carne slaba, lactate,fructe si legume... Si pe frigider, un calendar mare in care imi notez kg,ma cantaresc o data pe saptamana si fiecare zi reusita e notata cu un X mare..
Asteptam meniurile tale..
Si nu uita de sport. Plimbari dupa masa,mers pe jos, exercitii, alergat...

priceless 03 aug 2013 09:10:49

Re: Jurnalul ambitios! multi pasi mici :)
 
Citat:

Anterior postat de 040489 (Post 1285817)
Buna! Bine ai venit :). Eu zic sa nu mergi dupa o dieta anume, sa ai doar reguli stricte in ceea ce te priveste. Un meniu de 1300-1500 kcal pe zi, nu scadea sub.... Pe mine ma ajuta sa imi cantaresc mancarea. Imi fac un plan pe o saptamana,merg la cumparaturi, pregatesc gustarile din timp. Micul dejun e cel mai consistent, imi da energie. mananc cu 2-3 ore inainte de somn. Mesele din 3 in 3 ore ma ajuta sa nu simt senzatia de foame, ideea e sa mananc putin si des, sa nu risc sa ma supraalimentez la o masa principala.
Am un tabel cu valorile nutritionale si aleg ce sa mananc. Ideal ar fi sa ai carne slaba, lactate,fructe si legume... Si pe frigider, un calendar mare in care imi notez kg,ma cantaresc o data pe saptamana si fiecare zi reusita e notata cu un X mare..
Asteptam meniurile tale..
Si nu uita de sport. Plimbari dupa masa,mers pe jos, exercitii, alergat...

partea cu caloriile ar fi ok, dar de exemplu daca as manca un ghiveci de legume, cum as putea sa trec caloriile..sa stau sa socotesc ....
referitor la plimbari am gasit pe youtube video cu leslie sansone. e o tipa care merge pe loc plus cateva miscari aditionale. am zis ce poate fi asa greu, mare lucru sa merg:):) da pe sfantu, dupa 15 minute eram leorca si de abia mai imi ridicam picioarele :D.. in concluzie in fiecare seara dupa ce vin de la lucru, fac 15 20 de min de plimbat pe loc in camera.

perioada asta e un pic mai dificila, ca imi caut o alta locuinta, lucrez foarte mult (10-12 ore pe zi) si sambata cand e nevoie azi e nevoie :( o sa plec imediat la birou)...si partea cu dieta si miscare e ceva ce doresc sa devina principal in viata mea momentam. dar imi trebuie un pic de timp pana fac schimbarile de care am nevoie


inca ceva, m-am gandit sa ma cantaresc o data la 2 saptamani, ca daca am zile cand nu dau jos, nu vreau sa disper. cred ca la 2 saptamani e mai ok decat la una.

ma duc sa ma imbrac sa plec la lucru!

va pup!! o zi cu spor la slabit!:-*:-*:-*:-*

priceless 03 aug 2013 09:17:25

Re: Jurnalul ambitios! multi pasi mici :)
 
aaa am uitat sa scriu! ma gandeam sa ma apuc de naturhouse! o sa caut pe forum sa vad daca a mai folosit cineva metoda asta, daca nu poate deschid un subiect.
am inteles ca trebuie sa cumperi produse de la ei (care nu sunt exagerat de scumpe) darrrrr iti fac dieta personalizata! b-)

voi ce ziceti?

rozica1965 03 aug 2013 09:57:41

Re: Jurnalul ambitios! multi pasi mici :)
 
Citat:

Anterior postat de priceless (Post 1285739)
... si pe etape + recompense pe masura rezultatelor :

am zis! (adica scris ;;))

Bine ai venit!!!!!!!!>:D<

rozica1965 03 aug 2013 09:59:41

Re: Jurnalul ambitios! multi pasi mici :)
 
Citat:

Anterior postat de priceless (Post 1285741)
intotdeauna am fost o pofticioasa! de ce sa nu recunosc?..cu toate ca nu am fost dintotdeauna grasa (am avut metabolism bun, care s-a dus naibii se pare ca)..

ce a fost ...a fost (ca au fost multe in ultima vreme, si poate o sa va povestesc cu timpul dar acum mai important e ce va urma), de vreo 2 saptamani tot pun la cale un plan de bataie pentru slabit, ca deja ma simt rau (fizic si mental chiar)
mda... deja se ingroasa gluma...

sincer habar nu am cum am adunat astea 53 de kg..a ba!..mi=a fost foame..si am mancat :)

pe scurt planul meu ar fi urmatorul: 4 faze de cate 3 luni, la inceput mai multe kg de dat jos, apoi din ce in ce mai putine, pana spre deloc ( apoi perioada de mentinere care nu am inclus-o in anul urmator)

primele 3 luni...25kg (ca am de unde)
urmatoarele ...15kg
apoi ...10 kg
si in final 3kg

la partea cu mancarea (desigur) stau mai prost ca nu stiu ce dieta sa tin. m-am tot gandit, si nu stiu una suficient de sanatoasa sa o tin asa de mult timp. si revenim la mancatul sanatos...stil de viata etc. bun, teoria o stiu, dar concret???8-|

de exemplu maine incep cu 3 mese pe zi si 2 gustari (la gustari un fruct) si pentru celelalte mese, imi propun sa mananc mai putin ca azi. :)

Multa bafta!!!!!

rozica1965 03 aug 2013 10:04:16

Re: Jurnalul ambitios! multi pasi mici :)
 
Citat:

Anterior postat de priceless (Post 1285835)
aaa am uitat sa scriu! ma gandeam sa ma apuc de naturhouse! o sa caut pe forum sa vad daca a mai folosit cineva metoda asta, daca nu poate deschid un subiect.
am inteles ca trebuie sa cumperi produse de la ei (care nu sunt exagerat de scumpe) darrrrr iti fac dieta personalizata! b-)

voi ce ziceti?

Eu zic sa nu iti dai banii pe cine stie ce produse sunt alea! Daca la inceput scoti painea alba din alimentatie,dulciurile,cartofii,orezul ,pastele,iti garantez ca vei slabii enorm! Iti spun din experienta mea. Eu asta am facut vre-o 4 luni pana sa descopar Slabute.ro......si sa invat aici despre reguli. Doar am scos ce ingrasa si la cateva zile mancam si inghetata!;)

040489 03 aug 2013 10:12:04

Re: Jurnalul ambitios! multi pasi mici :)
 
Da, stiu...e destul de neplacut sa tot cantaresti si sa calculezi. Dar dupa un timp, nu va fi nevoie, vei sti din cap cam toate valorile. Mare spoooor la slabit.

priceless 03 aug 2013 10:15:40

Re: Jurnalul ambitios! multi pasi mici :)
 
Citat:

Anterior postat de rozica1965 (Post 1285864)

Multa bafta!!!!!

multumesc Rozi!!! sa dea Domnul de data asta sa fac o schimbare, sa adopt un stil de viata sanatos, sa reusesc sa ma tin de el

esti de apreciat sincer, cat de mult ai reusit sa faci in ceea ce priveste sanatatea ta in primul rand ( ca e mai importanta decat toate), si apoi kilogramele. imi doresc sa am ambitia ta! esti un exemplu de urmat si o dovada clara ca DA SE POATE! CU DETERMINATE si desigur MULT EFORT! care pana la urma e rasplatit inzecit insutit inmiit...etc

imi e dor sa ma simt bine in pielea mea! imi e dor sa fiu admirata! din pacate aspectul fizic conteaza. pe mine in ultima vreme nu m=a interesat cum arat, si m=am refugiat in mancare pentru alte lipsuri pe care le aveam.

am avut 3 relatii (de cand au inceput sa se adune kilogramele) care s-au terminat din cauza ca sunt prea grasa( prima de 2 ani, a doua de 1 an, si ultima de 3 luni), lor era rusine sa mai iasa cu mine pe strada. iar eu m-am incapanat sa cred ca sufletul conteaza, ca omul de langa tine conteaza sa fie acolo la bine si la rau. basme :). poate ca ramaneam cu aceasta convingerea a mea, dar acum sanatatea s=a inrautatit si trebuie sa fac ceva neaparat. culmea, dintr=o data mi=am dat seama ca sunt obeza si ma vad altfel in oglinda. imi e scarba de mine, cand pana mai ieri ma vedeam doar un pic plinuta....:| imi e greu sa descriu senzatia..

voi lua fiecare zi pe rand si o sa merg inainte ;;) e singura modalitate sa reusesc..:)


Ora este GMT +2. Ora este acum 06:43:35.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO