forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Arhiva jurnale slabit (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/)
-   -   Jurnalul Asibaris (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/jurnalul-asibaris-3476.html)

asibaris 14 apr 2010 17:30:29

Jurnalul Asibaris
 
Iată-mă, cu forţe proaspete şi o ambiţie imbatabilă!
Este timpul să iau atitudine (iar!).
După cum m-am prezentat la locul noilor venite, mă numesc Cristina :), Asibaris fiind un pseudonim pe care l-am găsit în "Deşertul pentru totdeauna" - una dintre cărţile mele preferate, aparţinând lui Octavian Paler.
La vârsta de 20 de ani, aspectul fizic este foarte important!
Practic, 20 marchează un început de capitol în viaţa fiecăruia dintre noi - fie băiat, fie fată. La 20 de ani, deja ţi-ar conturat o idee cât de cât despre valorile umane - precum prietenia, iubirea, familia, onestitate etc., deja ţi-a foarmat o oarecare idee despre viaţă, chiar dacă superficial, dar ideea este bazată pe propriile experienţe empirice, şi apoi pe analiza retrospectivă a circumstanţelor..
La 18 ani m-am trezit că sunt nevoită să plec de acasă, de la "cuib", într-un loc străin, nou şi plin de tot felul de surprize. Eu personal eram entuziasmată, mereu mi-a plăcut noul, însă, vă imaginaţi, am fost foarte dezamăgită. Nu-mi plăcea facultatea, nu-mi plăceau colegii, eram singură, nu mă puteam înţelege cu nimeni. Şi ce atitudine credeţi că am luat? Un semstru întreg am stat în casă (ieşeam numai până la market şi apoi înapoi în casă), deprimată, toată ziua tot ce făceam este să dorm şi să mănânc.
Mă simţeam fără perspective, urâtă, grasă, dezgustătoare, deja începuse să-mi fie ruşine să mai ies din casă!
Dar cu toate astea, nu găseam forţa şi puterea necesară să fac ceva!
Nişte probleme medicale au survenit, moment în care trebuia să mă internez în spital. Când m-am urcat pe cântar, am speriat întreg spitalul ---> 113 kg. Acum, hai, oameni obezi s-au mai văzut, dar, frate, nu aveau tratament pentru kilogramele mele! Da, s-a rezolvat totul până la urmă, însă am avut parte de nişte trăiri deloc plăcute.
Doctorii erau drăguţi cu mine, asistentele la fel, nu mi-a reproşat nimeni nimic, părinţii la fel, însă mă simţeam eu "pătată", mă simţeam prost faţă de toată lumea pentru că datorită faptului că nu-mi pot controla eu meniul şi stilul de viaţă, încurc pe toţi. Atunci mi-am zis "Gata! E timpul să acţionez!". Şi aşa am şi făcut.
Auzisem eu de ceva vreme de dieta Montignac. Nu ştiam exact ce presupune, ştiam doar că nu trebuie amestecate carbohidraţii cu grăsimile. Şi precum orbul, că altfel nu pot spune, efectiv am renunţat la pâine şi la produse de patiserie şi dulciuri şi tot aşa, în favoarea unei friputuri, de exemplu, cu salată. Şi am ţinut presupusul regim Montignac, până în iunie, 2009, când am văzut o ediţie din Felicia cu cartea lui!!! "Mamăăă... :D ăsta e semn divin!" N-am ezitat, am cumpărat-o şi de atunci ţin cu stricteţe maximă.
Rezultat ---> într-un an de zile am dat jos 25 de kilograme. 5 kilograme le-am dat când am ţinut regimul presupus Montignac, restul de 20 din iunie până acum.
În afară de asta, am mai practicat câte un sport când şi când. Am practicat fitness cam o lună de zile, aerobic intensiv cam 2 săptămâni, înot când am mers la mare (adică o săptămână), în schimb merg foarte mult pe jos. Nu există, zilnic îmi fac drum de la Unirii până la Romană la pas, sau de la Dristor până la Nicolae Grigorescu (unde stau cu chirie) - asta ca să vă faceţi o imagine.
Bun, vă ţin la curent cu ce şi cum...
Dacă mai aveţi întrebări şi curiozităţi, mă găsiţi aici. :)

Cele bune şi frumoase,
Cristina %%-

PS: am scris enorm! mă dor şi degetele! de aia nu voi corecta nimic. aşadar, scuzaţi eventualele greşeli gramaticale, de exprimare etc..

adriana20 14 apr 2010 17:40:09

Re: Jurnalul Asibaris
 
Citat:

am stat în casă (ieşeam numai până la market şi apoi înapoi în casă), deprimată, toată ziua tot ce făceam este să dorm şi să mănânc.
Mă simţeam fără perspective, urâtă, grasă, dezgustătoare, deja începuse să-mi fie ruşine să mai ies din casă!
Dar cu toate astea, nu găseam forţa şi puterea necesară să fac ceva!
bine ai venit printre "slabute">:D<.cam asa eram eu cand eram la liceu:(.succes si la cat mai putine kg>:D<:-*

himmelen 14 apr 2010 17:43:42

Re: Jurnalul Asibaris
 
nu te da batuta! fa ceva chiar si putin semnificativ pt. tine in fiecare zi. e f. greu pt. mine acum sa imi revin la stilul anterior dar nu imposibil. citeste cateva jurnale:ali_lumi, anqutz, adella, ianna, dorutza, liviutzza etc. veteranele site-ului; ai sa vezi cate provocari au avut si ele. le-au depasit si acum sftuiesc si pe altii cum sa reuseasca. Bafta! :*

Adella 14 apr 2010 18:10:55

Re: Jurnalul Asibaris
 
Buna Cristina,Asibaris;;)
Tare frumos ai scris ,ne bucuram ca ne-ai ales sa ne impartasesti experienta ta de viata :)
Imi pare bine si iti urez mult succes!!>:D<

LicuriciColorat 14 apr 2010 21:31:33

Re: Jurnalul Asibaris
 
Buna>:D<.Am citit ce ai scris in jurnal,bravo ai o vointa de fier,te felicit si iti doresc multa bafta in continuare.Esti un adevarat exemplu,sa nu te dai batuta,ai dat deja 25(wow si eu ma fofilesc la 7:((),mai ai cateva si vei fii o slabuta demna de invidiat dar si de apreciat.Sa ne auzim la cat mai multe kg date jos:x

asibaris 15 apr 2010 07:41:44

Re: Jurnalul Asibaris
 
Mulţumesc pentru încurajări şi urările de bine, fetelor! :-*

Adella 15 apr 2010 08:17:17

Re: Jurnalul Asibaris
 
Neatza Cristina>:D<

ianna 15 apr 2010 13:59:27

Re: Jurnalul Asibaris
 
wow Cristina ! Felicitari>:D<sunt convinsa ca esti mandra de tine si ca toata lumea e uimita de cat ai slabit! Bravo! Si tot inainte>:D<:-*

Antuca 15 apr 2010 14:02:48

Re: Jurnalul Asibaris
 
Bine ai venit si spor la -Kg! Te asteptam si pe la Gasca fetelor care tin Montignac-II.
>:D<>:D<>:D<>:D<

mvthebest 15 apr 2010 14:26:21

Re: Jurnalul Asibaris
 
Felicitari pentru kg slabite:x:x:x:x


Ora este GMT +2. Ora este acum 18:15:30.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO