forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Arhiva jurnale slabit (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/)
-   -   Jurnalul Aylin27...o lupta ce o duc de o vesnicie...kg (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/jurnalul-aylin27-lupta-duc-vesnicie-kg-11400.html)

aylin27 25 apr 2012 14:41:15

Jurnalul Aylin27...o lupta ce o duc de o vesnicie...kg
 
Bine v-am regasit dragi slabute!!
Nu sunt o novice nici in ceea ce priveste acest forum nici in ceea ce priveste lupta asta continua cu kg.
O sa incerc sa ma prezint pt fetele care inca nu ma cunosc.Sunt Alina...Aylin este numele fetitei mele ce are acum 1an si 8 lunisoare.M-am inscris pe acest forum cam cu un an in urma...am gasit aici o mare comunitate de slabute,un real sprijin pt cine e hotarat ca trebuie sa schimbe ceva.In mare parte am reusit sa schimb ceva la mine....in cateva luni am pierdut 18 kg,un adevarat rezultat,nimic de zis.De la 94 am reusit sa ajung la 76,targhetul meu era de 72 pt inceput numai ca am plecat in vacanta in august si am cam inceput sa ma pierd pe drum...X_XX_X...atunci credeam ca e usoara mentinerea...dar...mi-am dat seama ca e mult mai grea ca slabitul...din august si pana acum au trecut in jur de 8 luni si eu am reusit sa acumulez vreo 4,5 kg...de plans ce sa mai...Blugii mei noi nu ma mai incapeau....of...Cand m-am urcat pe cantar (a doua zi de Paste)si am vazut 4,5 kg...m-a luat cu plans,m-am hotarat pe loc ca trebuie sa ma apuc sa fac ceva.In acea zi am plecat cu bicicleta la munca 10 km dus intors,si toata saptamana am facut la fel si dieta...astazi m-am cantarit si surpriza...3,5 kg in 8 zile...Doamne ajuta!!!
Cand m-am intors din vacanta am inceput sa merg la munca mi se treminase si concediul de maternitate,nu am mai avut timp sa intru pe forum,munca multa ..oboseala mare,cu siguranta voi m-ati fi tras de urechi si nu mai puneam toate acele kg...macar mi-ati fi amintit ca trebuie sa ma mai si cantaresc din cand in cand....de aceea m-am hotarat sa-mi fac si eu o casuta unde sa ma puteti vizita si unde eu sa va pot primi sper doar cu zambete si rezultate bune.Sunt hotarata sa-mi ating visul....!!!!!
>:D<>:D<

azra 25 apr 2012 15:15:38

Re: Jurnalul Aylin27...o lupta ce o duc de o vesnicie...kg
 
Alinaaa ce ma bucur ca te-ai intors!!!si ma bucur ca ti-ai facut casuta ta:)
la cat de ambitioasa te stiu sigur in cateva luni vei ajunge la mentinere si acolo vei ramane>:D<>:D<>:D<>:D<
http://www.magnolia.ro/Images/Produs...101_medium.jpg

aylin27 25 apr 2012 15:21:46

Re: Jurnalul Aylin27...o lupta ce o duc de o vesnicie...kg
 
Citat:

Anterior postat de azra (Post 1023493)
Alinaaa ce ma bucur ca te-ai intors!!!si ma bucur ca ti-ai facut casuta ta:)
la cat de ambitioasa te stiu sigur in cateva luni vei ajunge la mentinere si acolo vei ramane>:D<>:D<>:D<>:D<
http://www.magnolia.ro/Images/Produs...101_medium.jpg

Multumesc Azra si eu sper la fel...imi e greu...suntem 4 in casa eu, sotul, fetita si verisoara mea ce are grija de fetita cand sunt eu la munca...toti sunt niste mancaciosi dar si slabi in acelasi timp...imi e greu cu dieta dar sper sa o duc cu bine.Tie cum iti mai merge?

azra 25 apr 2012 15:23:49

Re: Jurnalul Aylin27...o lupta ce o duc de o vesnicie...kg
 
Citat:

Anterior postat de aylin27 (Post 1023496)
Multumesc Azra si eu sper la fel...imi e greu...suntem 4 in casa eu, sotul, fetita si verisoara mea ce are grija de fetita cand sunt eu la munca...toti sunt niste mancaciosi dar si slabi in acelasi timp...imi e greu cu dieta dar sper sa o duc cu bine.Tie cum iti mai merge?

eu am lalait-o destul de mult,acum tin o hipocalorica dar vreau sa trec pe disociata(de maine).puiul mic ce mai face??

aylin27 25 apr 2012 15:28:48

Re: Jurnalul Aylin27...o lupta ce o duc de o vesnicie...kg
 
E bine puiutul...creste...a inceput sa si vorbeasca,ma rog in modul ei,numai eu o inteleg:D,daca am timp astazi o sa incarc si niste pozici cu ea sa vedeti ce marte s-a facut.Cu hipocalorica ma chinui si eu acum...sper sa reusesc.

azra 25 apr 2012 15:38:12

Re: Jurnalul Aylin27...o lupta ce o duc de o vesnicie...kg
 
Citat:

Anterior postat de aylin27 (Post 1023506)
E bine puiutul...creste...a inceput sa si vorbeasca,ma rog in modul ei,numai eu o inteleg:D,daca am timp astazi o sa incarc si niste pozici cu ea sa vedeti ce marte s-a facut.Cu hipocalorica ma chinui si eu acum...sper sa reusesc.

e buna si hipocalorica dar vine vara si daca tot am lalait-o pana acum asa vrea sa incep intr-un ritm ceva mai alert si am ales disociata:)
abia astept sa vad pozici cu buburuza:x

aylin27 25 apr 2012 15:54:35

Re: Jurnalul Aylin27...o lupta ce o duc de o vesnicie...kg
 
Gata Azra,am pus ceva pozici cu buburuza.Pupici,mai vb sa vedem cum merge cu disociata.>:D<>:D<

Animis23 25 apr 2012 16:16:46

Re: Jurnalul Aylin27...o lupta ce o duc de o vesnicie...kg
 
Bine ai revenit, draga mea! Ne-a fost dor de tine. Avem aceeasi greutate acum, sa speram ca o sa reusim sa scadem si sa ne mentinem! Suntem alaturi de tine si de-abia astept sa aud de la tine mai des. Pupici tie si buburuzei, ma duc sa ma uit la poze! >:D<

aylin27 25 apr 2012 21:27:14

Re: Jurnalul Aylin27...o lupta ce o duc de o vesnicie...kg
 
Citat:

Anterior postat de Animis23 (Post 1023544)
Bine ai revenit, draga mea! Ne-a fost dor de tine. Avem aceeasi greutate acum, sa speram ca o sa reusim sa scadem si sa ne mentinem! Suntem alaturi de tine si de-abia astept sa aud de la tine mai des. Pupici tie si buburuzei, ma duc sa ma uit la poze! >:D<

Da Simina,sa speram ca o sa scadem...mai greu e cu mentinerea:((

aylin27 25 apr 2012 21:49:13

Re: Jurnalul Aylin27...o lupta ce o duc de o vesnicie...kg
 
Fetelor am gasit ceva foarte interesant si amuzant in acelasi timp despre corpul nostru...am facut un copy-paste sa-l cititi si voi

Corpul tau e prietenul tau, si eu daca as fi corpul unei persoane care decide intr-o buna zi sa ma indoape cu ciorba de varza timp de cateva saptamani, groaznic m-as razvrati !!... L-as fierbe putin, as renunta la cateva kg ca sa-l amagesc, dupa care as pune la loc dublu, sa se invete minte.
M-as bucura in schimb daca nu m-ar mai intoxica cu tigarile lui obosite, cu bauturile lui carbogazoase si cu chipsurile alea puturoase exact cand am si eu nevoie de putina odihna.... mai bine spus, daca as avea gura sa vorbesc i-as spune cele cateva reguli pe care e bine sa le respecti daca vrei sa-ti fiu prieten:

1. Hraneste-ma de trei ori pe zi, si respecta orele, pentru ca eu sunt reglat ca un ceasornic, si-mi place sa primesc ce vreau la orele la care vreau. Bunaoara, dimineata, la pranz, si seara. Si dimineata nu este ora 9, ci ora 8, pentru cei care nu inteleg de ce iese soarele asa devreme.
2. Pastreaza un interval de 5 pana la 6 ore intre mese, ca sa-mi dai timp sa ma reglez si sa diger ce mi-ai dat sa mananc, indiferent chiar de ce sau de cat mi-ai dat sa mananc.
3. Da-mi cel putin 2 litri de lichide sa beau pe zi. Fii rezonabil si intelege ca ciorba, cafeaua si sosurile nu sunt lichide. Daca nu-ti place apa (pe care totusi ti-o recomand), incearca macar sa nu ma otravesti cu chestii carbogazoase si bea sucuri naturale fara acid, cu cat mai putini conservanti.
4. Lasa-ma cu mancatul seara. Am spus trei mese pe zi, fa un calcul rapid, si vei observa ca ora maxima la care ai putea sa servesti cina este 19, deci scuteste-ma cu alte ore obosite.
5. Uita de rontaiala dintre mese. Citeste niste studii si vei afla ca orele cele mai periculoase pentru organism sunt 10 si 15 (adica fix intre mese), deci nu te amagi ca daca mananci un covrig sau un croissant nu se pune. Ba se pune. Ti-am cerut 5 ore intre mese. Lasa-ma sa-mi fac treaba si sa diger mizeriile pe care mi le-ai servit la masa de pranz.
6. Nu poti sa respecti orele sau regulile de mai sus? Atunci fa macar bine si dormi un pic, ca am si eu limitarile mele, si nu prea ma pricep sa ma mentin in forma daca nu am de unde sa-mi trag energia.
7. A, si sa nu uit, cafeaua nu e buna pentru nimeni, alcoolul nici atat, dar daca tot vrei sa ma enervezi cu ele, bea-le in cantitati cumpatate.
8. Hraneste celula, nu stomacul. Mananca pentru a-mi da elementele nutritive de care am nevoie ca tu sa poti fi în forma pe parcursul intregii zile. Da mancarii un gust placut, nu zice nimeni sa nu te delectezi cu chestii bune la gust, dar adu-ti aminte ca lucrurile hranitoare nu sunt neaparat cele mai complicat gatite.
9. Nu ma deranjeaza dulciurile, poti sa balotezi cate vrei. Nu ma deranjeaza painea, e buna si ea la ceva, nu ma deranjeaza sosurile sau prajeala. Nu uita insa ca daca vrei sa ti le diger, o sa-mi ia de doua sau trei ori mai mult timp decat pentru un fruct sau o salata. Si cat timp eu sunt ocupat sa diger cartofii prajiti sau saorma, tu nu vei fi alimentat cu energie, pentru ca eu voi fi concentrat aproape in intregime sa scap de balastul din stomac.
10. Noaptea sa stii ca si eu dorm. Daca ai senzatia ca-mi face placere sa rontai la mancarea pe care mi-ai basculat-o tu la cina festiva de la ora 22:00 in loc sa dorm te inseli. Prefer sa fac ordine prin corp si sa te pun in forma pentru a doua zi ca sa poti sa dai randament maxim. Asa, ma enervez mai tare, si iti impart toate caloriile alea de la nunta care pe unde mi se nazare, si nu mai am nici un chef sa fiu ordonat. Uite asa!
:)):)) pe mine m-a amuzat rau


Ora este GMT +2. Ora este acum 01:21:19.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO