forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Arhiva jurnale slabit (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/)
-   -   Jurnalul de cursa lunga 110 Kg - 90 Kg - Maria2480 (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/jurnalul-cursa-lunga-110-kg-90-kg-maria2480-5828.html)

maria2480 09 aug 2010 19:28:11

Jurnalul de cursa lunga 110 Kg - 90 Kg - Maria2480
 
Incep astazi, in a treia zi de dieta hipocalorica un nou jurnal aici.

Imi doresc ca de data asta sa fie cu noroc si sa ajung la primul target, cel de 90 de Kg in cel mai scurt timp. Scurt dar rezonabil.

Am ales dieta hipocalorica din doua motive: (i) n-am tinut-o niciodata si (ii) mi-am dat seama ca ingerez zilnic extrem de multe calorii, fara sa am nevoie de ele.

Asa ca: 6 august - start Nou stil de alimentatie.

Am eliminat:
  • bauturi din comert ( cu bule sau fara ). Beau ceai verde si multa apa >2 L zilnic la care se adauga ceaiul ( cel putin doua cani)
  • paine, paste fainoase, foietaje
  • prajeli de orice fel
  • dulciuri
Astazi am facut prima greseala: am baut o cafea de la Starbucks care contine foarte multe calorii. In plus am mancat si 4 minipateuri si cateva alune ( cca 30 de g)pentru ca a fost ziua unui coleg si mi-0a fost rusine sa nu mananc nimic. Din cauza alimentelor interzise mentionate, a trebuit sa renunt la o masa de pranz sanatoasa iar la cina (ora 19.00 )am mancat numai un iaurt de 375 g, dietetic .

In total astazi: 1482 de calorii. Am calculat ca pentru a slabi un kg pe saptamana, ceea ce la greutatea mea nu e mult, mi-ar fi necesare 1256 de calorii. Astazi le-am depasit dar nu mai fac eu prostia asta de maine. Adio cafea de la Starbucks sau minipateuri!

RaluRalu 09 aug 2010 19:42:13

re: Jurnalul de cursa lunga 110 Kg - 90 Kg - Maria2480
 
Buna, Maria! :-*
Iti doresc multa bafta in lupta contra kilogramelor! >:D<Sunt sigura ca iti vei atinge targetul... Este nevoie doar de perseverenta, ambitie si multa rabdare :D
Te pup dulce :-*>:D<

http://www.flowerbud.com/media/media...yllw-white.jpg
P.S. Nu am venit cu mana goala ;;) Ti-am adus niste floricele ;;) Sper sa-ti poarte noroc :-*

maria2480 10 aug 2010 08:12:47

re: Jurnalul de cursa lunga 110 Kg - 90 Kg - Maria2480
 
Multumesc pentru incurajari si de flori RaluRalu. Te mai astept pe la mine prin jurnal sa schimbam idei si sa ne sustinem reciproc.

Astazi am inceput ziua bine. Tranzitul intestinal pare sa se fi reglat corespunzator iar cantarul mi-a dat prima veste buna: 109 Kg, ceea ce ma multumeste pentru ca inseamna ca sunt pe drumul cel bun. E adevarat ca s-ar putea sa fie numai apa eliminata dar chiar nu-mi pasa atata timp cat elimin surplus ( grasime sau apa retinuta).

Am facut cumparaturi ieri pentru ca am realizat ca MD trebuie sa fie consistent. Astfel, micul meu dejun a fost sanatos si , cred eu, echilibrat. ( 100 g Musli + 200 ml lapte degresat )

Dafy 10 aug 2010 09:36:29

Re: Jurnalul de cursa lunga 110 Kg - 90 Kg - Maria2480
 
Citat:

Anterior postat de maria2480 (Post 283410)
Multumesc pentru incurajari si de flori RaluRalu. Te mai astept pe la mine prin jurnal sa schimbam idei si sa ne sustinem reciproc.

Astazi am inceput ziua bine. Tranzitul intestinal pare sa se fi reglat corespunzator iar cantarul mi-a dat prima veste buna: 109 Kg, ceea ce ma multumeste pentru ca inseamna ca sunt pe drumul cel bun. E adevarat ca s-ar putea sa fie numai apa eliminata dar chiar nu-mi pasa atata timp cat elimin surplus ( grasime sau apa retinuta).

Am facut cumparaturi ieri pentru ca am realizat ca MD trebuie sa fie consistent. Astfel, micul meu dejun a fost sanatos si , cred eu, echilibrat. ( 100 g Musli + 200 ml lapte degresat )

Buna Maria,
Eu zic ca micul dejun a fost OK. Sport faci ceva?
Spor la slabit si o zi buna >:D<

maria2480 10 aug 2010 10:46:51

Re: Jurnalul de cursa lunga 110 Kg - 90 Kg - Maria2480
 
Bun venit in "casa" mea Dafy. Nu fac sport de nicio culoare, din pacate pentru mine. Greutatea de acum ma cam impiedica si astept sa ajung la o greutate mai rezonabila pentru a da un imbold dietei hipocalorice.

Oricum, mi-am propus sa cobor mai devreme din autobuz ( cu 2-3 statii), seara cand ma intorc de la serviciu, pentru a face o plimbare, in acest fel asigurand cat de cat putina miscare. Sa vedem insa, la cat e de cald, daca nu ma paraseste imboldul pana diseara.

Actualizare meniu:

Gustare nr. 1 ( ora 11): baton Fitness cu ciocolata - 23, 5 g, 87 calorii.

Pana la pranz am consumat 514 calorii. Pana seara nu am voie sa depasesc 1256. Deci suntem in grafic.:)

Dafy 10 aug 2010 11:17:13

Re: Jurnalul de cursa lunga 110 Kg - 90 Kg - Maria2480
 
Citat:

Anterior postat de maria2480 (Post 283667)
Bun venit in "casa" mea Dafy. Nu fac sport de nicio culoare, din pacate pentru mine. Greutatea de acum ma cam impiedica si astept sa ajung la o greutate mai rezonabila pentru a da un imbold dietei hipocalorice.

Oricum, mi-am propus sa cobor mai devreme din autobuz ( cu 2-3 statii), seara cand ma intorc de la serviciu, pentru a face o plimbare, in acest fel asigurand cat de cat putina miscare. Sa vedem insa, la cat e de cald, daca nu ma paraseste imboldul pana diseara.

Actualizare meniu:

Gustare nr. 1 ( ora 11): baton Fitness cu ciocolata - 23, 5 g, 87 calorii.

Pana la pranz am consumat 514 calorii. Pana seara nu am voie sa depasesc 1256. Deci suntem in grafic.:)

Da, sa stii ca e buna ideea sa mergi pe jos cateva statii. Si eu o sa fac asa, si mai mult inca, eu cum stau la etajul 7 o sa abandonez liftul si am sa urc/cobor scarile ori de cate ori e nevoie.

maria2480 10 aug 2010 12:59:45

Re: Jurnalul de cursa lunga 110 Kg - 90 Kg - Maria2480
 
Eu stau la etajul 8, si intentionez sa urc incepand de saptamana viitoare 4 etaje pe jos ( acum sunt in perioada aceea din luna cand prea mult efort strica ).

Iata meniul de pranz:

Crema de legume - 300 g - 153 calorii
Piept de pui la gratar - 100 g - 131 calorii
Salata de rosii si castraveti ( doar legumele taiate si amestecate, fara ulei) - 300 g -81 calorii

Total calorii pranz: 365

Calorii consumate pana acum: 879 din 1256 ( necesar zilnic )

Au mai ramas pentru Gustarea nr. 2 ( daca va fi cazul) si pentru cina : 277

Mancarea la pranz este mancare de restaurant, deci se poate manca dietetic chiar si la restaurant, conditia e sa alegi lucruri usoare si sanatoase. Hmmm, n-as fi zis:D

Pentru cina, cel mai probabil voi apela la un iaurt dietetic, pe la ora 19.00 ( cand ajung acasa) - de 375 grame, insumand 128 calorii.

Am baut pana la ora aceasta 1,5 L apa si o cana ceai verde.

RaluRalu 10 aug 2010 13:08:54

Re: Jurnalul de cursa lunga 110 Kg - 90 Kg - Maria2480
 
Citat:

Anterior postat de maria2480 (Post 283923)
Eu stau la etajul 8, si intentionez sa urc incepand de saptamana viitoare 4 etaje pe jos ( acum sunt in perioada aceea din luna cand prea mult efort strica ).

Iata meniul de pranz:

Crema de legume - 300 g - 153 calorii
Piept de pui la gratar - 100 g - 131 calorii
Salata de rosii si castraveti ( doar legumele taiate si amestecate, fara ulei) - 300 g -81 calorii

Total calorii pranz: 365

Calorii consumate pana acum: 879 din 1256 ( necesar zilnic )

Au mai ramas pentru Gustarea nr. 2 ( daca va fi cazul) si pentru cina : 277

Mancarea la pranz este mancare de restaurant, deci se poate manca dietetic chiar si la restaurant, conditia e sa alegi lucruri usoare si sanatoase. Hmmm, n-as fi zis:D

Pentru cina, cel mai probabil voi apela la un iaurt dietetic, pe la ora 19.00 ( cand ajung acasa) - de 375 grame, insumand 128 calorii.

Am baut pana la ora aceasta 1,5 L apa si o cana ceai verde.

Buna, Maria! >:D<
Suna tare bine meniul tau de astazi ;;) Ai fost tare cumintica! >:D< Acum mai trebuie doar sa introduci incet-incet un pic de sport... Urcatul scarilor e foarte bun pentru inceput... Dar sa plece si " musafirii" :D
Te pup dulce si iti doresc multa bafta in continuare! :-*>:D<
Slabire usoara! :-*

http://www.daniellesrockawayflorist....pring/038s.jpg

maria2480 10 aug 2010 13:22:50

Re: Jurnalul de cursa lunga 110 Kg - 90 Kg - Maria2480
 
Multumesc mult RaluRalu pentru sustinere. Nu stiu de ce m-am incapatanat pana acum crezand ca nu pot numara caloriile. E foarte usor si stii exact cand sa te opresti. Mie numai cand discutam despre dieta hipocalorica mi se parea incredibil de grea. Asa ca sunt cumintica din cauza ca numarul de calorii imi zice "Stop" si ma opresc. E incredibil pentru mine cat de usor poate fi si eu am fost atat de delasatoare pana acum!:-/


PS. Tocmai am terminat litrul 2 de apa.

Incepem litrul nr. 3 :) + o cana de ceai verde

RaluRalu 10 aug 2010 13:28:16

Re: Jurnalul de cursa lunga 110 Kg - 90 Kg - Maria2480
 
Citat:

Anterior postat de maria2480 (Post 283960)
Multumesc mult RaluRalu pentru sustinere. Nu stiu de ce m-am incapatanat pana acum crezand ca nu pot numara caloriile. E foarte usor si stii exact cand sa te opresti. Mie numai cand discutam despre dieta hipocalorica mi se parea incredibil de grea. Asa ca sunt cumintica din cauza ca numarul de calorii imi zice "Stop" si ma opresc. E incredibil pentru mine cat de usor poate fi si eu am fost atat de delasatoare pana acum!:-/
PS. Tocmai am terminat litrul 2 de apa.
Incepem litrul nr. 3 :) + o cana de ceai verde

Este foarte bine ca ai realizat ca nu este foarte greu ;;) Mai bine acum decat niciodata :D
Nu trebuie sa fii prea dura cu tine... Cum ca ai fost delasatoare, etc. Conteaza ce vei face de acum inainte. Trecutul nu-l putem schimba ;) Trebuie sa gandim pozitiv, sa fim optimiste! Ajuta foarte mult! Asa ca nu te mai gandi la ceea ce a fost! ;)
Te pup dulce si iti doresc sa continui tot asa! Rezultatele nu vor intarzia sa apara! :-*>:D<


Ora este GMT +2. Ora este acum 11:41:20.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO