Prezentare Calculator Nutriţional Slăbuţe - Partea 1Cursuri pictura, desen, modelaj, istoria artei
Sunt Resposnabil Calculator nutriţional Susţin Slăbuţe - Widgets si insigne! Slabute Concurs - Sanatate, premii si distractie! Slăbuţe TV - Televiziunea slăbuţelor

Jurnalul Daliei (Dali La)

Gaseste prietenii din orasul tau! Alba Arad Arges Bacau Bihor Bistrita-Nasaud Botosani Braila Brasov Buzau Calarasi Caras-Severin
Cluj Constanta Dambovita Dolj Galati Giurgiu Gorj Hunedoara Ialomita Iasi Bucuresti Maramures Mehedinti Mures Neamt Olt
Prahova Salaj Satu-Mare Sibiu Suceava Teleorman Timis Tulcea Vaslui Valcea Vrancea
Prima Petitie Nationala pentru Dreptul la o Viata Sanatoasa deja a fost semnata de catre 66338 oameni.
In total sunt necesare peste 100.000 de semnaturi. Fii voluntar si participa in campania de strangere de semnaturi, clic aici.
Bine ai venit pe Slăbuţe, comunitatea care în 2008 a pus bazele mişcării pentru stilul de viaţă sănătos din România! Am creat pentru tine o comunitate unică şi specială. Într-o atmosferă civilizată, alături doar de oameni de calitate si cu o vastă experientă în domeniul stilului de viaţă sănătos, corect şi imparţial vei putea învăţa şi împărtăşi experienţele tale despre sănătate, alimentaţie, sport, stil de viaţă, slăbit sănătos şi alte întâmplări interesante din viaţa ta. Daca îţi pasă de viitorul ţării noastre şi a celor din jur, poţi contribui alături de noi într-un mod responsabil la promovarea stilului de viaţă sănătos, fie prin recomandarea comunităţii, fie prin relatarea celor învăţate pe Slăbuţe. Dacă ne vizitezi pentru prima dată, îţi recomandăm să citeşti ghidul începătorilor.
Pentru ca să te înregistrezi, clic aici. Succes!
 
 
Opţiuni subiect
  #11 (permalink)  
Vechi 26 mai 2012, 23:56:43
Dali La's Avatar
(meniuri, evolutie)
Vreau să intru-n gaşcă...Vreau să intru-n gaşcă...
Merite:
SUNT RESPONSABIL SUNT RESPONSABIL, DONEZ  
Data înregistrării: 20 mai 2012
Locaţie: Bucuresti, Romania
Date: 170cm, 70kg
Mesaje: 52
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Re: Jurnalul Daliei (Dali La)

Incerc oricum sa beau mai multa apa. Nu e doar ca nu mi-e sete in timpul zilei si trebuie sa ma fortez sa beau, dar dupa ce beau apa ma duc la baie foarte repede si foarte des. Cred ca rinichii mei lucreaza putin cam prea eficient. Ma tot gandesc sa incerc sa beau mai multa apa ca sa vad daca se invata sa mai pastreze si ei, mai ales de cand am vazut ca am inceput sa fac celulita. Dupa ce ca aveam vergeturi din cauza graficului cu ingrasat-slabit-ingrasat-slabit, acum am vazut si minunatele valurele de celulita pe coapse.

Este posibil sa am problema asta cu ne-setea pentru ca mananc aproape fara sare. Desi imi plac dulciurile si mananc destul de multe, dupa dulce nu mi-e sete.

Imi calculez caloriile in fiecare zi de cand m-am inscris. Nu-s niciodata in pericol de a fi nemancata. Chiar ma chinui sa adaug ceva activitati ca sa fiu macar estimat slabire in loc de estimat ingrasare.

Sunt obisnuita sa mananc seara.

Mi-e foarte greu sa mananc in timpul zilei cand sunt la birou, chiar si cand mi-e foame. Am sa incerc sa ma disciplinez facandu-mi pachetele cu mancare. Azi de exemplu, desi n-am fost la birou si am mancat un mic dejun chiar prea consistent (pe la ora 10) n-am mai apucat sa mananc pana pe la ora 17, si mi-era atat de foame incat desi am comis iar cu fast food-ul, am ramas cu senzatia de foame si am mai mancat un cheesburger dupa ora 19 si mi-a fost in continuare foame asa ca, am mai adaugat cateva fructe confiate.

Incerc sa-mi recunosc pacatele aici pentru ca vreau sa ma scutur de atitudinea "de ce naiba nu slabesc, ca doar ma abtin cat pot de mult".

Ma tem foarte mult sa nu ma ingras mancand mai des. Ar fi foarte penibil. Pentru moment, nu mi-am facut mancare pentru birou. Ma duc la birou maine (de buna voie si fara sa fiu platita suplimentar) si imi voi face de dimineata cateva portii de mancare. Si maine seara pentru luni.

Golurile afective... nu prea merita discutat. Sunt oarecum singura pe lume. Si nu-mi place sa fiu trista sau sa-mi plang de mila. Asa ca imi fac singura cadouri. Iar cele mai simplu de obtinut si usor de bucurat pe moment sunt recompense alimentare.

Nu cred ca pot spune ca este binge eating pentru ca simt ca depasesc nivelul de satietate doar cand mi-a fost foarte foame. Dar rontaitul sau alegerea tipului de mancare sunt influentate de cat de fericita ma vor face respectivele alimente fara sa reusesc sa gasesc o alternativa sanatoasa. Pregatirea si planificarea ar trebui sa ajute la eliminarea acestor situatii.

Pasi mici. Am mult de mers.
Dali La, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Usor activ, este de 1890 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1373 kcal/zi. Pentru a slăbi 2 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1374 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
  #12 (permalink)  
Vechi 27 mai 2012, 18:28:11
rozica1965's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa expert
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 30 aug 2010
Locaţie: Craiova, Romania
Vârsta: 58
Dieta: gastric sleeve
Date: 154cm, 77kg
Mesaje: 68.156
Aprecieri acordate: 47.414
Am fost apreciat(a) de 45.907 ori in 24.999 mesaje
Implicit Re: Jurnalul Daliei (Dali La)

Citat:
Anterior postat de Dali La Vezi mesajul
Incerc oricum sa beau mai multa apa. Nu e doar ca nu mi-e sete in timpul zilei si trebuie sa ma fortez sa beau, dar dupa ce beau apa ma duc la baie foarte repede si foarte des. Cred ca rinichii mei lucreaza putin cam prea eficient. Ma tot gandesc sa incerc sa beau mai multa apa ca sa vad daca se invata sa mai pastreze si ei, mai ales de cand am vazut ca am inceput sa fac celulita. Dupa ce ca aveam vergeturi din cauza graficului cu ingrasat-slabit-ingrasat-slabit, acum am vazut si minunatele valurele de celulita pe coapse.

Este posibil sa am problema asta cu ne-setea pentru ca mananc aproape fara sare. Desi imi plac dulciurile si mananc destul de multe, dupa dulce nu mi-e sete.

Imi calculez caloriile in fiecare zi de cand m-am inscris. Nu-s niciodata in pericol de a fi nemancata. Chiar ma chinui sa adaug ceva activitati ca sa fiu macar estimat slabire in loc de estimat ingrasare.

Sunt obisnuita sa mananc seara.

Mi-e foarte greu sa mananc in timpul zilei cand sunt la birou, chiar si cand mi-e foame. Am sa incerc sa ma disciplinez facandu-mi pachetele cu mancare. Azi de exemplu, desi n-am fost la birou si am mancat un mic dejun chiar prea consistent (pe la ora 10) n-am mai apucat sa mananc pana pe la ora 17, si mi-era atat de foame incat desi am comis iar cu fast food-ul, am ramas cu senzatia de foame si am mai mancat un cheesburger dupa ora 19 si mi-a fost in continuare foame asa ca, am mai adaugat cateva fructe confiate.

Incerc sa-mi recunosc pacatele aici pentru ca vreau sa ma scutur de atitudinea "de ce naiba nu slabesc, ca doar ma abtin cat pot de mult".

Ma tem foarte mult sa nu ma ingras mancand mai des. Ar fi foarte penibil. Pentru moment, nu mi-am facut mancare pentru birou. Ma duc la birou maine (de buna voie si fara sa fiu platita suplimentar) si imi voi face de dimineata cateva portii de mancare. Si maine seara pentru luni.

Golurile afective... nu prea merita discutat. Sunt oarecum singura pe lume. Si nu-mi place sa fiu trista sau sa-mi plang de mila. Asa ca imi fac singura cadouri. Iar cele mai simplu de obtinut si usor de bucurat pe moment sunt recompense alimentare.

Nu cred ca pot spune ca este binge eating pentru ca simt ca depasesc nivelul de satietate doar cand mi-a fost foarte foame. Dar rontaitul sau alegerea tipului de mancare sunt influentate de cat de fericita ma vor face respectivele alimente fara sa reusesc sa gasesc o alternativa sanatoasa. Pregatirea si planificarea ar trebui sa ajute la eliminarea acestor situatii.

Pasi mici. Am mult de mers.
Uite ca mai gasesc o persoana care zice ca alimentele o fac fericita! Asa eram si eu.....cea mai fericita din lume cand aveam in fatza o cutie de 2-3 kg de dulciuri! Eram atat de fericita incat nu imi pasa cum am ajuns,sau ce fac cei din jurul meu! Putea sa se scufunde Pamantul,eu eram fericita cu dulciuri multe in fatza!!!!!!!!! Rau,foarte rau sa ai sentimentul asta!!!!!!
Bine ai venit si din partea mea!
__________________
  #13 (permalink)  
Vechi 27 mai 2012, 23:13:46
Dali La's Avatar
(meniuri, evolutie)
Vreau să intru-n gaşcă...Vreau să intru-n gaşcă...
Merite:
SUNT RESPONSABIL SUNT RESPONSABIL, DONEZ  
Data înregistrării: 20 mai 2012
Locaţie: Bucuresti, Romania
Date: 170cm, 70kg
Mesaje: 52
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Re: Jurnalul Daliei (Dali La)

Multumesc! Mi-e foarte rusine de faptul ca mancatul a ramas cam singura placere pe care mi-o mai pot satisface. Cu toata dragostea mea pasionala pentru Bucuresti, dupa vreo ora de plimbat in ritm rapid si cu ochii cascati la tot felul de cladiri interesante, incepe sa mi se faca foame. Din pacate si din fericire, lipsa banilor nu ma lasa sa ma duc la farmacie si sa-mi iau o cutie de pastile Zein. A fost singura chestie pe care am luat-o si care mi-a taiat din pofta de mancare. Ma simteam foarte bine cand luam. Aveam energie, nu mi-era foame si chiar mancand usor nesanatos tot ramanea burtica mai plata. Imi pare rau ca stomacul nu se micsora suficient incat, dupa ce nu mai luam capsulele si imi revenea pofta de mancare, tot reuseam sa-l largesc la loc.

Incep sa fac pregatiri sa ma apuc de faza de atac la metoda Dukan. Cele doua mari etape ale mele de slabire au avut la baza o varianta populara a acestei diete. Acum voi incerca sa o tin cu spirit de raspundere si cu schimbare de atitudine. E al naibii de greu.

Am inceput sa citesc jurnalul tau. Din putinul citit in profil, cred ca va fi o lectura pasionanta, un fel de epopee cu o eroina deosebita. Simt un respect profund si o mare emotie cand sunt in fata unor persoane care nu se resemneaza, care lupta sa schimbe ceva.
Dali La, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Usor activ, este de 1890 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1373 kcal/zi. Pentru a slăbi 2 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1374 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
  #14 (permalink)  
Vechi 28 mai 2012, 05:21:33
happygirldiana's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţă cu ExperienţăSlăbuţă cu Experienţă
Merite:
SUNT RESPONSABIL Locul 2 la concurs  
Data înregistrării: 22 iul 2010
Locaţie: Calafat, Romania
Vârsta: 34
Dieta: Sfanta Hipocalorica
Date: 173cm, 87.5kg
Mesaje: 18.525
Aprecieri acordate: 2.865
Am fost apreciat(a) de 3.764 ori in 1.993 mesaje
Implicit Re: jurnalul Daliei

happygirldiana, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Moderat activ, este de 2522 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 2005 kcal/zi. Pentru a slăbi 4 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1489 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
  #15 (permalink)  
Vechi 28 mai 2012, 13:38:03
Kclaudyia's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cunoscătorSlăbuţa cunoscător
Merite:
 
Data înregistrării: 05 nov 2009
Locaţie: Bacau, Romania
Vârsta: 41
Dieta: alimentatie echilibrata
Date: 170cm, 75kg
Mesaje: 7.372
Aprecieri acordate: 4.845
Am fost apreciat(a) de 4.016 ori in 2.323 mesaje
Implicit Re: Jurnalul Daliei (Dali La)

Citat:
Anterior postat de Dali La Vezi mesajul
Multumesc! Mi-e foarte rusine de faptul ca mancatul a ramas cam singura placere pe care mi-o mai pot satisface. Cu toata dragostea mea pasionala pentru Bucuresti, dupa vreo ora de plimbat in ritm rapid si cu ochii cascati la tot felul de cladiri interesante, incepe sa mi se faca foame. Din pacate si din fericire, lipsa banilor nu ma lasa sa ma duc la farmacie si sa-mi iau o cutie de pastile Zein. A fost singura chestie pe care am luat-o si care mi-a taiat din pofta de mancare. Ma simteam foarte bine cand luam. Aveam energie, nu mi-era foame si chiar mancand usor nesanatos tot ramanea burtica mai plata. Imi pare rau ca stomacul nu se micsora suficient incat, dupa ce nu mai luam capsulele si imi revenea pofta de mancare, tot reuseam sa-l largesc la loc.

Incep sa fac pregatiri sa ma apuc de faza de atac la metoda Dukan. Cele doua mari etape ale mele de slabire au avut la baza o varianta populara a acestei diete. Acum voi incerca sa o tin cu spirit de raspundere si cu schimbare de atitudine. E al naibii de greu.

Am inceput sa citesc jurnalul tau. Din putinul citit in profil, cred ca va fi o lectura pasionanta, un fel de epopee cu o eroina deosebita. Simt un respect profund si o mare emotie cand sunt in fata unor persoane care nu se resemneaza, care lupta sa schimbe ceva.
Buna Dalia!

Daca te ajuta cu ceva, iti povestesc din experienta mea cu Dukan..
Am inceut dieta prin Februarie si eram placut impresionata de rezultatele rapide pe care le promitea.. Asadar am decis sa tin 5 zile de atac. Mi s-a parut usoara, mai ales ca se baza mult pe carne, eu fiind o carnivora convinsa..
Dar nu a fost asa.. Dupa 5 zile ma simteam rau, aveam ameteli, imi era tot timpul greata, nu mai puteam suporta carnea, ouale, iaurtul degresat.. Eram mereu nervoasa si stresata si am zis STOP! Dieta asta nu e de mine, de fapt nici o dieta cu reguli stricte nu e de mine.. Cu cat mi se interzice ceva cu atat am tendinta de a face, in cauzl de fata, de a manca "fructul interzis".
Asa ca am decis sa mananc "cu cap" si sa fiu atenta la combinatii.. Am citit cartea lui Montignac si m-am inspirat de acolo, ce combinatii sa fac, plus cartea Mihaelei Bilic care mi-a fost de cel mai mare ajutor.
Daca vrei, ti-o pot trimite..

Acum tu decizi daca vrei sa tii Dukan sau orice alta dieta, doar sa fii foarte atenta la semnalele pe care ti le da corpul, nu-l forta, daca vezi ca te simti rau, renunta.
Nici sa incerci nshpe mii de diete nu e bine, pentru ca iti dai metabolismul peste cap.

Cel mai important e sa iti gasesti tu echilibrul si daca ai nevoie noi suntem alaturi, cu sfaturi cu incurajari, tot tacamul!

Mi se pare din modul i care scrii, ca esti o persoana trista
Nu vreau s aintru in detalii dar daca ai nevoie de o vorba buna, de un 'umar' atunci ai nimerit unde trebuie

Kclaudyia, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Usor activ, este de 1993 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1476 kcal/zi. Pentru a slăbi 3 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1219 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
  #16 (permalink)  
Vechi 28 mai 2012, 15:02:19
Dali La's Avatar
(meniuri, evolutie)
Vreau să intru-n gaşcă...Vreau să intru-n gaşcă...
Merite:
SUNT RESPONSABIL SUNT RESPONSABIL, DONEZ  
Data înregistrării: 20 mai 2012
Locaţie: Bucuresti, Romania
Date: 170cm, 70kg
Mesaje: 52
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Re: Jurnalul Daliei (Dali La)

Să încep cu sfârșitul. Nu sunt o persoană tristă. Poate un pic neplăcut de lucidă, însă e sub control, pentru că fac și trăznăi de care mă amuz. Notițele în jurnal le fac noaptea când mi-e foame și de-asta alunec un pic spre plângăcioșenie și milă de mine fără număr.

Acum fur puțin din timpul de lucru.

Am ținut ceva asemănător cu Dukan și a funcționat de minune pentru mine. Acum problema mea destul de mare este că e dificil să accept ca mâncarea trebuie să ocupe momente bine determinate în timp. Pentru mine normalitatea este să ignor că mi-e foame ore întregi (nu sufăr, pur și simplu nu-mi pasă prea tare că mi-e foame) și, în primele momente în care am timp să mănânc, iau ce e mai la îndemână. E un fel de perversiune a gratificarii amânate. Pentru că amân (și amân din lipsă de pregătire, nu că aș fi o martiră) când mănânc, sar calul. Uneori mai puțin, alteori mai mult.

Sunt destul de sigură că Dukan va funcționa pentru mine. Mai ales că, dând jos 10kg o dată, încă 8 cealalataă dată, au rămas date jos. Și am rămas și cu oareșce deprinderi și principii.

O să fie chiar plăcut să am un plan. Obiective SMART.

Mulțumesc pentru încurajare. Mă încântă să mă uit la tickere-le voastre și să văd că se poate. Îmi face plăcere să fiu aici.
__________________
Jurnalul Dalilei
Dali La, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Usor activ, este de 1890 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1373 kcal/zi. Pentru a slăbi 2 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1374 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
  #17 (permalink)  
Vechi 28 mai 2012, 15:16:19
Kclaudyia's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cunoscătorSlăbuţa cunoscător
Merite:
 
Data înregistrării: 05 nov 2009
Locaţie: Bacau, Romania
Vârsta: 41
Dieta: alimentatie echilibrata
Date: 170cm, 75kg
Mesaje: 7.372
Aprecieri acordate: 4.845
Am fost apreciat(a) de 4.016 ori in 2.323 mesaje
Implicit Re: Jurnalul Daliei (Dali La)

Citat:
Anterior postat de Dali La Vezi mesajul
Să încep cu sfârșitul. Nu sunt o persoană tristă. Poate un pic neplăcut de lucidă, însă e sub control, pentru că fac și trăznăi de care mă amuz. Notițele în jurnal le fac noaptea când mi-e foame și de-asta alunec un pic spre plângăcioșenie și milă de mine fără număr.

Acum fur puțin din timpul de lucru.

Am ținut ceva asemănător cu Dukan și a funcționat de minune pentru mine. Acum problema mea destul de mare este că e dificil să accept ca mâncarea trebuie să ocupe momente bine determinate în timp. Pentru mine normalitatea este să ignor că mi-e foame ore întregi (nu sufăr, pur și simplu nu-mi pasă prea tare că mi-e foame) și, în primele momente în care am timp să mănânc, iau ce e mai la îndemână. E un fel de perversiune a gratificarii amânate. Pentru că amân (și amân din lipsă de pregătire, nu că aș fi o martiră) când mănânc, sar calul. Uneori mai puțin, alteori mai mult.

Sunt destul de sigură că Dukan va funcționa pentru mine. Mai ales că, dând jos 10kg o dată, încă 8 cealalataă dată, au rămas date jos. Și am rămas și cu oareșce deprinderi și principii.

O să fie chiar plăcut să am un plan. Obiective SMART.

Mulțumesc pentru încurajare. Mă încântă să mă uit la tickere-le voastre și să văd că se poate. Îmi face plăcere să fiu aici.
Si noua ne face placere ca esti aici si sa stii ca si noi, adica eu, ca vorbesc in numele meu doar, am avut multe obstacole de invins, foame, momente de panica, momente de tristete, dar nu m-au invins.. Ba mai mult, m-au facut mai experimentata, mai puternica..
Este o greseala f mare sa nu mananci atunci cand iti e foame, sa stii ca si eu patesc f des sa nu mananc destul in timpul zilei, mai ales ca sunt la birou si seara cand ajung acasa ma mananc exagerat.
Crezi ca ai putea sa te organizezi altfel, asa incat sa reusesti sa mananci mai mult in timpul zilei? De ex sa ai mereu un fruct sau ceva migdale, alune, la tine..
De fapt cu Dukan nu se poate.. Sau macar un iaurt..

Eu iti urez succes mult si ambitie de fier cu Dukan daca esti asa de hotarata!
Kclaudyia, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Usor activ, este de 1993 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1476 kcal/zi. Pentru a slăbi 3 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1219 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
  #18 (permalink)  
Vechi 28 mai 2012, 22:53:12
Dali La's Avatar
(meniuri, evolutie)
Vreau să intru-n gaşcă...Vreau să intru-n gaşcă...
Merite:
SUNT RESPONSABIL SUNT RESPONSABIL, DONEZ  
Data înregistrării: 20 mai 2012
Locaţie: Bucuresti, Romania
Date: 170cm, 70kg
Mesaje: 52
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Re: Jurnalul Daliei (Dali La)

Imi plac foarte mult migdalele, fructele confiate si alte asemenea. Exista insa 2 aspecte care nu le fac o solutie viabila acum: ele au multe calorii, iar eu nu pot sa mananc doar cateva.

Cred ca pana miercuri rezolv ce mai am prin casa ne-dukan. Adica maine mai scap de ce s-a mai adunat pe aici.

Ma cam oftic pentru ploaia intensa de azi. Iar nu mi-am facut plimbarea. N-am ars din calorii.

In caz ca par obsedata de calorii, tre sa precizez ca nu prea sunt. Calculatorul nutritional e ca un fel de joc la care incerc sa fac un punctaj bun.

Mmmm... miercuri...
__________________
Jurnalul Dalilei
Dali La, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Usor activ, este de 1890 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1373 kcal/zi. Pentru a slăbi 2 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1374 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
  #19 (permalink)  
Vechi 29 mai 2012, 15:13:23
Kclaudyia's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cunoscătorSlăbuţa cunoscător
Merite:
 
Data înregistrării: 05 nov 2009
Locaţie: Bacau, Romania
Vârsta: 41
Dieta: alimentatie echilibrata
Date: 170cm, 75kg
Mesaje: 7.372
Aprecieri acordate: 4.845
Am fost apreciat(a) de 4.016 ori in 2.323 mesaje
Implicit Re: Jurnalul Daliei (Dali La)

Citat:
Anterior postat de Dali La Vezi mesajul
Imi plac foarte mult migdalele, fructele confiate si alte asemenea. Exista insa 2 aspecte care nu le fac o solutie viabila acum: ele au multe calorii, iar eu nu pot sa mananc doar cateva.

Cred ca pana miercuri rezolv ce mai am prin casa ne-dukan. Adica maine mai scap de ce s-a mai adunat pe aici.

Ma cam oftic pentru ploaia intensa de azi. Iar nu mi-am facut plimbarea. N-am ars din calorii.

In caz ca par obsedata de calorii, tre sa precizez ca nu prea sunt. Calculatorul nutritional e ca un fel de joc la care incerc sa fac un punctaj bun.

Mmmm... miercuri...
Nu exista "nu pot sa mananc doar cateva".
Oare e mancarea mai presus de vointa noastra?

Si aici ploua de rupe..
Kclaudyia, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Usor activ, este de 1993 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1476 kcal/zi. Pentru a slăbi 3 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1219 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
  #20 (permalink)  
Vechi 29 mai 2012, 16:09:19
Khali's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cu vechimeSlăbuţa cu vechime
Merite:
 
Data înregistrării: 09 mai 2011
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 42
Date: 165cm, 61.7kg
Mesaje: 1.580
Aprecieri acordate: 364
Am fost apreciat(a) de 1.276 ori in 671 mesaje
Implicit Re: Jurnalul Daliei (Dali La)

Citat:
Anterior postat de Kclaudyia Vezi mesajul
Nu exista "nu pot sa mananc doar cateva".
Oare e mancarea mai presus de vointa noastra?

Si aici ploua de rupe..
Sigur ca mancarea e mai presus de vointa noastra, Claude, ca daca n-ar fi asa, n-ar mai exista oameni grasi...mancam mai degraba cu creierul, nu cu stomacul, zic eu, de-aia si functioneaza asa bine reclamele acelea rele

Noi suntem cei care tinem talerul - vointa versus alimentatie nesanatoasa, iar rezultatele care survin tin in totalitate de cum inclinam balanta. Ni se aplica perfect vorba cu "atunci cand e important pentru tine, vei gasi o cale, atunci cand nu e, vei gasi o scuza".

Dalia, calculatorul te ajuta,ca joc, dar totusi are un rol orientativ. Una e sa ai 200 de calorii din inghetata de la Mc, alta e sa fie din surse sanatoase, altfel vor fi procesate de corp, pentru primele corpul va depune grasime, pentru a doua corpul va porni "furnalul" care-l pune la treaba si-l ajuta la ardere. Acelasi lucru pe care il spuneai cu fast food-ul, mai sus, iti era foame, ai mancat fast-food, dar tot iti era foame...pentru ca nu mancasesi, de fapt, nimic care sa insemne hrana reala pentru organism, care sa-i aduca un aport de nutrienti.

Nu poti incerca sa iti portionezi migdalele in niste pungute, sa nu te tenteze toata punga? Oricum, din cate am vazut, daca te-ai hotarat sa tii Dukan, nu mai e relevanta intrebarea, stiu.

Imi place mult cum scrii, sper sa gasesti o cale care sa dea rezultate durabile pentru ceea ce ti-ai propus!
__________________
"The six w's: working will win when wishing won't".
"I workout because I can. When I get tired, I remember those who can't and I am grateful".
"I'm a big believer in starting with high standards and raising them. We make progress only when we push ourselves to the highest level. If we don't progress, we backslide into bad habits, laziness and poor attitude."
Khali, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Moderat activ, este de 1984 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1467 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
 

Informatii despre slabit
30, 40, ani, calorii, daliei, dieta, jurnale, jurnalul, sanatos, slabit

Opţiuni subiect

Reguli de postare
BB code este Pornit
emoticoanele sunt Pornit
Codul [IMG] este Pornit
Codul HTML este Oprit
Trackbacks are Oprit
Pingbacks are Oprit
Refbacks are Oprit
Nu poţi deschide subiecte noi
Nu poţi să răspunzi la mesaje
Poţi să publici ataşamente
Nu poţi să-ţi editezi mesajele

Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimul mesaj
Cum imi pun jurnalul la semnatura? Slabuta JURNALE SLABIT SANATOS 23 29 oct 2012 22:21:50
Cum imi pun jurnalul la semnatura? Slabuta Forum 43 26 feb 2012 10:25:56
Jurnalul unei grasute mereu la dieta - huskygirl19 huskygirl19 Arhiva jurnale slabit 303 25 dec 2010 16:52:51
Jurnalul Oanei - Start la slabit! onutzaa Arhiva jurnale slabit 17 15 iun 2010 22:18:31
jurnalul meu de la A la Z delx Arhiva jurnale slabit 55 14 ian 2010 16:45:07

Mesaje noi in forum de slabit Slabute.ro
 Mesajele slăbuţelor
Se încarcă mesajele...
Calculator calorii (clic aici)
Poziţionare:
Calculator nutriţionalFan Slăbuţe!Susţine Slăbuţe!Top SlăbuţeSlabute TV
Subiecte noi
Subiecte interesante
Ultimele articole