Prezentare Calculator Nutriţional Slăbuţe - Partea 1Cursuri pictura, desen, modelaj, istoria artei
Sunt Resposnabil Calculator nutriţional Susţin Slăbuţe - Widgets si insigne! Slabute Concurs - Sanatate, premii si distractie! Slăbuţe TV - Televiziunea slăbuţelor

Jurnalul Daliei (Dali La)

Gaseste prietenii din orasul tau! Alba Arad Arges Bacau Bihor Bistrita-Nasaud Botosani Braila Brasov Buzau Calarasi Caras-Severin
Cluj Constanta Dambovita Dolj Galati Giurgiu Gorj Hunedoara Ialomita Iasi Bucuresti Maramures Mehedinti Mures Neamt Olt
Prahova Salaj Satu-Mare Sibiu Suceava Teleorman Timis Tulcea Vaslui Valcea Vrancea
Prima Petitie Nationala pentru Dreptul la o Viata Sanatoasa deja a fost semnata de catre 66338 oameni.
In total sunt necesare peste 100.000 de semnaturi. Fii voluntar si participa in campania de strangere de semnaturi, clic aici.
Bine ai venit pe Slăbuţe, comunitatea care în 2008 a pus bazele mişcării pentru stilul de viaţă sănătos din România! Am creat pentru tine o comunitate unică şi specială. Într-o atmosferă civilizată, alături doar de oameni de calitate si cu o vastă experientă în domeniul stilului de viaţă sănătos, corect şi imparţial vei putea învăţa şi împărtăşi experienţele tale despre sănătate, alimentaţie, sport, stil de viaţă, slăbit sănătos şi alte întâmplări interesante din viaţa ta. Daca îţi pasă de viitorul ţării noastre şi a celor din jur, poţi contribui alături de noi într-un mod responsabil la promovarea stilului de viaţă sănătos, fie prin recomandarea comunităţii, fie prin relatarea celor învăţate pe Slăbuţe. Dacă ne vizitezi pentru prima dată, îţi recomandăm să citeşti ghidul începătorilor.
Pentru ca să te înregistrezi, clic aici. Succes!
 
 
Opţiuni subiect
  #1 (permalink)  
Vechi 24 mai 2012, 23:58:12
Dali La's Avatar
(meniuri, evolutie)
Vreau să intru-n gaşcă...Vreau să intru-n gaşcă...
Merite:
SUNT RESPONSABIL SUNT RESPONSABIL, DONEZ  
Data înregistrării: 20 mai 2012
Locaţie: Bucuresti, Romania
Date: 170cm, 70kg
Mesaje: 52
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Jurnalul Daliei (Dali La)

Buna dimineata!

Am folosit calculatorul nutritional 3 zile si am fost socata de cate prostii mananc!

Toata teoria pe care o stiu pare sa mi se stearga din minte cand mi se face foame sau pofta si deodata mi se pare ca am dreptul sa mananc orice numai sa nu mai simt rontaitul ala nesuferit in stomac. Chiar mai neplacut devine cand, din motive de timp sau bani, nu reusesc sa mananc ceva rezonabil si la un nivel rezonabil al senzatiei de foame.

Am mai incercat de cateva ori sa tin cont de ceea ce mananc, dar niciodata n-am reusit sa-mi calculez nici caloriile, nici sa cuantific abundenta carbohidratilor.

Oricum, iata un fel de grafic al fluctuatiilor mele. Am 34 de ani acum. Graficul incepe de cand am inceput sa fiu neplacut de constienta de faptul ca sunt... grasuta.

La sfarsitul clasei a VIII-a aveam 78 kg. (1992)
La sfarsitul liceului - 70 kg (1996)
La sfarsitul facultaii - 60 kg (2001) minimul meu istoric a fost 58kg in 2000.
In 2006 aveam 90 kg
2007 am ajuns la 80 kg
2009 am ajuns la 70 kg
2011, in vara aveam 65 kg
acum... din iarna 2011 ma tot invart pe langa 70kg

Am muncit la sala aproape in fiecare zi toata iarna, asa ca prezentam 70kg cu procent destul de frumos de masa musculara, dar de pe la jumatatea lunii martie am renuntat la sala, asa ca stau pe langa 70kg cu mai multa grasime.

Planul fusese ca din ianuarie pana in iunie sa ajung la 50kg. Din pacate, mi-am lasat atentia distrasa si am uitat de mine cateva luni, asa ca ma zbat din greu sa scad din nou sub 70. As vrea sa ajung la 1 iulie spre 60 de kg.

Sa vedem cum merge.

Este placut sa monitorizez "veniturile" si "cheltuielile". Imi da o senzatie de control pe care ma lupt sa o pastrez in momentele cand mi-e foame sau simt nevoia sa ma consolez dupa ce trebuie sa suport cate o zi mai neplacuta.

Abia astept sa pot reincepe sa fac sport. Intentionez sa fie un efort spre o schimbare complexa care sa includa si o redresare financiara.
- Parc in loc de abonament la sala. Deocamdata doar ma plimb seara prin oras. Ar fi frumos sa reincep sa fac si ceva exercitii.
- Bani dati pe mancare sanatoasa, in loc de tratamente corporale (nu ca n-ar avea si ele utilitatea lor, dar am credite de rambursat)
- Gatit acasa in loc de mancat la restaurant sau fast food (consuma si calorii, e mai ieftin si am ceva mai mult control asupra ingredientelor, chiar daca nu gatesc cu placere)

E un nou inceput. Stiu ca pot slabi. Probabil va fi mult mai greu decat a fost la 20 de ani, dar stiu ca pot.
Dali La, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Usor activ, este de 1890 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1373 kcal/zi. Pentru a slăbi 2 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1374 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
  #2 (permalink)  
Vechi 25 mai 2012, 11:17:41
Kclaudyia's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cunoscătorSlăbuţa cunoscător
Merite:
 
Data înregistrării: 05 nov 2009
Locaţie: Bacau, Romania
Vârsta: 41
Dieta: alimentatie echilibrata
Date: 170cm, 75kg
Mesaje: 7.372
Aprecieri acordate: 4.845
Am fost apreciat(a) de 4.016 ori in 2.323 mesaje
Implicit re: Jurnalul Daliei (Dali La)

Buna Dalia!

Bine ai venit pe slabute!!!

Vad ca sunt prima care te intampina si sunt proud of that!

First, iti urez succes si muuulta vointa!

Din cate ai scris, stii cu ce se mananca slabitul sanatos asa ca nu am nimic de comentat

Eu iti pot garanta, imi pun obrazul la bataie, ca aici vei gasi maximul de sprijin din partea tuturor fetelor.
Pe mine m-au ajutat enorm! Nu as fi reusit de una singura! Si am promis ca nu mai plec veci!

Nu ezista sa ceri sfatul cand ai nevoie! Gasca e alaturi de tine!
Kclaudyia, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Usor activ, este de 1993 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1476 kcal/zi. Pentru a slăbi 3 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1219 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
  #3 (permalink)  
Vechi 25 mai 2012, 11:37:33
Khali's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cu vechimeSlăbuţa cu vechime
Merite:
 
Data înregistrării: 09 mai 2011
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 42
Date: 165cm, 61.7kg
Mesaje: 1.580
Aprecieri acordate: 364
Am fost apreciat(a) de 1.276 ori in 671 mesaje
Implicit re: Jurnalul Daliei (Dali La)

Buna, Dalia -sau Dalila si bine-ai venit!

Oare cati mai sunt cei care nu au credite? Norocosii

Imi place mult cum ai abordat problema si varsta nu are nicio legatura, cunosc femei mult mai in varsta care arata incredibil si chiar mai bine decat persoane mai tinere decat ele, totul sta in vointa si in dorinta de a te ingriji cu adevarat, prin mijloace sanatoase.
Desi nu am o silueta de model, am facut sport constant, am o alura atletica, nu atarna nimic pe mine am 30 de ani si cum nimeni nu-mi da vreodata varsta asta, mereu consider asta o motivatie sa continui calea pe care am ales-o, sport si alimentatie corecta.

Daca te tii de treaba, slabitul va veni de la sine si nu va fi el recompensa finala sau va fi doar una dintre ele, forma fizica foarte buna si o stare de spirit pe masura sunt la fel de benefice si de invidiat, zic eu.

Eu fac sport acasa, si cardio, si forta, si destul de intens, zic eu, daca ai nevoie de programe, da-ne un strigat, sunt multe fete care procedeaza la fel.

Din ce ai povestit, trebuie sa-ti faci un plan concret, ajuta intotdeauna, dar mai ales daca spui ca ai uneori atacurile acelea de foame, inseamna ca trebuie sa te organizezi si sa planuiesti in avans.

Programe haotice, programe de birou, de vacanta,programe de mamici, studente, corporatiste, avem de toate aici dar de putut se poate, numai sa vrei.

Spune-ne cam ce mananci si cum iti organizezi mesele, gustarile sanatoase sunt necesare ca sa te tina departe de tentatii, altfel e un fel de cooperativa munca in zadar.

Mult succes!
__________________
"The six w's: working will win when wishing won't".
"I workout because I can. When I get tired, I remember those who can't and I am grateful".
"I'm a big believer in starting with high standards and raising them. We make progress only when we push ourselves to the highest level. If we don't progress, we backslide into bad habits, laziness and poor attitude."
Khali, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Moderat activ, este de 1984 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1467 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
  #4 (permalink)  
Vechi 25 mai 2012, 20:48:07
Dali La's Avatar
(meniuri, evolutie)
Vreau să intru-n gaşcă...Vreau să intru-n gaşcă...
Merite:
SUNT RESPONSABIL SUNT RESPONSABIL, DONEZ  
Data înregistrării: 20 mai 2012
Locaţie: Bucuresti, Romania
Date: 170cm, 70kg
Mesaje: 52
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit re: Jurnalul Daliei (Dali La)

Va multumesc pentru incurajari.

Imi este de-a dreptul jena sa va spun care sunt obiceiurile mele alimentare. Sunt "slabuta" si nu slabuta pentru ca mananc nesanatos.

Inca sunt sub efectul socului de a vedea in cifre cate calorii bag si cat de putine ard.

Pentru moment, nu stiu cum sa va cer ajutorul. Comunitatea pare vasta si site-ul este fenomenal. Mi-am adus si eu contributia cu 5 alimente, din care se cam vede ce tendinte am. Promit sa cer sfaturi la nevoie.

Ma supara foarte tare serile ploioase. Sunt indragostita pasional de Bucuresti si singura mea modalitate mai intensa de a consuma din caloriile introduse era sa ma plimb pe strazi, cam intre 9 si 11 noaptea. Acum s-ar putea sa fiu nevoita sa ma apuc de facut curatenie prin casa numai ca sa am ceva de adaugat in talerul celalalt al balantei.
Dali La, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Usor activ, este de 1890 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1373 kcal/zi. Pentru a slăbi 2 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1374 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
  #5 (permalink)  
Vechi 25 mai 2012, 22:54:34
WhiteAngel's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cu vechimeSlăbuţa cu vechime
Merite:
 
Data înregistrării: 07 nov 2011
Locaţie: Craiova, Romania
Vârsta: 28
Dieta: Hipocalorica Personalizata
Date: 167cm, 00kg
Mesaje: 1.828
Aprecieri acordate: 600
Am fost apreciat(a) de 520 ori in 412 mesaje
Implicit re: Jurnalul Daliei (Dali La)

Citat:
Anterior postat de Dali La Vezi mesajul
Va multumesc pentru incurajari.

Imi este de-a dreptul jena sa va spun care sunt obiceiurile mele alimentare. Sunt "slabuta" si nu slabuta pentru ca mananc nesanatos.

Inca sunt sub efectul socului de a vedea in cifre cate calorii bag si cat de putine ard.

Pentru moment, nu stiu cum sa va cer ajutorul. Comunitatea pare vasta si site-ul este fenomenal. Mi-am adus si eu contributia cu 5 alimente, din care se cam vede ce tendinte am. Promit sa cer sfaturi la nevoie.

Ma supara foarte tare serile ploioase. Sunt indragostita pasional de Bucuresti si singura mea modalitate mai intensa de a consuma din caloriile introduse era sa ma plimb pe strazi, cam intre 9 si 11 noaptea. Acum s-ar putea sa fiu nevoita sa ma apuc de facut curatenie prin casa numai ca sa am ceva de adaugat in talerul celalalt al balantei.
buna si bine ai venit !
am citit cele scrise si imi place foarte mult abordarea pe care o ai ! daca am gandii toti asa .. ce bine ar fi
in legatura cu sportul, voiam sa iti zic ca poti sa faci si acasa .. sunt o gramada de programe si exercitii pe internet pe care le poti face ... am incercat si eu destule si chiar au efect in plus nici nu te plictisesti pt ca ai o multime din care poti alege si schimba mereu
mult succes in continuare si nu ezita sa intrebi ori de cate ori ai nevoie !
__________________
.................................................. .......................................
_______
Jurnal de mentinere
- WhiteAngel
_________

If you never CHASE your dream, You will never CATCH them !
Mananc ca sa traiesc, nu invers !


WhiteAngel, pentru a configura şi afişa ticker-ul tău, urmează paşii din noua secţiune tickere.
Greutatea este incorecta. WhiteAngel, trebuie să completezi acest câmp pentru a vedea necesarul tău caloric zilnic. [completează].
  #6 (permalink)  
Vechi 25 mai 2012, 23:32:13
Dali La's Avatar
(meniuri, evolutie)
Vreau să intru-n gaşcă...Vreau să intru-n gaşcă...
Merite:
SUNT RESPONSABIL SUNT RESPONSABIL, DONEZ  
Data înregistrării: 20 mai 2012
Locaţie: Bucuresti, Romania
Date: 170cm, 70kg
Mesaje: 52
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Re: jurnalul Daliei

Multumesc! Stiu destula teorie si imi asum responsabilitatea greselilor pe care le fac. Daca mi-as exercita mai mult vointa, as fi supermodela. Doar ca... am destule goluri afective ca sa reusesc prea bine cu ne-mancatul de prostioare.

Acum am un moment greu. Mi-e foame. Nu sunt sigura daca e pofta sau foame. Ma rontaie stomacul, deci e oarecum foame. Este interesant sa ma observ pe mine insami. Mi-e foame, am cate ceva de mancare in casa, dar rezist. Scriind aici, citind pe ici si colo.

Ar fi cam penibil sa mananc acum avand in vedere ca mi-am luat cina intre 19.30-20. Si am mancat dorada cu legume la cuptor. Ceea ce suna chiar mai sanatos decat meniul Chicken Grill de la McDonalds de ieri (tot cam pe la aceeasi ora). Sincer, mare parte din legumele la cuptor erau cartofi, dar a fost neasteptat de delicios.

Oricum, in loc sa-mi rad un mar cu zahar si scortisoara sau sa-mi fac un bol de fulgi de ovaz cu lapte, miere si scortisoara (care sunt tentatiile dulci pe care mi le-as putea satisface acum foarte, foarte, foarte rapid), am mancat 14g. de cascaval Dobrogea (mi-am taiat un coltisor) si m-am spalat pe dinti.

Urasc sfatul "cand simti ca ti-e foame, bea un pahar de apa". Nu functioneaza cu adevarat pentru mine. Am baut si apa pentru ca incerc sa ma fortez sa ajung spre miticul "minim 2 litri pe zi" si pentru ca am hotarat ca e cazul sa ma si abtin uneori.

Am cheltuit prea mult pe mine ca sa alunec din nou spre 90 de kile. Sunt prea frumoasa cand scad sub 70 si mai tin minte ca nu eram excesiv de slaba la 60. E cazul sa-mi faca placere sa ma imbrac si sa ma duc la serviciu.

Stiu ca bat campii, dar din pacate trebuie sa ma abtin si de la scris scrisori de dragoste, asa ca activez aici, ca sa nu mananc si sa nu ma gandesc in bratele cui mi-ar placea sa fiu acum.

Cam penibil, stiu. Mi-e foame si sunt multilateral frustrata. Hai sa mai beau un pic de apa. Sigur asa imi trece!
Dali La, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Usor activ, este de 1890 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1373 kcal/zi. Pentru a slăbi 2 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1374 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
  #7 (permalink)  
Vechi 26 mai 2012, 14:05:20
happygirldiana's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţă cu ExperienţăSlăbuţă cu Experienţă
Merite:
SUNT RESPONSABIL Locul 2 la concurs  
Data înregistrării: 22 iul 2010
Locaţie: Calafat, Romania
Vârsta: 34
Dieta: Sfanta Hipocalorica
Date: 173cm, 87.5kg
Mesaje: 18.525
Aprecieri acordate: 2.865
Am fost apreciat(a) de 3.764 ori in 1.993 mesaje
Implicit Re: Jurnalul Daliei (Dali La)

Citat:
Anterior postat de Dali La Vezi mesajul
Buna dimineata!

Am folosit calculatorul nutritional 3 zile si am fost socata de cate prostii mananc!

Toata teoria pe care o stiu pare sa mi se stearga din minte cand mi se face foame sau pofta si deodata mi se pare ca am dreptul sa mananc orice numai sa nu mai simt rontaitul ala nesuferit in stomac. Chiar mai neplacut devine cand, din motive de timp sau bani, nu reusesc sa mananc ceva rezonabil si la un nivel rezonabil al senzatiei de foame.

Am mai incercat de cateva ori sa tin cont de ceea ce mananc, dar niciodata n-am reusit sa-mi calculez nici caloriile, nici sa cuantific abundenta carbohidratilor.

Oricum, iata un fel de grafic al fluctuatiilor mele. Am 34 de ani acum. Graficul incepe de cand am inceput sa fiu neplacut de constienta de faptul ca sunt... grasuta.

La sfarsitul clasei a VIII-a aveam 78 kg. (1992)
La sfarsitul liceului - 70 kg (1996)
La sfarsitul facultaii - 60 kg (2001) minimul meu istoric a fost 58kg in 2000.
In 2006 aveam 90 kg
2007 am ajuns la 80 kg
2009 am ajuns la 70 kg
2011, in vara aveam 65 kg
acum... din iarna 2011 ma tot invart pe langa 70kg

Am muncit la sala aproape in fiecare zi toata iarna, asa ca prezentam 70kg cu procent destul de frumos de masa musculara, dar de pe la jumatatea lunii martie am renuntat la sala, asa ca stau pe langa 70kg cu mai multa grasime.

Planul fusese ca din ianuarie pana in iunie sa ajung la 50kg. Din pacate, mi-am lasat atentia distrasa si am uitat de mine cateva luni, asa ca ma zbat din greu sa scad din nou sub 70. As vrea sa ajung la 1 iulie spre 60 de kg.

Sa vedem cum merge.

Este placut sa monitorizez "veniturile" si "cheltuielile". Imi da o senzatie de control pe care ma lupt sa o pastrez in momentele cand mi-e foame sau simt nevoia sa ma consolez dupa ce trebuie sa suport cate o zi mai neplacuta.

Abia astept sa pot reincepe sa fac sport. Intentionez sa fie un efort spre o schimbare complexa care sa includa si o redresare financiara.
- Parc in loc de abonament la sala. Deocamdata doar ma plimb seara prin oras. Ar fi frumos sa reincep sa fac si ceva exercitii.
- Bani dati pe mancare sanatoasa, in loc de tratamente corporale (nu ca n-ar avea si ele utilitatea lor, dar am credite de rambursat)
- Gatit acasa in loc de mancat la restaurant sau fast food (consuma si calorii, e mai ieftin si am ceva mai mult control asupra ingredientelor, chiar daca nu gatesc cu placere)

E un nou inceput. Stiu ca pot slabi. Probabil va fi mult mai greu decat a fost la 20 de ani, dar stiu ca pot.
Buna,Dali!
Bine ai venit pe Slabute, foarte bine ai facut ca te-ai inregistrat.Si nu spun asta doar ca sa laud aceasta comunitate, o spun pentru ca aici vei intalni fete minunate, fete extraordinare si o spun cu mana pe inima.Aceste fete te vor ajuta ori de cate ori ai nevoie, iti vor fi alaturi ori de cate ori iti va fi greu si iti vor oferi un sfat si un umar pe care sa plangi ori de cate ori vei simti ca ambitia te paraseste!Pentru ca e mai mult decat o cumunitate online!

Vreau sa te rog pentru inceput sa sustii si tu cauza noastra, sa te alaturi si tu oamenilor care vor sa traiasca sanatos si care merita sa traiasca sanatos, semnand PRIMA PETITIE PENTRU DREPTUL LA VIATA SANATOASA . Gasesti mai multe detalii dand click pe acel link pe care ti l-am lasat.

Apoi vreau sa iti urez multa bafta si multa rabdare, perseverenta si ambitie in drumul ales. Cu ajutorul acestor atuuri o sa reusesti sa iti atingi scopul, tinta aleasa.
Imi plac foarte mult cele 3 puncte notate de tine, planul pus la bataie, investitia in mancare sanatoasa si de calitate, plimbari prin parc si gatit acasa. Aceste 3 schimbari sunt 3 dintre cele mai importante pe care le putem face in viata noastra, pentru sanatatea noastra!

Te pup!Mult succes!
happygirldiana, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Moderat activ, este de 2522 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 2005 kcal/zi. Pentru a slăbi 4 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1489 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
  #8 (permalink)  
Vechi 26 mai 2012, 14:09:58
happygirldiana's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţă cu ExperienţăSlăbuţă cu Experienţă
Merite:
SUNT RESPONSABIL Locul 2 la concurs  
Data înregistrării: 22 iul 2010
Locaţie: Calafat, Romania
Vârsta: 34
Dieta: Sfanta Hipocalorica
Date: 173cm, 87.5kg
Mesaje: 18.525
Aprecieri acordate: 2.865
Am fost apreciat(a) de 3.764 ori in 1.993 mesaje
Implicit Re: jurnalul Daliei

Citat:
Anterior postat de Dali La Vezi mesajul
Multumesc! Stiu destula teorie si imi asum responsabilitatea greselilor pe care le fac. Daca mi-as exercita mai mult vointa, as fi supermodela. Doar ca... am destule goluri afective ca sa reusesc prea bine cu ne-mancatul de prostioare.

Acum am un moment greu. Mi-e foame. Nu sunt sigura daca e pofta sau foame. Ma rontaie stomacul, deci e oarecum foame. Este interesant sa ma observ pe mine insami. Mi-e foame, am cate ceva de mancare in casa, dar rezist. Scriind aici, citind pe ici si colo.

Ar fi cam penibil sa mananc acum avand in vedere ca mi-am luat cina intre 19.30-20. Si am mancat dorada cu legume la cuptor. Ceea ce suna chiar mai sanatos decat meniul Chicken Grill de la McDonalds de ieri (tot cam pe la aceeasi ora). Sincer, mare parte din legumele la cuptor erau cartofi, dar a fost neasteptat de delicios.

Oricum, in loc sa-mi rad un mar cu zahar si scortisoara sau sa-mi fac un bol de fulgi de ovaz cu lapte, miere si scortisoara (care sunt tentatiile dulci pe care mi le-as putea satisface acum foarte, foarte, foarte rapid), am mancat 14g. de cascaval Dobrogea (mi-am taiat un coltisor) si m-am spalat pe dinti.

Urasc sfatul "cand simti ca ti-e foame, bea un pahar de apa". Nu functioneaza cu adevarat pentru mine. Am baut si apa pentru ca incerc sa ma fortez sa ajung spre miticul "minim 2 litri pe zi" si pentru ca am hotarat ca e cazul sa ma si abtin uneori.

Am cheltuit prea mult pe mine ca sa alunec din nou spre 90 de kile. Sunt prea frumoasa cand scad sub 70 si mai tin minte ca nu eram excesiv de slaba la 60. E cazul sa-mi faca placere sa ma imbrac si sa ma duc la serviciu.

Stiu ca bat campii, dar din pacate trebuie sa ma abtin si de la scris scrisori de dragoste, asa ca activez aici, ca sa nu mananc si sa nu ma gandesc in bratele cui mi-ar placea sa fiu acum.

Cam penibil, stiu. Mi-e foame si sunt multilateral frustrata. Hai sa mai beau un pic de apa. Sigur asa imi trece!
Draga mea, nu e universal valabil, nu tuturor le trece foamea/pofta band apa. Un lucru e clar, a fost demonstrat si a fost trait si pe pielea mea. Desi pare imposibil si prostesc, sau imposibil d eprostesc, se poate ca foamea/pofta sa fie confundate cu setea!In cazul in care nu te hidratezi destul, nu bei destule lichide, organismul tau sa ceara lichide, sa ceara hidratare iar tu sa simti acest semnal ca pe o pofta de ceva sau ca pe o foame. Poate ca vei gasi articole care trateaza acest subiect daca arunci o privire pe googleIn plus, mi s-a inamplat si mie.Cand am auzit prima data ca se pot confunda am zis: eh, cat de proasta as putea fiincat sa cred ca mi-e foame cand mie de fapt mi-e sete?Si uite ca acum doua zile am patit-o.Am mancat de pranz, mancare buna, consistenta!Numai ca la vreo ora simteam o pofta de a manca, ceva de speriat, incredibil!Am fost tentata sa mananc, ba chiar ma dusesem in bucatarie. Subit mi-am amintit de chestia amintita mai sus si am zis s aincerc sa beau apa desi nusimteam sete.In momentul cand am pus paharul pe buze si am simtit apa in gura, parca s-a stins un incendiu, parca s-au calmat furtuni!Da,era sete!Eu zic sa incerci sa tii evidenta, sa incerci sa pui in practica

Pupici!
happygirldiana, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Moderat activ, este de 2522 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 2005 kcal/zi. Pentru a slăbi 4 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1489 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
  #9 (permalink)  
Vechi 26 mai 2012, 19:02:36
Kclaudyia's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cunoscătorSlăbuţa cunoscător
Merite:
 
Data înregistrării: 05 nov 2009
Locaţie: Bacau, Romania
Vârsta: 41
Dieta: alimentatie echilibrata
Date: 170cm, 75kg
Mesaje: 7.372
Aprecieri acordate: 4.845
Am fost apreciat(a) de 4.016 ori in 2.323 mesaje
Implicit Re: jurnalul Daliei

Citat:
Anterior postat de Dali La Vezi mesajul
Multumesc! Stiu destula teorie si imi asum responsabilitatea greselilor pe care le fac. Daca mi-as exercita mai mult vointa, as fi supermodela. Doar ca... am destule goluri afective ca sa reusesc prea bine cu ne-mancatul de prostioare.

Acum am un moment greu. Mi-e foame. Nu sunt sigura daca e pofta sau foame. Ma rontaie stomacul, deci e oarecum foame. Este interesant sa ma observ pe mine insami. Mi-e foame, am cate ceva de mancare in casa, dar rezist. Scriind aici, citind pe ici si colo.

Ar fi cam penibil sa mananc acum avand in vedere ca mi-am luat cina intre 19.30-20. Si am mancat dorada cu legume la cuptor. Ceea ce suna chiar mai sanatos decat meniul Chicken Grill de la McDonalds de ieri (tot cam pe la aceeasi ora). Sincer, mare parte din legumele la cuptor erau cartofi, dar a fost neasteptat de delicios.

Oricum, in loc sa-mi rad un mar cu zahar si scortisoara sau sa-mi fac un bol de fulgi de ovaz cu lapte, miere si scortisoara (care sunt tentatiile dulci pe care mi le-as putea satisface acum foarte, foarte, foarte rapid), am mancat 14g. de cascaval Dobrogea (mi-am taiat un coltisor) si m-am spalat pe dinti.

Urasc sfatul "cand simti ca ti-e foame, bea un pahar de apa". Nu functioneaza cu adevarat pentru mine. Am baut si apa pentru ca incerc sa ma fortez sa ajung spre miticul "minim 2 litri pe zi" si pentru ca am hotarat ca e cazul sa ma si abtin uneori.

Am cheltuit prea mult pe mine ca sa alunec din nou spre 90 de kile. Sunt prea frumoasa cand scad sub 70 si mai tin minte ca nu eram excesiv de slaba la 60. E cazul sa-mi faca placere sa ma imbrac si sa ma duc la serviciu.

Stiu ca bat campii, dar din pacate trebuie sa ma abtin si de la scris scrisori de dragoste, asa ca activez aici, ca sa nu mananc si sa nu ma gandesc in bratele cui mi-ar placea sa fiu acum.

Cam penibil, stiu. Mi-e foame si sunt multilateral frustrata. Hai sa mai beau un pic de apa. Sigur asa imi trece!
Buna seara Dalia!

Nu prea am inteles faza cu "golurile afective" dar poate nici nu trebuie
Te felicit ptr rezistenta de a nu manca la ora aceea, desi e cam aiurea sa te roada stomacul.. Ti-ai calculat caloriile pe ziua respectiva? Poate nu a mancat indeajuns.. Mai poti manca un mar cand ti-e foame, bine nici fructele nu sunt recomandate seara, dar decat alte prostii, mai bine asa..

Stiu si eu prea bine cum e cand ti-e foame, poti sa bei si 10 l de apa ca tot degeaba.. Incearca ceai verde mai bine, sau orice alt ceai..

Tu in ce domeniu lucrezi?
Kclaudyia, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Usor activ, este de 1993 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1476 kcal/zi. Pentru a slăbi 3 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1219 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
  #10 (permalink)  
Vechi 26 mai 2012, 19:03:55
Kclaudyia's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cunoscătorSlăbuţa cunoscător
Merite:
 
Data înregistrării: 05 nov 2009
Locaţie: Bacau, Romania
Vârsta: 41
Dieta: alimentatie echilibrata
Date: 170cm, 75kg
Mesaje: 7.372
Aprecieri acordate: 4.845
Am fost apreciat(a) de 4.016 ori in 2.323 mesaje
Implicit Re: jurnalul Daliei

Citat:
Anterior postat de happygirldiana Vezi mesajul

Draga mea, nu e universal valabil, nu tuturor le trece foamea/pofta band apa. Un lucru e clar, a fost demonstrat si a fost trait si pe pielea mea. Desi pare imposibil si prostesc, sau imposibil d eprostesc, se poate ca foamea/pofta sa fie confundate cu setea!In cazul in care nu te hidratezi destul, nu bei destule lichide, organismul tau sa ceara lichide, sa ceara hidratare iar tu sa simti acest semnal ca pe o pofta de ceva sau ca pe o foame. Poate ca vei gasi articole care trateaza acest subiect daca arunci o privire pe googleIn plus, mi s-a inamplat si mie.Cand am auzit prima data ca se pot confunda am zis: eh, cat de proasta as putea fiincat sa cred ca mi-e foame cand mie de fapt mi-e sete?Si uite ca acum doua zile am patit-o.Am mancat de pranz, mancare buna, consistenta!Numai ca la vreo ora simteam o pofta de a manca, ceva de speriat, incredibil!Am fost tentata sa mananc, ba chiar ma dusesem in bucatarie. Subit mi-am amintit de chestia amintita mai sus si am zis s aincerc sa beau apa desi nusimteam sete.In momentul cand am pus paharul pe buze si am simtit apa in gura, parca s-a stins un incendiu, parca s-au calmat furtuni!Da,era sete!Eu zic sa incerci sa tii evidenta, sa incerci sa pui in practica

Pupici!
Are dreptate Diana, am patit-o si eu
Kclaudyia, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Usor activ, este de 1993 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1476 kcal/zi. Pentru a slăbi 3 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1219 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
 

Informatii despre slabit
30, 40, ani, calorii, daliei, dieta, jurnale, jurnalul, sanatos, slabit

Opţiuni subiect

Reguli de postare
BB code este Pornit
emoticoanele sunt Pornit
Codul [IMG] este Pornit
Codul HTML este Oprit
Trackbacks are Oprit
Pingbacks are Oprit
Refbacks are Oprit
Nu poţi deschide subiecte noi
Nu poţi să răspunzi la mesaje
Poţi să publici ataşamente
Nu poţi să-ţi editezi mesajele

Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimul mesaj
Cum imi pun jurnalul la semnatura? Slabuta JURNALE SLABIT SANATOS 23 29 oct 2012 22:21:50
Cum imi pun jurnalul la semnatura? Slabuta Forum 43 26 feb 2012 10:25:56
Jurnalul unei grasute mereu la dieta - huskygirl19 huskygirl19 Arhiva jurnale slabit 303 25 dec 2010 16:52:51
Jurnalul Oanei - Start la slabit! onutzaa Arhiva jurnale slabit 17 15 iun 2010 22:18:31
jurnalul meu de la A la Z delx Arhiva jurnale slabit 55 14 ian 2010 16:45:07

Mesaje noi in forum de slabit Slabute.ro
 Mesajele slăbuţelor
Se încarcă mesajele...
Calculator calorii (clic aici)
Poziţionare:
Calculator nutriţionalFan Slăbuţe!Susţine Slăbuţe!Top SlăbuţeSlabute TV
Subiecte noi
Subiecte interesante
Ultimele articole