forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Arhiva jurnale slabit (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/)
-   -   Jurnalul Dianei, sau al desertaciunii desertaciunilor. (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/jurnalul-dianei-sau-al-desertaciunii-desertaciunilor-2943.html)

CezaraCezarului 27 feb 2010 17:42:55

Jurnalul Dianei, sau al desertaciunii desertaciunilor.
 
Sa incep cu o scurta prezentare. Ma numesc Diana, sunt studenta in Bucuresti (mi-au mai ramas cateva luni de studentie) si originile-mi sunt pe undeva prin Ardeal. Am inceput acest jurnal pentru a-mi concentra intr-un loc amaraciunea cauzata de kilograme si frustrarea pe care am dobandit-o dupa ani buni in care am tot refuzat sa accept ca am o problema. Cu kilogramele in plus ma lupt de ceva timp, ani in care am avut parte de tot felul de fluctuatii. De la 60 la 70, 70 la 80, 80 la 65 si tot asa. Din pacate mi-au lipsit atat ambitia, cat si devotamentul necesar unei schimbari de mod de viata, din moment ce am realizat ca nu prea exista diete, in sensul stric al cuvantului. O dieta, in momentul in care te vei lasa de ea si iti vei relua obiceiurile alimentare gresite, se va transforma intr-o greseala. Asadar acum 6 zile, pe 22 februarie am hotarat ca-mi voi schimba viata. Cum? Mancand sanatos si facand sport. Am mancat in fiecare zi in jur de 1000 de calorii si am facut sport zilnic. Asteptam cu nerabdare momentul cantaririi (azi-dimineata) pentru a ma felicita. Mare greseala. Imediat dupa ce m-am urcat pe cantar am realizat ca dupa 6 zile de chin aveam exact aceeasi greutate. Si de atunci zac ba prin pat, ba la calculator, ascultand cele mai triste melodii cu lacrimi in ochi. Nu reusesc sa pricep. Stiam ca am un metabolism groaznic, insa nu ma asteptam sa fie asa. Ca o saptamana sa nu insemne nimic. Sper totusi sa nu imi pierd speranta din cauza dezamagirii acesteia si sa gasesc cumva forta de a continua (o forta pe care speram sa o dobandesc dupa consultarea cantarului). Cam atat pentru 27 februarie. :(

karemina 27 feb 2010 18:25:58

re: Jurnalul Dianei, sau al desertaciunii desertaciunilor.
 
Citat:

Anterior postat de CezaraCezarului (Post 100693)
Sa incep cu o scurta prezentare. Ma numesc Diana, sunt studenta in Bucuresti (mi-au mai ramas cateva luni de studentie) si originile-mi sunt pe undeva prin Ardeal. Am inceput acest jurnal pentru a-mi concentra intr-un loc amaraciunea cauzata de kilograme si frustrarea pe care am dobandit-o dupa ani buni in care am tot refuzat sa accept ca am o problema. Cu kilogramele in plus ma lupt de ceva timp, ani in care am avut parte de tot felul de fluctuatii. De la 60 la 70, 70 la 80, 80 la 65 si tot asa. Din pacate mi-au lipsit atat ambitia, cat si devotamentul necesar unei schimbari de mod de viata, din moment ce am realizat ca nu prea exista diete, in sensul stric al cuvantului. O dieta, in momentul in care te vei lasa de ea si iti vei relua obiceiurile alimentare gresite, se va transforma intr-o greseala. Asadar acum 6 zile, pe 22 februarie am hotarat ca-mi voi schimba viata. Cum? Mancand sanatos si facand sport. Am mancat in fiecare zi in jur de 1000 de calorii si am facut sport zilnic. Asteptam cu nerabdare momentul cantaririi (azi-dimineata) pentru a ma felicita. Mare greseala. Imediat dupa ce m-am urcat pe cantar am realizat ca dupa 6 zile de chin aveam exact aceeasi greutate. Si de atunci zac ba prin pat, ba la calculator, ascultand cele mai triste melodii cu lacrimi in ochi. Nu reusesc sa pricep. Stiam ca am un metabolism groaznic, insa nu ma asteptam sa fie asa. Ca o saptamana sa nu insemne nimic. Sper totusi sa nu imi pierd speranta din cauza dezamagirii acesteia si sa gasesc cumva forta de a continua (o forta pe care speram sa o dobandesc dupa consultarea cantarului). Cam atat pentru 27 februarie. :(

Buna Diana . In primul rand felicitari pt ca ai acceptat ca totusi kg in plus nu sunt bune, nu sunt bune pentru sanatate si plus ca de cele mai multe ori scad si respectul de sinem in al doilea rand nu te debusola din cauza cantarului, fa-ti un set de analize cei care au probleme cu glanda tiroida dau mult mai greu jos kg daca nu asta e problema atunci au fost greseli in alimentatie chiar daca au fost doar 1000 calorii pe zi. Pentru ca iti doresti un stil de viata nou s nu o dieta te-as sfatui sa te informezi despre Monti sa vezi daca ti se potriveste eu zic ca aceea nu este o dieta ci un stil de viata care ajuta si la slabit prin asocierea corecta a alimentelor. Multa bafta iti doresc si nu fi trista noi suntem aici sa fiim alaturi de tine

CezaraCezarului 27 feb 2010 18:33:22

re: Jurnalul Dianei, sau al desertaciunii desertaciunilor.
 
Buna, karemina. Incep prin a-ti multumi pentru raspuns si prin a te felicita pentru kilogramele pierdute. Abia astept sa pot modifica si eu ticker-ul, sper sa vina si ziua aceea. Mi-ai vorbit despre glanda tiroida. Eu banuiam ca nu am probleme, mai ales din moment ce inainte (sa spunem ca in urma cu cateva luni) reuseam sa slabesc foarte usor. Nu stiu daca sunt pregatita pentru mers la doctor, desi sunt constienta ca e un gest destul de iresponsabil (e una dintre fobiile mele). Cunosc cate ceva despre toate dietele, problema nu e aceasta, problema e sa ma tin de ele. Insa de data asta sunt pregatita. Nu am stat niciodata prea bine la capitolul "optimism", insa am inteles ca fara o atitudine pozitiva nu am cum sa fac fata acestei "schimbari" (folosesc ghilimelele pentru ca am mai trecut prin asta de atat de multe ori incat mi-e si rusine ca dupa atatia ani m-am intors din nou la greutatea asta).
Iti urez o seara frumoasa!

ras_cristalin 27 feb 2010 22:09:27

re: Jurnalul Dianei, sau al desertaciunii desertaciunilor.
 
Buna, Di.
Nu te intreb ce dieta tii, ce sport faci sau daca planuiesti sa te infometezi. Ca te stiu :))
Tot ce vreau sa iti spun e sa tii cu dintii de Slabute si de jurnal si de sanatate.
Vorba unei slabute de aici, pe curand si pe mai slabute !
>:D<Welcome !

Liviutzza 27 feb 2010 22:38:04

re: Jurnalul Dianei, sau al desertaciunii desertaciunilor.
 
Cezara eu nu cred sa ai probleme cu glanda doar ptr ca in 6 zile nu ai avut rezultate...ce rezultate vroiai tu sa ai in 6 zile?sunt fete aici care slabesc si 2-3 kg pe luna si nici una nu are reactiile tale!Sa stii ca si eu slabesc mult mai greu decat inainte,si nu am decat 22 de ani!Totul inseamna RABDARE,PERSEVERENTA!Nu ai de ce sa plangi..eu zic ca in loc sa zaci si sa asculti muzica plangacioasa mai bine pui niste muzica antrenanta si mai faci niste sport!Pana la urma cantarul va ceda!Si sa te mai intreb ceva..ok n-am vazut nici o schimbare la cantar..dar asa pe tine nu te-ai vazut altfel?burtica mai supla?nu te-ai simtit mai usoara?

Suzume 28 feb 2010 10:53:46

re: Jurnalul Dianei, sau al desertaciunii desertaciunilor.
 
Citat:

Anterior postat de CezaraCezarului (Post 100693)
Sa incep cu o scurta prezentare. Ma numesc Diana, sunt studenta in Bucuresti (mi-au mai ramas cateva luni de studentie) si originile-mi sunt pe undeva prin Ardeal. Am inceput acest jurnal pentru a-mi concentra intr-un loc amaraciunea cauzata de kilograme si frustrarea pe care am dobandit-o dupa ani buni in care am tot refuzat sa accept ca am o problema. Cu kilogramele in plus ma lupt de ceva timp, ani in care am avut parte de tot felul de fluctuatii. De la 60 la 70, 70 la 80, 80 la 65 si tot asa. Din pacate mi-au lipsit atat ambitia, cat si devotamentul necesar unei schimbari de mod de viata, din moment ce am realizat ca nu prea exista diete, in sensul stric al cuvantului. O dieta, in momentul in care te vei lasa de ea si iti vei relua obiceiurile alimentare gresite, se va transforma intr-o greseala. Asadar acum 6 zile, pe 22 februarie am hotarat ca-mi voi schimba viata. Cum? Mancand sanatos si facand sport. Am mancat in fiecare zi in jur de 1000 de calorii si am facut sport zilnic. Asteptam cu nerabdare momentul cantaririi (azi-dimineata) pentru a ma felicita. Mare greseala. Imediat dupa ce m-am urcat pe cantar am realizat ca dupa 6 zile de chin aveam exact aceeasi greutate. Si de atunci zac ba prin pat, ba la calculator, ascultand cele mai triste melodii cu lacrimi in ochi. Nu reusesc sa pricep. Stiam ca am un metabolism groaznic, insa nu ma asteptam sa fie asa. Ca o saptamana sa nu insemne nimic. Sper totusi sa nu imi pierd speranta din cauza dezamagirii acesteia si sa gasesc cumva forta de a continua (o forta pe care speram sa o dobandesc dupa consultarea cantarului). Cam atat pentru 27 februarie. :(

Buna Diana si bine ai venit! :)
Eu am slabit de-abia dupa 2 saptamani de mancam sanatos, nu infometare, nu regim drastic. S-au dus 2kg doar si am fost foarte multumita.
Incearca sa bei ceai verde, cat poti de mult (2L maxim) si daca ai probleme cu digestia incearca si ceaiuri laxative (doar daca apare constipatie!!).

Multa bafta :)

ras_cristalin 28 feb 2010 13:23:23

re: Jurnalul Dianei, sau al desertaciunii desertaciunilor.
 
Neatza, Di !
Te salut si aici, chiar daca ai dormit la mine si acum bem cafeaua impreuna :))
Eu iti recomand sa incepi South Beach cu mine. De maine !
Ah? :>

CezaraCezarului 28 feb 2010 14:46:26

Re: Jurnalul Dianei, sau al desertaciunii desertacinilor.
 
Citat:

Anterior postat de ras_cristalin (Post 100797)
Buna, Di.
Nu te intreb ce dieta tii, ce sport faci sau daca planuiesti sa te infometezi. Ca te stiu :))
Tot ce vreau sa iti spun e sa tii cu dintii de Slabute si de jurnal si de sanatate.
Vorba unei slabute de aici, pe curand si pe mai slabute !
>:D<Welcome !

Ma stii prea bine, ce-i drept. :)) Ma voi tine de data asta, doar aici pot gasi sfaturi si incurajari personalizate, si acum de lucrurile acestea am cea mai mare nevoie. Merci ca ai fost alaturi de mine in ultimii ani si ca inca mai esti. Pe curand si pe... spanac. (Daca s-a facut).

Citat:

Anterior postat de Liviutzza (Post 100800)
Cezara eu nu cred sa ai probleme cu glanda doar ptr ca in 6 zile nu ai avut rezultate...ce rezultate vroiai tu sa ai in 6 zile?sunt fete aici care slabesc si 2-3 kg pe luna si nici una nu are reactiile tale!Sa stii ca si eu slabesc mult mai greu decat inainte,si nu am decat 22 de ani!Totul inseamna RABDARE,PERSEVERENTA!Nu ai de ce sa plangi..eu zic ca in loc sa zaci si sa asculti muzica plangacioasa mai bine pui niste muzica antrenanta si mai faci niste sport!Pana la urma cantarul va ceda!Si sa te mai intreb ceva..ok n-am vazut nici o schimbare la cantar..dar asa pe tine nu te-ai vazut altfel?burtica mai supla?nu te-ai simtit mai usoara?

Liviutzzza, eu ma asteptam ca dupa 6 zile macar 500 de grame sa dau jos. Ma rog, ceva oi fi facut eu gresit. Iar in ceea ce-mi priveste reactiile, cred ca fiecare om este diferit si in consecinta reactioneaza diferit. Eu aveam in cap rezultatele de acum cativa ani, pe cand dadadeam jos macar 2 kilograme dupa o saptamana de regim si sport intens. Ce-i drept, m-am simtit mai usoara si asta ma bucura. Multumesc pentru sfaturi, o sa incerc sa nu ma mai intristez atat de usor.

Citat:

Anterior postat de Suzume (Post 100900)
Buna Diana si bine ai venit! :)
Eu am slabit de-abia dupa 2 saptamani de mancam sanatos, nu infometare, nu regim drastic. S-au dus 2kg doar si am fost foarte multumita.
Incearca sa bei ceai verde, cat poti de mult (2L maxim) si daca ai probleme cu digestia incearca si ceaiuri laxative (doar daca apare constipatie!!).

Multa bafta :)

Buna, Suzume. O sa beau si ceaiul verde, desi recunosc ca nu imi place, dar ce nu face baba pentru frumusete! Felicitari pentru kilogramele pierdute si pentru rabdare (o lectie pe care va trebui sa o invat si eu).

Citat:

Anterior postat de ras_cristalin (Post 101095)
Neatza, Di !
Te salut si aici, chiar daca ai dormit la mine si acum bem cafeaua impreuna :))
Eu iti recomand sa incepi South Beach cu mine. De maine !
Ah? :>

Si eu te salut, chiar daca am dormit la tine si inca mai simt gustul cafelei si al acelui shake minunat. Incepem, bineinteles. Am nevoie de ceva structurare, vad ca asa de capul meu nu fac bine. >:D<

ras_cristalin 28 feb 2010 14:58:14

Re: Jurnalul Dianei, sau al desertaciunii desertacinilor.
 
Citat:

Anterior postat de CezaraCezarului (Post 101152)
Merci ca ai fost alaturi de mine in ultimii ani si ca inca mai esti. Pe curand si pe... spanac. (Daca s-a facut).

...

Si eu te salut, chiar daca am dormit la tine si inca mai simt gustul cafelei si al acelui shake minunat. Incepem, bineinteles. Am nevoie de ceva structurare, vad ca asa de capul meu nu fac bine. >:D<

S-a facut, tu. :) Si e si bun, pe deasupra !
>:D<>:D<>:D<
PS : Eu nu rezist azi toata ziua in camera de camin, ma duc in Cismigiu pe jos. Dupa care vin inapoi si mananc doua shaorma mari :)) (pentru celelalte slabute : nu o sa fac treaba asta cu mancatul)

CezaraCezarului 28 feb 2010 15:51:40

re: Jurnalul Dianei, sau al desertaciunii desertaciunilor.
 
Citat:

Anterior postat de ras_cristalin (Post 101162)


S-a facut, tu. :) Si e si bun, pe deasupra !
>:D<>:D<>:D<
PS : Eu nu rezist azi toata ziua in camera de camin, ma duc in Cismigiu pe jos. Dupa care vin inapoi si mananc doua shaorma mari :)) (pentru celelalte slabute : nu o sa fac treaba asta cu mancatul)

Imi place impartirea asta pe categorii, Diana si restul slabutelor. :)) Eu zic sa mananci trei, e duminica, ziua odihnei. Hi hi.
Sa-ti fie de bine, parca de aici miros spanacul. Si plimbare faina. Mai faci zumba 'ceea sau te-ai razgandit?[*danseaza*]


Ora este GMT +2. Ora este acum 09:16:47.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO