Prezentare Calculator Nutriţional Slăbuţe - Partea 1Cursuri pictura, desen, modelaj, istoria artei
Sunt Resposnabil Calculator nutriţional Susţin Slăbuţe - Widgets si insigne! Slabute Concurs - Sanatate, premii si distractie! Slăbuţe TV - Televiziunea slăbuţelor

Jurnalul Ioanei - lupta mea cu mine :)

Gaseste prietenii din orasul tau! Alba Arad Arges Bacau Bihor Bistrita-Nasaud Botosani Braila Brasov Buzau Calarasi Caras-Severin
Cluj Constanta Dambovita Dolj Galati Giurgiu Gorj Hunedoara Ialomita Iasi Bucuresti Maramures Mehedinti Mures Neamt Olt
Prahova Salaj Satu-Mare Sibiu Suceava Teleorman Timis Tulcea Vaslui Valcea Vrancea
Prima Petitie Nationala pentru Dreptul la o Viata Sanatoasa deja a fost semnata de catre 66338 oameni.
In total sunt necesare peste 100.000 de semnaturi. Fii voluntar si participa in campania de strangere de semnaturi, clic aici.
Bine ai venit pe Slăbuţe, comunitatea care în 2008 a pus bazele mişcării pentru stilul de viaţă sănătos din România! Am creat pentru tine o comunitate unică şi specială. Într-o atmosferă civilizată, alături doar de oameni de calitate si cu o vastă experientă în domeniul stilului de viaţă sănătos, corect şi imparţial vei putea învăţa şi împărtăşi experienţele tale despre sănătate, alimentaţie, sport, stil de viaţă, slăbit sănătos şi alte întâmplări interesante din viaţa ta. Daca îţi pasă de viitorul ţării noastre şi a celor din jur, poţi contribui alături de noi într-un mod responsabil la promovarea stilului de viaţă sănătos, fie prin recomandarea comunităţii, fie prin relatarea celor învăţate pe Slăbuţe. Dacă ne vizitezi pentru prima dată, îţi recomandăm să citeşti ghidul începătorilor.
Pentru ca să te înregistrezi, clic aici. Succes!
 
 
Opţiuni subiect
  #21 (permalink)  
Vechi 03 iul 2010, 20:55:39
joanna18's Avatar
(meniuri, evolutie)
Vreau să intru-n gaşcă...Vreau să intru-n gaşcă...
Merite:
 
Data înregistrării: 26 iun 2010
Locaţie: Targoviste, Romania
Vârsta: 31
Date: 170cm, 58.8kg
Mesaje: 277
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Re: Jurnalul Ioanei - lupta mea cu mine :)

Ziua de azi s-a încheiat oriiiibil.
Nu din punctul de vedere al mâncatului, pentru că nu am făcut nici un exces, ba chiar am primit o napolitană glasată adusă din afară, am mulţumit pentru ea şi mi-am adus-o acasă în dulap, promiţându-mi că o mănânc abia după ce trec la menţinere Am mâncat compot de vişine azi, dar făcut cu zaharină (deşi nu sunt prea sigură că e sănătoasă , dar măcar nu e zahăr), mi-am respectat mesele, deşi am fost la buni la ţară, lumea a mâncat la masă piure cu friptură, eu am mâncat doar friptură, deja am început să mă obişnuiesc cu stilul ăsta de a mânca, ştiu că îmi fac bine mie
Deşi mi-e greu să aproximez cantităţile de azi ca să completez meniul, sunt sigură că nu am trecut de 1300 de calorii şi chiar am impresia că am mâncat puţini carbo, deci stau liniştită
În schimb, în seara asta, numai ce mă apucam de zumba şi mi-am prins degetul într-un sertar, încât aproape am leşinat de durere. Pur şi simplu nu mi-am mai simţit mâna întreagă pentru vreo 10 minute. A fost îngrozitor şi cred că toţi vecinii ştiu că am păţit ceva. Bineînţeles că numai chef de zumba nu am ai avut.
Şi când mă gândesc că am aşteptat toată după-masa să ajung acasă tocmai pentru asta Asta e, mâine.

Sper ca mâine cântarul să-mi zâmbească şi să schimb ticker-uuul
__________________

Jurnalul Ioanei - lupta mea cu mine


"Voinţa puternică nu este numai ştiinţa de a dori şi de a obţine ceva, ci şi ştiinţa de a renunţa la ceva, în caz de nevoie."


"Voinţa şi puterea nu ajung: omul trebuie să ştie ce vrea şi ce poate."
  #22 (permalink)  
Vechi 04 iul 2010, 08:44:55
joanna18's Avatar
(meniuri, evolutie)
Vreau să intru-n gaşcă...Vreau să intru-n gaşcă...
Merite:
 
Data înregistrării: 26 iun 2010
Locaţie: Targoviste, Romania
Vârsta: 31
Date: 170cm, 58.8kg
Mesaje: 277
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Re: Jurnalul Ioanei - lupta mea cu mine :)

Chiar dacă afară plouă şi e mohorât, eu am început ziua bine, fericită! Verdictul final al cântarului după o săptămână şi 2 zile de "dietă" (în ghilimele pentru că pentru mine a fost mai degrabă începutul unui alt stil de viaţă) - 56.3 kg.
Sper să o ţin tot aşa
__________________

Jurnalul Ioanei - lupta mea cu mine


"Voinţa puternică nu este numai ştiinţa de a dori şi de a obţine ceva, ci şi ştiinţa de a renunţa la ceva, în caz de nevoie."


"Voinţa şi puterea nu ajung: omul trebuie să ştie ce vrea şi ce poate."
  #23 (permalink)  
Vechi 04 iul 2010, 11:05:29
joanna18's Avatar
(meniuri, evolutie)
Vreau să intru-n gaşcă...Vreau să intru-n gaşcă...
Merite:
 
Data înregistrării: 26 iun 2010
Locaţie: Targoviste, Romania
Vârsta: 31
Date: 170cm, 58.8kg
Mesaje: 277
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Re: Jurnalul Ioanei - lupta mea cu mine :)

Fetelor, am nevoie de puţin ajutor, vă rog Cam aşa arată meniul meu de azi până acum şi cu ceea ce voi mânca la prânz. Ardeii umpluţi i-am ales din listă pe cei ai slabutei pentru că sunt cei mai apropiaţi ca ingrediente de ai mamei mele, doar că mama nu i-a băgat la cuptor, ci i-a fiert, deci m-am gândit că tot acolo sunt.
Acum, nu mai am nici o idee de combinaţii pentru gustarea a doua şi cină, încât să mă încadrez şi în calorii (1200-1300 maxim), dar şi în celelalte elemente. Carbo se pare că deja am cam depăşit, deci după prânz cât mai puţini.
Dacă poate cineva să mă ajute, v-aş fi recunoscătoare

CALORII INGERATE
Micul dejun, ora 08:00
Branza de vaca semigrasa, 40g - 59 calorii, 6.5 proteine, 2.8 grasimi, 0 colesterol, 1.5 carbohidrati, 0 fibre, 0 sodiu, 0 zahar
Iaurt 2,8%, Natura, 100g - 54 calorii, 3.2 proteine, 2.8 grasimi, 0 colesterol, 3.7 carbohidrati, 0 fibre, 0 sodiu, 0 zahar
Rosii, 100g - 18 calorii, 0.9 proteine, 0.2 grasimi, 0 colesterol, 3.9 carbohidrati, 1.2 fibre, 5 sodiu, 2.6 zahar
Castraveti, 80g - 12 calorii, 0.6 proteine, 0 grasimi, 0 colesterol, 2.9 carbohidrati, 0.4 fibre, 0 sodiu, 1.4 zahar
Cafea, 130ml - 2 calorii, 0.1 proteine, 0 grasimi, 0 colesterol, 0 carbohidrati, 0 fibre, 2.6 sodiu, 0 zahar
Miere, 10g - 31 calorii, 0 proteine, 0 grasimi, 0 colesterol, 8.2 carbohidrati, 0 fibre, 0.4 sodiu, 8.2 zahar
Paine neagra, Pambac, 40g - 102 calorii, 3.5 proteine, 3.5 grasimi, 0 colesterol, 20.6 carbohidrati, 0.4 fibre, 0 sodiu, 0 zahar

Gustare 1, ora 11:30
Piersici, 200g - 78 calorii, 1.8 proteine, 0 grasimi, 0 colesterol, 19 carbohidrati, 3 fibre, 0 sodiu, 16.8 zahar

Prânz, ora 14:30
Ciorba fasole verde, 200g - 31 calorii, 1.8 proteine, 0.2 grasimi, 0 colesterol, 7.4 carbohidrati, 0 fibre, 0 sodiu, 0 zahar
Paine neagra, Pambac, 30g - 76 calorii, 2.6 proteine, 2.6 grasimi, 0 colesterol, 15.5 carbohidrati, 0.3 fibre, 0 sodiu, 0 zahar
Ardei umpluti a la Slabuta, 250g - 213 calorii, 20 proteine, 9.3 grasimi, 55.3 colesterol, 14 carbohidrati, 3 fibre, 156.5 sodiu, 2.5 zahar
Iaurt dietetic 0,1% Natura, 50g - 16 calorii, 1.6 proteine, 0.1 grasimi, 0 colesterol, 2.3 carbohidrati, 0 fibre, 0 sodiu, 0 zahar
--------------------------------------------------------------------------------------
TOTAL CALORII: 692 calorii, (mic)42.6 proteine, 21.5 grasimi, 55.3 colesterol, (mult)99 carbohidrati, 8.3 fibre, 164.5 sodiu, 31.5 zahar
__________________

Jurnalul Ioanei - lupta mea cu mine


"Voinţa puternică nu este numai ştiinţa de a dori şi de a obţine ceva, ci şi ştiinţa de a renunţa la ceva, în caz de nevoie."


"Voinţa şi puterea nu ajung: omul trebuie să ştie ce vrea şi ce poate."
  #24 (permalink)  
Vechi 05 iul 2010, 16:55:21
Slabuta's Avatar
(meniuri, evolutie)
Co-Fondator
Merite:
SUNT RESPONSABIL SUNT RESPONSABIL, DONEZ  
Data înregistrării: 24 ian 2009
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 40
Dieta: incarcatura glicemica, hipocalorica
Date: 167cm, 66.1kg
Mesaje: 23.847
Aprecieri acordate: 12
Am fost apreciat(a) de 187 ori in 114 mesaje
Implicit Re: Jurnalul Ioanei - lupta mea cu mine :)

Citat:
Anterior postat de joanna18 Vezi mesajul
@slabuta[/B] - bine ai venit la mine acăsică
Am citit eticheta de la fulgi şi am văzut că au şi zahăr adăugatGata, nu mai fac. Chiar azi merg să-mi caut un musli bun, cu cât mai multe chestii hrănitoare şi fără zahăr dacă se poate.

Cafeaua nu o mai beau cu zahăr de mult, pun cam jumătate de linguriţă de miere, încerc să mă obişnuiesc cu ea mai amară, dar linguriţa aia de zahăr am pus-o pe macaroane pentru că brânza era incredibil de sărată. Dar gata!!

Cum să nu mănânc cărniţă, s-a întâmplat ieri, dar mănânc, mănânc, iar peştele la steamer e preferatul meu

Acum sunt în dubii, pentru că de dimi m-am recântărit ca să fiu sigură, iar în momentul în care m-am urcat pe cântar mi-am dat seama că are un "joc" şi mi-a picat fisa : nu e drept locul, iar eu tot acolo m-am cântărit şi ieri. Deci era posibil să fie greşit. Să schimbăm locul, am zis. Zis şi făcut, l-am mutat pe gresie, unde mi s-a părut că e cel mai drept şi... surprizăăă, mi-a arătat 56.3 kg. Nu-mi venea să cred, aşa că am chemat-o pe mama, care ştie sigur ce greutate are, iar pe a ei i-a arătat-o corect, ceea ce înseamnă că şi a mea ar fi corectă.
Dacă e aşa, ar fi suuuuper

Acum, să vedem, repet operaţiunea şi mâine, în acelaşi loc şi aflu.

Fetelor, mulţumesc mult pentru toate sfaturile, o să încerc să le urmez cu sfinţenie

Fug acum, că am multă treabă!
Salutare

Vezi ca musli ti-l poti face si singura acasa.
Cumperi cereale simple integrale iti mai iesi niste alune, migdale, fructe si le amesteci intr-o punga, iti iei cate o portie in fiecare dimineata

Ok, atunci e bine ca iti place pestele.
Si eu il ador, in orice mod ar fi preparat.

Haha, pai vezi, cantarele astea ne dau emotii mari

Eu ma plimb prin toata casa ca sa gasesc un loc optrivit de drept pentru el.

Si verific in mai multe locuri considerate de mine drepte
Si pe urma vad ce cifra imi arata cel mai des.

Citat:
Anterior postat de joanna18 Vezi mesajul
Ziua de azi s-a încheiat oriiiibil.
Nu din punctul de vedere al mâncatului, pentru că nu am făcut nici un exces, ba chiar am primit o napolitană glasată adusă din afară, am mulţumit pentru ea şi mi-am adus-o acasă în dulap, promiţându-mi că o mănânc abia după ce trec la menţinere Am mâncat compot de vişine azi, dar făcut cu zaharină (deşi nu sunt prea sigură că e sănătoasă , dar măcar nu e zahăr), mi-am respectat mesele, deşi am fost la buni la ţară, lumea a mâncat la masă piure cu friptură, eu am mâncat doar friptură, deja am început să mă obişnuiesc cu stilul ăsta de a mânca, ştiu că îmi fac bine mie
Deşi mi-e greu să aproximez cantităţile de azi ca să completez meniul, sunt sigură că nu am trecut de 1300 de calorii şi chiar am impresia că am mâncat puţini carbo, deci stau liniştită
În schimb, în seara asta, numai ce mă apucam de zumba şi mi-am prins degetul într-un sertar, încât aproape am leşinat de durere. Pur şi simplu nu mi-am mai simţit mâna întreagă pentru vreo 10 minute. A fost îngrozitor şi cred că toţi vecinii ştiu că am păţit ceva. Bineînţeles că numai chef de zumba nu am ai avut.
Şi când mă gândesc că am aşteptat toată după-masa să ajung acasă tocmai pentru asta Asta e, mâine.

Sper ca mâine cântarul să-mi zâmbească şi să schimb ticker-uuul
Si eu primesc aici la ai mei aproape zilnic, ba bomboane, ba o ciocolata de nu stiu care.... ba iar ceva dulce, toata lumea mi le aduce cu ideea ca sunt prea slaba in viziunea lor

Eu i le-am lasat lui fratele meu, ieri a ajuns si el acasa, la parinti si am pe cine sa ma scape de ele

Zaharina nu-i chiar buna.
Am vazut ca fetele vorbesc de un extract de stevie, care ar fi natural, poate il cauti si tu pe la plafare.
Eu inca nu l-am folosit, mai studiez care e treaba cu el.

Pai cum ai reusit sa iti prinzi degetul in sertar?
Macar l-ai pus sub jetul de apa rece..? Nu s-a umflat?

Citat:
Anterior postat de joanna18 Vezi mesajul
Chiar dacă afară plouă şi e mohorât, eu am început ziua bine, fericită! Verdictul final al cântarului după o săptămână şi 2 zile de "dietă" (în ghilimele pentru că pentru mine a fost mai degrabă începutul unui alt stil de viaţă) - 56.3 kg.
Sper să o ţin tot aşa
Felicitari Ioana
Pana la urma vad ca e cifra reala si te-a convins cantarul

Citat:
Anterior postat de joanna18 Vezi mesajul
Fetelor, am nevoie de puţin ajutor, vă rog Cam aşa arată meniul meu de azi până acum şi cu ceea ce voi mânca la prânz. Ardeii umpluţi i-am ales din listă pe cei ai slabutei pentru că sunt cei mai apropiaţi ca ingrediente de ai mamei mele, doar că mama nu i-a băgat la cuptor, ci i-a fiert, deci m-am gândit că tot acolo sunt.
Acum, nu mai am nici o idee de combinaţii pentru gustarea a doua şi cină, încât să mă încadrez şi în calorii (1200-1300 maxim), dar şi în celelalte elemente. Carbo se pare că deja am cam depăşit, deci după prânz cât mai puţini.
Dacă poate cineva să mă ajute, v-aş fi recunoscătoare

CALORII INGERATE
Micul dejun, ora 08:00
Branza de vaca semigrasa, 40g - 59 calorii, 6.5 proteine, 2.8 grasimi, 0 colesterol, 1.5 carbohidrati, 0 fibre, 0 sodiu, 0 zahar
Iaurt 2,8%, Natura, 100g - 54 calorii, 3.2 proteine, 2.8 grasimi, 0 colesterol, 3.7 carbohidrati, 0 fibre, 0 sodiu, 0 zahar
Rosii, 100g - 18 calorii, 0.9 proteine, 0.2 grasimi, 0 colesterol, 3.9 carbohidrati, 1.2 fibre, 5 sodiu, 2.6 zahar
Castraveti, 80g - 12 calorii, 0.6 proteine, 0 grasimi, 0 colesterol, 2.9 carbohidrati, 0.4 fibre, 0 sodiu, 1.4 zahar
Cafea, 130ml - 2 calorii, 0.1 proteine, 0 grasimi, 0 colesterol, 0 carbohidrati, 0 fibre, 2.6 sodiu, 0 zahar
Miere, 10g - 31 calorii, 0 proteine, 0 grasimi, 0 colesterol, 8.2 carbohidrati, 0 fibre, 0.4 sodiu, 8.2 zahar
Paine neagra, Pambac, 40g - 102 calorii, 3.5 proteine, 3.5 grasimi, 0 colesterol, 20.6 carbohidrati, 0.4 fibre, 0 sodiu, 0 zahar

Gustare 1, ora 11:30
Piersici, 200g - 78 calorii, 1.8 proteine, 0 grasimi, 0 colesterol, 19 carbohidrati, 3 fibre, 0 sodiu, 16.8 zahar

Prânz, ora 14:30
Ciorba fasole verde, 200g - 31 calorii, 1.8 proteine, 0.2 grasimi, 0 colesterol, 7.4 carbohidrati, 0 fibre, 0 sodiu, 0 zahar
Paine neagra, Pambac, 30g - 76 calorii, 2.6 proteine, 2.6 grasimi, 0 colesterol, 15.5 carbohidrati, 0.3 fibre, 0 sodiu, 0 zahar
Ardei umpluti a la Slabuta, 250g - 213 calorii, 20 proteine, 9.3 grasimi, 55.3 colesterol, 14 carbohidrati, 3 fibre, 156.5 sodiu, 2.5 zahar
Iaurt dietetic 0,1% Natura, 50g - 16 calorii, 1.6 proteine, 0.1 grasimi, 0 colesterol, 2.3 carbohidrati, 0 fibre, 0 sodiu, 0 zahar
--------------------------------------------------------------------------------------
TOTAL CALORII: 692 calorii, (mic)42.6 proteine, 21.5 grasimi, 55.3 colesterol, (mult)99 carbohidrati, 8.3 fibre, 164.5 sodiu, 31.5 zahar
Hai sa vedem

E un pic ciudat sa faci totalul la jumatatea zilei.

Poti manca sa zicem peste sau carne la cina si se schimba imediat balanta, carbohidrati-proteine. Intelegi?

Mie imi place meniul
Poate as scoate doar painica de la pranz, in rest este bine
__________________
MASURATORI 18.06.2012 | 02.07.2012 | 24.07.2012
bust - 89.8 cm | 89.9 cm | 89 cm
brat - 30.8 cm | 30.8 cm | 30 cm
fund - 97 cm | 94.5 cm | 94.5 cm
talie - 71.5 cm | 68.5 cm | 68.5 cm
coapsa - 58.3 cm | 57 cm | 57 cm


Noi nu slabim, noi ne schimbam stilul de viata!





* JURNAL SLABUTA
Jurnalul meu personal, experiente diete, sfaturi alimentatie, stil de viata sanatos, etc.

* SLABUTA.RO
Site-ul meu personal, retete dietetice, noutati Slabute, stiri si sfaturi alimentatie, stil de viata sanatos, etc.

* CALCULATOR NUTRITIONAL
Unealta ideala pentru a intelege, monitoriza si a jurnaliza atat ceea ce mananci cat si activitatile tale fizice

* SLABUTE TV
Televiziunea slabutelor

** Cum sa ma integrez in comunitate, cum sa devin o "Slabuta"?
** Regulamentul comunitatii
  #25 (permalink)  
Vechi 05 iul 2010, 22:06:33
joanna18's Avatar
(meniuri, evolutie)
Vreau să intru-n gaşcă...Vreau să intru-n gaşcă...
Merite:
 
Data înregistrării: 26 iun 2010
Locaţie: Targoviste, Romania
Vârsta: 31
Date: 170cm, 58.8kg
Mesaje: 277
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Re: Jurnalul Ioanei - lupta mea cu mine :)

Mulţumesc, slabuta, pentru răspunsuri

Mi-am cumpărat astăzi musli cu fructe de la Distins şi, ajungând în Kaufland, am găsit o varietate de pâinici integrale, cele de la Vita Star pe care le-am văzut şi în calculatorul de calorii.M-am bucurat că nu au conservanţi (aşa zic ei cel puţin) şi că au tot felul de cereale integrale, carbo mai puţini, evident. Eu mi-am luat "Pâine fitness", acum să văd dacă o să o pot mânca, pentru că de arătat nu arată ca pâinea pe care o ştim noi şi nu ştiu dacă o să-mi placă Dacă nu, rămân la toast-ul integral de la Vel Pitar.
Da, cu cântarul ăsta mi-o ia inima la goană, dar acum urmează să mă streseze şi centimetrul. Miercuuuri Oh, e uşor frustrant când lumea te bombardează cu "Hai ia, dar te rog, ia, dar mă supăăăăr dacă nu iei!". Am încercat să le explic frumos până acum, dar mulţi au început să-mi zică, evident, că n-am eu nevoie să slăbesc, ce are dacă mai iau şi un cartof prăjit lângă friptură.Eh, câinii latră caravana trece, eu îmi văd de treabă Degetul a fost bine până la urmă, a stat vreo 10 minute în apă rece cred, şi nu s-a umflat, s-a "rozit" puţin unghia, dar apoi şi-a revenit, mi-era frică să nu se învineţească Am scăpat!

Am citit pe forum despre extractul ăsta, o să mă mai informez şi apoi îl caut şi în oraş

Azi nu prea am reuşit să-mi respect orele de masă, am fost la ţară şi pe drum şi am luat prânzul târziu şi în două reprize, dacă pot spune aşa. Pe la 15.30 şi pe la 17.00. Apoi am fost pe drum până pe la 21.00 când nu puteam să mai mânănc, nu mai "intra" nimic, aşa că am recurs la un ceai şi gata. Aşteptăm MD-ul de mâine.

Nu am avut probleme cu alimente interzise, devin din ce în ce mai imună la tentaţii. Azi am rezistat pateurilor cu brânză şi cartofilor prăjiţi cu mujdei de usturoi Ceva mai grăsuţ, am mâncat puţină carne de porc făcută fără nici un fel de grăsime în tigaia de teflon.În rest, brânză, legume, fructe, ciorbiţă de pui cu legume, puţin parizer (da, trebuia înlocuit, dar nu ştiu ce naiba mi s-a făcut aşa poftă), puţine icre şi, din locurile unde am copilărit, zarzăre bine coapte (sau corcoduşe, niciodată n-am ştiu care sunt care )În total, cam 1100 de calorii.

Gata. Am terminat-o cu ziua de azi că m-a obosit destul.
__________________

Jurnalul Ioanei - lupta mea cu mine


"Voinţa puternică nu este numai ştiinţa de a dori şi de a obţine ceva, ci şi ştiinţa de a renunţa la ceva, în caz de nevoie."


"Voinţa şi puterea nu ajung: omul trebuie să ştie ce vrea şi ce poate."
  #26 (permalink)  
Vechi 05 iul 2010, 22:18:01
Slabuta's Avatar
(meniuri, evolutie)
Co-Fondator
Merite:
SUNT RESPONSABIL SUNT RESPONSABIL, DONEZ  
Data înregistrării: 24 ian 2009
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 40
Dieta: incarcatura glicemica, hipocalorica
Date: 167cm, 66.1kg
Mesaje: 23.847
Aprecieri acordate: 12
Am fost apreciat(a) de 187 ori in 114 mesaje
Implicit Re: Jurnalul Ioanei - lupta mea cu mine :)

Citat:
Anterior postat de joanna18 Vezi mesajul
Mulţumesc, slabuta, pentru răspunsuri

Mi-am cumpărat astăzi musli cu fructe de la Distins şi, ajungând în Kaufland, am găsit o varietate de pâinici integrale, cele de la Vita Star pe care le-am văzut şi în calculatorul de calorii.M-am bucurat că nu au conservanţi (aşa zic ei cel puţin) şi că au tot felul de cereale integrale, carbo mai puţini, evident. Eu mi-am luat "Pâine fitness", acum să văd dacă o să o pot mânca, pentru că de arătat nu arată ca pâinea pe care o ştim noi şi nu ştiu dacă o să-mi placă Dacă nu, rămân la toast-ul integral de la Vel Pitar.
Da, cu cântarul ăsta mi-o ia inima la goană, dar acum urmează să mă streseze şi centimetrul. Miercuuuri Oh, e uşor frustrant când lumea te bombardează cu "Hai ia, dar te rog, ia, dar mă supăăăăr dacă nu iei!". Am încercat să le explic frumos până acum, dar mulţi au început să-mi zică, evident, că n-am eu nevoie să slăbesc, ce are dacă mai iau şi un cartof prăjit lângă friptură.Eh, câinii latră caravana trece, eu îmi văd de treabă Degetul a fost bine până la urmă, a stat vreo 10 minute în apă rece cred, şi nu s-a umflat, s-a "rozit" puţin unghia, dar apoi şi-a revenit, mi-era frică să nu se învineţească Am scăpat!

Am citit pe forum despre extractul ăsta, o să mă mai informez şi apoi îl caut şi în oraş

Azi nu prea am reuşit să-mi respect orele de masă, am fost la ţară şi pe drum şi am luat prânzul târziu şi în două reprize, dacă pot spune aşa. Pe la 15.30 şi pe la 17.00. Apoi am fost pe drum până pe la 21.00 când nu puteam să mai mânănc, nu mai "intra" nimic, aşa că am recurs la un ceai şi gata. Aşteptăm MD-ul de mâine.

Nu am avut probleme cu alimente interzise, devin din ce în ce mai imună la tentaţii. Azi am rezistat pateurilor cu brânză şi cartofilor prăjiţi cu mujdei de usturoi Ceva mai grăsuţ, am mâncat puţină carne de porc făcută fără nici un fel de grăsime în tigaia de teflon.În rest, brânză, legume, fructe, ciorbiţă de pui cu legume, puţin parizer (da, trebuia înlocuit, dar nu ştiu ce naiba mi s-a făcut aşa poftă), puţine icre şi, din locurile unde am copilărit, zarzăre bine coapte (sau corcoduşe, niciodată n-am ştiu care sunt care )În total, cam 1100 de calorii.

Gata. Am terminat-o cu ziua de azi că m-a obosit destul.
Pentru putin

Incerc sa imi fac timp pentru fiecare dintre voi, dar multe mai sunteti Asta-i bine, inseamna ca oamenii incep sa constientizeze efectele unei alimentatii nesanatoase... si vor sa faca schimbari.

Acum ca ai scris de painea Vita Star, mi-am adus aminte de un comentariu pe care l-am validat recent. Despre aceasta painica vorbesti? (vezi mai jos comentariul)
Calorii Paine fitness, Vita Star

Bine ca nu e nimic grav cu degetelul
Ai scapat

Stiu cum e cu rugamintile astea
Dar vorba ta, ... ursul merge mai departe...

Sa ai o noapte linistita
__________________
MASURATORI 18.06.2012 | 02.07.2012 | 24.07.2012
bust - 89.8 cm | 89.9 cm | 89 cm
brat - 30.8 cm | 30.8 cm | 30 cm
fund - 97 cm | 94.5 cm | 94.5 cm
talie - 71.5 cm | 68.5 cm | 68.5 cm
coapsa - 58.3 cm | 57 cm | 57 cm


Noi nu slabim, noi ne schimbam stilul de viata!





* JURNAL SLABUTA
Jurnalul meu personal, experiente diete, sfaturi alimentatie, stil de viata sanatos, etc.

* SLABUTA.RO
Site-ul meu personal, retete dietetice, noutati Slabute, stiri si sfaturi alimentatie, stil de viata sanatos, etc.

* CALCULATOR NUTRITIONAL
Unealta ideala pentru a intelege, monitoriza si a jurnaliza atat ceea ce mananci cat si activitatile tale fizice

* SLABUTE TV
Televiziunea slabutelor

** Cum sa ma integrez in comunitate, cum sa devin o "Slabuta"?
** Regulamentul comunitatii
  #27 (permalink)  
Vechi 05 iul 2010, 22:31:17
joanna18's Avatar
(meniuri, evolutie)
Vreau să intru-n gaşcă...Vreau să intru-n gaşcă...
Merite:
 
Data înregistrării: 26 iun 2010
Locaţie: Targoviste, Romania
Vârsta: 31
Date: 170cm, 58.8kg
Mesaje: 277
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Re: Jurnalul Ioanei - lupta mea cu mine :)

Da, am citit comentariul Încă nu mă pot pronunţa, mâine dimi o gust, dar de când am văzut cum arată m-am gândit că e posibil să nu fie extrem de gustoasă. Încercarea moarte n-are, îi dau o şansă măcar

Suntem multe, aşa-i, dar forumul ăsta e super, ai făcut o treabă bestială şi aşa bine mă simt când văd că există multă lume cu care pot împărţi aceeaşi mentalitate
Mai ales că trăim în epoca vitezei, când mâncăm tot mai mult şi mai prost. Eu când mă gândesc câte produse de patiserie, cu mii de E-uri, conservanţi, grăsimi, margarină şi alte de astea am mâncat la şcoală, îmi vine să plâng Oricum, cred că eu m-am trezit destul de devreme, Doamne, ajută! Sper ca până în toamnă să-mi intre în rutină mâncatu sănătos şi să nu cad în capcane la şcoală.

O noapte frumoasă şi ţie!
__________________

Jurnalul Ioanei - lupta mea cu mine


"Voinţa puternică nu este numai ştiinţa de a dori şi de a obţine ceva, ci şi ştiinţa de a renunţa la ceva, în caz de nevoie."


"Voinţa şi puterea nu ajung: omul trebuie să ştie ce vrea şi ce poate."
  #28 (permalink)  
Vechi 06 iul 2010, 09:16:41
Ciucik's Avatar
(meniuri, evolutie)
Sunt una dintre slăbuţe!Sunt una dintre slăbuţe!
Merite:
 
Data înregistrării: 23 iun 2010
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 39
Dieta: Personalizata
Date: 160cm, 82.0kg
Mesaje: 692
Aprecieri acordate: 21
Am fost apreciat(a) de 89 ori in 67 mesaje
Implicit Re: Jurnalul Ioanei - lupta mea cu mine :)

Bafta multa, Ioana!
Sa ne auzim mai suple! :p
  #29 (permalink)  
Vechi 06 iul 2010, 09:23:52
joanna18's Avatar
(meniuri, evolutie)
Vreau să intru-n gaşcă...Vreau să intru-n gaşcă...
Merite:
 
Data înregistrării: 26 iun 2010
Locaţie: Targoviste, Romania
Vârsta: 31
Date: 170cm, 58.8kg
Mesaje: 277
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Re: Jurnalul Ioanei - lupta mea cu mine :)

O nouă dimineaţă.
Am încercat pâinica de la Vita Star. Nu pot să spun că miroase a mâncare de porci, pentru că nu ştiu cum miroase mâncarea de porci Dar gustoasă nu e deloc, e puţin greţoasă aş zice şi am zis că nu are rost să mă chinui cu ea. O fi ea sănătoasă, dar mai bine nu mai mănânc pâine deloc. Aşa că mă limitez la Vel Pitar, că seamănă mai a pâinea pe care o ştiu, mânânc ca de obicei vreo 2, maxim 3 felii pe zi şi cred că e bine

Azi am început cu musli cu lapte (de când nu mai mâncasem), nişte iaurt şi o cafea cu miere. Azi o să mă răsfăţ cu puţină ciocolată cu 75% cacao, pentru că îi cam simt lipsa şi 5-10 grame nu sunt un capăt de ţară, plus că sportul nu lipseşte din program.

Mâine e zi de măsurat, dar nu cred că am pierdut vreun cm Aşteptăm, oricum

@Ciucik - mulţumesc! Aşa să sperăm, mai suple pe... săptămână ce trece
__________________

Jurnalul Ioanei - lupta mea cu mine


"Voinţa puternică nu este numai ştiinţa de a dori şi de a obţine ceva, ci şi ştiinţa de a renunţa la ceva, în caz de nevoie."


"Voinţa şi puterea nu ajung: omul trebuie să ştie ce vrea şi ce poate."
  #30 (permalink)  
Vechi 06 iul 2010, 09:40:25
OitaVesela's Avatar
(meniuri, evolutie)
Cont restricţionat
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 17 feb 2010
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 36
Dieta: 1600 kcal + sport
Date: 160cm, 45kg
Mesaje: 3.092
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) o data intr-un mesaj
Implicit Re: Jurnalul Ioanei - lupta mea cu mine :)

Vai dar ce are painea aia de e asa nasoala? Eu nu mai auzisem de ea pana acum, o sa o caut prin supermarket sa vad si eu cum arata
OitaVesela, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Moderat activ, este de 1807 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1290 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
 

Informatii despre slabit
alimentatie, calorii, dieta hipocalorica, jurnal, slabit, slabute


Reguli de postare
BB code este Pornit
emoticoanele sunt Pornit
Codul [IMG] este Pornit
Codul HTML este Oprit
Trackbacks are Oprit
Pingbacks are Oprit
Refbacks are Oprit
Nu poţi deschide subiecte noi
Nu poţi să răspunzi la mesaje
Poţi să publici ataşamente
Nu poţi să-ţi editezi mesajele

Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimul mesaj
In lupta cu kg nu-i usor... angelamate Am peste 120 kg 93 02 apr 2011 07:26:38
Ce este cu mine?? mvthebest Despre noi, ... femeile 17 11 oct 2010 15:53:37
Jurnalul lui AILIMAC....EU si cu MINE...o lupta grea!!! ailimac Arhiva jurnale slabit 89 02 sep 2010 11:50:53
Va rog sa ma ajutati in lupta cu kilogramele - Artyx93 artyx93 Alimentatie si Sport animale de companie 17 19 mai 2010 09:10:14
Ariana in lupta cu kilogramele!!!:) ariana13 Arhiva jurnale slabit 16 14 feb 2010 12:08:45

Mesaje noi in forum de slabit Slabute.ro
 Mesajele slăbuţelor
Se încarcă mesajele...
Calculator calorii (clic aici)
Poziţionare:
Calculator nutriţionalFan Slăbuţe!Susţine Slăbuţe!Top SlăbuţeSlabute TV
Subiecte noi
Subiecte interesante
Ultimele articole