forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Arhiva jurnale slabit (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/)
-   -   Jurnalul Ioanei - lupta mea cu mine :) (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/jurnalul-ioanei-lupta-mea-mine-4298.html)

joanna18 28 iun 2010 20:04:32

Jurnalul Ioanei - lupta mea cu mine :)
 
Eh, uite că am ajuns să-mi fac şi un jurnal de dietă/lifestyle :)
În primul rând, vreau să salut pe toată lumea de aici şi să le felicit pe toate slăbuţele pentru comunitatea pe care au format-o!

Eu am aproape 18 ani şi de ceva timp, vreo doi ani aşa, am început să înţeleg cât de important este ce şi cum mâncăm, dar până când nu m-am ales cu o frumoasă burtică nu am depăşit stadiul de a înţelege :-"
Acum, pentru că nu mai sunt tocmai în perioada de creştere, deci pot să încep să-mi controlez mai mult corpul, să-l fac să mă asculte, am hotărât să îmi schimb puţin stilul de viaţă, mai exact modul de a mânca şi modul de a face mişcare.
Mi-ar plăcea să pierd vreo două kilograme, să ajung la vreo 55 aşa, deşi nu o să plâng dacă nu reuşesc, pentru că am o greutate normală la înălţimea şi vârsta mea. Deocamdată. Marea mea problemă este (şi cred că multă lume are problema asta) că nu mănânc doar atât cât am nevoie şi sunt aproape dependentă de dulciuri :( Uneori cred că am atâta serotonină cât să dau la toţi vecinii atunci când mănânc o ciocolată, o îngheţată sau nişte cozonac.
Aşa că de vreo două săptămâni tot încerc să-mi impun nişte ore de masă, 5 mese pe zi, am reuşit să nu mai cumpăr dulciuri decât de vreo două ori, m-am limitat la o pătrăţică de cioco pe zi, iar pofta de dulce mi-am satisfăcut-o cu fructe, pentru că măcar zahărul lor e mai sănătos. Altfel, sevrajul m-ar fi doborât :))
De vineri am început "dieta" cu număratul caloriilor, iar zilele astea am înţeles cât de mult zahăr consumam până acum. Nici acum nu am reuşit să fiu prea sub limită, dar măcar ştiu că nu a fost nenorocitul ăsta de zahăr alb, rafinat.
În principiu, asta e lupta mea cu mine. Să micşorez cantitatea de zahăr, pentru că sunt conştientă cât de rău îmi poate face pe termen lung şi să mănânc echilibrat.
Spre bucuria mea, nu sunt deloc adepta mâncărurilor prea grase, prăjite, fast-food mănânc foarte rar, cartofi prăjiţi nu-mi amintesc când am mâncat ultima dată (cred că prin februarie şi atunci pentru că am fost la McD, în Bucureşti), supele şi ciorbele mama le face degresate, iar carnea o consum mai tot timpul la grătar sau fiartă, sau mai nou la steamer.
În schimb, îmi plac produsele de patiserie (mai ales dacă sunt făcute în casă) şi ăsta e un aspect cu care iar trebuie să lupt.

În ceea ce priveşte sportul, când eram mică nu eram tocmai un fan înfocat, iar acum, în liceu, am avut scutire în fiecare an din cauza sistemului în care se face sport la şcoală. Nimeni nu-ţi cultivă ideea de "mens sana in corpore sano". Eu aş vedea orele de sport altfel decât sărituri la capră, rostogoliri, podul, lumânarea şi viteză 50m. Aşa că am decis să nu-mi pierd vremea ( şi nervii - că am un profesor de nu-l poţi înghiţi nici cu o tonă de lămâi) şi să încerc să fac sport separat.
Având o scolioză uşoară, am fost şi la gimnastică medicală aproape un an, după care am început să fac exerciţiile acasă pentru că le învăţasem pe de rost. Încă le mai fac, deşi anul ăsta le-am cam neglijat. Spre fericirea mea, domnul doctor mi-a spus că afecţiunea mea nu e atât de gravă şi pot face sport/dans dacă vreau. Zis şi făcut. În clasa a IX-a am făcut dans modern, jumătate din clasa a IX-a şi toată clasa a X.-a am făcut dans popular, iar anul ăsta, în clasa a XI-a am cam "subţiat" activităţile sportive.
Aşa că acum am decis să mă reapuc de sport, să fac tot ce pot şi nu îmi afectează coloana, eventual într-un final să-mi înving teama de apă şi să învăţ să înot şi să am astfel grijă de corpul meu.

Nu-mi place că de fiecare dată când pun un kilogram totul se pune pe burtă şi de aia sunt conştientă că e mai important sportul decât dieta în cazul greutăţii mele şi, implicit centimetrii decât kilogramele.
Momentan încă mă mai informez, citesc pe forum secţiunea de sport şi încerc să-mi selectez ce mi se potrvieşte mai bine. Aseară am început Start Walking cu Leslie Sanson, am făcut 2 mile şi m-am simţit extraordinar, deşi a fost un antrenament uşor chiar şi pentru mine care nu prea am mai făcut antrenament tip cardio de ceva timp (de la ultimul antrenament la dans).
Urmează ca la primul control la ortoped să întreb dacă am voie şi să fac jogging, măcar pe iarbă şi la o viteză mai mică, pentru că îmi doresc mult şi sper să reuşesc în vara asta să pun bazele unui nou stil de viaţă pentru mine.


Dar iată că după două săptămâni de moderaţie şi 3 zile de numărat calorii, astăzi am dat cu băţu-n baltă :"> Când m-am văzut singură în bucătărie cu 10 kilograme de vişine ce aşteptau cuminţi să fie pregătite pentru dulceaţă, papilele mele gustative nu au mai suportat tachinarea iar nervii mă lăsau cu fiecare minut care trecea, aşa că în cele 4 ore în care am scos sâmburi de vişine, am mâncat cireşe, pufuleţi, şi vişine cu zahăr (asta a fost cel mai trist, zahăr alb, pe care l-am evitat aproape complet 2 săptămâni :( ) până când pancreasul meu a începu să strige că îşi dă demisia. Sigur că după primele înghiţituri nevoia de dulce s-a dus, dar eu am continuat să mănânc pe fond nervos şi aşa mai departe.
Asta e. Îi cer iertare pancreasului meu şi promit că de mâine nu mai fac, mă întorc la număratul caloriilor şi mai ales, al zaharurilor.

Iar acum, ca să-mi dezmorţesc spatele după atâtea ore, dar şi ca să mă iert pentru păcatul capital de azi, merg să mai fac vreo 3 mile de walking plus alte exerciţii, inclusiv pentru abdomeeen.

Vreau să vă mulţumesc de acum pentru că existaţi şi să vă rog să-mi daţi orice sfat credeţi că e necesar, oricând, toate vor fi bine primite.

Să fim sănătoase şi slăbuţe! :)

Mă duc la nişte

[*mers*]

şi [*abdomene*]

justbelieve 28 iun 2010 20:18:40

Re: Jurnalul Ioanei - lupta mea cu mine :)
 
Citat:

Anterior postat de joanna18 (Post 234107)
Eh, uite că am ajuns să-mi fac şi un jurnal de dietă/lifestyle :)
În primul rând, vreau să salut pe toată lumea de aici şi să le felicit pe toate slăbuţele pentru comunitatea pe care au format-o!

Eu am aproape 18 ani şi de ceva timp, vreo doi ani aşa, am început să înţeleg cât de important este ce şi cum mâncăm, dar până când nu m-am ales cu o frumoasă burtică nu am depăşit stadiul de a înţelege :-"
Acum, pentru că nu mai sunt tocmai în perioada de creştere, deci pot să încep să-mi controlez mai mult corpul, să-l fac să mă asculte, am hotărât să îmi schimb puţin stilul de viaţă, mai exact modul de a mânca şi modul de a face mişcare.
Mi-ar plăcea să pierd vreo două kilograme, să ajung la vreo 55 aşa, deşi nu o să plâng dacă nu reuşesc, pentru că am o greutate normală la înălţimea şi vârsta mea. Deocamdată. Marea mea problemă este (şi cred că multă lume are problema asta) că nu mănânc doar atât cât am nevoie şi sunt aproape dependentă de dulciuri :( Uneori cred că am atâta serotonină cât să dau la toţi vecinii atunci când mănânc o ciocolată, o îngheţată sau nişte cozonac.
Aşa că de vreo două săptămâni tot încerc să-mi impun nişte ore de masă, 5 mese pe zi, am reuşit să nu mai cumpăr dulciuri decât de vreo două ori, m-am limitat la o pătrăţică de cioco pe zi, iar pofta de dulce mi-am satisfăcut-o cu fructe, pentru că măcar zahărul lor e mai sănătos. Altfel, sevrajul m-ar fi doborât :))
De vineri am început "dieta" cu număratul caloriilor, iar zilele astea am înţeles cât de mult zahăr consumam până acum. Nici acum nu am reuşit să fiu prea sub limită, dar măcar ştiu că nu a fost nenorocitul ăsta de zahăr alb, rafinat.
În principiu, asta e lupta mea cu mine. Să micşorez cantitatea de zahăr, pentru că sunt conştientă cât de rău îmi poate face pe termen lung şi să mănânc echilibrat.
Spre bucuria mea, nu sunt deloc adepta mâncărurilor prea grase, prăjite, fast-food mănânc foarte rar, cartofi prăjiţi nu-mi amintesc când am mâncat ultima dată (cred că prin februarie şi atunci pentru că am fost la McD, în Bucureşti), supele şi ciorbele mama le face degresate, iar carnea o consum mai tot timpul la grătar sau fiartă, sau mai nou la steamer.
În schimb, îmi plac produsele de patiserie (mai ales dacă sunt făcute în casă) şi ăsta e un aspect cu care iar trebuie să lupt.

În ceea ce priveşte sportul, când eram mică nu eram tocmai un fan înfocat, iar acum, în liceu, am avut scutire în fiecare an din cauza sistemului în care se face sport la şcoală. Nimeni nu-ţi cultivă ideea de "mens sana in corpore sano". Eu aş vedea orele de sport altfel decât sărituri la capră, rostogoliri, podul, lumânarea şi viteză 50m. Aşa că am decis să nu-mi pierd vremea ( şi nervii - că am un profesor de nu-l poţi înghiţi nici cu o tonă de lămâi) şi să încerc să fac sport separat.
Având o scolioză uşoară, am fost şi la gimnastică medicală aproape un an, după care am început să fac exerciţiile acasă pentru că le învăţasem pe de rost. Încă le mai fac, deşi anul ăsta le-am cam neglijat. Spre fericirea mea, domnul doctor mi-a spus că afecţiunea mea nu e atât de gravă şi pot face sport/dans dacă vreau. Zis şi făcut. În clasa a IX-a am făcut dans modern, jumătate din clasa a IX-a şi toată clasa a X.-a am făcut dans popular, iar anul ăsta, în clasa a XI-a am cam "subţiat" activităţile sportive.
Aşa că acum am decis să mă reapuc de sport, să fac tot ce pot şi nu îmi afectează coloana, eventual într-un final să-mi înving teama de apă şi să învăţ să înot şi să am astfel grijă de corpul meu.

Nu-mi place că de fiecare dată când pun un kilogram totul se pune pe burtă şi de aia sunt conştientă că e mai important sportul decât dieta în cazul greutăţii mele şi, implicit centimetrii decât kilogramele.
Momentan încă mă mai informez, citesc pe forum secţiunea de sport şi încerc să-mi selectez ce mi se potrvieşte mai bine. Aseară am început Start Walking cu Leslie Sanson, am făcut 2 mile şi m-am simţit extraordinar, deşi a fost un antrenament uşor chiar şi pentru mine care nu prea am mai făcut antrenament tip cardio de ceva timp (de la ultimul antrenament la dans).
Urmează ca la primul control la ortoped să întreb dacă am voie şi să fac jogging, măcar pe iarbă şi la o viteză mai mică, pentru că îmi doresc mult şi sper să reuşesc în vara asta să pun bazele unui nou stil de viaţă pentru mine.


Dar iată că după două săptămâni de moderaţie şi 3 zile de numărat calorii, astăzi am dat cu băţu-n baltă :"> Când m-am văzut singură în bucătărie cu 10 kilograme de vişine ce aşteptau cuminţi să fie pregătite pentru dulceaţă, papilele mele gustative nu au mai suportat tachinarea iar nervii mă lăsau cu fiecare minut care trecea, aşa că în cele 4 ore în care am scos sâmburi de vişine, am mâncat cireşe, pufuleţi, şi vişine cu zahăr (asta a fost cel mai trist, zahăr alb, pe care l-am evitat aproape complet 2 săptămâni :( ) până când pancreasul meu a începu să strige că îşi dă demisia. Sigur că după primele înghiţituri nevoia de dulce s-a dus, dar eu am continuat să mănânc pe fond nervos şi aşa mai departe.
Asta e. Îi cer iertare pancreasului meu şi promit că de mâine nu mai fac, mă întorc la număratul caloriilor şi mai ales, al zaharurilor.

Iar acum, ca să-mi dezmorţesc spatele după atâtea ore, dar şi ca să mă iert pentru păcatul capital de azi, merg să mai fac vreo 3 mile de walking plus alte exerciţii, inclusiv pentru abdomeeen.

Vreau să vă mulţumesc de acum pentru că existaţi şi să vă rog să-mi daţi orice sfat credeţi că e necesar, oricând, toate vor fi bine primite.

Să fim sănătoase şi slăbuţe! :)

Mă duc la nişte

[*mers*]

şi [*abdomene*]

Bine ai venit>:D<
Vad ca nu tii nici o dieta,doar numeri caloriile.Bine asa:)
Ca si tine,si eu ador dulciurile si produsele de patiserie facute in casa de catre mama,dar ma lupt cu ele si incerc sa mananc cat de rar pot.
Succes si sa-ti postezi meniurile aici sa vedem ce mananci.
Spor la sport:-*

andra_aly 28 iun 2010 21:29:59

Re: Jurnalul Ioanei - lupta mea cu mine :)
 
Buna ioana si bine ai venit>:D< important e ca ti-ai dat seama ca trebuie sa faci ceva si ca trebuie sa papi sanatos. niciodata nu e prea tarziu:)
bravo ca nu papi porcarii gen fast food. si mie imi plac produsele de patiserie:x dar incerc sa imi tin din frau poftele:P
altfel nu o sa ajung niciodata o slabuta:P
bravo pentru sport! important e ca faci miscarica. vorbeste cu doctorul si vezi poate o sa poti face si ceva mai "intens". dar e foarte bine si asa:)
imi place ca esti optimista si ca sti ce vrei de la dieta:) nu conteaza ca ai gresit, se mai intampla>:D<
important e sa sti sa treci peste si sa o iei de la capat;)
iti urez mult succes si sa auzim numai vesti bune:)

joanna18 29 iun 2010 11:59:53

Re: Jurnalul Ioanei - lupta mea cu mine :)
 
Mulţumesc, fetelor!>:D<
Am început ziua bine, odihnită, cu chef de a merge mai departe. Se poate să fi fost că după sportul de aseară târziu am dormit aşa bine şi sunt foarte optimistă :)

Azi am luat doar micul dejun, gustărica din păcate am sărit-o pentru că am fost plecată şi nu am avut cum, iar acum mă duc să-mi pregătesc prânzul.

Mai pe seară o să postez şi meniul de azi, ca să mă trageţi de urechi dacă e nevoie :D

Îmi pare rău că de dimineaţă am fost aşa grăbită, pentru că am uitat să mă măsor, deşi îmi propusesem, dar mâine nu mai uit, pentru că trebuie să monitorizez centimetrii ăştia de care aş vrea să scap.

:-*

andra_aly 29 iun 2010 13:01:07

Re: Jurnalul Ioanei - lupta mea cu mine :)
 
Buna ioana.nu-i nimic daca ai sarit gustarica. ea are rolul sa te faca sa ajungi la pranz ok si nu flamanda:D
dar data viitoare sa faci sa nu mai uiti;;)
si e foarte bine sa te masori si la cm. ca poate cantarul sta pe loc si cm scad:D deci asa sti sigur ce si cum:)
asteptam meniul diseara.
mult succes in continuare>:D<

joanna18 29 iun 2010 14:30:19

Re: Jurnalul Ioanei - lupta mea cu mine :)
 
Am terminat meniul pe ziua de azi, m-am hotărât ce mănânc până diseară. O să mănânc ultima dată la 18.30, apoi pe la 19.00 mă apuc de sport şi eventual pe la 21.00 cam aşa mai beau un ceai de fructe de pădure neîndulcit, cu puţină lămâie, ca să-mi umplu stomacul.

Sper să fie fericit corpul meu, că nu mă mai port urât ca ieri :)) Cu grăsimile tot sunt la limită mereu, dar mai lucrăm. Le dăm jos la sport:D

CALORII INGERATE
Micul dejun, ora 08:00
Branza de oaie, 40g - 114 calorii, 7.3 proteine, 8.4 grasimi, 0 colesterol, 1.2 carbohidrati, 0 fibre, 0 sodiu, 0 zahar
Castraveti, 120g - 18 calorii, 0.8 proteine, 0 grasimi, 0 colesterol, 4.3 carbohidrati, 0.6 fibre, 0 sodiu, 2 zahar
Paine neagra, Pambac, 50g - 127 calorii, 4.4 proteine, 4.4 grasimi, 0 colesterol, 25.8 carbohidrati, 0.5 fibre, 0 sodiu, 0 zahar
Unt 65%, Milli, 5g - 30 calorii, 0 proteine, 3.3 grasimi, 0 colesterol, 0 carbohidrati, 0 fibre, 0 sodiu, 0 zahar
Piersici, 80g - 32 calorii, 0.7 proteine, 0 grasimi, 0 colesterol, 7.6 carbohidrati, 1.2 fibre, 0 sodiu, 6.7 zahar
Cafea, 120ml - 2 calorii, 0.1 proteine, 0 grasimi, 0 colesterol, 0 carbohidrati, 0 fibre, 2.4 sodiu, 0 zahar
Miere, 10g - 31 calorii, 0 proteine, 0 grasimi, 0 colesterol, 8.2 carbohidrati, 0 fibre, 0.4 sodiu, 8.2 zahar

Prânz, ora 13:30
Ciocolata cu lapte, Milka, 5g - 27 calorii, 0.3 proteine, 1.5 grasimi, 0 colesterol, 2.9 carbohidrati, 0 fibre, 0 sodiu, 0 zahar
Salata de varza simpla, 100g - 41 calorii, 1.3 proteine, 3 grasimi, 0 colesterol, 6 carbohidrati, 2.5 fibre, 6 sodiu, 3.2 zahar
Piept de pui la gratar, 150g - 197 calorii, 33.9 proteine, 5.4 grasimi, 89.3 colesterol, 3.6 carbohidrati, 0 fibre, 857.1 sodiu, 0 zahar

Gustare 2, ora 16:00
Piersici, 100g - 39 calorii, 0.9 proteine, 0 grasimi, 0 colesterol, 9.5 carbohidrati, 1.5 fibre, 0 sodiu, 8.4 zahar
Mar verde, 200g - 102 calorii, 0 proteine, 0 grasimi, 0 colesterol, 25.4 carbohidrati, 2.6 fibre, 0 sodiu, 0 zahar
Ciocolata cu lapte, Milka, 5g - 27 calorii, 0.3 proteine, 1.5 grasimi, 0 colesterol, 2.9 carbohidrati, 0 fibre, 0 sodiu, 0 zahar
Miere, 10g - 31 calorii, 0 proteine, 0 grasimi, 0 colesterol, 8.2 carbohidrati, 0 fibre, 0.4 sodiu, 8.2 zahar
Paine neagra, Pambac, 25g - 64 calorii, 2.2 proteine, 2.2 grasimi, 0 colesterol, 12.9 carbohidrati, 0.3 fibre, 0 sodiu, 0 zahar

Cina, ora 18:30
Piept de pui la gratar, 60g - 79 calorii, 13.6 proteine, 2.2 grasimi, 35.7 colesterol, 1.4 carbohidrati, 0 fibre, 342.8 sodiu, 0 zahar
Ou fiert tare, 55g - 86 calorii, 6.9 proteine, 5.8 grasimi, 233.2 colesterol, 0.6 carbohidrati, 0 fibre, 68.2 sodiu, 0.6 zahar
Iaurt 2,8%, Natura, 100g - 54 calorii, 3.2 proteine, 2.8 grasimi, 0 colesterol, 3.7 carbohidrati, 0 fibre, 0 sodiu, 0 zahar
Fulgi de porumb cu multivitamine si fier, Fortza, Titan, 30g - 114 calorii, 2.4 proteine, 0.2 grasimi, 0 colesterol, 25.7 carbohidrati, 1.1 fibre, 0 sodiu, 0 zahar
--------------------------------------------------------------------------------------
TOTAL CALORII: 1215 calorii, 78.3 proteine, (mult)40.7 grasimi, 358.2 colesterol, 149.9 carbohidrati, 10.3 fibre, 1277.3 sodiu, 37.3 zahar

ACTIVITATI FIZICE
Metabolism bazal - 1400 calorii
--------------------------------------------------------------------------------------
CALORII CONSUMATE: 1400 calorii



joanna18 29 iun 2010 22:14:46

Re: Jurnalul Ioanei - lupta mea cu mine :)
 
S-a mai încheiat o zi, iar eu mă simt extraordinar!! Sportul face din ce în ce mai mult parte din viaţa mea şi mă simt atât de bine când fac sport, încât sunt convinsă că o să rămână parte din viaţa mea de acum încolo, indiferent dacă slăbesc sau nu. Sunt mult mai fericită în seara asta, decât eram atunci când mâncam nişte napolitane sau cornuri.[*dansand*]
Sper să mă ţină sentimentul ăsta mult şi bine.

Azi am făcut 4 mile walk cu Leslie Sansone, o oră fără întrerupere, iar apoi am început să învăţ paşii de bază din nişte filmuleţe de Zumba pe care le-am descărcat.
Super antrenant! Şi sper că am făcut să dispară cele două linguriţe de dulceaţă caldă-caldă cu care am păcătuit azi, dar mirosea aşa de bineee :">:">
De poimâine începem cu ceva mai solicitant, cred că o să fiu pregătită!

De mâine o luăm de la capăt şi tot mâine dimi...măsurători!

joanna18 30 iun 2010 08:56:17

Re: Jurnalul Ioanei - lupta mea cu mine :)
 
O nouă zi, un nou început.
La micul dejun n-am putut să nu mănânc o chifteluţă, deci cam multe grăsimi, dar o să compensăm pe parcurs.
Am început să mă obişnuiesc din ce în ce mai bine cu mâncatul corect, cu 5 mese, nu mai simt că aş ronţăi ceva tot timpul, asta pentru că încerc să mănânc din toate, şi nimic în exces.
Din păcate zilele astea nu prea pot să beau multă apă, fiind mai rece afară, dar mă străduiesc şi nu beau niciodată sub un litru.

Azi am început cu măsurătorile, ziua de cântărit e abia vineri şi nu mai aveam răbdare. Deci:

Talie: 67 cm
Burtă: 82 cm
Coapse: 49 cm.

Mi-am propus să dau jos 5 cm din burtică, sper din tot sufletul să reuşesc şi sunt foarte fericită pentru că am coapsele egale. Acum câţiva ani am avut o problemă la muşchiul de la coapsa stângă, se dezvolta mai greu şi aveam o diferenţă de 1cm. L-am lucrat mai mult şi acum ţine ritmul cu dreptul! :D

joanna18 30 iun 2010 09:57:02

Re: Jurnalul Ioanei - lupta mea cu mine :)
 
Citat:

Anterior postat de joanna18 (Post 235635)
Talie: 67 cm
Burtă: 82 cm
Coapse: 49 cm.

Dar eram adormită, nu glumă. De unde am scris 49, nu ştiu, poate aşa visez eu :))

Deci, rectific:

Talie: 67
Burtă: 82
Şold: 97
Coapse: 53.

joanna18 30 iun 2010 22:37:55

Re: Jurnalul Ioanei - lupta mea cu mine :)
 
A mai trecut o zi, o zi cu un meniu de 1286 calorii. Bine, zic eu. Mâine cred că o să mănânc puţin mai mult, pentru că o să merg la ţară şi sigur ronţăi ceva de la bunica :-s

CALORII INGERATE
Micul dejun, ora 08:00
Branza de oaie, 30g - 85 calorii, 5.5 proteine, 6.3 grasimi, 0 colesterol, 0.9 carbohidrati, 0 fibre, 0 sodiu, 0 zahar
Miere, 15g - 46 calorii, 0 proteine, 0 grasimi, 0 colesterol, 12.4 carbohidrati, 0 fibre, 0.6 sodiu, 12.3 zahar
Cafea, 120ml - 2 calorii, 0.1 proteine, 0 grasimi, 0 colesterol, 0 carbohidrati, 0 fibre, 2.4 sodiu, 0 zahar
Fulgi de porumb cu multivitamine si fier, Fortza, Titan, 30g - 114 calorii, 2.4 proteine, 0.2 grasimi, 0 colesterol, 25.7 carbohidrati, 1.1 fibre, 0 sodiu, 0 zahar
Lapte 1.5% Casa Buna, Danone, 120ml - 52 calorii, 3.8 proteine, 1.8 grasimi, 0 colesterol, 5 carbohidrati, 0 fibre, 4.8 sodiu, 5 zahar
Chiftele prajite, 40g - 220 calorii, 7.2 proteine, 20 grasimi, 0 colesterol, 1.6 carbohidrati, 0 fibre, 0 sodiu, 0 zahar
Paine de grau, alba, 25g - 67 calorii, 1.9 proteine, 0.8 grasimi, 0 colesterol, 12.7 carbohidrati, 0.6 fibre, 170.3 sodiu, 1.1 zahar

Gustare 1, ora 11:30
Mar verde, 250g - 128 calorii, 0 proteine, 0 grasimi, 0 colesterol, 31.8 carbohidrati, 3.3 fibre, 0 sodiu, 0 zahar
Seminte de floarea soarelui prajite, Nutline, 15g - 42 calorii, 1.7 proteine, 3.3 grasimi, 0 colesterol, 1.2 carbohidrati, 0 fibre, 0.5 sodiu, 0 zahar

Prânz, ora 13:30
Iaurt 2,8%, Natura, 40g - 22 calorii, 1.3 proteine, 1.1 grasimi, 0 colesterol, 1.5 carbohidrati, 0 fibre, 0 sodiu, 0 zahar
Ardei umpluti a la Slabuta, 200g - 170 calorii, 16 proteine, 7.4 grasimi, 44.2 colesterol, 11.2 carbohidrati, 2.4 fibre, 125.2 sodiu, 2 zahar
Paine de grau, alba, 25g - 67 calorii, 1.9 proteine, 0.8 grasimi, 0 colesterol, 12.7 carbohidrati, 0.6 fibre, 170.3 sodiu, 1.1 zahar

Gustare 2, ora 16:45
Kiwi, 75g - 46 calorii, 0.8 proteine, 0.4 grasimi, 0 colesterol, 11 carbohidrati, 2.3 fibre, 0 sodiu, 6.8 zahar
Piersici, 100g - 39 calorii, 0.9 proteine, 0 grasimi, 0 colesterol, 9.5 carbohidrati, 1.5 fibre, 0 sodiu, 8.4 zahar
Ciocolata cu lapte, Milka, 5g - 27 calorii, 0.3 proteine, 1.5 grasimi, 0 colesterol, 2.9 carbohidrati, 0 fibre, 0 sodiu, 0 zahar

Cina, ora 18:45
Rosii, 100g - 18 calorii, 0.9 proteine, 0.2 grasimi, 0 colesterol, 3.9 carbohidrati, 1.2 fibre, 5 sodiu, 2.6 zahar
Castraveti, 100g - 15 calorii, 0.7 proteine, 0 grasimi, 0 colesterol, 3.6 carbohidrati, 0.5 fibre, 0 sodiu, 1.7 zahar
Ardei gras galben, 60g - 17 calorii, 0.6 proteine, 0.1 grasimi, 0 colesterol, 3.7 carbohidrati, 0.5 fibre, 0 sodiu, 0 zahar
Ceapa rosie, 40g - 16 calorii, 0.5 proteine, 0 grasimi, 0 colesterol, 3.3 carbohidrati, 0.6 fibre, 0 sodiu, 0 zahar
Ou fiert tare, 60g - 93 calorii, 7.6 proteine, 6.4 grasimi, 254.4 colesterol, 0.7 carbohidrati, 0 fibre, 74.4 sodiu, 0.7 zahar
--------------------------------------------------------------------------------------
TOTAL CALORII: 1286 calorii, (mic)54.1 proteine, (mult)50.3 grasimi, 298.6 colesterol, 155.3 carbohidrati, 14.6 fibre, 553.5 sodiu, 41.7 zahar

ACTIVITATI FIZICE
Metabolism bazal - 1400 calorii
--------------------------------------------------------------------------------------
CALORII CONSUMATE: 1400 calorii

La meniul ăsta adăugăm 45 minute de walk away de pounds ( 3 miles), 20 de minute de zumba şi 10 minute de exerciţii la salteluţă.

Sunt mulţumită de mine şi mă ţin de treabă!:D


Ora este GMT +2. Ora este acum 07:56:30.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO