forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Arhiva jurnale slabit (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/)
-   -   Jurnalul lui Alexa (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/jurnalul-lui-alexa-7816.html)

alexa96 20 ian 2011 23:01:18

Jurnalul lui Alexa
 
Buna tuturor!Sunt noua pe aici si sper sa fac cunostiinta cu cat mai multe din voi!>:D<Am 14 ani 165cm si 65kg si ma simt ingrozitor!Mi-as dori enorm sa slabesc pana de 1 martie si sa-mi fac cadou cel mai frumos martisor: sa am 51 kg.Diete am tot tinut unele chiar prea drastice dar efectul yo-yo a aparut din pacate...si m-am ingrasat 9kg dupa ce slabisem.As vrea sa ma ajutati cu cateva sfaturi despre cum sa slabesc acum pe timp de scoala caci sunt clasa a VIII-a si e ft greu sa tin o dieta ca la carte.Cred ca as incerca sa ma canalizez pe niste principii pe care sa le urmez:).
Multumesc anticipat:-* am vazut din alte jurnale ca sunteti niste dragute si cred ca o sa ma ajutati si pe mine:D

Slabuta 21 ian 2011 17:32:44

Re: Jurnalul lui Alexa
 
Citat:

Anterior postat de alexa96 (Post 484959)
Buna tuturor!Sunt noua pe aici si sper sa fac cunostiinta cu cat mai multe din voi!>:D<Am 14 ani 165cm si 65kg si ma simt ingrozitor!Mi-as dori enorm sa slabesc pana de 1 martie si sa-mi fac cadou cel mai frumos martisor: sa am 51 kg.Diete am tot tinut unele chiar prea drastice dar efectul yo-yo a aparut din pacate...si m-am ingrasat 9kg dupa ce slabisem.As vrea sa ma ajutati cu cateva sfaturi despre cum sa slabesc acum pe timp de scoala caci sunt clasa a VIII-a si e ft greu sa tin o dieta ca la carte.Cred ca as incerca sa ma canalizez pe niste principii pe care sa le urmez:).
Multumesc anticipat:-* am vazut din alte jurnale ca sunteti niste dragute si cred ca o sa ma ajutati si pe mine:D

Buna Alexa si bine ai venit printre noi :)

14 kg in doar 2 luni este extrem de mult, daca vei incerca sa iti fortezi organismul s-ar putea sa nu iti raspunda cu cea mai buna parte.:-s

Ce mananci in prezent, intr-o zi?
Ce activitate fizica ai?

Nu trebuie sa tii o dieta ca la carte, trebuie sa traiesti sanatos, este suficient pentru a avea o silueta frumoasa si un corp sanatos. :)

alexa96 21 ian 2011 17:56:50

Bine v-am gasit!:) Din pacte eu nu prea mananc sanatos, mai mult pe apucate pt ca invat mult la scoala si sunt dupa-amiaza deci nu prea mananc timp de 6 ore nimic( stiu ca nu e bine dar nu stiu ce as putea manca la scoala:( ).Sport 1 data pe saptamana cand am ora in rest spre marea mea rusine nu prea fac.Am o bicicleta acasa (pe care mai ma urc cand imi amintesc:">) doar ca am inteles de la o prietena ca face corpul urat sau ceva de genul desi nu prea mi-a venit a crede.Voi ce spuneti cam ce ar trebui sa fac?Totusi vreau sa ma descurc bine la scoala...

Slabuta 23 ian 2011 23:56:48

Re: Jurnalul lui Alexa
 
Citat:

Anterior postat de alexa96 (Post 486007)
Bine v-am gasit!:) Din pacte eu nu prea mananc sanatos, mai mult pe apucate pt ca invat mult la scoala si sunt dupa-amiaza deci nu prea mananc timp de 6 ore nimic( stiu ca nu e bine dar nu stiu ce as putea manca la scoala:( ).Sport 1 data pe saptamana cand am ora in rest spre marea mea rusine nu prea fac.Am o bicicleta acasa (pe care mai ma urc cand imi amintesc:">) doar ca am inteles de la o prietena ca face corpul urat sau ceva de genul desi nu prea mi-a venit a crede.Voi ce spuneti cam ce ar trebui sa fac?Totusi vreau sa ma descurc bine la scoala...

Si nu iti poti lua pachetele la scoala? :) http://forum.slabute.ro/nevoie-ajuto...tate-2978.html
Nu esti singura cu scoala/job sau familie, dar trebui sa gasesti solutii si in situatia ta, ele exista, trebuie doar sa iti doresti sa le gasesti :)

Sunt sigura ca poti aloca 30 minute pe zi pentru putina miscare.

Nu stiu de unde are prietena ta acele informatii, dar sunt gresite. :) Bicicleta este buna. Facuta la treapta de dificultate zero.

Tu ar trebui sa ne spui ce vrei sa faci. :)

Motive se pot gasi oricand, mai important este sa iti gandesti in asa fel timpul incat sa reusesti sa faci sport si sa fii buna si la scoala..

bambina 24 ian 2011 15:29:34

Re: Jurnalul lui Alexa
 
Hey! Si eu sunt in clasa a VIII-a. Doar pentru ca suntem inca la scoala nu inseamna ca nu putem sa slabim. Este recomandat sa mananci sanatos pentru a slabi sanatos. Astfel te vei mentine si nu vei pune inapoi. Eu am slabit 5 kg si nu am mai pus inapoi decat cate 0.5 kg in perioada sarbatorilor, pe care le dau repede jos.
E bine sa ai un meniu cu 3 mese si 3 gustari. Eu merg la scoala de dimineata si fac asa:
-iau micul dejun acasa, inainte sa plec spre scoala. Asta s-ar putea sa necesite sa te trezesti cu 5-10 min mai devreme, dar merita. Poti incerca ceva usor, care se face repede. Eu mananc lapte cu cereale sau iaurt cu cereale.
-dupa primele 2 ore la scoala (in pauza) iau prima gustare si anume un fruct. La mine nu au fost probleme de genul: "Aa.. uite-o si pe asta cum vine cu marul in ghiozdan..". Daca ai colegi mai rautaciosi nu ii baga in seama.
-dupa urmatoarele 2 ore iau gustarea 2. Aici mananc un baton de cereale sau niste biscuiti.
Eu imi iau mereu o sticla cu apa cu mine la scoala, in caz ca mi se face pofta de ceva, iau o gurita de apa. Incearca sa nu rontai chipsurile/junkfood pe care si le cumpara colegii tai.
Cand ajung acasa iau pranzul.
Dupa 2 ore iau gustarea 3, ceva usor.
Seara mananc cina. Ai grija sa fie cu cel putin 2 ore inainte sa te culci.

Nu se poate slabi fara a face miscare, deci iti recomand sa folosesti bicicleta cu incredere. Eu nu am astfel de aparate si as fi tare fericita sa am. Profita de asta! Incepe cu reprize mai scurte de bicicleta, ca sa nu te obosesti foarte tare. Pe masura ce vezi ca te obisnuiesti poti creste timpul de lucru sau intensitatea.

Astept sa ne spui daca te descurci. :) Daca ai nelamuriri intreaba. Slabutele te vor ajuta.

alexa96 24 ian 2011 21:06:03

Multumesc de informatii>:D<o sa incerc sa tin cont de sfaturile voastre.Ma intreb ce sa nu mananc ca sa nu ma mai doara stomacul ideea e ca pe mine de ceva timp ma cam doare si... sper sa nu fie nimic grav.(de aceea nu mananc mere)Sport chiar o sa fac: vara trecuta de exemplu, ieseam in parc si alergam vreo ora doar ca pe vremea asta urata nu mai am cum:( Mancare ... credeti ca e ok sa-mi calculez caloriile pt ca o dieta cap coada nu o sa tin in veci am incercat mayo si a doua zi mi s-a facut rau de tot.:-/

alexa96 28 ian 2011 14:59:30

Re: Jurnalul lui Alexa
 
Sunt fericita! Am dat 1 kg jos :D

bambina 31 ian 2011 11:46:02

Re: Jurnalul lui Alexa
 
Tine-o tot asa! :) Abia astept sa te vad o slabuta!

alexa96 02 feb 2011 14:08:23

Jurnalul lui Alexa
 
Wow!Uite ca pana la urma boala are si ea beneficiile ei.Nu stiu cum pt ca am mancant cat se poate de normal si chiar si dulciuri(de casa):"> + antibiotice si tot tacamul si am ajuns la 62.5 fara sa vreau...Singura chestia ca am baut foarte mult ceai de afine.E normal?(asta in doar 3 zile)[*ceai*]

Cassy 06 feb 2011 21:01:21

Re: Jurnalul lui Alexa
 
O zi de luni superba iti doresc ! :D
http://3.bp.blogspot.com/_C1l3UiQobK...cat-poster.jpg


Ora este GMT +2. Ora este acum 19:15:02.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO