Prezentare Calculator Nutriţional Slăbuţe - Partea 1Cursuri pictura, desen, modelaj, istoria artei
Sunt Resposnabil Calculator nutriţional Susţin Slăbuţe - Widgets si insigne! Slabute Concurs - Sanatate, premii si distractie! Slăbuţe TV - Televiziunea slăbuţelor

Jurnalul lui Janeline

Gaseste prietenii din orasul tau! Alba Arad Arges Bacau Bihor Bistrita-Nasaud Botosani Braila Brasov Buzau Calarasi Caras-Severin
Cluj Constanta Dambovita Dolj Galati Giurgiu Gorj Hunedoara Ialomita Iasi Bucuresti Maramures Mehedinti Mures Neamt Olt
Prahova Salaj Satu-Mare Sibiu Suceava Teleorman Timis Tulcea Vaslui Valcea Vrancea
Prima Petitie Nationala pentru Dreptul la o Viata Sanatoasa deja a fost semnata de catre 66338 oameni.
In total sunt necesare peste 100.000 de semnaturi. Fii voluntar si participa in campania de strangere de semnaturi, clic aici.
Bine ai venit pe Slăbuţe, comunitatea care în 2008 a pus bazele mişcării pentru stilul de viaţă sănătos din România! Am creat pentru tine o comunitate unică şi specială. Într-o atmosferă civilizată, alături doar de oameni de calitate si cu o vastă experientă în domeniul stilului de viaţă sănătos, corect şi imparţial vei putea învăţa şi împărtăşi experienţele tale despre sănătate, alimentaţie, sport, stil de viaţă, slăbit sănătos şi alte întâmplări interesante din viaţa ta. Daca îţi pasă de viitorul ţării noastre şi a celor din jur, poţi contribui alături de noi într-un mod responsabil la promovarea stilului de viaţă sănătos, fie prin recomandarea comunităţii, fie prin relatarea celor învăţate pe Slăbuţe. Dacă ne vizitezi pentru prima dată, îţi recomandăm să citeşti ghidul începătorilor.
Pentru ca să te înregistrezi, clic aici. Succes!
 
 
Opţiuni subiect
  #11 (permalink)  
Vechi 12 mar 2011, 18:58:26
lumy5's Avatar
(meniuri, evolutie)
Sunt una dintre slăbuţe!Sunt una dintre slăbuţe!
Merite:
 
Data înregistrării: 09 ian 2011
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 33
Dieta: personalizata,South Beach
Date: 175cm, 75kg
Mesaje: 503
Aprecieri acordate: 4
Am fost apreciat(a) de 28 ori in 19 mesaje
Implicit Re: Jurnalul lui Janeline

Buna
Ma bucur enorm sa vad cat esti de cuminte si ca esti cat se poate de atenta cu ce manaci. Pt pofta de dulce eu iau Crom (sub forma de pastile, supliment alimentar). Ce exercitii faci dimineata, gimnastica de inviorare? Am incercat sa fac si eu, macar 5min zilnic, pentru ca uneori ma simt ca o baba.
Si mie, ca si Slabutei, mi se pare ca mananci cam putin. Dar, daca tu calculezi si ai peste 1000-1100cal/zi, este ok. Esti un model pt mine ca mananci atatea fructe si legume, eu am citit la un moment dat ca in fiecare zi ar trebui consumata la o masa o portie de carne si de atunci mi-a ramas in minte si am respectat, vrand sau nu asta. Ma gandesc serios sa tin si eu,macar o sapt postul (ce scuza), sa scot carnea si lactatele si ouale, ar fi un fel de detoxifiere.

Weekend placut
__________________
Where there's a will, there's a way


Jurnalul meu
-> http://forum.slabute.ro/jurnale-slab...eusi-8905.html
lumy5, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Usor activ, este de 2090 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1573 kcal/zi. Pentru a slăbi 3 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1316 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
  #12 (permalink)  
Vechi 12 mar 2011, 21:41:48
janeline's Avatar
(meniuri, evolutie)
Cont restricţionat
Merite:
 
Data înregistrării: 08 mar 2011
Locaţie: Adeje, Tenerife, Spania
Vârsta: 40
Dieta: hipocalorică vegetariană
Date: 165cm, 53.4kg
Mesaje: 58
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Re: Jurnalul lui Janeline

Bună, Lumy dragă!

Exercițiile de dimineața sunt cam așa:
-încălzirea de 15 minute cam ca la școală, la orele de educație fizică, dar cu elemente de încălzire a mușchilor și articulaților ca la gimnastică (eu am făcut în copilărie gimnastică ritmică) sau karate (am făcut în liceu și în facultate);
-vreo 20 de minute de genuflexiuni, flotări pe plan înclinat și abdomene astfel:
3 seturi de genuflexiuni de câte 35 (primul set), 45 și 55 ultimul set (repetările ăstea sunt de azi, câteodată fac și mai puține ori mai multe);
3 seturi de flotări de 20, 30 și 40 repetări;
3 seturi de abdomene (ridicări scurte - atunci când mușchii rămân contractați pe toată durata exercițiului - și abdomene complete, ca să mă și relaxez puțin) 60 în primul set, 80 în al doilea și 100 ultimul. Poate că o să le cresc într-o săptămână.
-10-15 minute la final cu stretching și vreo cinci elemente de yoga.
Trebuie să începi să faci ceva exerciții dimineața și o să vezi diferența: nu te mai doare spatele dacă te durea după un somn agitat sau ceva de genul, ai mai multă energie și curând n-o să mai poți începe ziua fără rutina simplă și la îndemâna oricui de a face 20 de minute de gimnastică.

Cântarul trebuie să-l cumpăr, cu cât mai repede cu atât mai bine, că probabil de aici eu am impresia că mănânc mai mult. Cred că aproximez mai în mare... Îți dai seama că n-am nicio intenție de a mă înfometa cu sub 1000 de calorii, în special când eu iubesc atât de mult mâncarea. Și mă bucur că iubesc și mâncarea asta săracă în calorii, tu ai dreptate, de fapt toată viața am iubit fructele și legumele. Am trăit copilăria și ceva din adolescență la țară și toată vara mergeam în grădină singură să-mi culeg legumele pentru salată. Nu-ți mai vorbesc de pomii fructiferi....

Postul e benefic oricărui om, fie că mănâncă carne, fie că nu. Se spune că, printre altele, Dumnezeu a lăsat posturile pentru sănătate, pentru curățirea corpului de substanțele nocive ce s-au strâns în organism. Așa că e lăudabilă intenția ta de a posti, îți țin pumnii. Detoxifierea cică ajută în procesul de slăbire. Sper, că de aia și eu mă detoxifiez.

Sfârșit de săptămână plăcut și ție, și tuturor slăbuțelor!
  #13 (permalink)  
Vechi 13 mar 2011, 09:41:10
lumy5's Avatar
(meniuri, evolutie)
Sunt una dintre slăbuţe!Sunt una dintre slăbuţe!
Merite:
 
Data înregistrării: 09 ian 2011
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 33
Dieta: personalizata,South Beach
Date: 175cm, 75kg
Mesaje: 503
Aprecieri acordate: 4
Am fost apreciat(a) de 28 ori in 19 mesaje
Implicit Re: Jurnalul lui Janeline

Buna dimineata scumpa
Am de gand sa incep de acum cu putina gimnastica, exercitiile alea le faceam si eu, mult mai putine (nu am rezistenta, dupa 20abdomene,genofleziuni ma omoara picioarele/abdomenul, iar de flotari nu mai zic, nu am facut in viata mea una cum trebuie). Deci, voi "muta" exercitiile de seara dimineata, macar 15min, si seara voi gasi altceva. Sper sa ma si tin de treaba...

Legat de fructe si legume, chiar te inteleg,inainte sa vin in Bucuresti, mancam mult mai natural (nu compar un fruct cumparat de la piata sau din supermarket cu unul de la bunica din gradina). Dar asta e, nu avem ce sa facem. Ce parere ai de alimentele eco? mie una mi se par niste chestii care au o eticheta diferita si un pret mult umflat, pt ca nu am nicio garantie ca e sau nu asa cum spun ei...

Sa ai o zi frumoasa
__________________
Where there's a will, there's a way


Jurnalul meu
-> http://forum.slabute.ro/jurnale-slab...eusi-8905.html
lumy5, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Usor activ, este de 2090 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1573 kcal/zi. Pentru a slăbi 3 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1316 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
  #14 (permalink)  
Vechi 13 mar 2011, 09:53:49
CrisetenO's Avatar
(meniuri, evolutie)
Sunt una dintre slăbuţe!Sunt una dintre slăbuţe!
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 16 sep 2010
Locaţie: Darmstadt, Germania
Vârsta: 38
Date: 161.5cm, 54.0kg
Mesaje: 876
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 45 ori in 26 mesaje
Implicit Re: Jurnalul lui Janeline

Salut fetelor,

Janeline, imi place foarte mult ca ai reusit sa-ti re-impui disciplina din anii de facultate, e foarte bine ca iti lucrezi muschii in mod armonios. Am o singura sugestie/obiectie/sfat: tu mananci mult prea putine proteine. Acum, cand faci sport, fibrele musculare se rup, si in locul lor corpul innadeste noi fibre musculare, mai puternice decat mai inainte. INSA: atunci cand mananci asa de putine proteine (si tu ai putine proteine mancand legume si fructe fara nici un pic de proteine), organismul nu reuseste sa reconstruiasca muschii de unul singur, si fibrele musculare devin din ce in ce mai anemice.

Iti sugerez sa folosesti calculatorul de calorii. Multe alimente au si indicatii in gen: o capatana de broccoli mare (partea comestibila) are in jur de 280 g, una medie, numai 180 g, o cana de morcovi fierti are x g s.a.m.d. Pentru fructe, un mar mediu -- sa-l tii in mana in mod comfortabil -- are cam 150 g, din care majoritatea oamenilor (cu exceptia mea, eu las numai codita si samburii) mananca aproximativ 100-125 g. O portocala mica (cat o minge de tenis) fara coaja are cam 100 g, o rosie cat un ou are vreo 85-100 g, 3 nuci au 10 g, 10 alune au 10 g, etc. Sunt curioasa pt un meniu zilnic cate kcal scoti asa. In plus, calculatorul nostru de kcal iti arata si continutul de proteine, grasimi, carbo, deci e bine.

Si eu tin postul, insa incerc sa ma axez un pic si pe mancare cu proteine, pentru ca sa pot juca fotbal fara probleme

Cu mult drag,
Cristina

Citat:
Anterior postat de lumy5 Vezi mesajul
Buna dimineata scumpa
Am de gand sa incep de acum cu putina gimnastica, exercitiile alea le faceam si eu, mult mai putine (nu am rezistenta, dupa 20abdomene,genofleziuni ma omoara picioarele/abdomenul, iar de flotari nu mai zic, nu am facut in viata mea una cum trebuie). Deci, voi "muta" exercitiile de seara dimineata, macar 15min, si seara voi gasi altceva. Sper sa ma si tin de treaba...

Legat de fructe si legume, chiar te inteleg,inainte sa vin in Bucuresti, mancam mult mai natural (nu compar un fruct cumparat de la piata sau din supermarket cu unul de la bunica din gradina). Dar asta e, nu avem ce sa facem. Ce parere ai de alimentele eco? mie una mi se par niste chestii care au o eticheta diferita si un pret mult umflat, pt ca nu am nicio garantie ca e sau nu asa cum spun ei...

Sa ai o zi frumoasa
In Germania, se poate simti diferenta dintre cele doua. Alimentele ecologice, care la noi se cheama bio, au gustul pe care-l aveau cele luate in vremuri de mult uitate de la piata, de la tarani, in timp ce alimentele obisnuite nu. Merita sa incerci gusturile, sa vezi daca sunt diferite, si daca sunt, iti recomand macar carnea sa o iei bio, pentru ca la cate chestii li se injecteaza bietelor animale... e ca si cand ai face o cura de 40 de antibiotice in acelasi timp de fiecare data cand mananci un piept de curcan...

Cu mult drag,
Cristina
__________________
Reteta mea preferata din post: http://concurs.slabute.ro/reteta-pre...CrisetenO.html

Jurnalul meu: E greu sa te opresti din slabit... http://forum.slabute.ro/jurnale-slab...teno-6331.html
CrisetenO, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Moderat activ, este de 1862 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1345 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]

Ultima dată editat de CrisetenO; 13 mar 2011 at 09:55:50.
  #15 (permalink)  
Vechi 13 mar 2011, 11:59:02
lumy5's Avatar
(meniuri, evolutie)
Sunt una dintre slăbuţe!Sunt una dintre slăbuţe!
Merite:
 
Data înregistrării: 09 ian 2011
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 33
Dieta: personalizata,South Beach
Date: 175cm, 75kg
Mesaje: 503
Aprecieri acordate: 4
Am fost apreciat(a) de 28 ori in 19 mesaje
Implicit Re: Jurnalul lui Janeline

Citat:
Anterior postat de CrisetenO Vezi mesajul
In Germania, se poate simti diferenta dintre cele doua. Alimentele ecologice, care la noi se cheama bio, au gustul pe care-l aveau cele luate in vremuri de mult uitate de la piata, de la tarani, in timp ce alimentele obisnuite nu. Merita sa incerci gusturile, sa vezi daca sunt diferite, si daca sunt, iti recomand macar carnea sa o iei bio, pentru ca la cate chestii li se injecteaza bietelor animale... e ca si cand ai face o cura de 40 de antibiotice in acelasi timp de fiecare data cand mananci un piept de curcan...
La carne nu se pune problema, majoritatea mi-o trimit ai mei, cea de pasare este crescuta la curte, la tara, iar restul o aleg cu grija. Eu ma refeream la legume si fructe in special. e relativa treaba cu bio, dupa parerea mea, avand in vedere ca si bunica stropeste rosiile cu substante impotriva insectelor, deci nici alea nu sunt 100%bio (teoretic) dar au gustul acela pe care ffff rar il au cele din comert.
__________________
Where there's a will, there's a way


Jurnalul meu
-> http://forum.slabute.ro/jurnale-slab...eusi-8905.html
lumy5, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Usor activ, este de 2090 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1573 kcal/zi. Pentru a slăbi 3 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1316 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
  #16 (permalink)  
Vechi 13 mar 2011, 16:40:01
janeline's Avatar
(meniuri, evolutie)
Cont restricţionat
Merite:
 
Data înregistrării: 08 mar 2011
Locaţie: Adeje, Tenerife, Spania
Vârsta: 40
Dieta: hipocalorică vegetariană
Date: 165cm, 53.4kg
Mesaje: 58
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Re: Jurnalul lui Janeline

Salutare, dragelor!
Mi-am luat azi-dimineață cântar de bucătărie (2,45 euro de la chinezi, îmi place la nebunie) și am început să-mi cântăresc alimentele. La fel cum zici, tu, Criseten, îmi dă și mie valorile la fructe. Mai mult sau mai puțin așa aproximam și eu. Am cântărit și un fruct de avocado și văd că aici m-am înșelat, eu-l puneam la vreo 150-200 de grame, în funcție de mărime (doar miezul, firește) și văd că are vreo 300 de grame cu tot cu coajă și sâmbure. După ce o să mănânc unul, o să cântăresc ce rămâne din el ca să fac diferența. Bun, acum că am cântar și mi-e clar cum e cu cantitățile (mulțumesc, Slăbuța, că m-ai făcut să înțeleg nevoia lui în dietă, în viața mea nu mi-am imaginat că o să-mi cumpăr cântar de bucătărie ), să le iau pe rând:

Lumi, nici nu-ți dai seama ce bine faci că muți exercițiile dimineața. O să-ți schimbe tonusul și dispoziția în cursul zilei, la mine așa se întâmplă. Cu rezistența nu trebuie să-ți faci probleme, totul ține de exercițiu iar în timp o să poți crește numărul de repetări (asta numai dacă vrei, că de simțit, corpul o să-ți transmită că ar putea mai mult) sau numărul de exerciții practicate.

Produsele bio trebuie să le credem că sunt bio, mă gândesc că sunt controale care se fac acestor companii producătoare, nu ajung pe piață ecologice contrafăcute. Așa sper eu, pentru că prețul, așa cum zici și tu, este destul de mare. Eu mi-am făcut cumpărăturile zilele trecute de la magazinul ecologic pentru cura Oshawa ce va începe miercuri, că am zis să iau numai produse din agricultura ecologică pentru că e vorba de detoxifiere. Dar nu știu dacă în viitor, după cură, o să continuu să iau făină integrală de grâu cu 3 euro și ceva ecologică sau cu 0,80 euro ne, de la supermarchet, ori orez nedecorticat integral eco la 3,50 euro sau obișnuit la 1,50 euro. Voi vedea și diferențele, probabil că o să merg pe ecologice, cât grâu-orez-făină integrală-etc o să consum lunar? Bănuiesc că nu așa multă încât să pierd mult la buget. Restul de alimente pe care le mănânc acum nu sunt eco, dar nici din supermarchet (bine, o parte le cumpăr din supermarchet: laptele de soia, fulgii de ovăz, musli, ceaiurile). Este aici o piață de agricultori, producători locali, de două ori pe săptămână și de acolo cumpărăm legumele și o parte din fructe (varza, salata verde, rucola, ceapa, prazul, usturoiul, avocado, lămâile, portocalele, papaia, roșiile, ardeiul gras, castraveții, etc). Gustul, savoarea - incomparabile cu cele de la magazinele mari. Pe insulă nu se produc mere, pere, prune, așa că sunt nevoită să le iau din supermarchet. Că și de la fruterie-aprozar de cumpăr, tot de import sunt.

Criseten, da, proteinele, știu, marea carență din dieta mea. De fiecare dată când alerg sau fac efort fizic îmi imaginez mecanismul pe care mi l-ai descris tu într-un post anterior, cu fibrele care se rup, și știu că masa mea de dinainte n-a avut proteine și nici următoarea nu va excela. Două zile și gata. Că începe Oshawa și acolo o să am minim 60 de grame de proteine zilnic. Știu că nu e o valoare ideală, dar în calculatorul de calorii de aici am văzut că e în limite normale. Ce zici? Știu că tu ești adepta proteinelor animale, o să introduc și proteine animale din brânză și ouă, dar după Oshawa. Aaaa, stai, nu după Oshawa, după post. Tu de unde-ți ieie proteinele de post? Nuci, migdale, soia, linte? Câte grame de proteine mănânci tu (avem cam aceeași greutate, mai mult sau mai puțin).

Ultima dată editat de janeline; 13 mar 2011 at 16:44:41.
  #17 (permalink)  
Vechi 13 mar 2011, 18:55:47
janeline's Avatar
(meniuri, evolutie)
Cont restricţionat
Merite:
 
Data înregistrării: 08 mar 2011
Locaţie: Adeje, Tenerife, Spania
Vârsta: 40
Dieta: hipocalorică vegetariană
Date: 165cm, 53.4kg
Mesaje: 58
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Re: Jurnalul lui Janeline

Azi voi călca strâmb cu mâncarea. Nu că aș ține morțiș, dar suntem invitați la cină (grătar au spus) de niște prieteni. Mi-am propus să nu fac pe persoana dificilă care ține cură de slăbire și refuză tot ce e pe masă. Voi mânca câte ceva, dar să nu fie cu ou, lapte sau carne. Suntem în post, nu, și asta mă va ajuta în a mă face înțeleasă că de ce nu mănânc o fripturică... E duminică și parcă n-a niciun chef să le explic noile mele principii pro vegetarianism sau să vorbesc despre cura mea de detoxifiere și slăbire. Suntem, de fapt, mai mult amici decât prieteni, și de aceea nu mă simt în largul meu să le povestesc. Ieri am vorbit cu soră-mea (ea e în Sibiu), vorbim rar, și maică-mea i-a spus că, mai nou, sunt vegetariană. Și dă-i cu întrebări și judecăți de valoare de m-a obosit convorbirea.

Revenind la cină, vă spun că azi am mâncat mai puține calorii decât ieri, la aceleași mese, pentru ca să echilibreze cu masa de seară.
Mai precis, la micul dejun - același lucru ca de obicei: 20 g de fulgi de ovăz, 10 g de musli cu fructe, 200 ml lapte de soia fără zahăr adăugat;
-gustarea numărul 1: un măr granny mare - 250 g
-prânz: o salată imensă făcută din frunze de salată verde, mulți castraveți, ceapă verde, ardei gras verde, oțet de mere, doar puțină sare și o linguriță de ulei de măsline. Am scos fructul de avocado pe motive evidente. Mâine mă reîntâlnesc cu el
-gustarea numărul 2: o portocală de 100 g.
Cu tot cu ceaiurile și limonada, trec de 600 kcal.

Sper să nu depășesc la cină 800 kcal. Până la urmă, cât să și mănânc? (o întrebare nu atât de retorică precum aș vrea, grăsimea de pe burtă, coapse și fund stă mărturie că pot să mănânc foarte multe chestii) Singura problemă reală este că s-ar putea să nu mă abțin de la dulciuri... DAR, cum sigur o să fie cu ou sau cu lapte, voi avea două bariere care mă vor opri: dieta și postul.

Dar ce va fi, bun va fi. Mâine mă voi întoarce la mesele hipocalorice și am oricum activitatea fizică deja intrată în rutină. Am citit aici pe forum un sfat foarte frumos: dacă ați încălcat ceva ce v-ați propus, munciți mai departe, că păsările nu îți iau zborul doar o singură dată.
  #18 (permalink)  
Vechi 13 mar 2011, 21:35:31
lumy5's Avatar
(meniuri, evolutie)
Sunt una dintre slăbuţe!Sunt una dintre slăbuţe!
Merite:
 
Data înregistrării: 09 ian 2011
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 33
Dieta: personalizata,South Beach
Date: 175cm, 75kg
Mesaje: 503
Aprecieri acordate: 4
Am fost apreciat(a) de 28 ori in 19 mesaje
Implicit Re: Jurnalul lui Janeline

Distractie placuta la cina si nu-ti face griji cu mancare, sunt sigura ca esti constiincioasa si ai sa fi foarte atenta, si chiar daca faci un pic exces, nu e capat de tara, recuperezi sapt asta.
Si eu am calcat stramb azi, am facut cateva clatite.m-am lasat pagubasa cu cantaritul, imi face mai multi nervi cantarul si oricum cand am rabdare ma verific si am observat ca le aproximez bine. oricum am mancat vreo 3 clatite ffffffff subtiri (se vedea prin ele) si am pus 150g, sa fiu sigura . ma apuc si eu acum de ceva sport, am nevoie. am fost azi in parc si am vazut atatea femei tinere, frumoase si grase, unele obeze incat acum stiu mai mult ca niciodata ca trebuie sa continui ceea ce am inceput cu mai multa grija.

Sa ai o saptamana cat mai frumoasa si cu cat mai putine ispite culinare
__________________
Where there's a will, there's a way


Jurnalul meu
-> http://forum.slabute.ro/jurnale-slab...eusi-8905.html
lumy5, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Usor activ, este de 2090 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1573 kcal/zi. Pentru a slăbi 3 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1316 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
  #19 (permalink)  
Vechi 14 mar 2011, 21:49:45
janeline's Avatar
(meniuri, evolutie)
Cont restricţionat
Merite:
 
Data înregistrării: 08 mar 2011
Locaţie: Adeje, Tenerife, Spania
Vârsta: 40
Dieta: hipocalorică vegetariană
Date: 165cm, 53.4kg
Mesaje: 58
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Re: Jurnalul lui Janeline

Apăi, cât de montată mă dusesem eu să mănânc câte ceva ca să nu se supere gazdele, nici n-am avut ce. Că în afară de mai multe tipuri de carne, la cină n-au fost decât cartofi fierți în coajă cu sare (papas arugadas, se mănâncă în bucătăria spaniolă) și o salată anemică din roșii, ridichi și ardei gras cu ulei. Atâta tot. Și cum mâncarea a venit pe masă la vreo două ore de cum am ajuns acolo (adică pe la 21 și ceva), eram așa de hămesită încât am mâncat mulți cartofi lângă puțina salată. Cam 300 de grame, așa, ochiometric măsurați. Deci o grămadă de hidrocarbonați. Desertul nu m-a tentat rău, nici nu era de post: tartă de înghețată cu frișcă. Pentru mine, gazda cumpărase căpșuni proaspete, că auzise că țin post. Așa că mi-am făcut de lucru cu vreo 12 căpșunele medii.

Problema a fost când am ajuns acasă, că mi se deschisese rău apetitul spre mâncare și aveam un chef să devastez frigiderul încât am continuat cu abaterile: vreo 100 de grame din niște cartofi franțuzești rămași de la prânzul lui Seb în frigider, o linguriță de miere, un măr mare, o pară și.... și niște prune uscate. Multe. Cam 100 de grame. Pe ăstea le-am mâncat după ce credeam că încheiasem cu poftele. Îmi trecusem conștiincios toate abaterile în meniul de pe slăbuțe și era cam miezul nopții când am zis: vreau și niște prune uscate. Deci 240 de calorii în plus la meniu (nu știu cum să adaug un aliment la un meniu deja salvat, o s-o întreb pe Slăbuța, sau poate știți voi cum să fac).

În finalul zilei de ieri am contorizat 1.550 kcal, o zi în care nu am alergat, dar am avut alte activități pierzătoare de calorii: șoping, mers pe jos, gimnastica de dimineață, ceva treabă prin casă

Azi am fost copil cuminte, în ciuda gândirii negative de cu o noapte înainte (îmi spuneam, în timp ce băgam în mine, că gata cu cura mea, până aici m-a ținut voința). Așadar am mâncat corect și am făcut și multă mișcare pe lângă gimnastica de dimineață (care nu a fost așa de dimineață, că m-am trezit pe la 11): am început curățenia de primăvară (de parcă aici e vreodată iarnă) și am muncit ca o furnicuță vreo două ore și jumătate. Mai pe seară mă bag la alergat, că nu se poate mai mult de o zi pauză.

Lumy, să înțeleg că duminica e ziua de trișat și la tine Și mie îmi plac clătitele, dar rar mă pun să fac. Cred că din comoditate, care se dovedește în acest caz benefică. E bine că te-ai putut abține să mănânci doar trei, eu când fac, bag cam vreo șapte-n mine, să fiu sigură că mă satur Și nu subțiri ca ale tale, deci bravo, te admir. Și eu îți doresc ție să ai o săptămână călduroasă și frumoasă și cu mult spor în dietă.
  #20 (permalink)  
Vechi 14 mar 2011, 23:02:54
lumy5's Avatar
(meniuri, evolutie)
Sunt una dintre slăbuţe!Sunt una dintre slăbuţe!
Merite:
 
Data înregistrării: 09 ian 2011
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 33
Dieta: personalizata,South Beach
Date: 175cm, 75kg
Mesaje: 503
Aprecieri acordate: 4
Am fost apreciat(a) de 28 ori in 19 mesaje
Implicit Re: Jurnalul lui Janeline

Scumpa, ca sa modifici meniul, dai click pe "meniu", langa poza si iti apar meniurile pe zile, cu calendar. si aici acolo optiunea modifica. Poti sa modifici meniuri vechi si de 2 zile. Sper ca nu te-am derutat cu explicatia mea .

Legat de prune. Stii cat de usuare sunt prunele uscate? E imposibil sa fi mancat 100g, sunt foarte multe.
Cred ca 1500cal/ 1 data pe sapt nu e moarte de om, avand in vedere ca tu esti f activa.


La mine azi a fost ziua de cantar si nu a aratat extraordinar de bine, am avut -400g, cativa cm (1 la sold, coapse, si cam 3-4 la burtica-asta e urmarea abdomenelelor). Sunt un pic dezamagita, dar asta e, mai bine atat decat deloc. Sper sa reusesc sa fac si sapt asta abdomenele si genoflexiunile+ exercitii pt coapse, sa le cresc nr.
Legat de genoflexiuni, am o problema si nu stiu pe cine sa intreb si m-am gandit ca tu stii cel mai bine de pe aici. De fiecare data cand ma aplec (numa la genoflexiuni se intampla), la genunchiul drept se aude "tzoc", nu am nicio durere, nimic.doar se aude de fiecare data asta, si ma cam sperie. La inceput credeam ca e din cauza "ruginei", dar si dupa 20 de repetari,tot la fel se intampla.


Iti recomand sa iti contorizezi la consumu de calorii si activitatile "nesportive" : shoppingul, curatenia,etc. o sa vezi ca si prin ele ai ars destule calorii. pe mine ma face sa ma simt mai bine cand vad asta.

Sa ai o saptamana cat mai frumoasa
__________________
Where there's a will, there's a way


Jurnalul meu
-> http://forum.slabute.ro/jurnale-slab...eusi-8905.html
lumy5, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Usor activ, este de 2090 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1573 kcal/zi. Pentru a slăbi 3 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1316 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
 

Informatii despre slabit
dieta hipocalorica, dieta personalizata, exercitii, greutate, jurnale, kilograme, sanatos, slabit


Reguli de postare
BB code este Pornit
emoticoanele sunt Pornit
Codul [IMG] este Pornit
Codul HTML este Oprit
Trackbacks are Oprit
Pingbacks are Oprit
Refbacks are Oprit
Nu poţi deschide subiecte noi
Nu poţi să răspunzi la mesaje
Poţi să publici ataşamente
Nu poţi să-ţi editezi mesajele

Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimul mesaj
Jurnalul lui NorthernStar NorthernStar Arhiva jurnale slabit 199 20 apr 2011 13:24:51
Jurnalul lui Alexa alexa96 Arhiva jurnale slabit 11 27 feb 2011 19:23:02
Jurnalul lui brokenwings brokenwings Arhiva jurnale slabit 162 23 feb 2011 22:40:38
Jurnalul lui Rosse Rosse Arhiva jurnale slabit 55 22 iul 2010 16:21:12
:) jurnalul lui wadaa wadaa21 Arhiva jurnale slabit 31 21 apr 2010 11:36:58

Mesaje noi in forum de slabit Slabute.ro
 Mesajele slăbuţelor
Se încarcă mesajele...
Calculator calorii (clic aici)
Poziţionare:
Calculator nutriţionalFan Slăbuţe!Susţine Slăbuţe!Top SlăbuţeSlabute TV
Subiecte noi
Subiecte interesante
Ultimele articole