forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Arhiva jurnale slabit (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/)
-   -   Jurnalul meu (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/jurnalul-meu-2816.html)

Andreea Beatrice 18 feb 2010 18:35:18

Jurnalul meu
 
Am inceput luni 15 februarie 2010. Plina de sperante. Sper sa reusesc sa scap de multele kg. ce imi prisosesc......40:((.
Mi-am propus cam asa: 3.5kg/luna......intr-un an.....frumos vis:))......in sfarsit pot sa.... si am sa.....si am sa fiu....DAR SA MA TREZESC au trecut doar 4 zile!!!!!:-o
sunt insa increzatoare AM MAI REUSIT ODATA SI AM SA REUSESC DIN NOU
Am sa incerc sa tin o evidenta a cee ca mananc in fiecare zi si cat am slabit in fiecare saptamana. Luni cand m-am cantarit aveam 98 de kg.Deci:

-luni 15 ian. :- ceai slabit (3 cani/zi)
-mar verde mare (2 bucati)
-zeama supa de pui #:-s

-marti 16 ian. :-ceai slabit (3 cani/zi)
-salata de varza, ardei morcov, pui, dreasa cu iaurt degresat
- mar verde#:-s

-mierc. 17 ian :-ceai slabit (3 cani/zi)
-iaurt degresat cu cereale
-pui l agratar cu salata de varza si ardei
-mar verde#:-s

-joi 18 ian. :-ceai slabit (3 cani/zi)
-iaurt degr. cu cereale
-salata de varza cu morcov si ardei
-mar verde
- 4 pastile de **** #:-s

ianna 18 feb 2010 18:39:17

Re: Jurnalul meu
 
Bine ai venit printre noi[*103*]

ai grija sa nu papi prea putin..adica sub 1000kcal/zi ca poti cadea in capcana slabitului nesanatos sau chiar sa incepi sa stagnezi mai rapid... si la kg care vad ca trebuie sa le dai jos... nu cred ca e tocmai placut dupa 5 sau 10 kg sa stagnezi....:)

Mult succes>:D<

Andreea Beatrice 18 feb 2010 18:57:20

Re: Jurnalul meu
 
Aceasta este dieta primei saptamani. Cel putin asa mi-a spus medicul endocrinolog.
Luni aflu continuarea in functie de cat am slabit. E urgent sa slabesc 10 kg. Motive medicale ce sa-i faci. de 2 luni am dureri din cauza bilei si a ficatului, zilnic!! Iar de marti, a doua zi de regim au incetet cu totul. Cam asta e situatia mea. In copilarie am avut o hepetita virala de tip A si uneori ficatul meu o ia razna, asta din timpul sarcinii.

ianna 18 feb 2010 19:00:02

Re: Jurnalul meu
 
E bine ca esti sub observatie medicala...

rugamintea mea...dupa ce scapi urgent de cateva kilograme...te rog ...chiar te rog... la urmatoarea vizita sa discutii principiile caloriilor la alimente... si vezi ce spune tipul... asa iti dai seama si daca stie ce vorbeste si daca e bun doctorul pe termen lung.... sau anyway...pana ajungi la niste kilograme acceptabile:)

carmen68 18 feb 2010 19:00:25

Re: Jurnalul meu
 
Mult succes si forta sa depasesti orice prag!:)
Dar de ce Normoponderol:D?Nu vrei la inceput sa incerci fara ele?;)
ps..intre timp am citit de problemele cu ficatul..imi pare rau...acum multi ani,cand a aparut produsul pe piata,mama mea a incercat cu Normoponderol..si tocmai in ficat a lovit...dar daca medicul ti-a spus sa-l iei,eu nu mai spun nimic:-$

ianna 18 feb 2010 19:02:17

Re: Jurnalul meu
 
ah si inca o chestie...

fa miscare ptr inceput de minim 30 min-1 ora seara ...mers mai vioi...nu jogging... ca sa incepi usor usor sa cresti rezistenta la sport... pe care iar ti-l recomand avand in vedere kilogramele tale:)

vezi ca si eu am avut ac start ...deci cam stiu cu ce se papa kilogramele noastre

Andreea Beatrice 18 feb 2010 19:09:57

Re: Jurnalul meu
 
Normoponderol Am mai luat acum 5 ani si nu am avut reactii adverse.
In privinta miscarii fac in fiecare zi bicicleta, stepper si abdomene. Paradoxal am conditie fizica fiind o persoana foarte activa de copil (am facut atletism)

ianna 18 feb 2010 19:13:39

Re: Jurnalul meu
 
Citat:

Anterior postat de Andreea Beatrice (Post 91634)
Normoponderol am mai luat acum 5 ani si nu am avut reactii adverse.
In privinta miscarii fac in fiecare zi bicicleta, stepper si abdomene. Paradoxal am conditie fizica fiind o persoana foarte activa de copil (am facut atletism)


bun pai atunci daca esti deja activa la sport...treci un pic si fa macar ptr inceput de 2 ori pe sapt cardio de min 20 minute:)...cu timpul maresti intervalul de timp si frecventa

fa sa fie cat mai diversificat sportul... ajuta enorm la slabit

DrIulia2010 18 feb 2010 19:14:10

Re: Jurnalul meu
 
Citat:

Anterior postat de Andreea Beatrice (Post 91627)
Aceasta este dieta primei saptamani. Cel putin asa mi-a spus medicul endocrinolog.
Luni aflu continuarea in functie de cat am slabit. E urgent sa slabesc 10 kg. Motive medicale ce sa-i faci. de 2 luni am dureri din cauza bilei si a ficatului, zilnic!! Iar de marti, a doua zi de regim au incetet cu totul. Cam asta e situatia mea. In copilarie am avut o hepetita virala de tip A si uneori ficatul meu o ia razna, asta din timpul sarcinii.

Ce problema de natura endocrina ai?Ti-a prescris medicul normoponderol?:-s

Andreea Beatrice 18 feb 2010 19:25:04

Re: Jurnalul meu
 
In urma sarcinii am avut sangerari vaginale timp de un an de zile. am luat tot ce se putea lua in materie de hormoni. Am fost la 7 medici ginecologi si endocrionologi (mama fiind ea insasi medic). Am facut inclusiv chiuretaj biopsic......asteptarea te ucide incetul cu incetul. Desi sunt psiholog am avut nenumarate caderi nervoase.
Pana la urma am apelat la un medichomeopat care m-a tratat in 3 saptamani. dereglarile hormonale incep de la tiroida si hipofiza combinate cu un endometru dizarmonic hormonal.


Ora este GMT +2. Ora este acum 20:20:26.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO