forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Arhiva jurnale slabit (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/)
-   -   Jurnalul meu Iulia - Un inceput sanatos (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/jurnalul-meu-iulia-inceput-sanatos-7827.html)

andreeaiulia 22 ian 2011 15:36:50

Jurnalul meu Iulia - Un inceput sanatos
 
Buna fetelor.am nevoie de ajutorul vostru.sa va spun despre mineam 17 ani ,51 kg si 155 inaltime.si am probleme cu picioarele si cu burta.tot incerc de ceva timp sa manac sanatos si sa ajung sa ma simt bine cand ma vad in oglinda,dar mereu renunt dupa un timp.dar acum simt ca nu sunt in stare de loc sa fac asta.nu-mi gasesc motivatia.sa nu credeti ca e doar nebunia unei adolscente care vrea sa slabeasca sa o bata vantul pe strada si nici nu vreau diete minune.si e trist dar la varsta asta...am si celulita pe picioare.va rog sa ma ajutati.pur si simplu nu-mi gasesc motivatia.o sa incerc sa scriu de maine ce mananc aici si va rog sa-mi spuneti cand gresesc.in ultimul timp mi s-au 'inchis usile in nas' in legatura cu multe lucruri,sper ca macar voi sa fiti alaturi de mine...
va multumesc ca imi acordati putin timp din timpul vostru macar pt a citi

LicuriciColorat 22 ian 2011 16:08:10

Re: Jurnalul meu Iulia - Un inceput sanatos
 
Buna Iulia si bine ai venit
aici pe site o sa gasesti sprijinul de care ai nevoie
in primul rand ai o greutate frumoasa,nu cred ca trebuie sa mai slabesti ci doar sa te modelezi
ai vorbit de mancare dar de sport?sportul ajuta mult sa combati celulita si sa scapi de grasimea nedorita
in legatura cu mancare,asigurate ca ai in fiecare zi peste 1000cal,3 mese si 2 gustari,fructe,legume,cereale fara zahar(de la plafar),paine neagra,carne de pui si peste si lactate,nu exclude nimic din alimentatia sanatoasa,renunta la zahar si fainoase dar si produse de tip fas-food,stiu ca nu e usor dar incet incet te v'ei obisnui,ca sa nu devii frustrata perimite'ti de exp o data pe saptamana sa te resfeti cu ceva bun,fie o bucatica de prajitura,fie 2 cubulete de cioco sau o punga mica de pufuleti,sau daca nu incerca sa iti faci tu dulciuri dietetice si nu uita 2l de apa zilnic;) si neaparat sport
mult succes

andreeaiulia 22 ian 2011 16:13:51

Re: Jurnalul meu Iulia - Un inceput sanatos
 
Citat:

Anterior postat de LicuriciColorat (Post 487230)
Buna Iulia si bine ai venit
aici pe site o sa gasesti sprijinul de care ai nevoie
in primul rand ai o greutate frumoasa,nu cred ca trebuie sa mai slabesti ci doar sa te modelezi
ai vorbit de mancare dar de sport?sportul ajuta mult sa combati celulita si sa scapi de grasimea nedorita
in legatura cu mancare,asigurate ca ai in fiecare zi peste 1000cal,3 mese si 2 gustari,fructe,legume,cereale fara zahar(de la plafar),paine neagra,carne de pui si peste si lactate,nu exclude nimic din alimentatia sanatoasa,renunta la zahar si fainoase dar si produse de tip fas-food,stiu ca nu e usor dar incet incet te v'ei obisnui,ca sa nu devii frustrata perimite'ti de exp o data pe saptamana sa te resfeti cu ceva bun,fie o bucatica de prajitura,fie 2 cubulete de cioco sau o punga mica de pufuleti,sau daca nu incerca sa iti faci tu dulciuri dietetice si nu uita 2l de apa zilnic;) si neaparat sport
mult succes

multumesc.o sa incep sa fac exercitii acasa.si va rog sa-mi recomandati voi ce sport pot sa fac acasa si care sa dea si rezultate

LicuriciColorat 22 ian 2011 16:16:52

Re: Jurnalul meu Iulia - Un inceput sanatos
 
Citat:

Anterior postat de andreeaiulia (Post 487240)
multumesc.o sa incep sa fac exercitii acasa.si va rog sa-mi recomandati voi ce sport pot sa fac acasa si care sa dea si rezultate


cel mai bine e sa te axezi pe exercitii gen cardio
tae-bo,hip-hop abs,dansuri,bicicleta,banda,alergat,sarit coarda,zumba
poti incepe cu cate 30min de 4xpe saptamana apoi sa mai maresti si poti sa alternezi o zi tae-bo o zi zumba de exemplu;)

andreeaiulia 27 ian 2011 13:44:03

Re: Jurnalul meu Iulia - Un inceput sanatos
 
am 'tras chiulul' pe aici.dar de azi am pus piciorul in prag.am mancat mai bine decat in alte zile dar nu perfect.peste max o ora o sa fac si ceva miscare

pana acum am mancat asa:
de dimi:o portocala
la pranz:2 oua fierte,170 g mamaliga cu branza de burduf si o cana de suc de portocale

justbelieve 27 ian 2011 13:57:33

Re: Jurnalul meu Iulia - Un inceput sanatos
 
Citat:

Anterior postat de andreeaiulia (Post 496130)
am 'tras chiulul' pe aici.dar de azi am pus piciorul in prag.am mancat mai bine decat in alte zile dar nu perfect.peste max o ora o sa fac si ceva miscare

pana acum am mancat asa:
de dimi:o portocala
la pranz:2 oua fierte,170 g mamaliga cu branza de burduf si o cana de suc de portocale

Buna>:D<
La micul dejun ar trebui sa mananci mai consistent,portocala o poti lasa pentru gustare.

andreeaiulia 27 ian 2011 14:02:31

Re: Jurnalul meu Iulia - Un inceput sanatos
 
Citat:

Anterior postat de justbelieve (Post 496149)
Buna>:D<
La micul dejun ar trebui sa mananci mai consistent,portocala o poti lasa pentru gustare.

stiu dar azi am luat micul dejun cam tarziu

mvthebest 06 feb 2011 01:47:42

Re: Jurnalul meu Iulia - Un inceput sanatos
 
Citat:

Anterior postat de andreeaiulia (Post 496130)
am 'tras chiulul' pe aici.dar de azi am pus piciorul in prag.am mancat mai bine decat in alte zile dar nu perfect.peste max o ora o sa fac si ceva miscare

pana acum am mancat asa:
de dimi:o portocala
la pranz:2 oua fierte,170 g mamaliga cu branza de burduf si o cana de suc de portocale

In general cam cate calorii mananci pe zi?
Incearca dimineata sa mananci mai mult,MD este cea mai importanta masa. Acum am citit ca te-ai trezit tarziu.:)>:D<
La cina ce ai mancat?

Cristina5991 06 feb 2011 13:16:54

Re: Jurnalul meu Iulia - Un inceput sanatos
 
pentru burta ai putea face abdomene acasa. Eu cunosc [e cineva care a dat burta jos (si nu o avea prea mica:))) in vreo 2 luni fara vreun regim special ci doar facand dimineata si seara cate 100 de abdomene . Poti incepe treptat de la 10 si in fiecare saptamana adaugi cate 5 dar nu mai mult de 100 o data .

Pentru picioare iti recomand sa astepti primavara si eventual sa incerci sa alergi seara pt ca ajuta foarte mult:*

Un stil de viata sanatos nu se obtine asa usor .Tot treptat trebuie sa iti obisnuiesti corpul fara dulciuri preferabil fara bauturi carbogazoase , fara prajeli si lucruri cu multa grasime , fara fietaje,....etc etc etc.

Sunt multe de facut dar pentru inceput ar trebui sa bei 8 pahare de apa pe zi (~~2 L) si sa renunti la dulciuri si fast food. Nu mai manca nimic dupa ora 18.00 si vei vedea ca incet incet se va rezolva :*

Multa bafta ! :*

Cassy 06 feb 2011 20:41:36

Re: Jurnalul meu Iulia - Un inceput sanatos
 
O zi de luni superba iti doresc ! :D
http://3.bp.blogspot.com/_C1l3UiQobK...cat-poster.jpg


Ora este GMT +2. Ora este acum 16:44:36.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO