Prezentare Calculator Nutriţional Slăbuţe - Partea 1Cursuri pictura, desen, modelaj, istoria artei
Sunt Resposnabil Calculator nutriţional Susţin Slăbuţe - Widgets si insigne! Slabute Concurs - Sanatate, premii si distractie! Slăbuţe TV - Televiziunea slăbuţelor

Jurnalul unei slabute inghitita de-o obeza: Carmenka

Gaseste prietenii din orasul tau! Alba Arad Arges Bacau Bihor Bistrita-Nasaud Botosani Braila Brasov Buzau Calarasi Caras-Severin
Cluj Constanta Dambovita Dolj Galati Giurgiu Gorj Hunedoara Ialomita Iasi Bucuresti Maramures Mehedinti Mures Neamt Olt
Prahova Salaj Satu-Mare Sibiu Suceava Teleorman Timis Tulcea Vaslui Valcea Vrancea
Prima Petitie Nationala pentru Dreptul la o Viata Sanatoasa deja a fost semnata de catre 66338 oameni.
In total sunt necesare peste 100.000 de semnaturi. Fii voluntar si participa in campania de strangere de semnaturi, clic aici.
Bine ai venit pe Slăbuţe, comunitatea care în 2008 a pus bazele mişcării pentru stilul de viaţă sănătos din România! Am creat pentru tine o comunitate unică şi specială. Într-o atmosferă civilizată, alături doar de oameni de calitate si cu o vastă experientă în domeniul stilului de viaţă sănătos, corect şi imparţial vei putea învăţa şi împărtăşi experienţele tale despre sănătate, alimentaţie, sport, stil de viaţă, slăbit sănătos şi alte întâmplări interesante din viaţa ta. Daca îţi pasă de viitorul ţării noastre şi a celor din jur, poţi contribui alături de noi într-un mod responsabil la promovarea stilului de viaţă sănătos, fie prin recomandarea comunităţii, fie prin relatarea celor învăţate pe Slăbuţe. Dacă ne vizitezi pentru prima dată, îţi recomandăm să citeşti ghidul începătorilor.
Pentru ca să te înregistrezi, clic aici. Succes!
 
 
Opţiuni subiect
  #1 (permalink)  
Vechi 01 apr 2010, 01:11:14
carmenka's Avatar
(meniuri, evolutie)
Vreau să intru-n gaşcă...Vreau să intru-n gaşcă...
Merite:
 
Data înregistrării: 01 apr 2010
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 54
Dieta: mese mici si dese, meniuri 90% fara dulciuri, cartofi, paste, paine, orez, prajeli, rantasuri;
Date: 180cm, 97kg
Mesaje: 71
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Jurnalul unei slabute inghitita de-o obeza: Carmenka

Daca e adevarat ca in interiorul unei femei grase traieste o slabuta care abia asteapta sa fie descoperita, atunci slabuta mea si-a pierdut orice speranta. Fac 41 de ani anul acesta si slabuta nu a mai vazut lumina soarelui de pe la 25 de ani.
Am fost un copil gras, o adolescenta normoponderala (crescutul in inaltime sa traiasca), o tanara normoponderala, subponderala (probabil anorexica vreun an), supraponderala, obeza. La 29 de ani aveam 84 kg, la 31 de ani aveam 92. Suta de kile nu mai stiu exact cand am batut-o, candva imediat dupa, poate la 34, poate la 35. Nu m-am oprit la 100 kg, desi socul kintalului a fost mare. M-am oprit, insa, slava Domnului la obezitatea de grad I. Dusa la pragul ei de sus. In vara trecuta eram oribila, un munte cu spate si umeri rotunjiti de osanza, cu picioare grase si plina de celulita si maini imense.
Am inceput un fel de schimbare a stilului alimentar: am rarit dulciurile, pe care le mancam zilnic, am inputinat painea, am mancat cu program, fara sa sar mese si apoi sa ma supraalimentez. Am reusit sa slabesc pana la 103.5, greutate atinsa acum cateva zile, pe 25 martie. Intre timp, am mancat iar aiurea, mese bogate noaptea, imediat inainte de culcare, calorii ascunse, dulciuri si am ajuns la 105 kg azi dimineata.
Va scriu acum din disperare. Daca va spun meniul meu de azi veti intelege de unde vine disperarea
Dimineata-nu am mancat nimic
Pranzul- l-am luat la ora 15.45- o supa de pui cu legume
Seara- am mancat o jumatate de piept pui fiert
Apoi am plecat la cumparaturi de Paste si am venit acasa la ora 22.00 cu o foame maxima in cap. Am mancat un sfert de cozonac cald (avea 750 de grame, cumparat de la Carrefour; cozonac teoretic cu rahat, practic, aproape simplu). Am baut un pahar mare cu suc portocale Granini. Am mancat apoi o punga cu rondele de paine coapte de la Chio. Apoi 2 felii subtiri dar mari de sunca Praga si 2 subtiti muschi tiganesc, o rosie mica, un cub de branza si...am incheiat tragic cu un iepuras de ciocolata de la Milka din care am mancat 100 grame. Probabil peste 2000 de calorii din care 1500 mancate toate odata, la 11 noaptea. Ma simt...groaznic, mai ales ca vine Pastele si pot sa ma intorc iar la 114 daca o tin tot asa.
carmenka, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Usor activ, este de 2293 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1776 kcal/zi. Pentru a slăbi 5 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1002 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]

Ultima dată editat de Slabuta; 01 apr 2010 at 03:19:28.
  #2 (permalink)  
Vechi 01 apr 2010, 03:51:54
ianna's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţă ModelSlăbuţă Model
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 03 iun 2009
Locaţie: IL, Statele Unite ale Americii
Vârsta: 42
Dieta: sanatoasa verde si cu gratare
Date: 170cm, 64kg
Mesaje: 4.305
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 10 ori in 8 mesaje
Implicit Re: Jurnalul unei slabute inghitita de-o obeza: Carmenka

ai ai aiii

in primul rand Bine ai venit printre noi

in al doilea rand ... Hey ! revino pe pamant ! Pai tu nu mananci nimic peste zi ! cand tocmai atunci ai putea consuma caloriile si nu ajung sa se depuna ... si papi seara cand tocmai NU AR TREBUI ...daca vrei sa slabesti, normal !

in primul rand trebuie sa lucrezi la motivatie... ca vad ca te-a cam parasit. Spune-ne si noua cel putin 5 motive pentru care vrei sa slabesti ... si incearca sa ti le intiparesti in minte si cand vrezi un cozonac sau o ciocolata spune-le tare! sa te auzi...eu foloseam tactica vorbitului cu dulciurile..stiu ca suna aiurea dar a mers ..ceva de genul " Hehe ce bine arati ... si ce gustoasa...yammm...dar daca pun mana pe tine ... platesc la avion cat 2 bilete (ps: vor sa puna astia regula la avioane peste o anumita greutate sa platesti in plus sau cat 2 bilete daca esti obez)...si apoi... cum ii arat eu baiatului meu cum e sa fie o femeie frumoasa...etc" si uite asa nu mai mancam dulcele respectiv

apoi motiveaza-te pe langa frigider...adica... fie pui o foaie cu dieta ta, fie o poza cand aratai mai slabuta... fie ceva citate...fie o poza din revista cu vre-un fotomodel...ceva ce sa te motiveze sa deschizi frigiderul doar pentru mancarea sanatoasa. Eu aveam 2 foi ...una cu dieta si alta cu kilogramele stabilite pe luna...imi pusesem target pe fiecare luna...si imi notam kg si cm pierduti la luna... a mers extraordinar!

stabileste un plan de bataie...
incepe o luna sau doua ...sau pana stagnezi cu "renuntarile"... nu tu paine ...nu tu sucuri, dulciuri, grasimi,prajeli, ulei, zahar si cu "permisiunile"...cat mai multe legume, salate, gratare, peste slab

stabileste un plan de lupta
incepe miscarea usoara ...de genul mers afara in plimbare cca 1 ora sau in pas vioi (nu alergare) seara ..inainte de culcare... face bine si la inimioara si la circulatie..usor usor ... dupa ce ajungi pe la 90 kg sau mai devreme...dupa cum iti place si simti ca poti...treci la mers vioi amestecat cu miscari diferite...piciorul ridicat mai sus ... sau lateral ...sau mers vioi marunt...cand pe varfuri...cand pe calcaie ... cand miscand bratele...cand tinandu-le la spate...

Succes
__________________
rog in profil sa mentionati dieta pe care o tineti -Succes si la un cantar cat mai zgarcit
jurnal Dupa fapta si rasplata
Alimentatia cu prea putine calorii - Slabute.ro
Sfaturi, de prin forum, adunate
Dieta si alaptarea
ianna, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Usor activ, este de 1835 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1318 kcal/zi. Pentru a slăbi 2.5 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1190 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
  #3 (permalink)  
Vechi 01 apr 2010, 10:30:18
carmenka's Avatar
(meniuri, evolutie)
Vreau să intru-n gaşcă...Vreau să intru-n gaşcă...
Merite:
 
Data înregistrării: 01 apr 2010
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 54
Dieta: mese mici si dese, meniuri 90% fara dulciuri, cartofi, paste, paine, orez, prajeli, rantasuri;
Date: 180cm, 97kg
Mesaje: 71
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Re: Jurnalul unei slabute inghitita de-o obeza: Carmenka

Citat:
Anterior postat de ianna Vezi mesajul
ai ai aiii

in primul rand Bine ai venit printre noi

in al doilea rand ... Hey ! revino pe pamant ! Pai tu nu mananci nimic peste zi ! cand tocmai atunci ai putea consuma caloriile si nu ajung sa se depuna ... si papi seara cand tocmai NU AR TREBUI ...daca vrei sa slabesti, normal !

in primul rand trebuie sa lucrezi la motivatie... ca vad ca te-a cam parasit. Spune-ne si noua cel putin 5 motive pentru care vrei sa slabesti ... si incearca sa ti le intiparesti in minte si cand vrezi un cozonac sau o ciocolata spune-le tare! sa te auzi...eu foloseam tactica vorbitului cu dulciurile..stiu ca suna aiurea dar a mers ..ceva de genul " Hehe ce bine arati ... si ce gustoasa...yammm...dar daca pun mana pe tine ... platesc la avion cat 2 bilete (ps: vor sa puna astia regula la avioane peste o anumita greutate sa platesti in plus sau cat 2 bilete daca esti obez)...si apoi... cum ii arat eu baiatului meu cum e sa fie o femeie frumoasa...etc" si uite asa nu mai mancam dulcele respectiv

apoi motiveaza-te pe langa frigider...adica... fie pui o foaie cu dieta ta, fie o poza cand aratai mai slabuta... fie ceva citate...fie o poza din revista cu vre-un fotomodel...ceva ce sa te motiveze sa deschizi frigiderul doar pentru mancarea sanatoasa. Eu aveam 2 foi ...una cu dieta si alta cu kilogramele stabilite pe luna...imi pusesem target pe fiecare luna...si imi notam kg si cm pierduti la luna... a mers extraordinar!

stabileste un plan de bataie...
incepe o luna sau doua ...sau pana stagnezi cu "renuntarile"... nu tu paine ...nu tu sucuri, dulciuri, grasimi,prajeli, ulei, zahar si cu "permisiunile"...cat mai multe legume, salate, gratare, peste slab

stabileste un plan de lupta
incepe miscarea usoara ...de genul mers afara in plimbare cca 1 ora sau in pas vioi (nu alergare) seara ..inainte de culcare... face bine si la inimioara si la circulatie..usor usor ... dupa ce ajungi pe la 90 kg sau mai devreme...dupa cum iti place si simti ca poti...treci la mers vioi amestecat cu miscari diferite...piciorul ridicat mai sus ... sau lateral ...sau mers vioi marunt...cand pe varfuri...cand pe calcaie ... cand miscand bratele...cand tinandu-le la spate...

Succes
Multumesc de primire, ianna.
Pai am jumatate de an aproape de cand mi-am schimbat vechile obiceiuri culinare. Pana acum am fost cuminte, mancand mese fixe si nimic dupa ora 19.00 (am avut maxim 3 abateri mici in toata perioada asta). Doar de cateva zile am luat-o efectiv razna, pe aratura si am scos de la naftalina toate obiceiurile mele vechi si rele care m-au ingrasat. Nemancat ziua, mancat numai seara tarziu, de toate, inclusiv dulciuri.

5 motive pentru care vreau sa slabesc:
- sa nu mai fiu identificata drept ”doamna aia grasa”;
- sa nu mai fiu compatimita de prietenii si rudele care ma stiau normoponderala;
- sa fiu din nou considerata frumoasa (eram candva);
- sa pot aparea la televizor fara sa fiu stresata ca imi va adauga video-ul inca 5 kile peste toate kilele mele excedentare ;
- sa nu ma mai simt ridicola in momente in care ar trebui sa ma bucur mai mult de viata (plimbari, plaja, dans, drumetii, sex...);

La dulciuri am renuntat aproape total, le consum doar ocazional (in 6 luni am mancat dulciuri de doar 6 ori: la o receptie, la o zi de nastere, la o nunta, la Craciun, la Florii si ieri). Paine mananc intr-o zi o felie, in alta 2, in alta deloc, in alta 9 felii. Nu-s constanta deloc, iar de cand am lasat dulciurile painea ma saboteaza. Am zis c-o las total, dar nu pot manca orice fara paine...de ex. zacusca si uneori simt nevoia de paine. Orez nu am mancat decat de 2 ori in 6 luni, cartofi tot asa, de 2 ori, paste la fel. M-am mai scapat insa cu ceva pufuleti, mamaliga, stixuri.
Sucuri chiar nu beau de fel. Granini asta a fost atipic (am luat pt Paste, pt musafiri si mi-am bagat botul). Prajeli nu mananc de ani de zile decat rar cate un snitel sau peste prajit (ceva gen 3-4 ori pe an), in rest gatesc dietetic, inabusit, la cuptor, fiert, gratar. Grasimi imi mai procuram nedorit din preparate pe care le mai mancam dimineata (sunca de Praga, ciolan presat, crenvursti, branza telemea sau feta), dar cu moderatie consumate, nu m-au impiedicat sa mai slabesc.

Ei, planul de miscare imi lipseste. Urasc sportul. Mersul pe jos mi-ar placea, dar cu o companie, nu singura. La fel sala/aerobicul/joggingul. Singura ma delas ff repede. Am si o bicicleta acasa, dar mai mult e umeras decat obiect de intretinere a formei fizice.
carmenka, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Usor activ, este de 2293 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1776 kcal/zi. Pentru a slăbi 5 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1002 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
  #4 (permalink)  
Vechi 01 apr 2010, 12:27:49
shahla's Avatar
(meniuri, evolutie)
Sunt una dintre slăbuţe!Sunt una dintre slăbuţe!
Merite:
 
Data înregistrării: 18 ian 2010
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 51
Dieta: nu m-am hotarat
Date: 168cm, 88.5kg
Mesaje: 309
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Re: Jurnalul unei slabute inghitita de-o obeza: Carmenka

Buna Carmenka !
Bine ai venit in grup ! Toate cele de pe aici avem problema cu motivatia , dar nu ne lasam . Atat timp cat constientizezi ca nu-i bine drumul pe care ai apucat incetul cu incetul te vei lasa de toate apucaturile . Si eu zic la fel toata ziua sunt cuminte seara mai scap in ceva nu neaparat nepermis dar dupa 19 hai 20 nu mai avem voie sa mancam fie ele din lista de permise . Eu m-am apucat de dieta in cateva randuri si dupa 5-7 kg date jos o lasam balta . Acest site si performantele fetelor de varsta noastra m-au motivat sa nu ma las . Teoretic am inceput dieta pe la jumatatea lui Ianuarie 2010 . De fapt atunci am descoperit site-ul acesta cand cautam un calc de calorii . Si am inceput sa notez. Trebuie sa iti spun ca in general mie nu imi place sa sar peste micul dejun . Si calculand eu asa zi de zi am observat ca desi in mintea mea era ca nu infulecam sa adunau calorii nu gluma . . Acum dupa 2 luni si 1/2 de cand notez si constientizez ce bag in gura am dat jos 4 kgrame si sunt foarte mandra de mine , m-am cantarit azi . IMPORTANT este ca vrei si daca dai de greu poti sa ne spui si incercam virtual sa iti ridicam moralul . Te pup si ai grija de tine !
shahla, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Sedentar, este de 1827 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1310 kcal/zi. Pentru a slăbi 6 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 278 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
  #5 (permalink)  
Vechi 01 apr 2010, 15:39:09
ianna's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţă ModelSlăbuţă Model
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 03 iun 2009
Locaţie: IL, Statele Unite ale Americii
Vârsta: 42
Dieta: sanatoasa verde si cu gratare
Date: 170cm, 64kg
Mesaje: 4.305
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 10 ori in 8 mesaje
Implicit Re: Jurnalul unei slabute inghitita de-o obeza: Carmenka

Citat:
Anterior postat de carmenka Vezi mesajul
Ei, planul de miscare imi lipseste. Urasc sportul. Mersul pe jos mi-ar placea, dar cu o companie, nu singura. La fel sala/aerobicul/joggingul. Singura ma delas ff repede. Am si o bicicleta acasa, dar mai mult e umeras decat obiect de intretinere a formei fizice.

Eu traiesc foarte bine fara paine si am gasit inlocuitor foarte gustos...gogosarul sau ardeiul gras galben sau rosu... e foarte gustos pana si icrele pe ardei sau zacusca sau branza

Cu miscarea ...si eu am fost mai reticenta la inceput ...si parca singura nu era fun...dar am foslosit mp3 playerul si am plecat la drum...gandindu-ma ca daca fac singura dupa aia cei din jur or sa fie surprinsi placut de rezultatele mele .... asa daca mai luam pe cineva "nu mai era secret" dieta mea cu sportul...

Tot vis a vis de miscare in casa ...oricand prindeam momentul cu chef ...in loc sa stau pe canapea sa ma tolanesc la tv...stateam in picioare si mergeam pe loc cu diverse miscari..urmarind stirile sau filmul... La fel si la gatit....deci oricand imi venea un pic de chef sau un gand mai puternic ca "auoleu ce grasa sunt"... gaseam sa fac ceva miscare...orice...pana si mimatul asezatului pe scaun de 10-20 ori pe zi...ajuta
__________________
rog in profil sa mentionati dieta pe care o tineti -Succes si la un cantar cat mai zgarcit
jurnal Dupa fapta si rasplata
Alimentatia cu prea putine calorii - Slabute.ro
Sfaturi, de prin forum, adunate
Dieta si alaptarea
ianna, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Usor activ, este de 1835 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1318 kcal/zi. Pentru a slăbi 2.5 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1190 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
  #6 (permalink)  
Vechi 01 apr 2010, 17:07:26
Aida35's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cunoscătorSlăbuţa cunoscător
Merite:
 
Data înregistrării: 07 feb 2010
Locaţie: Timisoara, Romania
Dieta: stil de viata
Date: 171cm, 72.7kg
Mesaje: 3.414
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) o data intr-un mesaj
Implicit Re: Jurnalul unei slabute inghitita de-o obeza: Carmenka

carmenka bine ai venit printre noi!
Uite ca si noi ne-am strans aici tocmai ca avem nevoie de ajutor si sustinere. Totul e sa nu te lasi , chiar daca o iei pur si simplu razna o data nu e capatul pamantului .
Citeste in jurnale , o sa vezi ce ti se potriveste si apoi poti incepe sa pui in practica.
Mult succes!
  #7 (permalink)  
Vechi 02 apr 2010, 11:00:48
Justinne's Avatar
(meniuri, evolutie)
Vreau să intru-n gaşcă...Vreau să intru-n gaşcă...
Merite:
 
Data înregistrării: 19 feb 2010
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 35
Date: 162cm, 61kg
Mesaje: 180
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Re: Jurnalul unei slabute inghitita de-o obeza: Carmenka

Bine ai venit!

Citat:
Anterior postat de carmenka Vezi mesajul

5 motive pentru care vreau sa slabesc:
- sa nu mai fiu identificata drept ”doamna aia grasa”;
- sa nu mai fiu compatimita de prietenii si rudele care ma stiau normoponderala;
- sa fiu din nou considerata frumoasa (eram candva);
- sa pot aparea la televizor fara sa fiu stresata ca imi va adauga video-ul inca 5 kile peste toate kilele mele excedentare ;
- sa nu ma mai simt ridicola in momente in care ar trebui sa ma bucur mai mult de viata (plimbari, plaja, dans, drumetii, sex...);
Ce frumos le-ai enumerat

Citat:
Anterior postat de carmenka Vezi mesajul
Ei, planul de miscare imi lipseste. Urasc sportul. Mersul pe jos mi-ar placea, dar cu o companie, nu singura. La fel sala/aerobicul/joggingul. Singura ma delas ff repede. Am si o bicicleta acasa, dar mai mult e umeras decat obiect de intretinere a formei fizice.
Si eu uram sportul la inceput, cred ca este o chestiune de obisnuinta pana la urma. Nu ai facut sport atata timp, e greu sa iti impui ca de azi faci sport. Insa daca reusesti sa faci, pentru inceput, un sfert de ora la doua zile sa zicem, tot se va simti. Apoi maresti intervalul de timp, apoi zilele si asa te obisnuiesti. Nu din prima, ca ti se va parea ingrozitor si o vei lasa balta.
Dar dupa un sfert de ora de sport, sa vezi ce fain te simti cand iti simti sangele alergand in tot corpul... Eu numai de asta fac sport si asta ma si motiveaza... senzatia aia de bine de la sfarsit...
__________________
Just do it!
Justinne, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Moderat activ, este de 1998 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1481 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
  #8 (permalink)  
Vechi 02 apr 2010, 22:53:47
carmenka's Avatar
(meniuri, evolutie)
Vreau să intru-n gaşcă...Vreau să intru-n gaşcă...
Merite:
 
Data înregistrării: 01 apr 2010
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 54
Dieta: mese mici si dese, meniuri 90% fara dulciuri, cartofi, paste, paine, orez, prajeli, rantasuri;
Date: 180cm, 97kg
Mesaje: 71
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Re: Jurnalul unei slabute inghitita de-o obeza: Carmenka

Citat:
Anterior postat de shahla Vezi mesajul
Buna Carmenka !
Bine ai venit in grup ! Toate cele de pe aici avem problema cu motivatia , dar nu ne lasam .
IMPORTANT este ca vrei si daca dai de greu poti sa ne spui si incercam virtual sa iti ridicam moralul . Te pup si ai grija de tine !
Multumesc de primire si sprijin, shahla si felicitari pentru kilogramele pierdute deja de tine! Exemplul tau e o dovada ca se poate si sper sa am si eu, in scurt timp cu ce ma lauda. Azi insa am mancat iar prostii, in speta cozonac si un ou ochi. Dar dupa ce trec zilele astea, sper sa mananc doar mancare mai dietetica si sa uit de dulciuri.

Citat:
Anterior postat de Justinne Vezi mesajul
Bine ai venit!
Si eu uram sportul la inceput, cred ca este o chestiune de obisnuinta pana la urma. Nu ai facut sport atata timp, e greu sa iti impui ca de azi faci sport. Insa daca reusesti sa faci, pentru inceput, un sfert de ora la doua zile sa zicem, tot se va simti. Apoi maresti intervalul de timp, apoi zilele si asa te obisnuiesti. Nu din prima, ca ti se va parea ingrozitor si o vei lasa balta.
Bine te-am gasit, Justinne. Ma bucur sa gasesc o comunitate unita aici. Sper sa ne ajutam reciproc. Ideea ta legata de sport e f buna. Incep usor, ca sa nu fie corvoada, crescand apoi treptat. O sa vad daca simt vreo stare de bine si eu. In general imi place ideea de sport in aer liber, dar nu am cu cine, cu ce, unde.

Citat:
Anterior postat de ianna Vezi mesajul
Eu traiesc foarte bine fara paine si am gasit inlocuitor foarte gustos...gogosarul sau ardeiul gras galben sau rosu... e foarte gustos pana si icrele pe ardei sau zacusca sau branza

Tot vis a vis de miscare in casa ...oricand prindeam momentul cu chef ...in loc sa stau pe canapea sa ma tolanesc la tv...stateam in picioare si mergeam pe loc cu diverse miscari..urmarind stirile sau filmul... La fel si la gatit....deci oricand imi venea un pic de chef sau un gand mai puternic ca "auoleu ce grasa sunt"... gaseam sa fac ceva miscare...orice...pana si mimatul asezatului pe scaun de 10-20 ori pe zi...ajuta
Ianna, esti o femeie puternica din ce-mi povestesti. Ma tem ca eu sunt mai slaba. Afara la alergat singura nu m-as putea duce, pentru motive care unei femei puternice i se pot parea nimicuri: ca m-as simti ridicola, ca se iau cainii dupa mine, ca se leaga lumea de mine, ca se mira lumea ”uite-o si pe grasa aia alergand”...Oricat de mult mi-ar placea, stiu ca nu o s-o pot face. Nu pot trece intr-o clipita peste pragurile mele psihologice. Dar treaba cealalta, cu mimatul asezatului, cu mersul pe loc si alte miscari o s-o fac. Eu sunt extrem de sedentara. Acasa stau tolanita-n pat la TV sau la calculator si nu ma misc decat pentru curatenie, gatit si nevoi. Afara merg cu masina personala sau taxi. Pe jos doar prin hypermarketuri sau rar la plimbare prin parc.
carmenka, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Usor activ, este de 2293 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1776 kcal/zi. Pentru a slăbi 5 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1002 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
  #9 (permalink)  
Vechi 02 apr 2010, 22:59:16
mvthebest's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţă ModelSlăbuţă Model
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 24 aug 2009
Locaţie: -, Romania
Vârsta: 32
Date: 165cm, 71kg
Mesaje: 13.622
Aprecieri acordate: 9
Am fost apreciat(a) de 59 ori in 49 mesaje
Implicit Re: Jurnalul unei slabute inghitita de-o obeza: Carmenka


Mult notoc in lupta cu kg
mvthebest, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Sedentar, este de 2214 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1697 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
  #10 (permalink)  
Vechi 02 apr 2010, 23:08:44
Sand's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cunoscătorSlăbuţa cunoscător
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 09 mar 2010
Locaţie: Orange County, CA, Statele Unite ale Americii
Vârsta: 54
Dieta: de tip mediteraneana + sport
Date: 173cm, 79kg
Mesaje: 3.059
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 12 ori in 10 mesaje
Implicit Re: Jurnalul unei slabute inghitita de-o obeza: Carmenka

Citat:
Anterior postat de carmenka Vezi mesajul
5 motive pentru care vreau sa slabesc:
- sa nu mai fiu identificata drept ”doamna aia grasa”;
- sa nu mai fiu compatimita de prietenii si rudele care ma stiau normoponderala;
- sa fiu din nou considerata frumoasa (eram candva);
- sa pot aparea la televizor fara sa fiu stresata ca imi va adauga video-ul inca 5 kile peste toate kilele mele excedentare ;
- sa nu ma mai simt ridicola in momente in care ar trebui sa ma bucur mai mult de viata (plimbari, plaja, dans, drumetii, sex...);
E interesant ca aproape toate motivatiile sunt legate de parerea celor din jur despre tine. E de meditat la asta....Numai bine si ai grija de tine!
 

Informatii despre slabit
dieta, jurnal, motivatie, obezitate, sanatos, slabuta

Opţiuni subiect

Reguli de postare
BB code este Pornit
emoticoanele sunt Pornit
Codul [IMG] este Pornit
Codul HTML este Oprit
Trackbacks are Oprit
Pingbacks are Oprit
Refbacks are Oprit
Nu poţi deschide subiecte noi
Nu poţi să răspunzi la mesaje
Poţi să publici ataşamente
Nu poţi să-ţi editezi mesajele

Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimul mesaj
Siu-Jurnalul unei pofticioase!!!! siu Arhiva jurnale slabit 211 25 dec 2010 17:06:17
Roxana-Jurnalul unei "slabute" ratacite Roxana Arhiva jurnale slabit 141 24 iun 2010 23:49:03
Jurnalul unei slabute de aproape 100 kg Corra Arhiva jurnale slabit 21 21 apr 2010 19:27:05
Spune unei noi slabute! vadmin Anunturi legate de functionare 0 08 sep 2009 01:43:02

Mesaje noi in forum de slabit Slabute.ro
 Mesajele slăbuţelor
Se încarcă mesajele...
Calculator calorii (clic aici)
Poziţionare:
Calculator nutriţionalFan Slăbuţe!Susţine Slăbuţe!Top SlăbuţeSlabute TV
Subiecte noi
Subiecte interesante
Ultimele articole