forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Arhiva jurnale slabit (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/)
-   -   Jurnalul meu de slabuta incepatoare (emoduck) (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/jurnalul-meu-slabuta-incepatoare-emoduck-12240.html)

emoduck 24 mar 2013 18:42:58

Jurnalul meu de slabuta incepatoare (emoduck)
 
N-am avut niciodata un jurnal asa ca am ceva emotii..
Stau si ma gandesc acum ce m-a determinat sa vreau sa-mi schimb stilul alimentar si nici nu stiu de unde sa incep.
M-am inscris aici hotarata sa fac ceva pentru mine pentru ca am ajuns sa merg din ce in ce mai greu si sa obosesc din ce in ce mai repede, chiar si drumul de 5 minute pe jos pana la autobuz e un chin.
Kilogramele mele in plus au venit cu timpul, de 8 ani de cand lucrez si fac munca de birou am renuntat la activitatile fizice pe care le aveam inainte (mers cu role, inot, tenis) si le-am inlocuit cu succes cu 8 ore de stat in fund la calculator. Celulita mea are sanse reale de a intra in top, la fel si vergeturile :(
Pentru ca acum o luna cand v-am descoperit eram in pom rau de tot cu banii am decis ca pentru inceput sa elimin din alimentatia mea de zi cu zi dulciurile, cartofii si sucurile. Paine mananc doar integrala si nimic dupa 18 seara.
Am inceput sa iau micul dejun acasa, de obicei saream peste el si mancam la servici chestii de la patiserie.
Acum insa pap dimineata painica prajita cu branza de vaci sau crema de branza, 2-3 biscuiti integrali fara zahar si 500 ml ceai neindulcit.
La pranz pap salata, uneori cu telemea, alteori cu nuci sau migdale macinate.
Carnita pap doar piept de pui si asta foarte rar, am incercat sa pap peste dar nu-mi place.
Nu pot sa mananc mezeluri de nici un fel, rosii crude, conopida, dovlecei si alte legume.. de aici probabil v-ati dat seama ca meniurile mele sunt cam limitate.
Stiu ca imi lipsesc destul de multe din alimentatie ca sa pot spune ca am inceput sa mananc sanatos, dar tot e mult mai bine decat inainte.
As avea mare nevoie de sugestii de alimente.. ;;)

Dona Clara 24 mar 2013 18:50:45

Re: Jurnalul meu de slabuta incepatoare!
 
Bun venit si la cat mai multe kilograme pierdute sanatos.

>:D<

emoduck 24 mar 2013 18:53:59

Re: Jurnalul meu de slabuta incepatoare!
 
Iti multumesc! >:D<

Dona Clara 24 mar 2013 19:11:45

Re: Jurnalul meu de slabuta incepatoare!
 
Citat:

Anterior postat de emoduck (Post 1241167)
N-am avut niciodata un jurnal asa ca am ceva emotii..
Stau si ma gandesc acum ce m-a determinat sa vreau sa-mi schimb stilul alimentar si nici nu stiu de unde sa incep.
M-am inscris aici hotarata sa fac ceva pentru mine pentru ca am ajuns sa merg din ce in ce mai greu si sa obosesc din ce in ce mai repede, chiar si drumul de 5 minute pe jos pana la autobuz e un chin.
Kilogramele mele in plus au venit cu timpul, de 8 ani de cand lucrez si fac munca de birou am renuntat la activitatile fizice pe care le aveam inainte (mers cu role, inot, tenis) si le-am inlocuit cu succes cu 8 ore de stat in fund la calculator. Celulita mea are sanse reale de a intra in top, la fel si vergeturile :(
Pentru ca acum o luna cand v-am descoperit eram in pom rau de tot cu banii am decis ca pentru inceput sa elimin din alimentatia mea de zi cu zi dulciurile, cartofii si sucurile. Paine mananc doar integrala si nimic dupa 18 seara.
Am inceput sa iau micul dejun acasa, de obicei saream peste el si mancam la servici chestii de la patiserie.
Acum insa pap dimineata painica prajita cu branza de vaci sau crema de branza, 2-3 biscuiti integrali fara zahar si 500 ml ceai neindulcit.
La pranz pap salata, uneori cu telemea, alteori cu nuci sau migdale macinate.
Carnita pap doar piept de pui si asta foarte rar, am incercat sa pap peste dar nu-mi place.
Nu pot sa mananc mezeluri de nici un fel, rosii crude, conopida, dovlecei si alte legume.. de aici probabil v-ati dat seama ca meniurile mele sunt cam limitate.
Stiu ca imi lipsesc destul de multe din alimentatie ca sa pot spune ca am inceput sa mananc sanatos, dar tot e mult mai bine decat inainte.
As avea mare nevoie de sugestii de alimente.. ;;)

Ca nu poti manca mezeluri nu-i chiar nicio pierdere. Pacat de legume insa.

Conopida, dovleceii si restul nu le poti manca sub nicio forma?

Eu imi fac uneori salata cu conopida cruda.. Alteori o fierb in apa cu sare, mai fac si cuptor gratinata (numa' ca asta nu prea-i de dieta :D )

Cu cipercile, brocoli, varza, mazare, pastai, bame cum stai? Dar cu fructele?

Desi si eu is proapat sosita (si deci nu-s in masura sa dau sfaturi) pot sa iti sugerez sa mai verifici pe site la Meniuri ce mai gatesc fetele. Poti sa te inspiri si / sau sa adaptezi. :)

emoduck 24 mar 2013 19:43:02

Re: Jurnalul meu de slabuta incepatoare!
 
Dovleceii si conopida nu-mi plac deloc si acum ca ai mentionat nici ciupercile :D
Varza pap doar sub forma de salata, iar mazarea e printre singurele legume pe care le gatesc si le pap.
Morcovi, ardei, castraveti si ridichii mananc pentru ca le servesc crude ;)
Fructele imi plac, la capitolul asta pot sa spun ca mananc orice de la afine pana la smochine.
Cred ca in weekend o sa incerc brocoli, mersi de sugestie :x

Dona Clara 24 mar 2013 21:02:31

Re: Jurnalul meu de slabuta incepatoare!
 
Cu multa placere!

Conopida cruda ai incercat-o?

Vasolea verde mie imi place si oparita putin, racita, cu ceva usturoi zdrobit, mult patrunjez, putin ulei de masline (sau floarea soarelui presat la rece). Eu mai storc si lamaie peste. Si pun sare, nu pot trai fara sare :|

emoduck 24 mar 2013 21:26:15

Re: Jurnalul meu de slabuta incepatoare!
 
N-am incercat conopida cruda, doar gratinata la cuptor.. problema e ca mi se face rau de la miros ;)
Nici fasolea verde nu ma prea atrage, in schimb cred ca o sa combin fasole rosie cu orez negru si morcovi.. ceva trebuie sa iasa din combinatia asta :D si daca nu, atunci pun sare si muuuuuult piper! Am 4 tipuri de piper acasa b-)

emoduck 25 mar 2013 09:15:50

Re: Jurnalul meu de slabuta incepatoare (emoduck)
 
Draga jurnal, azi merg la sala! ;;)

Dona Clara 25 mar 2013 12:41:02

Re: Jurnalul meu de slabuta incepatoare (emoduck)
 
Buna dimineata :)

Conopida cruda nu miroase asa cum miroase cea fiarta. Incearca sa mirosi una in magazin si daca decizi ca e ok, ia una mica si fa o salata, cu ardei cruzi tiati cubulete, oregano si ceva sos (ulei+lamaie sau o combinatie care sa iti priasca) :)

Sa ai spor la sala!

emoduck 25 mar 2013 12:57:23

Re: Jurnalul meu de slabuta incepatoare (emoduck)
 
O zi frumoasa sa ai!
O sa incerc sa adulmec o conopiduta cand o sa merg la cumparaturi, sper sa miroasa apetisant :D


Ora este GMT +2. Ora este acum 20:54:32.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO