forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Arhiva jurnale slabit (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/)
-   -   Jurnalul Oanei - Start la slabit! (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/jurnalul-oanei-start-slabit-4163.html)

onutzaa 14 iun 2010 14:34:00

Jurnalul Oanei - Start la slabit!
 
Bine v-am gasit slabuteleor!

De vreo 2 saptamani m-am apucat de slabit si, spre fericirea mea, zilele trecute v-am gasit pe net asa k m-am hotarat sa fac si eu parte din comunitate.

In ultimii 3-4 ani am inceput sa ma ingras tot mai tare (drept e, n-am fost niciodata filiforma) si pana prin toamna nu am realizat ce grava e problema. De atunci pana acum am fost intr-o perioada de depresie/amanare, dar acum de-abia astept sa slabesc.

Am consultat un nutritionist si, dupa o serie de analize, am primit o dieta personalizata ce cuprinde legume, fructe, carne slaba, nr de calorii permise fiind intre 1400 si 1800. La inceput a fost mai greu, nefiind obisnuita sa mananc 3 mese pe zi+ gustari. Sincer, inca mai sar peste o gustare, dar incerc sa ma corectez si sa ma tin de dieta cat se poate de bine.

O data cu inceperea dietei am inceput sa merg mai mult pe jos, iar de 5 zile am inceput un program de exercitii aerobice gasit pe net. Se numeste 30-day shred si in 20 de minute(+incalzire si relaxare) transpir si obosesc mai mult decat in orice alta ora de aerobic facuta pana acum.

De maine voi scrie in jurnal meniul zilnic.

Va multumesc mult pt sfaturile gasite pe forum si sper ca voi gasi aici suportul necesar pt a nu abandona lupta cu kilogramele.

Va pup, Oana

deadcountess 14 iun 2010 14:41:08

Re: Jurnalul Oanei - Start la slabit!
 
Citat:

Anterior postat de onutzaa (Post 218940)
Bine v-am gasit slabuteleor!

De vreo 2 saptamani m-am apucat de slabit si, spre fericirea mea, zilele trecute v-am gasit pe net asa k m-am hotarat sa fac si eu parte din comunitate.

In ultimii 3-4 ani am inceput sa ma ingras tot mai tare (drept e, n-am fost niciodata filiforma) si pana prin toamna nu am realizat ce grava e problema. De atunci pana acum am fost intr-o perioada de depresie/amanare, dar acum de-abia astept sa slabesc.

Am consultat un nutritionist si, dupa o serie de analize, am primit o dieta personalizata ce cuprinde legume, fructe, carne slaba, nr de calorii permise fiind intre 1400 si 1800. La inceput a fost mai greu, nefiind obisnuita sa mananc 3 mese pe zi+ gustari. Sincer, inca mai sar peste o gustare, dar incerc sa ma corectez si sa ma tin de dieta cat se poate de bine.

O data cu inceperea dietei am inceput sa merg mai mult pe jos, iar de 5 zile am inceput un program de exercitii aerobice gasit pe net. Se numeste 30-day shred si in 20 de minute(+incalzire si relaxare) transpir si obosesc mai mult decat in orice alta ora de aerobic facuta pana acum.

De maine voi scrie in jurnal meniul zilnic.

Va multumesc mult pt sfaturile gasite pe forum si sper ca voi gasi aici suportul necesar pt a nu abandona lupta cu kilogramele.

Va pup, Oana

Felicitari pentru decizia luata, e foarte bine ca ai apelat la un medic si ca ai inceput sa faci sport.

Iti doresc mult succes. %%-

mihaela2011 14 iun 2010 15:22:26

Re: Jurnalul Oanei - Start la slabit!
 
1 ataşament(e)
Citat:

Anterior postat de onutzaa (Post 218940)
Bine v-am gasit slabuteleor!

De vreo 2 saptamani m-am apucat de slabit si, spre fericirea mea, zilele trecute v-am gasit pe net asa k m-am hotarat sa fac si eu parte din comunitate.

In ultimii 3-4 ani am inceput sa ma ingras tot mai tare (drept e, n-am fost niciodata filiforma) si pana prin toamna nu am realizat ce grava e problema. De atunci pana acum am fost intr-o perioada de depresie/amanare, dar acum de-abia astept sa slabesc.

Am consultat un nutritionist si, dupa o serie de analize, am primit o dieta personalizata ce cuprinde legume, fructe, carne slaba, nr de calorii permise fiind intre 1400 si 1800. La inceput a fost mai greu, nefiind obisnuita sa mananc 3 mese pe zi+ gustari. Sincer, inca mai sar peste o gustare, dar incerc sa ma corectez si sa ma tin de dieta cat se poate de bine.

O data cu inceperea dietei am inceput sa merg mai mult pe jos, iar de 5 zile am inceput un program de exercitii aerobice gasit pe net. Se numeste 30-day shred si in 20 de minute(+incalzire si relaxare) transpir si obosesc mai mult decat in orice alta ora de aerobic facuta pana acum.

De maine voi scrie in jurnal meniul zilnic.

Va multumesc mult pt sfaturile gasite pe forum si sper ca voi gasi aici suportul necesar pt a nu abandona lupta cu kilogramele.

Va pup, Oana

Bine ai venit printre noi!>:D<

valentynavalentyna27 14 iun 2010 15:51:10

Re: Jurnalul Oanei - Start la slabit!
 
bravo Oana pt ca ai vointa si vrei sa incerci mancand cat mai sanatos...
>:D<vroiam sa te intreb cand ai fost la nutritionist si de cand ai inceput dieta?:-/

sa imi ziki si ce ai papat azi...:-*

onutzaa 14 iun 2010 17:14:01

Re: Jurnalul Oanei - Start la slabit!
 
Multumesc pt primire!

Dieta primita este urmatoarea:


PLAN DIETA 1400 KCAL/ZI

MIC DEJUN - ½ cana de fulgi simpli de ovaz (100kcal);
- 150 ml iaurt degresat / lapte degresat;
- Cafea (optional)
SAU 50gr paine integral prajita+sunca din piept de pui/curcan
SAU omleta alba (3 albusuri la care se pot adauga diverse legume) + o rosie

GUSTARE 1 mar sau 1 portocala sau 2kiwi sau 250g capsuni/fructe de padure

PRANZ - supa de legume (legume fierte simplu; obligatoriu telina si varza; fara cartofi, carne sau ulei);
- Carne alba: 180g piept de pui / 170g piept de curcan / 300g peste la gratar/rasol/la cuptor + 300g garnitura de legume cu adaos minim sau deloc de ulei

GUSTARE un fruct ca mai sus sau pomello sau 200g ananas

CINA - 300-400g salata cruditati (obligatoriu cu salata verde); se poate adauga 1 lingura ulei masline si otet balsamic
- 1 felie de paine integral prajita
- 1 felie (35g) mozzarella sau urda (200g)sau branza de vaci slaba (200g) sau branza perlata sau TOFU

GUSTARE un fruct ca mai sus sau un grapefruit sau 300g pepene verde/galben

PLAN DIETA 1800 KCAL/ZI

MIC DEJUN - ½ cana de fulgi simpli de ovaz (100kcal);
- 150 ml iaurt degresat / lapte degresat;
- Cafea (optional)
- O felie de paine neagra prajita + o felie sunca de curcan + o rosie
SAU - omleta alba (3 albusuri) + 2 felii paine neagra
- 150 ml iaurt degresat
- Cafea (cu indulcitor)

GUSTARE 1 fruct mijlociu

PRANZ - supa de legume (legume fierte simplu; obligatoriu telina si varza; fara cartofi, carne sau ulei);
- 150 g carne alba / 250g peste la gratar/rasol/la cuptor + 300-350g garnitura de legume cu adaos minim sau deloc de ulei

GUSTARE un fruct ca mai sus sau 300g pepene galben

CINA - 300-400g salata cruditati (obligatoriu cu salata verde); se poate adauga 1 lingura ulei masline si otet balsamic
- 1 felie de paine integral prajita
- 1 felie (50g) mozzarella sau urda (100g)sau branza de vaci slaba (150g) sau branza perlata sau TOFU
SAU - mamaliga (300-400g) cu branza de vaci (4-5 linguri)
SAU - 2-3 cartofi copti la cuptor

GUSTARE un fruct ca mai sus


Seara nu pot manca atat cat spune in planul de dieta. De obicei imi fac o salata din 4 frunze de salata verde, o rosie medie si un castravete la care adaug cam 50-75 g urda.

La nutitionist am fost cam de o luna si putin, dar a durat pana mi-am facut analizele. M-a trimis la control la endocrinologie si ginecologie. Toate analizele au iesit bune, dar am aflat ca am ovare polichistice (acestea favorizeaza obezitatea) asa ca am primit tratament pt absorbtia chisturilor. Dieta am primit-o dupa ce am avut toate rezultatele analizelor (inclusiv consult endo si gine).

Am 2 sapt jumate de dieta (aproape 3) si mie mi se pare ca sunt pe drumul cel bun. Deja pe haine simt ca am slabit putin.

onutzaa 14 iun 2010 17:19:52

Re: Jurnalul Oanei - Start la slabit!
 
Meniu LUNI, 14.06.2010

Mic dejun: fulgi de ovaz cu 1 iaurt degresat
Gustare: o mana de cirese
Pranz: mazare fiarta cu mult marar si 1/2 lingurite sare. Cand am papat am amestecat-o cu 1 lingurita iaurt. Azi n-am avut timp sa gatesc mai mult(carne si supa), dar m-am saturat oricum
Gustare: 1 caisa
Cina: salata (frunze de salata verde + rosie+castravete + urda)

Am baut multa apa + o cafea in timpul diminetii (dar nu la micul dejun)

andra_aly 14 iun 2010 17:32:20

Re: Jurnalul Oanei - Start la slabit!
 
BUNA OANA SI BINE AI VENIT:)
vad ca esti tare cumintica si te tii bine de dieta;;) bravo.>:D<
bravo si pentru sport. in ritmul acesta o sa fii o slabuta :x
mult succes si spor la slabit:)

lucia ely 14 iun 2010 17:46:17

Re: Jurnalul Oanei - Start la slabit!
 
BUNA OANA SI BINE AI VENIT:)
ne bucuram sa mai avem o slabuta printre noi
acum 2 luni am descoperit si eu ca am sindrom de ovare polichistice:|
dar cu un regim de viata sanatos si sport ...vom fi mult mai bne>:D<



LicuriciColorat 14 iun 2010 18:17:13

Re: Jurnalul Oanei - Start la slabit!
 
Buna si bine ai venit
imi place cum suna meniul de la nutritionist
in schimb mie mi se pare ca azi ai papat cam putin
oricum o sa ai rezultate frumoase faca te tii de regim si sport
mult succes>:D<

rosemary 14 iun 2010 18:48:21

Re: Jurnalul Oanei - Start la slabit!
 
Bine ai venit Oana!!

Purtam acelasi nume... Imi place cum suna meniul de la nutritionist...sigur te va ajuta in lupta cu kilogramele. Si sa nu uiti ca cel mai important intr-o dieta este sportul... deci spor la treaba!


Ora este GMT +2. Ora este acum 05:29:58.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO