forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Arhiva jurnale slabit (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/)
-   -   Jurnalul Ralucai (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/jurnalul-ralucai-2895.html)

OitaVesela 24 feb 2010 15:24:05

Jurnalul Ralucai
 
Imi incep jurnalul astazi, 24.02.2010 la 56kg. Scopul meu totusi nu este sa scad in kg, ci in cm pentru ca pana la urma astia conteaza. De ce astazi? Pentru ca astazi m-am apucat de sport, am in sfarsit bicicleta magnetica . Dupa 2 ore de facut "lego" (strans suruburi, montat, conectat cabluri si degete inrosite:">) ..victorie! Am pedelat 75 min ( nu stiu cum, nu ma asteptam sa rezist atata si parca as mai fi pedalat), la intensitate medie.
M-am si masurat si se pare ca am mai dat 1 cm jos de pe solduri fata de saptamana trecuta:D.
Dieta pe care o tin este una hipocalorica, cu multe legume, frcute, cereale, peste, lactate, apa cat cuprinde si fara mancat seara ( asta e o adevarata realizare, nici nu ma mir ca m-am ingrasat dupa ce am mancat aproape un an pe la 12 noaptea ba un sandvis, ba un dulce - si cand zici "un" defapt e o cantitate considerabila). Mai pacatuiesc din cand in cand cu o prajitura, dar nu exagerez.
Stiu ca:
- dietele drastice, frustarea din urma acestora, exagerarile despre imaginea proprie sunt total nesanatoase si de evitat cu orice pret
- toate suntem frumoase, pentru ca frumusetea vine din interior; orice neumultumiri am avea despre imaginea noastra fizica vin din mentalitatea colectiva a unei societati mult prea departe de perfectiune
- daca ma decid sa modific ceva la mine, o fac pentru mine si nu pentru altii sau de gura lumii
- pentru mine, "slabuta" nu inseamna numai kg/cm in minus; inseamna o transformare, o evolutie pe toate planurile, atat fizic cat si mental
- noi defapt nu "scadem", ci crestem. crestem in ochii nostri, ne rafinam atitudinea si obiceiurile, ne rafinam pe noi, vrem ca fizicul sa ne reprezinte cat mai bine partea noastra interioara.

Va astept cu sfaturi si cu critici deopotriva si sper sa ma insotiti pe drumul spre o persoana mai buna( si spre blugii in care nu mai incap:D).

Cu mult drag,
Raluca

Laura 24 feb 2010 15:33:10

Re: Jurnalul Ralucai
 
Buna Raluca>:D<
Bine te-am gasit la tine in casuta;;)
Felicitari pentru performanta reusita, totusi vezi ca nu e bine sa faci din prima atata sport, iao mai usor, si apoi cresti intensitatea si durata;)
Am vazut ca avem cam aceleasi masuri;), si eu vreau sa scad in cm, insa eu vreau sa mai dau si kg jos:-s......nu-mi place deloc sa vad cifra 6 in fatax-(.......
Sunt alaturi de tine>:D<, si abia apuc si eu sa intru in blugii pe care ii tin de ani de zile undeva ascunsi prin dulap, in speranta ca o sa mai incap in ei.......cand o sa ajungem acolo o sa sarbatorim impreuna, cu un pahar de sampanie virtuala:P:D
Bafta multa:)

OitaVesela 24 feb 2010 15:52:02

Re: Jurnalul Ralucai
 
Multumesc Laura>:D<
La pedalat am alternat intensitatile, ideea e ca am rezistenta destul de mare. Si in timpul ala m-am uitat la un film si nu mi-am dat seama de cat a trecut:-s. Oi vedea maine la febra musculara:))

OitaVesela 26 feb 2010 11:37:07

Re: Jurnalul Ralucai
 
Cu multa bucurie astazi imi voi modifica masurile. Am ajuns la 69 in talie si desi nu e mare diferenta fata de 70-ul de saptamana trecuta parca schimbarea prefixului da asa o stare de bine :D

mvthebest 26 feb 2010 16:13:18

Re: Jurnalul Ralucai
 
Citat:

Anterior postat de OitaVesela (Post 99141)
Cu multa bucurie astazi imi voi modifica masurile. Am ajuns la 69 in talie si desi nu e mare diferenta fata de 70-ul de saptamana trecuta parca schimbarea prefixului da asa o stare de bine :D

Feliictari,este un inceput numa bun >:D<:x

OitaVesela 26 feb 2010 16:20:46

Re: Jurnalul Ralucai
 
Este, este. Multumesc >:D<
La tine cum mai merge?
Eu am o problema cu mancatul dupa sport. Am citit ca la 2 ore dupa si de preferat carbohidrati. Dar cum eu fac dimineata pe stomacul gol, mi-e cam aiurea sa mananc in fiecare dimineata numai carbo :-s

mvthebest 26 feb 2010 16:42:42

Re: Jurnalul Ralucai
 
Citat:

Anterior postat de OitaVesela (Post 99671)
Este, este. Multumesc >:D<
La tine cum mai merge?
Eu am o problema cu mancatul dupa sport. Am citit ca la 2 ore dupa si de preferat carbohidrati. Dar cum eu fac dimineata pe stomacul gol, mi-e cam aiurea sa mananc in fiecare dimineata numai carbo :-s

Fain ca faci dimineata. E cel mai bine. Eu nu am timp :-s
Nu am stiu ca trebuie carbo dupa sport:-/. o fi :P
Eu dupa sport nu m-ai papa nimic,dar eu fac seara:)

OitaVesela 26 feb 2010 16:46:44

Re: Jurnalul Ralucai
 
Mi se pare ca pe un site de fitness am citit treaba asta, nici nu mai stiu exact ca aveam ochii cat cepele dupa 10 ore de studii. De dimineata m-am saturat de cereale si am mancat ou fiert cu cremvusti. Ce-o fi o fi.
Mai nasol e ca domnesc niste tarte cu fructe in frigider si sper sa le manance cineva cat mai repede :))

mvthebest 26 feb 2010 16:49:06

Re: Jurnalul Ralucai
 
Citat:

Anterior postat de OitaVesela (Post 99700)
Mi se pare ca pe un site de fitness am citit treaba asta, nici nu mai stiu exact ca aveam ochii cat cepele dupa 10 ore de studii. De dimineata m-am saturat de cereale si am mancat ou fiert cu cremvusti. Ce-o fi o fi.
Mai nasol e ca domnesc niste tarte cu fructe in frigider si sper sa le manance cineva cat mai repede :))

Asa ma rog si eu cand am ceva ,,bun'' in frigi :))

OitaVesela 26 feb 2010 16:54:21

Re: Jurnalul Ralucai
 
Ma gandesc sa mananc fructele si frisca de pe ele =))


Ora este GMT +2. Ora este acum 03:58:26.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO