forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Arhiva jurnale slabit (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/)
-   -   Jurnalul Siminei (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/jurnalul-siminei-12748.html)

Animis23 03 dec 2017 10:08:07

Jurnalul Siminei
 
Dragi slabute vechi si noi,

M-am intors! Am tot studiat forum-ul in ultimele saptamani si, cu parere de rau, am vazut multe nume cunoscute pe aici.

Pentru cine nu s-a mai intersectat cu mine pe aici - sunt Simina, am 28 de ani momentan, sunt casatorita si fericita, avem 2 pisici adoptati pe care ii iubim foarte mult, si am "o cariera de succes", ca in filme.

M-am luptat toata viata cu kilogramele in plus, uneori cu succes (vezi pozele mele din 2011), dar mai mult, fara succes. Am dat printr-o cunostinta de programul Metabolic Balance pe care l-am inceput acum aproape 2 luni, care da roade si nu ma frustreaza. Cu toate acestea, din cauza experientelor anterioare, ma tem ca nici de data asta nu va fi de durata.

Va astept la mine in jurnal. Spor in toate!

Animis23 03 dec 2017 11:58:01

Re: Jurnalul Siminei
 
Un pic despre Metabolic Balance:

am fost la un medic nutritionist specializat in acest program, mi-au facut niste analize de sange, le-au trimis in Germania si am primit inapoi un plan personalizat, pe faze, in care scrie ce am voie sa mananc si cat.

Planul e valabil pe viata si scopul lui e sa regleze metabolismul lenes, facandu-l sa functioneze din nou asa cum ar trebui. Pana acum, functioneaza. Peste 15 kg in mai putin de 2 saptamani.

Am 3 mese pe zi, fara gustari, si trebuie sa beau multa apa, pentru a ajuta eliminarea toxinelor - recomandarea fiind de 35 ml de apa per kg. Stau toata ziua cu sticla langa mine.

Nu fac foamea, surprinzator pentru mine. Au fost 2 zile de detox - un singur aliment toata ziua + sare amara pentru a curata organismul. Apoi, 2 saptamani stricte, cu mancaruri foarte simple, fara ulei etc - nu am iesit din casa decat pentru munca.

Avantaje? E ieftin - desi planul in sine si analizele au costat aprox 500 EUR, mananc in cantitati destul de mici, si totul e facut de mine - nu mai mananc in oras, nu mai comand mancare acasa - decat foarte rar. Pentru mine, asta e o economie imensa.

Apoi - mi-am reglat si somnul si programul, pentru ca trebuie sa fac pauze de minim 5 ore intre mese, si ultima masa sa fie, pe cat posibil, inainte de 21, deci mananc cam la aceeasi ora in fiecare zi, imi iau micul dejun constient etc. Nici in weekend-uri nu dorm prea mult, ma trezesc cel tarziu la 9.

Dorm mai bine si mai mult, mi-a scazut pulsul, urmeaza pe la inceputul lui 2018 sa imi fac si niste analize care stiu ca vor fi mult mai bune. Dieta in sine e echilibrata. Desi mananc putin (momentan), cantitatile nu se vor modifica, deci voi fi din ce in ce mai satula cu aceleasi cantitati de mancare. Nu am limita la calorii propriu-zis.

Mananc proteine la fiecare masa, si o proteina diferita la fiecare masa. Pentru ca mi-a iesit proteina C reactiva mare (mostenita din familie), am la proteine doar carne de pasare, peste, lactate si leguminoase. Nu tu porc, vita bla bla. Le cam duc dorul, recunosc.

Dupa primele 2 saptamani am voie si cate o masa de exceptii pe saptamana, de care recunosc sa m-am folosit cu drag (am avut si ocazii). Nu am regretat-o pe niciuna, dar capacitatea stomacului meu s-a redus, si unele alimente imi pica evident greu la stomac, si ma gandesc cum de puteam pana acum 2 luni sa traiesc CONSTANT cu senzatia aia in burta. Oribil!

Pana acum nu am stagnat deloc, dar ma astept sa se intample in curand. I-am zis doctoritei ca as vrea sa ajung undeva la 80 de kg, iar ea mi-a zis ca daca ma tin de plan sigur pot si 60 :)) Din nou, nu ma cunosc la greutatea asta, dar daca o sa reusesc sa ajung acolo, nu ma plang. Momentan, incerc doar sa ma gandesc la urmatoarele 5 kg pe care le am de slabit, si tot asa (vezi ticker).

Nu le-am zis alor mei cu ce ma distrez, si de-abia astept sa ma duc acasa de Craciun si sa le fac o surpriza :))

Animis23 03 dec 2017 12:04:11

Re: Jurnalul Siminei
 
In alta ordine de idei, pe plan personal si profesional:

Am primit o promovare si ma voi muta pe un job nou prin ianuarie-februarie, care o sa presupuna si un pic de calatorit prin Europa. Sunt foarte incantata si speriata in acelasi timp, dar vom vedea ce si cum.

Am incercat timp de 1 an dupa casnicie sa facem un bebe, am ramas insarcinata cand ne daduseram amandoi batuti, si, din pacate, nu s-a prins sarcina. Acum am luat-o de la capat si incerc sa ma concentrez pe alte aspecte ale vietii, ca mi-e clar ca am pus foarte multa presiune asupa mea tot incercand si asteptand.

Evident, dorinta de a ma reapuca serios de slabit a avut legatura si cu esecul cu sarcina. Analizele sunt ok, am si eu trombofilie ca sora mea si stiu ce ma asteapta pe parcursul sarcinii si sunt pregatita, dar sunt convinsa ca orice kg in minus o sa imi ajute organismul din toate punctele de vedere.

Dupa primele 5 kg nu mai am dureri de genunchi (genunchiul meu operat), respir mai bine, ma simt mai usoara si ma misc mai repede. Ajunsesem sa ma simt in pericol - orice alergare scurta, mai multe scari urcate, toate ma scoteau din ale mele.

Momentan, in cadrul metabolic balance, nu am voie sa fac sport sau efort pana nu primesc "dezlegare". Deja ma simt in stare sa fac ceva usurel, dar, asa cum e construit programul, nu are rost sa ma apuc acum sa fac ceva ce mi-ar da iar metabolismul peste cap cand abia incepe sa functioneze cum trebuie. Cand va veni momentul, sunt pregatita! Dor de zumba, hip-hop abs si turbo jam...Poate sub 90 de kg, cine stie?

Prioritar e sa imi gasesc un salon de masaj in apropiere sau pe cineva care sa vina la domiciliu. Pielea arata bine, e hidratata, moale si gata de framantat, sunt convinsa ca nu o sa imi ramana nimic atarnand, ca pielea e elastica (saraca), dar orice "ajutor" in plus e bine-venit.

niculina04 03 dec 2017 15:56:23

Re: Jurnalul Siminei
 
>:D< Multa bafta Simi, totul depinde de tine ;)

Animis23 03 dec 2017 17:00:22

Re: Jurnalul Siminei
 
Citat:

Anterior postat de niculina04 (Post 1436348)
>:D< Multa bafta Simi, totul depinde de tine ;)

Multumesc mult! Tu, ce mai faci?

lidiuta 03 dec 2017 19:14:06

Re: Jurnalul Siminei
 
Bună seara! Mă bucur că ai revenit, Simina!:)
De ce să îţi pară rău că încă postăm pe aici? Pe mine m-a ajutat mult forumul, iar unele dintre noi am reuşit să mai slăbim, dar suntem în continuare active pe forum. Am legat prietenii aici, e normal.
Succes în ce ţi-ai propus! Din câte îmi amintesc, tu ai făcut operaţie de micşorare a stomacului. Nu te-a ajutat? Ştiu că ne împărtăşeai cândva experienţa ta pe această temă.
Succes cu noua dietă!:)

Animis23 03 dec 2017 21:05:08

Re: Jurnalul Siminei
 
Buna!

Da, am facut operatia respectiva. Am slabit in primele 2 luni, apoi am pus totul la loc. Incet, dar sigur. Nu am revenit la greutatea dinainte de operatie, dar...nu a functionat pentru mine. Adica nu am facut eu ce trebuia, desi nici nu stiu ce as fi putut face diferit.

Stomacul meu e inca micut, pentru ca nu am mai mancat niciodata o portie intreaga de mancare de atunci. A fost cu siguranta un esec personal.

Azi am stat si am citit diverse jurnale si mesaje mai vechi, ale mele si ale altora, si mi-am dat adus aminte de sentimentul placut de comunitate. Ai completa dreptate legat de relatiile si prieteniile legate aici.

Ma gandeam doar ca poate intr-o lume ideala am fi toate slabute si nu ne-ar mai trebui forumul decat pentru povesti! :P

niculina04 04 dec 2017 17:32:03

Re: Jurnalul Siminei
 
Citat:

Anterior postat de Animis23 (Post 1436349)
Multumesc mult! Tu, ce mai faci?

Sunt bine,grasa ca acum 6 ani :( sper sa-mi fac curaj sa ma apuc de slabit :-s

Animis23 04 dec 2017 18:38:45

Re: Jurnalul Siminei
 
Citat:

Anterior postat de niculina04 (Post 1436364)
Sunt bine,grasa ca acum 6 ani :( sper sa-mi fac curaj sa ma apuc de slabit :-s

Imi pare rau sa aud asta. Care e planul de bataie?

Mie imi e groaza de perioada sarbatorilor. Ma incalzesc cu ideea ca desi suntem gurmanzi, nu se gateste exagerat la noi in perioada aia, dar stiu ca o sa am sarmale si multe alte chestii pe care imi doresc sa le mananc, ca nu am ocazia altfel, dar nu am inca incredere in mine ca o sa ma opresc cand trebuie, ca nu le voi combina aiurea, etc.

Animis23 04 dec 2017 18:42:30

Re: Jurnalul Siminei
 
Azi a fost o zi buna.

Am baut deja 1,5 l de apa, si voi iesi in oras cu niste prieteni, unde voi mai bea minim inca 1,5 l :)

Dimineata: mandelada (migdale si seminte de floarea soarelui inmuiate in apa peste noapte, pasate cu un mar si un pic de scortisoara) + cafea (fara lapte, fara zahar, ca nu e voie)
Pranz: mancare de fasole verde cu usturoi si ton in ulei de masline (nu e cea mai gustoasa combinatie, dar nu am chef de gatit in perioada asta)
Cina: Dovlecel umplut cu: carne de pui, morcov, ardei, usturoi

La munca, destul de lejer momentan, avand in vedere ca sunt "intre pozitii" :))


Ora este GMT +2. Ora este acum 22:48:08.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO