forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Arhiva jurnale slabit (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/)
-   -   Jurnalul slabutei ambitioase - yasemin :) (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/jurnalul-slabutei-ambitioase-yasemin-11325.html)

yasemin 25 mar 2012 01:31:06

Jurnalul slabutei ambitioase - yasemin :)
 
Buna slabutelor! Deobicei sunt in trecere pe acest forum dar am decis sa iau lucrurile in serios si sa imi fac un jurnal. Am 20 de ani, 1.60 m inaltime si 54 kg. Sunt o persoana cu activitate fizica medie, fac aproape in fiecare zi 30 min - 1 ora de exercitii pentru toate grupele de muschi, insa nu ceva foarte intens, insist pe picioare, fesieri si abdomen. In timpul liceului nu depaseam 52 kg pentru care luam repede masuri si totul revenea la normal insa odata cu inceperea facultatii, lucrurile au luat-o razna si kg au inceput sa creasca, deoarece nu mai aveam deloc mese regulate, odihna era un haos iar stresul le depasea pe toate...astfel am ajuns la 58 kg Am tinut dieta disociata 3+3 si am dat jos 2 kg iar cu timpul tot oscilam dar mai putin de 55 kg nu reuseam sa slabesc. Acum sunt in anul 2 si e ceva mai bine...am tinut dieta Scarsdale insa doar o saptamana dearece aveam nevoie de ciorbe si supe si nu mi se potrivea, dar am slabit 1,5 kg intr-o saptamana ( + sport). Acum vreau sa tin dieta disociata pe zile : 1 zi proteine, 1 zi legume, 1 zi carbohidrati si 1 zi fructe deoarece cred ca mi se potriveste cel mai bine si am exemple in jur care au slabit foarte mult asa. Si beau ceai verde..ajuta la digestie Sper sa ajung la kg dorite cu ajutorul sfaturilor voastre, slabutelor >:D<;;)

yasemin 25 mar 2012 01:36:31

re: Jurnalul slabutei ambitioase - yasemin :)
 
Da...dupa ce m-am ratacit putin prin forum si peste tot,sper ca acum am reusit si eu cu jurnalul meu..sa il "pun" unde trebuie si sa imi pot face ordine in idei :D

Ma bucuram eu cu dieta mea disociata pe zile si ce bine era..asta pana cand am vazut ca apar tot mai multe legume proaspete siiiiiii....nu pot :D o sa reduc caloriile undeva intre 1100-1200..sper :D si cred ca asa, cu o dieta hipocalorica va fi bine, macar nu mai poftesc la salate degeaba :)

happygirldiana 25 mar 2012 01:38:02

re: Jurnalul slabutei ambitioase - yasemin :)
 
Citat:

Anterior postat de yasemin (Post 994195)
Buna slabutelor! Deobicei sunt in trecere pe acest forum dar am decis sa iau lucrurile in serios si sa imi fac un jurnal. Am 20 de ani, 1.60 m inaltime si 54 kg. Sunt o persoana cu activitate fizica medie, fac aproape in fiecare zi 30 min - 1 ora de exercitii pentru toate grupele de muschi, insa nu ceva foarte intens, insist pe picioare, fesieri si abdomen. In timpul liceului nu depaseam 52 kg pentru care luam repede masuri si totul revenea la normal insa odata cu inceperea facultatii, lucrurile au luat-o razna si kg au inceput sa creasca, deoarece nu mai aveam deloc mese regulate, odihna era un haos iar stresul le depasea pe toate...astfel am ajuns la 58 kg Am tinut dieta disociata 3+3 si am dat jos 2 kg iar cu timpul tot oscilam dar mai putin de 55 kg nu reuseam sa slabesc. Acum sunt in anul 2 si e ceva mai bine...am tinut dieta Scarsdale insa doar o saptamana dearece aveam nevoie de ciorbe si supe si nu mi se potrivea, dar am slabit 1,5 kg intr-o saptamana ( + sport). Acum vreau sa tin dieta disociata pe zile : 1 zi proteine, 1 zi legume, 1 zi carbohidrati si 1 zi fructe deoarece cred ca mi se potriveste cel mai bine si am exemple in jur care au slabit foarte mult asa. Si beau ceai verde..ajuta la digestie Sper sa ajung la kg dorite cu ajutorul sfaturilor voastre, slabutelor >:D<;;)

Buna, Yasemin!>:D<
Ma bucur ca te-ai hotarat sa iti faci jurnal si sa stai mai mult pe aici. Ai sa vezi ca iti va fi de mare ajutor si vei invata foarte multe lucruri.De ce sa fii numai in trecere?:P

Hmm...vrei disociata...Mie, personal aceasta dieta nu mi se pare o dieta...sanatoasa, asa cum incercam sa promovam noi.Nu este o dieta echilibrata deloc.Si in plus, atunci cand vei ajunge la mentinere nu vei putea sa mananci disociat toata viata si cum renunti un pic, totul se va da peste cap si vor reveni kg...Nu vreau sa cobesc sau sa te supar cu ceva.E doar parerea mea:D Eu sunt,mai degraba, de acord cu o alimentatie sanatoasa si echilibrata la care adaug un pic de sport.Asta e cheia reusitei la mine.Dar iti urez multa bafta si succes in tot ce ti-ai propus si sa slabesti frumos. Si cel mai important: sa nu te infometezi.

Iti las aici cateva linkuri, ca vad ca spui ca te ratacesti.Sper sa iti fie de folos.
Ghidul slabutelor incepatoare
Am nevoie de ajutor!

Te pup!

happygirldiana 25 mar 2012 01:41:24

Re: Jurnalul slabutei ambitioase :)
 
Citat:

Anterior postat de yasemin (Post 994200)
Da...dupa ce m-am ratacit putin prin forum si peste tot,sper ca acum am reusit si eu cu jurnalul meu..sa il "pun" unde trebuie si sa imi pot face ordine in idei :D

Ma bucuram eu cu dieta mea disociata pe zile si ce bine era..asta pana cand am vazut ca apar tot mai multe legume proaspete siiiiiii....nu pot :D o sa reduc caloriile undeva intre 1100-1200..sper :D si cred ca asa, cu o dieta hipocalorica va fi bine, macar nu mai poftesc la salate degeaba :)

Perfect!Speram sa te hotarasti asupra unei hipocalorice sanatoase!:)
E cea mai buna alegere dupa parerea mea:)
Te astept si aici, se discuta despre hipocalorica, cartile Mihaelei Bilic, etc.

DAca reusesti sa iti mentii un aport caloric la 1100-1200 de calorii, cu sportul pe care il faci, cu alimentatie sanatoasa, salate multe, legume, fructe, carne slaba, cereale, fara fainuri albe si fast food-uri, ai sa reusesti,draga mea!Daca ai nevoie de ajutor, strig-ma!Sunt aici sa te sustin si sa te ajut:)

Echilibrul si cumpatarea face totul!:-*

Ah, si te invit sa semnezi PRIMA PETITIE NATIONALA PENTRU DREPTUL LA VIATA SANATOASA

Nu costa nimic, nu se cer date personale, avem nevoie doar de cat mai multe semnaturi pentru a putea schimba ceva in Romania, pentru a contribui la imbunatatirea sanatatii noastre si a tarii noastre.SI daca poti, da linkul mai departe prietenilor, pe facebook, cunostintelor.Cu cat mai multe semnaturi, cu atat mai bine.Multumesc mult:-*

eliff 25 mar 2012 01:46:36

Re: Jurnalul slabutei ambitioase - yasemin :)
 
Citat:

Anterior postat de yasemin (Post 994195)
Buna slabutelor! Deobicei sunt in trecere pe acest forum dar am decis sa iau lucrurile in serios si sa imi fac un jurnal. Am 20 de ani, 1.60 m inaltime si 54 kg. Sunt o persoana cu activitate fizica medie, fac aproape in fiecare zi 30 min - 1 ora de exercitii pentru toate grupele de muschi, insa nu ceva foarte intens, insist pe picioare, fesieri si abdomen. In timpul liceului nu depaseam 52 kg pentru care luam repede masuri si totul revenea la normal insa odata cu inceperea facultatii, lucrurile au luat-o razna si kg au inceput sa creasca, deoarece nu mai aveam deloc mese regulate, odihna era un haos iar stresul le depasea pe toate...astfel am ajuns la 58 kg Am tinut dieta disociata 3+3 si am dat jos 2 kg iar cu timpul tot oscilam dar mai putin de 55 kg nu reuseam sa slabesc. Acum sunt in anul 2 si e ceva mai bine...am tinut dieta Scarsdale insa doar o saptamana dearece aveam nevoie de ciorbe si supe si nu mi se potrivea, dar am slabit 1,5 kg intr-o saptamana ( + sport). Acum vreau sa tin dieta disociata pe zile : 1 zi proteine, 1 zi legume, 1 zi carbohidrati si 1 zi fructe deoarece cred ca mi se potriveste cel mai bine si am exemple in jur care au slabit foarte mult asa. Si beau ceai verde..ajuta la digestie Sper sa ajung la kg dorite cu ajutorul sfaturilor voastre, slabutelor >:D<;;)

Eiii..uite si o Deveaca :)>:D<>:D< Bine ..te-ai hotarit sa-ti faci jurnal Yasemin (ca vad ca esti de mult aici pe forum :D ) Si eu sunt din jud Hunedoara (Bacia mai exact) si ma bucur sa vad cit mai multe hunedorence pe aici.
Disociata am incercat-o si eu (Rina90),dar la mine disociatul nu functioneaza :P asa ca am ales hipocalorica,care este mai mult un stil de viata decit o dieta.
Iti doresc multa bafta cu dieta pe care ti-ai ales-o,si cintar cit mai zgircit de acum inainte :-*>:D<

happygirldiana 25 mar 2012 01:49:43

Re: Jurnalul slabutei ambitioase :)
 
Si as mai avea ceva important de spus:
-in primul rand, organizeaza-ti timpul in asa fel incat s aiei 5 mese pe zi (3 mese si 2 gustari), nu sari peste nicio masa,e de rau, stii si tu "pentru o viata sanatoasa, respectati mesele principale ale zilei;))
-in al doilea rand, hidratarea are un rol important in orice dieta, asa ca bea apa multa, ceaiuri de oricare, supe, fac bine:)

Gata, asta e tot deocamdata:)Te-am innebunit, asa-i?Cam stresanta sunt, nu?:))

yasemin 25 mar 2012 01:53:53

Re: Jurnalul slabutei ambitioase - yasemin :)
 
Buna happygirldiana :) multumesc pentru primire si sa stii ca nu m-ai suparat cu nimic, ma bucur sa primesc sfaturi de la slabute cu experienta si mai ales de asta am ales sa imi petrec timpul aici cu voi, sa imi spuneti ce e bine si ce nu :) prima parte din jurnal am postat-o acum ceva timp, dar undeva in forum, si m-am ratacit incat imi era si rusine :( am vazut si eu cum e cu disociata, mai ales ca nici nu pot sa fiu atat de stricta si prefer sa mananc sanatos, echilibrat, fara sa ma tem ca voi acumula kg dupa ce termin cu dieta. Acum ma bucur din plin de salate si fructe :) Vad ca si tu tii o dieta hipocalorica,happygirldiana, cum e la tine, vezi diferenta la cantar? :)

eliff 25 mar 2012 01:54:03

Re: Jurnalul slabutei ambitioase :)
 
Uite ce rapid si frumos ti-i le-a spus toate happygirl...Diana :-* Sunt lucruri esentiale si importante pentru o alimentatie sanatoasa,in urma careia si cintarul se va misca..in jos desigur ;)

happygirldiana 25 mar 2012 01:58:27

Re: Jurnalul slabutei ambitioase - yasemin :)
 
Citat:

Anterior postat de yasemin (Post 994209)
Buna happygirldiana :) multumesc pentru primire si sa stii ca nu m-ai suparat cu nimic, ma bucur sa primesc sfaturi de la slabute cu experienta si mai ales de asta am ales sa imi petrec timpul aici cu voi, sa imi spuneti ce e bine si ce nu :) prima parte din jurnal am postat-o acum ceva timp, dar undeva in forum, si m-am ratacit incat imi era si rusine :( am vazut si eu cum e cu disociata, mai ales ca nici nu pot sa fiu atat de stricta si prefer sa mananc sanatos, echilibrat, fara sa ma tem ca voi acumula kg dupa ce termin cu dieta. Acum ma bucur din plin de salate si fructe :) Vad ca si tu tii o dieta hipocalorica,happygirldiana, cum e la tine, vezi diferenta la cantar? :)

Scumpa mea, eu tin hipocalorica de la inceput.Am inceput de la 84 de kg si am slabit pana la 66.Deci trage tu concluzia:);))
Numai ca in ultimul timp m-am cam impotmolit.Dieta ar functiona saraca, dar in ultimele luni ma cam lasasem eu pe tanjeala:)M-am ingrasat din prostia mea, nu a ineficientei dietei.Dar acum sunt cuminte, pe cuvant de cercetas:)

Ma bucur ca nu te-au suparat mesajele mele si ca nu ai considerat ca mi-am bagat nasul unde nu trebuie:)Alimentatia sanatoasa e sfanta!Eu am simtit-o pe pielea mea!Din toate punctele de vedere.Imbunatatiri la nivelulul pielii, stomacului, parului,etc. Ba chiar am scapat de problemele cu ulcerul, pentru ca mananc regulat si alimente sanatoase.Scapari mai sunt, dar incerc sa le fac sa fie destul de rare:)

yasemin 25 mar 2012 02:00:07

Re: Jurnalul slabutei ambitioase :)
 
nu m-ai innebunit deloc, sunt asa fericita cand vad ca aici chiar se ofera ajutor si raspunsuri la intrebari! Voi fi consecventa si promit ca voi tine cont de sfaturile tale :*:*


Ora este GMT +2. Ora este acum 19:56:15.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO