forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Arhiva jurnale slabit (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/)
-   -   Jurnalul stilului de viata sanatos-Alina (aligrasa) (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/jurnalul-stilului-viata-sanatos-alina-aligrasa-11837.html)

Aligrasa 28 aug 2012 12:41:33

Jurnalul stilului de viata sanatos-Alina (aligrasa)
 
Am hotarat sa-mi schimb stilul de viata-de la 1masa pe zi-(si aia pe la ora 16 si plina de carbohidrati), bauturi energizante,cafele de la tomomat,patiserie,jeleuri pe la orele21..etc etc la 5mese pe zi-cu legume,fructe,carne slaba si lactate+ ceai de plante(pe care inainte nu l-as fi baut nici cand eram bolnava)...
In plus am inceput sa merg la aerobic de vreo 3luni, mananc sanatos de circa 2luni.
Sper sa pot face asta toata viata. Am si un aparat de masaj pe care-l folosesc la burta si picioare(deja am dat cativa cm jos la pulpanele de sus). Am si un stepper pe care inca nu-l folosesc la adevarata lui valoare.Mai fac si abdomene,exercitii de talie.
De fapt,vreau sa ajung inapoi la kilele pe care le-am avut inainte de sarcina si dupa nastere la vreo cateva luni(pt ca-mi revenisem complet dupa nastere si apoi m-am ingrasat). Vreau sa incap in hainele mele,sa nu mai deschid dulapul plin ochi si sa nu am cu ce sa ma imbrac.Cand merg prin magazine si vad ceva dragut vreau sa-mi vina,nu sa mi se spuna ca nu au marimi asa mari..Multe motive ar fi pt care am decis asta si sper sa reusesc si cu sustinerea Slabutelor.

happygirldiana 28 aug 2012 23:38:57

Re: Jurnalul stilului de viata sanatos-Alina (aligrasa)
 
Citat:

Anterior postat de Aligrasa (Post 1120216)
Am hotarat sa-mi schimb stilul de viata-de la 1masa pe zi-(si aia pe la ora 16 si plina de carbohidrati), bauturi energizante,cafele de la tomomat,patiserie,jeleuri pe la orele21..etc etc la 5mese pe zi-cu legume,fructe,carne slaba si lactate+ ceai de plante(pe care inainte nu l-as fi baut nici cand eram bolnava)...
In plus am inceput sa merg la aerobic de vreo 3luni, mananc sanatos de circa 2luni.
Sper sa pot face asta toata viata. Am si un aparat de masaj pe care-l folosesc la burta si picioare(deja am dat cativa cm jos la pulpanele de sus). Am si un stepper pe care inca nu-l folosesc la adevarata lui valoare.Mai fac si abdomene,exercitii de talie.
De fapt,vreau sa ajung inapoi la kilele pe care le-am avut inainte de sarcina si dupa nastere la vreo cateva luni(pt ca-mi revenisem complet dupa nastere si apoi m-am ingrasat). Vreau sa incap in hainele mele,sa nu mai deschid dulapul plin ochi si sa nu am cu ce sa ma imbrac.Cand merg prin magazine si vad ceva dragut vreau sa-mi vina,nu sa mi se spuna ca nu au marimi asa mari..Multe motive ar fi pt care am decis asta si sper sa reusesc si cu sustinerea Slabutelor.

Draga, Ali!Asa o sa iti spun, nu imi place nickname-ul tau!
Ai facut o alegere buna schimbandu-ti stilul de viata. Exact asa procedam si eu, o masa pe zi si aia plina de carbo, masa nesanatoasa,sucuri, cafele extracalorice, energizante si alte porcarii. Si sa stii ca alimentatia face minuni!Ai sa vezi cum vei incepe sa pierzi in greutate doar eliminand energizantele si sucurile si mancand 3 mese pe zi + 1 sau 2 gustari. Consuma putini cartofi si orez, redu cantitatea de paine si neaparat sa nu fie alba, elimina patiserii si alte dulciuri, carbo rafinati mai exact, adauga un picut de msicare, bine faci ca folosesti aparatul de masaj, e eficient folosit cu regularitate, stepperul de asemenea e eficient!Ai incredere ca vei resusi si...vei reusi!Multa bafta!

Aligrasa 29 aug 2012 12:57:15

Re: Jurnalul stilului de viata sanatos-Alina (aligrasa)
 
Momentan am ajuns la un IMC normal si sunt ff fericita. Mesele mele zilnice se desfasoara dupa acelasi tipar(desi nu mananc aceleasi lucruri).
MD: o cafea cu zaharina sau fructoza, o felie de paine integrala cu o felie de sunca slaba de curcan/branza degresata de vaci/dulceata light.
G1: un fruct
P: legume cu carne de pui/curcan/peste, 1iaurt 0% grasimi
G2: un fruct
C: un ou fiertcu legume/ legume cu pui si un iaurt
Intre timp beau ceai din plante sau apa plata.Nu mananc cartofi,morcov,mazare,orez,porumb,mamaliga.Nu beau altceva decat apa si ceai de plante, nu mananc fructe ca struguri,banane.

Aligrasa 29 aug 2012 16:36:44

Re: Jurnalul stilului de viata sanatos-Alina (aligrasa)
 
Azi am fost si eu la cantarit.E super!Am mai slabit un kil si nutritionista a zis ca e perfect.Imi schimb si tickerul acum:-*

Aligrasa 30 aug 2012 07:30:10

Re: Jurnalul stilului de viata sanatos-Alina (aligrasa)
 
Azi voi manca:
MD: 4biscuiti integrali cu cafea cu fructoza
G1: o nectarina
P: mamaliga cu sote de ciuperci
G2: o nectarina
C: salata cu pui/sote de ciuperci cu rosii

marina19 30 aug 2012 07:31:13

Re: Jurnalul stilului de viata sanatos-Alina (aligrasa)
 
neatza...
scuze ca dau buzna asa, dar n am putut sa nu observ tickerul tau :D
ai slabit 11 kg de pe 11 iulie pana acum :D ??

Aligrasa 30 aug 2012 10:36:36

Re: Jurnalul stilului de viata sanatos-Alina (aligrasa)
 
Pe 11 iulie aveam 74kg,acum am 65,deci am slabit 9kg.

Exp 30 aug 2012 11:51:06

Re: Jurnalul stilului de viata sanatos-Alina (aligrasa)
 
Citat:

Anterior postat de Aligrasa (Post 1121074)
Azi am fost si eu la cantarit.E super!Am mai slabit un kil si nutritionista a zis ca e perfect.Imi schimb si tickerul acum:-*

Buna Alina!

Am venit si eu in vizita:)
Felicitari pentru reusita. Sa dai jos 9kg din 11 iulie pana acum e ceva...
Btw, care este numarul minim de calorii/zi recomandat de nutritionist? De asemenea, eu stiu ca tb sa ai maxim 30gr la lipide, minim 30gr fibre iar la carbo in jur de 100-120. M-ai ajuta foare mult daca mi-ai da un raspuns. Multumesc anticipat si succes in continuare!

Si felicitari nutritionistului, a gandit o dieta cu rezultate f. bune ptr tine!:)
Cristina

marina19 30 aug 2012 14:44:24

Re: Jurnalul stilului de viata sanatos-Alina (aligrasa)
 
Citat:

Anterior postat de Aligrasa (Post 1121562)
Pe 11 iulie aveam 74kg,acum am 65,deci am slabit 9kg.


wow...bravo =d>...
ce sport ai facut ?? dieta ai de la nutritionist, nu?

Aligrasa 31 aug 2012 06:55:30

Re: Jurnalul stilului de viata sanatos-Alina (aligrasa)
 
Citat:

Anterior postat de Exp (Post 1121638)

Buna Alina!

Am venit si eu in vizita:)
Felicitari pentru reusita. Sa dai jos 9kg din 11 iulie pana acum e ceva...
Btw, care este numarul minim de calorii/zi recomandat de nutritionist? De asemenea, eu stiu ca tb sa ai maxim 30gr la lipide, minim 30gr fibre iar la carbo in jur de 100-120. M-ai ajuta foare mult daca mi-ai da un raspuns. Multumesc anticipat si succes in continuare!

Si felicitari nutritionistului, a gandit o dieta cu rezultate f. bune ptr tine!:)
Cristina

Pt organismul meu, dieta permanenta are 1300 kcal, dar am si 2 zile pe saptamana in care am alta dieta,de vreo 1000kcal.De fapt,trebuie sa-ti calculezi necesarul TAU de calorii si apoi sa vezi ce dieta ti se potriveste.De asemenea,prima dieta are 39% carbohidrati, 23%proteine, 37%lipide si 20,4 grame de fibra.


Ora este GMT +2. Ora este acum 12:57:24.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO