forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Arhiva jurnale slabit (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/)
-   -   Jurnalul studentei ocupate(sau nu) - Animis23 (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/jurnalul-studentei-ocupate-sau-nu-animis23-9066.html)

Animis23 06 mai 2011 19:18:51

Jurnalul studentei ocupate(sau nu) - Animis23
 
Buna fetelor!

Sunt din Braila, am 21 de ani si cand am intrat pe site-ul asta mirific, aveam 95 de kg. Imi pare rau ca nu v-am descoperit inca de cand mi-am inceput lupta cu kg, la infricosatoarea greutate de 108 kg.

O sa va povestesc de ce m-am apucat din nou de slabit, dupa zeci de incercari esuate in ultimii 5-6 ani.

Cand am terminat liceul, eram plinuta, dar pe linia de plutire. Am invatat de mult sa ma iubesc asa cum sunt si pentru mine aspectul fizic al cuiva chiar nu conteaza, daca un om se simte bine in pielea lui. Stiu ca astea sunt clisee, am avut si eu momentele mele grele cand eram mai mica si se mai lua lumea de mine si eu puneam ca proasta la suflet. Poti sa fii si fotomodel si sa nu fi gasit lucrurile care chiar valoreaza ceva pentru tine.

Am ajuns la facultate in Bucuresti, si din cauza unui program super-incarcat, la care nu ma asteptam deloc(in general, eram plecata de acasa intre 10 si 18, cu pauze de 10 minute din care ne mai si luau profii, apoi trebuia sa ma mut in alta sala, deci nu aveam un ragaz de o masa cat de cat decenta), ajungeam acasa seara si rupeam frigiderul, sau faceam o comanda de pizza, mancare chinezeasca(care e moartea mea) sau mancam o shaorma sau un mcdonalds. Poate ca stiti povestea.

M-am ingrasat ce m-am ingrasat eu. Pe la 90 de kg(desi in prostia mea nu am facut legatura) am inceput sa am niste dureri de genunchi mai pronuntate( mai aveam si mai devreme, la efort sustinut, dar eram la o greutate ok, faceam aerobic zilnic).

Prin intermediul facultatii am prins o bursa in Suedia(sunt la Limbi Straine Japoneza-Suedeza), unde mi s-a dat prima oara genunchiul stang peste cap. Asta a fost in august 2009.

In august 2010 am plecat in Japonia cu o bursa. La sfarsitul lui septembrie mi s-a dat iar genunchiul peste cap. Dar de data asta nu am mai reusit sa mai merg o luna de zile. Am stat intr-un scaun cu rotile. Mi-am facut investigatii, dar doctorii de acolo, vazandu-ma straina probabil, au cam refuzat sa ma ajute, spunand ca nu am nimic.

De Craciun mi-am dat intalnire cu ai mei in Tokyo (sa ne vedem si noi, pentru ca eu urma sa fiu plecata pentru un an). Reusisem sa imi fac curaj si sa merg, desi aratam ca ultima handicapata, probabil. Ai mei au fost scandalizati si de revelion ne-am intors cu totii in Romania, si eu a trebuit sa renunt la bursa mea iubita.

Imi inghetasem anul universitar, pentru ca anul de bursa nu mi se echivala si la suedeza, evident, asa ca numai bine sunt complet libera pana in octombrie 2011. Am slabit 13 kg, ca doctorul ortoped sa ma poata opera fara ca perioada de recuperare sa afecteze piciorul drept. Aveam rotula blocata de o bucata de menisc intern rupta, care mi se plimba prin articulatie.

Momentan ma recuperez dupa operatie si incerc sa imi mentin un program de slabit. 1 la mana pentru ca nu vreau sa mai ajung niciodata in situatia de a-mi periclita sanatatea si starea de bine in asa hal si 2 la mana pentru ca iubita mea sora se casatoreste in septembrie si nu m-ar deranja sa arat frumoasa, zambitoare si (sper eu) intr-o rochie la nunta!

Nu am de gand sa imi postez aici meniul zilnic, pentru ca il puteti gasi la meniuri, unde updatez zilnic. Astept intrebari, salutari, cuvinte de bine sau de rau si, in general, prietene, ca aici toate suntem in aceeasi oala, fie ca suntem mai departe sau mai aproape de scopul nostru final.

Va pup!

LicuriciColorat 06 mai 2011 19:23:28

Re: Jurnalul studentei ocupate(sau nu) - Animis23
 
Buna si bine ai venit
am citit povestea ta,imi pare rau pt operatie insa ma bucur ca esti bine
multa sanatate si sa te recuperezi cat mai repede
cred ca reguliile intr'o dieta le stii:fara dulciuri,carbo rai,sucuri si dulciuri,multe legume,fructe,lacatate slabe,carne slaba,cereale integrale si sport(pe care banuiesc ca tu inca nu'l poti practica,insa dupa ce te recuperezi poate o sa poti face plimbari lungi,sau poti si acum?)
felicitari pt kg pierdute si mult succes

Animis23 06 mai 2011 19:27:30

Re: Jurnalul studentei ocupate(sau nu) - Animis23
 
Citat:

Anterior postat de LicuriciColorat (Post 647014)
Buna si bine ai venit
am citit povestea ta,imi pare rau pt operatie insa ma bucur ca esti bine
multa sanatate si sa te recuperezi cat mai repede
cred ca reguliile intr'o dieta le stii:fara dulciuri,carbo rai,sucuri si dulciuri,multe legume,fructe,lacatate slabe,carne slaba,cereale integrale si sport(pe care banuiesc ca tu inca nu'l poti practica,insa dupa ce te recuperezi poate o sa poti face plimbari lungi,sau poti si acum?)
felicitari pt kg pierdute si mult succes

Multumesc pentru raspuns! Ce rapid! Regulile le stiu, pe de rost chiar, insa incerc de data asta sa nu imi interzic nimic, dar sa am grija cu portiile. Sunt convinsa ca daca mi-a mers bine si pana acum, o sa mearga bine si in continuare, cu un pic din toate. Psihologic vorbind, o dieta e mai usoara daca nu iti impui niste privatiuni. Pentru ca fix ceea ce stii ca nu ai voie, aia o sa iti trebuiasca si o sa te macine mai tare.
Incerc de fiecare data cand ma tenteaza ceva sa analizez pe o scara de la 1 la 10 cat de multa placere mi-ar face. Daca nu trece de 5, nu ma bag. Si pana acum am reusit sa nu iau mai mult de 1 gura-2. Daca fac vreun pacat mare, ispasesc pedeapsa prin sport - deja sunt intr-un stadiu avansat de recuperare, m-am apucat de start walking, fac bicicleta si niste pilates.

LicuriciColorat 06 mai 2011 19:37:39

Re: Jurnalul studentei ocupate(sau nu) - Animis23
 
Citat:

Anterior postat de Animis23 (Post 647029)
Multumesc pentru raspuns! Ce rapid! Regulile le stiu, pe de rost chiar, insa incerc de data asta sa nu imi interzic nimic, dar sa am grija cu portiile. Sunt convinsa ca daca mi-a mers bine si pana acum, o sa mearga bine si in continuare, cu un pic din toate. Psihologic vorbind, o dieta e mai usoara daca nu iti impui niste privatiuni. Pentru ca fix ceea ce stii ca nu ai voie, aia o sa iti trebuiasca si o sa te macine mai tare.
Incerc de fiecare data cand ma tenteaza ceva sa analizez pe o scara de la 1 la 10 cat de multa placere mi-ar face. Daca nu trece de 5, nu ma bag. Si pana acum am reusit sa nu iau mai mult de 1 gura-2. Daca fac vreun pacat mare, ispasesc pedeapsa prin sport - deja sunt intr-un stadiu avansat de recuperare, m-am apucat de start walking, fac bicicleta si niste pilates.

imi place cum gandesti.bravo
si e bine ca slabesti cu regulile astea,majoritatea care tinem diete ar trebui sa ne axam pe echilibru in alimentatia sanatoasa
iar la sport ohh e super
sunt sigura ca la nunta surorii tale v'ei fii superba
ai cateva luni bune sa dai kg multicele jos,important e sa fii perseverenta si sa mergi mereu pe princpiu alimentatie sanatoasa si sport
imi place chestia cu scara:))),si eu trec printr'o faza in care incerc sa ma autoeduc,sa pap nu mai mult de 2-3guri din ce mi pofta si sa nu'mi fie prea pofta de cine stie ce:)))

justbelieve 06 mai 2011 19:39:39

Re: Jurnalul studentei ocupate(sau nu) - Animis23
 
Bine ai venit!>:D<
Am citit ca ai inceput sa faci pilates,il recomand cu mare drag.Alungeste frumos muschii si de asemenea tonifiaza.
Imi pare rau pentru problemele de sanatate pe care le ai,sper sa treci cu bine peste ele.

Animis23 06 mai 2011 19:55:33

Re: Jurnalul studentei ocupate(sau nu) - Animis23
 
Citat:

Anterior postat de LicuriciColorat (Post 647066)
imi place cum gandesti.bravo
si e bine ca slabesti cu regulile astea,majoritatea care tinem diete ar trebui sa ne axam pe echilibru in alimentatia sanatoasa
iar la sport ohh e super
sunt sigura ca la nunta surorii tale v'ei fii superba
ai cateva luni bune sa dai kg multicele jos,important e sa fii perseverenta si sa mergi mereu pe princpiu alimentatie sanatoasa si sport
imi place chestia cu scara:))),si eu trec printr'o faza in care incerc sa ma autoeduc,sa pap nu mai mult de 2-3guri din ce mi pofta si sa nu'mi fie prea pofta de cine stie ce:)))

Nu vreau nici sa ajung fotomodel pana la nunta, nu ar fi sanatos, din cate stiu. Dar vreau sa ma simt si mai bine decat ma simt deja.

Citat:

Anterior postat de justbelieve (Post 647070)
Bine ai venit!>:D<
Am citit ca ai inceput sa faci pilates,il recomand cu mare drag.Alungeste frumos muschii si de asemenea tonifiaza.
Imi pare rau pentru problemele de sanatate pe care le ai,sper sa treci cu bine peste ele.

Multumesc pentru sustinere. Te mai astept pe aici.

Spor amandurora in demersurile voastre spre a fi slabute fericite si frumoase!

LicuriciColorat 06 mai 2011 20:09:41

Re: Jurnalul studentei ocupate(sau nu) - Animis23
 
Citat:

Anterior postat de Animis23 (Post 647103)
Nu vreau nici sa ajung fotomodel pana la nunta, nu ar fi sanatos, din cate stiu. Dar vreau sa ma simt si mai bine decat ma simt deja.



Multumesc pentru sustinere. Te mai astept pe aici.

Spor amandurora in demersurile voastre spre a fi slabute fericite si frumoase!


sigur ca nu e sanatos sa ajungem fotomodele peste noapte
sanatos e sa slabim in jur de 4kg pe luna,deci cam 1kg pe saptamana
asa e sanatos si e usor sa te mentii dupa(spun din experienta,am fost si mai slaba insa slabeam repede si am pus la loc din greseala mea bineinteles)
multumesc,succes si tie:-*

pamy 07 mai 2011 23:40:28

Re: Jurnalul studentei ocupate(sau nu) - Animis23
 
Buna, azi nu ai trecut pe la noi. Maine dimineata sa nu uiti de poze. >:D<

Animis23 08 mai 2011 07:26:14

Re: Jurnalul studentei ocupate(sau nu) - Animis23
 
Citat:

Anterior postat de pamy (Post 648590)
Buna, azi nu ai trecut pe la noi. Maine dimineata sa nu uiti de poze. >:D<

Am avut o zi super-ocupata ieri, dar de azi sunt din nou pe cai si intotdeauna activa pe aici. Stai fara grija :)) Nu uit de poze, cred ca o sa mi le pun chiar acum. si poate o sa imi fac si un al doilea ticker, cu scopul propus pentru concurs. om vedea ce-o iesi si de acolo :)) sunt curioasa cand ma cantaresc maine dimineata cate kg o sa am :))

Animis23 08 mai 2011 08:28:54

Re: Jurnalul studentei ocupate(sau nu) - Animis23
 
Ieri a fost o zi super-frumoasa pentru mine pentru ca am avut multa activitate dupa muuuulta vreme!

Am avut ocazia sa primesc in vizita o suedeza, eleva la un fel de scoala postliceala in Suedia, unde studiaza jurnalismul. A venit aici cu alti colegi, int-o excursie de practica sa faca reportaje despre Romania. Fiecare a avut alta tema, iar fata asta a trebuit sa vada cum e o familie tipica romaneasca, cum e un oras din provincie, am dus-o si in judet la niste cunostinte care au casa cu pamant si animale etc.

A fost foarte incantata, a pozat tot, a pus o multime de intrebari. Ne-am plimbat si prin Braila mult(asa ca am mers si eu o multime, ce bine!), am urcat multe scari. Am avut noroc si de vreme super-frumoasa, a fost soare si dragut pana seara, cand inceput sa ploua torential.

A trebuit sa ii arat fetei mancare traditionala romaneasca, si am mancat si eu cu ea, dar numai 1-2 guri din fiecare chestie, m-am straduit sa ma abtin. Sa zicem ca a fost ultima "nebunie" inainte de concurs.

Momentan nu sunt sigura daca echipa in care am intrat va intra in concursul slabute la vara, pentru ca nu suntem 7 si liderul nostru nu are acces la calculator pana luni dimineata. Oricum, fie ce-o fi, o sa concurez cu mine. Fie ca e concurs oficial, fie ca nu, bucuria tot a ta, personala e, si kg pierdute tot pentru tine sunt. Azi o sa stau in casa si o sa ma relaxez, o sa fiu foarte activa pe aici , pe slabute.ro, sa nu ma gandesc deloc la mancare :))

Si mai tarziu cred ca o sa fac niste start walking si exercitiile mele pentru recuperarea genunchiului, care sunt destul de anoste, dar si obositoare si arzatoare de calorii :)

Va urez o zi buna. O sa imi pun pozele pentru concurs intr-un album, sa ma vedeti in ce hal sunt:))

Mi-am pus niste blugi pe care ii iubesc si care nu mi-au mai venit de muuuult asa, desi inca ma strang evident, si o bluza pe care nu am apucat sa o port prea mult. Acum am bratele foarte grase, nu ma simt bine in nimic fara maneci. Si am facut si burta, desi nu avusesem niciodata problema asta pana la ultimele kg puse. Cu coapsele mele sunt impacata, asta e conformatia mea. De maine incep sa ma duc si la masaj...mmm...de-abia astept:D


Ora este GMT +2. Ora este acum 12:50:02.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO