forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Arhiva jurnale slabit (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/)
-   -   *Jurnalul unei Chocogirl* - Cherie (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/jurnalul-unei-chocogirl-cherie-9795.html)

Cherie 22 iul 2011 18:01:44

*Jurnalul unei Chocogirl* - Cherie
 
Salutare tuturor slabutelor! Am 17 ani (sunt foarte aproape de 18) si vreau sa-mi fac drept cadou la majorat macar o farama din ceea ce imi imaginez eu ca arata un corp ideal. Am 172-173 cm si de la 66 la 68 de kg, in functie de ce mananc seara si alti factori. Mi-as dori din suflet sa pot slabi macar vreo 7 kilograme, mai departe cred eu ca va fi mai usor.
Am inceput sa iau in greutate acum vreo 5 ani cand mancam pe apucate, mai mult produse de panificatie, tartine cu multa sunca si cascaval, biscuiti si "fructul meu interzis" ciocolata. La inceput nu am acordat mare atentie insa acum vreo 2 ani au inceput sa se evidentieze sunculitele si bat-o vina celulita, 16 ani si celulita ca la mama mare. Cu timpul s-a transformat intr-o problema psihologica, mult plans, isterica, foame si apoi mancat fara oprire, iar plans si tot asa mai departe. Am facut si sala si shaping, insa mancarea a devenit un fel de obisnuinta, cand n-am ce face mananc, mi-e foame sau nu, oricum ma trage la mancare, si anume dulce, paine, tot ce nu se poate. Shaping si sala am lasat pt ca nu voiam sa mi se ia masurile in fiecare luna de teama ca nu-s rezultate pozitive, mi-era de-o groaza sa raspund la intrebarea "ce-ai mancat ieri?", pentru ca meniul includea o groaza de pacate.
Pe scurt, am decis sa schimb modul de viata, mai bine zis cel de alimentare, pentru ca asa nu se mai poate, nu ma pot uita in oglinda, n-o fi asa de groaznic dar mie nu-mi place. Scop: pana la toamna trebuie sa scap de cele 7 kg cu orice pret.
Sper sa ma pot baza pe sustinerea voastra, vreau cat mai multe critici, dure, sa taiati in carne daca ceva nu e bine in meniul meu pentru ca asta ar trebui sa ma motiveze.
Multumesc anticipat!:-*

Hippy 22 iul 2011 18:54:01

re: *Jurnalul unei Chocogirl* - Cherie
 
Buna,si bine ai venit)
Iti urez mult succes !
Doresti numai sa iti limitezi portiile de mincare (mincat sanatos) sau si sa urmezi o dieta ?
Ar fi bine sa faci sport,macar 30 min zilnic):**

Alexik 22 iul 2011 21:43:28

Re: *Jurnalul unei Chocogirl* - Cherie
 
Citat:

Anterior postat de Cherie (Post 732468)
Salutare tuturor slabutelor! Am 17 ani (sunt foarte aproape de 18) si vreau sa-mi fac drept cadou la majorat macar o farama din ceea ce imi imaginez eu ca arata un corp ideal. Am 172-173 cm si de la 66 la 68 de kg, in functie de ce mananc seara si alti factori. Mi-as dori din suflet sa pot slabi macar vreo 7 kilograme, mai departe cred eu ca va fi mai usor.
Am inceput sa iau in greutate acum vreo 5 ani cand mancam pe apucate, mai mult produse de panificatie, tartine cu multa sunca si cascaval, biscuiti si "fructul meu interzis" ciocolata. La inceput nu am acordat mare atentie insa acum vreo 2 ani au inceput sa se evidentieze sunculitele si bat-o vina celulita, 16 ani si celulita ca la mama mare. Cu timpul s-a transformat intr-o problema psihologica, mult plans, isterica, foame si apoi mancat fara oprire, iar plans si tot asa mai departe. Am facut si sala si shaping, insa mancarea a devenit un fel de obisnuinta, cand n-am ce face mananc, mi-e foame sau nu, oricum ma trage la mancare, si anume dulce, paine, tot ce nu se poate. Shaping si sala am lasat pt ca nu voiam sa mi se ia masurile in fiecare luna de teama ca nu-s rezultate pozitive, mi-era de-o groaza sa raspund la intrebarea "ce-ai mancat ieri?", pentru ca meniul includea o groaza de pacate.
Pe scurt, am decis sa schimb modul de viata, mai bine zis cel de alimentare, pentru ca asa nu se mai poate, nu ma pot uita in oglinda, n-o fi asa de groaznic dar mie nu-mi place. Scop: pana la toamna trebuie sa scap de cele 7 kg cu orice pret.
Sper sa ma pot baza pe sustinerea voastra, vreau cat mai multe critici, dure, sa taiati in carne daca ceva nu e bine in meniul meu pentru ca asta ar trebui sa ma motiveze.
Multumesc anticipat!:-*

Bine ai venit ;;).Si eu sunt aproape de 18 si-am zis de ziua mea sa arat cum vreau eu , sau macar aproape:P.
Pentru inceput..cam ce mananci pe zi? un meniu?...activitate fizica faci?:)

Pissy 23 iul 2011 12:06:26

Re: *Jurnalul unei Chocogirl* - Cherie
 
Bună cherie! Îţi urez mult succes şi sper să reuşeşti ceea ce ţi-ai propus. Nimic nu este imposibil dacă îţi doreşti cu adevărat. :)

Annk 23 iul 2011 15:36:30

Re: *Jurnalul unei Chocogirl* - Cherie
 
Bine ai venit printre noi :*>:D<! Si eu am inceput de luni sa mananc mai putin si mai sanatos si incep sa ma simt mult mai bine. Ca sport fac tae bo cardio e destul de bun si amuzant in acelasi timp. Ai putea sa incerci daca vrei.
Mult succes la slabit>:D<.

happygirldiana 23 iul 2011 15:37:42

Re: *Jurnalul unei Chocogirl* - Cherie
 
Citat:

Anterior postat de Annk (Post 733286)
Bine ai venit printre noi :*>:D<! Si eu am inceput de luni sa mananc mai putin si mai sanatos si incep sa ma simt mult mai bine. Ca sport fac tae bo cardio e destul de bun si amuzant in acelasi timp. Ai putea sa incerci daca vrei.
Mult succes la slabit>:D<.

Iti recomand ceva si mai amuzant decat Tae bo, dar care se aseamana cu el,au miscari oarecum asemanatoare:)Si cred ca stii de Turbo jam:)Super muzica,super instructor,super exercitii!

Cherie 24 iul 2011 19:40:45

Re: *Jurnalul unei Chocogirl* - Cherie
 
>:D<Heeeey! multumesc pentru primirea calduroasa >:D<>:D<>:D<
Hippy: >:D< pentru inceput vreau sa limitez portiile de mancare si sa fixez gustarile, adik sa nu mananc cat e ziulica,sa fie 5 mese si cate putin, in plus asta mi-e recomandat si din punct de vedere medical. Mai intai alimentatie sanatoasa, scoatem prajelile, produsele de panificatie in exces, dulciurile, grasimile animale, etc., nu cred k as putea sa tin vreo dieta stricta, mai ales ca nu am posibilitatea sa-mi prepar doar pentru mine mancare si imi va fi mai usor sa limitez consumul decat sa schimb total alimentatia. Activitate fizica neaparat ;)
Alexik: Super, cel putin eu ma simt mai bine si mai motivata atunci cand am un "tovaras", deci unde-s 2 puterea creste, iar corpul slabeste. Succes nou si muuuulta vointa! :-* maine scriu meniul, activitate includ neaparat.
Pissy: multumesc mult, fiecare incurajare conteaza enorm pentru mine>:D<
Annk:>:D< multumesc mult! Succes si tie! Cat despre tae bo, am incercat si mi-a placut, dar il lasasem pentru un timp, cred k ma apuc din nou, mai ales k va trebui sa alternez pentru a nu intra in rutina.
happygirldiana: sincer, nu am auzit de turbo jam, daca ai putea sa-mi lasi niste link-uri unde sa gasesc antrenamente ti-as fi foarte recunoscatoare >:D<

Azi meniul nu cred k trebuie inclus :"> insa l-am doborat sper eu cu alergatul de dimineata si cu shopping-ul de dupa masa + niste relax and tone cu ulei anticelulitic.

Hippy 24 iul 2011 22:04:12

Re: *Jurnalul unei Chocogirl* - Cherie
 
iti urez bafta atunci )))) :x

Cherie 26 iul 2011 13:03:18

Re: *Jurnalul unei Chocogirl* - Cherie
 
greu de toooot :( cu covrigei in casa...
mic dejun: 2 felii de paine prajita si cafea
gustare: 2 mere si 3 covrigei:-s
pranz: salata din rosii si castraveti, dovlecei la gratar
gustare: daca mi se face foame mai pun 1 mar
cina: ma gandesc ca n-ar fi deloc rau sa-mi fac o salata din sfecla rosie si morcov

+30 minute de tae bo, am transpirat astazi de am scos toata apa din mine, imi tot ziceam sa continui, mai sunt doar 15 minute, insa "doar" nu m-a convins asa ca la 30 am pus stop...eu zic ca e bine pt inceput....

sper sa fie bine>:D<

Pumpkin 26 iul 2011 13:17:23

Re: *Jurnalul unei Chocogirl* - Cherie
 
Bine ai venit Cherie >:D<
Dimineata si la pranz ar trebui sa mananci ceva mai consistent si sa incepi sa iti calculezi caloriile ca nu cumva sa consumni sub 1000 cal/zi :)
Iti urez mult succes!


Ora este GMT +2. Ora este acum 13:51:49.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO