forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Arhiva jurnale slabit (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/)
-   -   Jurnalul unei emotional eater (yoyo23) (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/jurnalul-unei-emotional-eater-yoyo23-10893.html)

yoyo23 13 ian 2012 10:35:38

Re: Jurnalul unei emotional eater (yoyo23)
 
[QUOTE=aussie_girl;895205]hey yoyo,

si eu te inteleg perfect. tot emotional eater sunt si eu si tot asa am luat 20 de kile mancand pe furis..si spre sfarsit mancand de-a dreptul in vazul tuturor..ca deja nu-mi mai pasa. :) :) Important e sa incerci sa rezolvi nemultumirile, frustrarile..etc. Alt lucru important este sa descoperi daca e o problema medicala si sa o tratezi..da, sa o tratezi cu ceva medicatie cu yoga/meditatie. In momentul in care ai rezolvat aceste lucruri ai sa fii focusata pe slabit, o sa-ti fie lejer sa te concentrezi si o sa-ti fie usor sa iti adaptezi stomacul la un anume fel de a papa.

Foarte bine ca ti-ai facut un jurnal. Parerea mea este sa scrii in jurnalul tau si victoriile si esecurile. Esecurile sunt tot ale tale si daca nu vorbesti despre ele si nu se gaseste cineva sa te asculte atunci nu ai cum sa reusesti sa treci peste ele..sa le invingi. Gasesti aici oameni care te asculta, care te sustin si care te ajuta sa schimbi lucrurile negative care te doboara in lucruri pozitive. Cei ce nu sunt in stare sa-ti asculte vorbele triste despre esecuri si dureri..sa nu o faca..sa ocoleasca jurnalul. Deci, iubita..scrie, povesteste si mananca sanatos. Incearca sa ai mese sanatoase la pranz, consistente chiar (dar sa nu te ridici satula de la masa). Incearca un mic dejun la un 300 de calorii si apoi o gustare dupa-amiaza. Dupa mine, gustarea de dupa amiaza e foarte, foarte importanta. Cam asta scumpa copila. Am sa mai trec sa te citesc si sa vad cum iti merge. >:D<>:D<

Buna aussie_girl!
De fiecare data cand aud ca nu sunt singura cu problema asta ma simt ceva mai incurajata:)
Sunt ft constienta de esecuri pt ca am auta atatea dar ce ma straduiesc zilele astea e sa nu ma stresez atat de tare dupa ce le-am avut si sa eiau dieta, nu sa ma afund mai tare in greseli. E ca un cerc vicios si uneori am impresia ca nu voi iesi din el niciodata...
Cu mesele inteleg perfect ce spui si si eu uimi dau seaa ca tind sa cad in extreme. Ba tin superdur, ba las totul balta.
Baby steps...
Te pup si mersi mult pentru suport si bafta si tie!>:D<:-*

yoyo23 13 ian 2012 10:42:55

Re: Jurnalul unei emotional eater (yoyo23)
 
Citat:

Anterior postat de brainiac (Post 895346)
Buna Yoyo! draga mea sa stii ca nu esti singura, eu de 2 ani jumate am prob cu binge-ul si ma lupt in fiecare zi sa scap de el... si uneori e atat de istovitoare lupta si te simti asa mica si fara putere... important e ca stii ca ai o problema si ca faci ceva in sensul acesta... e f bine ca meditezi, si eu fac asta (desi trebuie sa recunosc ca nu chiar zilnic) si imediat ma simt mult mai bine! iti doresc mult succes in tot si mult curaj si forta de lupta! >:D< vei reusi si sa vezi!

Hei Brainiac (BTW love the name. nu cred ca la asta te-ai gandit tu dar imi aminteste de pinky and the brain, unul din desenele mele favorite cand eram mica)!
Si eu ma lupt, dar am zile proaste in care cred ca nu voi reusi niciodata si atunci las toate amele jos... Si zile bune in care imi zic "fantastic, esti o sfanta a mancatului sanatos!" si nici nu imi pun problema ca mai pot fi si zile rele... Ce gandire silly... Stiu ca nu ar trebui sa ma framant atata si ca de fapt e legat si de borderline personality syndrome care, atunci cand it kicks in full force, ma face sa impart lumea in bine si rau, alb si negru.
Sper sa inving batalia asta... Ai vreun sfat (fiind o luptatoare mai cu experienta)?
Pup mult si mersi pt intelegere!:-*


Ora este GMT +2. Ora este acum 04:48:17.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO