forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Arhiva jurnale slabit (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/)
-   -   Jurnalul unei foste obeze - Ionely (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/jurnalul-unei-foste-obeze-ionely-10121.html)

lonely 29 aug 2011 07:26:03

Jurnalul unei foste obeze - Ionely
 
Hello dragul meu jurnal!

De azi voi fi cea mai fidela scriitoare, voi nota tot ce mananc fara sa trisez, voi incerca sa-mi schimb stilul de viata si sa slabesc sanatos.
Am incercat de-atatea ori sa fac acest lucru incat nici acum nu sunt convinsa 100% ca voi reusi.... Dar sunt hotarata sa fac ceva pentru mine. Deja am ajuns sa nu ma mai privesc in oglinda de la gat in jos, poate ocolind astfel problema pe care o am.
M-am cantarit azi dimineata si cantarul gemea sub cele 92 kg ale mele. Am banuit ca e mai mult si de-aia am scris vineri ca am 95....... lasa asa, modific la primele kg date jos.
De azi voi bea apa - lucru pe care nu-l fac deloc in mod normal - si voi incerca sa-mi calculez numarul caloriilor ingerate. O problema va fi cu legumele si fructele (sunt o carnivora convinsa) dar voi incerca sa limitez consumul de carne in special carnea nociva mie si cu absenta painii din alimentatie. De paine imi va fi cel mai greu sa ma despart :))....... dar trebuie. Si mancatul haotic - adica nimic toata ziua si apoi o masa copioasa abundenta in grasimi in jur de ora 19-20 uneori chiar si mai tarziu - va disparea de azi. Am sa incerc in functie de posibilitati - serviciu - sa imi fac mici pachetele hipocalorice pentru a avea un regim echilibrat.
Cea mai mare problema insa va fi vointa de-a slabi, lucrul care-mi da de furca cel mai mult. Mereu m-am apucat hotarata de slabit si dupa 3-4 zile de "foame" renuntam brusc in favoarea unei tochituri sau a ceva ce-mi placea mult spunandu-mi ca nu-i mare lucru. Sper ca de data asta sa imi pastrez hotararea pana voi da cele 28 kg pe care le doresc. Offfffffff si sport..... ca un taur ce sunt am oroare de exercitii fizice dar voi incerca sa imi rezerv o jumatate de ora pe zi macar pentru a face cat de cat miscare.Cam asta e.......... merg sa-mi stabilesc un meniu sa pap ceva de dimineata......un iaurt mic si sa beau apa :-s.

Vuvuzela 29 aug 2011 08:51:00

Re: Jurnalul unei foste obeze
 
Bine ai venit! Iti urez mult succes in tot ce ti-ai propus!

Animis23 29 aug 2011 09:19:59

Re: Jurnalul unei foste obeze
 
Citat:

Anterior postat de lonely (Post 773375)
Hello dragul meu jurnal!

De azi voi fi cea mai fidela scriitoare, voi nota tot ce mananc fara sa trisez, voi incerca sa-mi schimb stilul de viata si sa slabesc sanatos.
Am incercat de-atatea ori sa fac acest lucru incat nici acum nu sunt convinsa 100% ca voi reusi.... Dar sunt hotarata sa fac ceva pentru mine. Deja am ajuns sa nu ma mai privesc in oglinda de la gat in jos, poate ocolind astfel problema pe care o am.
M-am cantarit azi dimineata si cantarul gemea sub cele 92 kg ale mele. Am banuit ca e mai mult si de-aia am scris vineri ca am 95....... lasa asa, modific la primele kg date jos.
De azi voi bea apa - lucru pe care nu-l fac deloc in mod normal - si voi incerca sa-mi calculez numarul caloriilor ingerate. O problema va fi cu legumele si fructele (sunt o carnivora convinsa) dar voi incerca sa limitez consumul de carne in special carnea nociva mie si cu absenta painii din alimentatie. De paine imi va fi cel mai greu sa ma despart :))....... dar trebuie. Si mancatul haotic - adica nimic toata ziua si apoi o masa copioasa abundenta in grasimi in jur de ora 19-20 uneori chiar si mai tarziu - va disparea de azi. Am sa incerc in functie de posibilitati - serviciu - sa imi fac mici pachetele hipocalorice pentru a avea un regim echilibrat.
Cea mai mare problema insa va fi vointa de-a slabi, lucrul care-mi da de furca cel mai mult. Mereu m-am apucat hotarata de slabit si dupa 3-4 zile de "foame" renuntam brusc in favoarea unei tochituri sau a ceva ce-mi placea mult spunandu-mi ca nu-i mare lucru. Sper ca de data asta sa imi pastrez hotararea pana voi da cele 28 kg pe care le doresc. Offfffffff si sport..... ca un taur ce sunt am oroare de exercitii fizice dar voi incerca sa imi rezerv o jumatate de ora pe zi macar pentru a face cat de cat miscare.Cam asta e.......... merg sa-mi stabilesc un meniu sa pap ceva de dimineata......un iaurt mic si sa beau apa :-s.

Felicitari pentru hotararea de a slabi! Planul tau suna bine, ia lucrurile incet, nu incepe cu prea multe privatiuni deodata, ca apoi o dai in partea opusa.

Daca esti carnivora convinsa, ai putea incerca dieta Dukan, e hiperproteica si trebuie sa mananci multa, multa carne. Citeste despre ea si daca consideri ca ti se potriveste, o sa ai rezultate cu ea! >:D<

mihaella 29 aug 2011 09:51:45

Re: Jurnalul unei foste obeze
 
Bun venit!!!succes si multa ambitie[*56*]

lulus07 29 aug 2011 11:57:40

Re: Jurnalul unei foste obeze - Ionely
 
bine ai venit!
mult succes in toate! suntem aici daca ai nevoie de noi >:D<

Roxii 29 aug 2011 15:36:15

Re: Jurnalul unei foste obeze - Ionely
 
Citat:

Anterior postat de lonely (Post 773375)
Hello dragul meu jurnal!

De azi voi fi cea mai fidela scriitoare, voi nota tot ce mananc fara sa trisez, voi incerca sa-mi schimb stilul de viata si sa slabesc sanatos.
Am incercat de-atatea ori sa fac acest lucru incat nici acum nu sunt convinsa 100% ca voi reusi.... Dar sunt hotarata sa fac ceva pentru mine. Deja am ajuns sa nu ma mai privesc in oglinda de la gat in jos, poate ocolind astfel problema pe care o am.
M-am cantarit azi dimineata si cantarul gemea sub cele 92 kg ale mele. Am banuit ca e mai mult si de-aia am scris vineri ca am 95....... lasa asa, modific la primele kg date jos.
De azi voi bea apa - lucru pe care nu-l fac deloc in mod normal - si voi incerca sa-mi calculez numarul caloriilor ingerate. O problema va fi cu legumele si fructele (sunt o carnivora convinsa) dar voi incerca sa limitez consumul de carne in special carnea nociva mie si cu absenta painii din alimentatie. De paine imi va fi cel mai greu sa ma despart :))....... dar trebuie. Si mancatul haotic - adica nimic toata ziua si apoi o masa copioasa abundenta in grasimi in jur de ora 19-20 uneori chiar si mai tarziu - va disparea de azi. Am sa incerc in functie de posibilitati - serviciu - sa imi fac mici pachetele hipocalorice pentru a avea un regim echilibrat.
Cea mai mare problema insa va fi vointa de-a slabi, lucrul care-mi da de furca cel mai mult. Mereu m-am apucat hotarata de slabit si dupa 3-4 zile de "foame" renuntam brusc in favoarea unei tochituri sau a ceva ce-mi placea mult spunandu-mi ca nu-i mare lucru. Sper ca de data asta sa imi pastrez hotararea pana voi da cele 28 kg pe care le doresc. Offfffffff si sport..... ca un taur ce sunt am oroare de exercitii fizice dar voi incerca sa imi rezerv o jumatate de ora pe zi macar pentru a face cat de cat miscare.Cam asta e.......... merg sa-mi stabilesc un meniu sa pap ceva de dimineata......un iaurt mic si sa beau apa :-s.

Buna si bine ai venit!Felicitari pt decizia ta de a slabi,insa te vreau ceva mai increzatoare in tine.Stiu ca e greu cand ai dat`o in bara de atatea ori sa mai ai incredere dar de data asta trebuie sa reusesti!Nu trebuie sa mananci carne putina,din contra,ea ajuta la slabit,insa trebuie consumata numai cea slaba,la cuptor,gratar sau fiarta.Nici painea nu trebuie eliminata definitiv,ci consumata cu moderatie,maxim 2 felii pe zi,dimineata si sa fie integrala sau de secara.Incearca sa ai un meniu variat,care sa contina atat carbohidrati cat si proteine si lipide(bune).Nu sari peste mese!Mananca 3 mese principale+2-3 gustari si sa nu scazi sub 1000 de calorii.Eu ti`as recomanda pt inceput 1500 de calorii,deoarece ai mult de slabit si odata cu stagnarea va trebui sa mai scazi din ele.In plus,trebuie sa te apuci si de sport.Stiu ca e greu,insa ai sa vezi ce bine te vei simti dupa ce vei face putin sport.Si nu uita,cel putin 2 l de apa!

cora 29 aug 2011 16:53:36

Re: Jurnalul unei foste obeze - Ionely
 
Bun venit si succes in tot ce ti-ai propus:)
http://g.mycommentspace.com/msgfx/144/14443.gif

lonely 29 aug 2011 18:06:22

Re: Jurnalul unei foste obeze - Ionely
 
Va multumesc tuturor pentru primirea voastra!!!

Adevarat, am mult de slabit si tendinta este de a manca foarte putin, lucru gresit probabil. Am sa caut dieta Dunkan daca e plina da carne :)). Azi am reusit pana la ora asta - 19,03 - sa beau 2 l de apa wow....... o premiera pentru mine. Foame nu-mi e deocamdata si sper si zilele viitoare sa-mi fie la fel. Am o problema cu meniurile - n-an imaginatie la asa ceva - toate meniurile cunoscute sunt majoritatea traditionale si pline de calorii. Oricum abund de optimism - e bine, nu? :)

Animis23 29 aug 2011 18:58:15

Re: Jurnalul unei foste obeze - Ionely
 
Citat:

Anterior postat de lonely (Post 773952)
Va multumesc tuturor pentru primirea voastra!!!

Adevarat, am mult de slabit si tendinta este de a manca foarte putin, lucru gresit probabil. Am sa caut dieta Dunkan daca e plina da carne :)). Azi am reusit pana la ora asta - 19,03 - sa beau 2 l de apa wow....... o premiera pentru mine. Foame nu-mi e deocamdata si sper si zilele viitoare sa-mi fie la fel. Am o problema cu meniurile - n-an imaginatie la asa ceva - toate meniurile cunoscute sunt majoritatea traditionale si pline de calorii. Oricum abund de optimism - e bine, nu? :)

Uita-te pe la fete prin meniuri, ca sa te inspiri. Unele fete au si albume foto in care vezi mancarea delicioasa de dieta, si te poti inspira.

Dieta se numeste DUKAN, fara n inainte de k. Succes in continuare, felicitari ca ai baut atata apa, e foarte important!

lonely 29 aug 2011 19:19:49

Re: Jurnalul unei foste obeze - Ionely
 
Corect! Dukan...... am prea multe taste la tastatura :">Acum citeam despre ea.
Inca oscilez............ ce dieta sa urmez?
Cred ca am sa incerc totusi sa-mi fac una hipocalorica personalizata. Macar sa-mi dea un imbold......... 1kg pe saptamana asta si-ar fi beton!!!


Ora este GMT +2. Ora este acum 18:17:32.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO