forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Arhiva jurnale slabit (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/)
-   -   Jurnalul unei grasute (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/jurnalul-unei-grasute-882.html)

ltrandafir 21 iul 2009 08:39:48

Jurnalul unei grasute
 
acum un an am inceput sa pun in aplicare teoriile (acumulate prin lectura individuala si consultatii la nutritionist) despre a manca sanatos si am reusit sa mai slabesc putin (6 kg).
dar acu' vreo 4 luni am inceput campania antitutun, si am recuperat kilogramele pierdute si am castigat si o "dependenta" de dulciuri.
dar acu' gata si cum campania antitutun, a trecut sevrajul, ma apuc sa slabesc.
de ieri am dat start.

Luna 21 iul 2009 10:01:54

Re: Jurnalul unei grasute
 
Citat:

Anterior postat de ltrandafir (Post 15910)
acum un an am inceput sa pun in aplicare teoriile (acumulate prin lectura individuala si consultatii la nutritionist) despre a manca sanatos si am reusit sa mai slabesc putin (6 kg).
dar acu' vreo 4 luni am inceput campania antitutun, si am recuperat kilogramele pierdute si am castigat si o "dependenta" de dulciuri.
dar acu' gata si cum campania antitutun, a trecut sevrajul, ma apuc sa slabesc.
de ieri am dat start.


Bine ai venit si mult succes! [*1*] Felicitari pentru ca ai reusit sa renunti la tutun! E o mare reusita ! :)

ltrandafir 21 iul 2009 15:15:08

Re: Jurnalul unei grasute
 
Am zis ca am inceput de ieri, nu?
Desi startul a fost ieri, am fost "nevoita" sa mananc ieri niste pizza si azi niste inghetata.
deh, diverse aniversari ale colegilor, pe care nu le pot rata.
eu vreau doar sa slabesc.nu sunt bolnava. sper ca voi recupera diseara pe bicicleta.
sigur ca ma macina acu!

skiny katy 21 iul 2009 15:18:19

Re: Jurnalul unei grasute
 
bine ai venit >:D<si multa bafta la pierderea kg,bicicleta e ceva f bun,ce dieta urmeaza sa tii?

ltrandafir 21 iul 2009 15:35:13

Re: Jurnalul unei grasute
 
o dieta anume nu pot tine acum. oricum, dupa ce am fost 6 luni la nutritionst am invatat ce sa cumpar si ce sa mananc ca sa raman sanatoasa, si sa nu apara nici efectul yoyo.
spun ca nu pot sa fiu acum riguroasa pentru ca in perioada asta in care m-am lasat de tutun am mancat mult prea multe cruditati (fructe si legume proaspete).
astfel ca acum nu prea mai pot musca din fructa sau leguma prospata fara sa ma doara dintii, si mai dau si foarte repede in diaree.(pardon!) n'aveti grija sunt pe drumul cel bun.
pentru inceput meniul zilnic vreau sa contina:
- cereale bune (faina neagra, orez salbatic),
- lactate degresate,
- grasimi vegetale din seminte crude, (am si un pic de colesterol)
- si din doua in doua zile carne slaba.

ltrandafir 22 iul 2009 09:31:21

Re: Jurnalul unei grasute
 
a mai trecut o zi. mare lucru n-am facut.
de dimineata am mancat putina ompleta cu putin cabanos. n-am rezistat.
sper sa ma opresc aici pe ziua de azi cu "exceptiile".

mishutza 22 iul 2009 11:46:36

Re: Jurnalul unei grasute
 
Pai ca sa termini cu exceptiile,nu le mai cumpara.Poate mai imparti si cu noi din ideile capatate de la nutritionist.Nu de alta,dar eu nu am incredere in marea lor majoritate.
Daca iti plac ouale,ca si mie,incearca sa le fierbi.Sau cand chiar vreau sa mananc ochiuri,eu mi le fac in tigaia de teflon,ung cu ulei cum ung la clatite,pun pe un tampon demachiat si pacalesc tigaia ca are ulei.Si nu se lipeste,si mie nu mi-e rau sa vomit 2 zile,cum imi e dupa ochiurile normale.
Carne nu prea mananc nici eu,nici macar odata la doua zile,cam de doua ori pe luna.Mananc in schimb mult peste,si cred ca e cel mai bun inlocuitor.Pacatul meu e pate-ul,da trec eu si peste asta.
Multa bafta la slabit.

ianna 22 iul 2009 14:36:46

Re: Jurnalul unei grasute
 
miscare practici? macar jumatate de ora de mers in pas mai alergator?:D

Slabuta 22 iul 2009 18:22:32

Re: Jurnalul unei grasute
 
Citat:

Anterior postat de ltrandafir (Post 15910)
acum un an am inceput sa pun in aplicare teoriile (acumulate prin lectura individuala si consultatii la nutritionist) despre a manca sanatos si am reusit sa mai slabesc putin (6 kg).
dar acu' vreo 4 luni am inceput campania antitutun, si am recuperat kilogramele pierdute si am castigat si o "dependenta" de dulciuri.
dar acu' gata si cum campania antitutun, a trecut sevrajul, ma apuc sa slabesc.
de ieri am dat start.

Buna Ltrandafir si bine ai venit printre noi >:D<
Felicitari pentru renuntarea la tutun, i-ai facut un cadou mare corpului tau :)

Ma bucur ca ai studiat cum sta treaba cu alimentatia, acum tot ce mai ramane e sa pui ce ai citit in aplicare :)

Iti doresc mult succesc in drumul tau :) Asa cum ai renuntat la fumat vei putea renunta si la kg in plus >:D< Totul sta in vointa si ambitia ta de a reusi :)

Citat:

Anterior postat de ltrandafir (Post 15945)
Am zis ca am inceput de ieri, nu?
Desi startul a fost ieri, am fost "nevoita" sa mananc ieri niste pizza si azi niste inghetata.
deh, diverse aniversari ale colegilor, pe care nu le pot rata.
eu vreau doar sa slabesc.nu sunt bolnava. sper ca voi recupera diseara pe bicicleta.
sigur ca ma macina acu!

Daca tot nu ai putut evita mancarurile care iti pun in pericol silueta, atunci arde caloriile prin sport :)
Eu asa faceam, daca mancam inghetata, ma pedepseam cu o portie dubla de sport :D

Citat:

Anterior postat de ltrandafir (Post 15948)
o dieta anume nu pot tine acum. oricum, dupa ce am fost 6 luni la nutritionst am invatat ce sa cumpar si ce sa mananc ca sa raman sanatoasa, si sa nu apara nici efectul yoyo.
spun ca nu pot sa fiu acum riguroasa pentru ca in perioada asta in care m-am lasat de tutun am mancat mult prea multe cruditati (fructe si legume proaspete).
astfel ca acum nu prea mai pot musca din fructa sau leguma prospata fara sa ma doara dintii, si mai dau si foarte repede in diaree.(pardon!) n'aveti grija sunt pe drumul cel bun.
pentru inceput meniul zilnic vreau sa contina:
- cereale bune (faina neagra, orez salbatic),
- lactate degresate,
- grasimi vegetale din seminte crude, (am si un pic de colesterol)
- si din doua in doua zile carne slaba.

Eu cred ca nici nu e nevoie sa tii o anume dieta, cred ca cel mai bine se slabeste cu alimentele care ti se potrivesc si care le vei papa si dupa ce slabesti, in asa fel vei putea intra intr-un ritm normal de alimentatie si sa nu te mai ingrasi la loc :)

Si eu m-am cam stricat la stomac si vara e abia in toi, la cate fructe am mancat si mai urmeaza sa mananc cred ca ma marit cu wc :D:"> dar nu ma supar, ma curat :D
Dintii au devenit sensibili la vitamina C cred ca :) si eu ami patesc cand mananca prea multe mere, prune sau citrice :)

Dac ai timp de gatit, studiaza categoria noastra cu Retete dietetice sunt multe mancaruri delicioase si cu putine calorii :)

Pupicei si bafta :)

ltrandafir 23 iul 2009 08:44:11

Re: Jurnalul unei grasute
 
multumesc de urari, slabuta!

na, ca ieri am fost mai cuminte! nu am mai avut exceptii.
dar azi iar o sa am. sunt invitata la un parastas, si nu pot refuza asa o gospodina desavarsita cum este colega mea!
of, si cu caldurile astea nu am putere de nimic!

eu am un ritm mai altfel decat altii. si este ritmul meu.
target-ul este fixat, asta este cel mai important.

va sarut si va multumesc de companie si implicare!


Ora este GMT +2. Ora este acum 10:56:40.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO