forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Arhiva jurnale slabit (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/)
-   -   Jurnalul unei lenese - tiramisu (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/jurnalul-unei-lenese-tiramisu-4055.html)

tiramisu 05 iun 2010 08:23:35

Jurnalul unei lenese - tiramisu
 
Dragele mele fete,iata ca am reusit (din nou )sa ajung la 79 de kg.:(.De la 50 ,la aproape 80 de kg.Am avut 80 de kg dupa ce am nascut....acum 9 ani,dar cu ambitie am reusit sa slabesc. Acum nu mai pot,nu stiu de ce,dar imi lipseste ceva...ambitia, puterea, motivatia,nici eu nu mai stiu:-/. Sotul meu ma incurajeaza imi spune ca nu trebuie sa fie dorinta mai puternica decat vointa, dar asta nu ma opreste sa infulec ca disperata. Nu mancara este problema mea majora, ci dulciurile, nu ma pot abtine, imi spun ca o sa mananc doar o bucatica de ciocolata, dar sfarsesc prin a manca tot pachetul.Toate hainele plesnesc pe mine si toate kg le simt din ce in ce mai greu.
Toate au inceput de cand am luat anticonceptionalele,trebuia sa rumeg ceva, simteam nevoia sa mananc, chiar daca nu imi era foame si iata unde am ajuns.Sport nu prea fac,parte ca obosesc repede ,nu am antrenament si suflu ca un ogar,parte ca serviciul meu este destul de solicitant (9 ore de stat numai in picioare).
Dar vreau sa ma schimb....e si asta un inceput,nu?

Anca77yvb 05 iun 2010 08:27:21

Re: Jurnalul unei lenese
 
da este un inceput ...... nu mai ai nici o haina de cand erai slaba, punele undeva unde sa le vezi poate asa te iti vine ambitia ........ fara ambitie nu reusesti nimic, oricum inceputul e greu ca in rest te obisnuiesti ......

tiramisu 05 iun 2010 08:33:51

Re: Jurnalul unei lenese
 
Mai am Anca,dar ce folos,pantalonii ii pot baga pe mine pana la genunchi,mai sus nu mai merge.Mai rau imi fac toate astea.
Felicitari pt tine,vad ca te tii de treaba.12 kg,e ceva.Mult succes!

Justinne 05 iun 2010 08:39:23

Re: Jurnalul unei lenese
 
Pai asta e si ideea, sa vezi cum erai candva si sa ajungi sa iti doresti arzator sa fii ca inainte (pentru ca poti!)
Cand ai pofta de ciocolata, miroase un pliculet de vanilie si-ti trece. ;) Cica vanilia scade pofta de dulciuri.

Si acum o veste destul de proasta: daca nu faci sport, nu vei slabi. E adevarat ca stai mult in picioare, dar asta nu se pune, din pacate. Tot ce vei pierde pe perioada dietei se va pune inapoi. Sportul te mentine supla.:) Si nu e greu deloc, ci pana e obisnuiesti cu el (adica cam o luna).Dupa aceea, devine o placere, un mod de relaxare. Stiu ca nu ma crezi, dar unii se relaxeaza prin sport. Nimic nu se compara cu senzatia pe care o ai dupa ce faci sport si iti "zvacnesc" toate venele.:PTrebuie doar sa gasesti un sport care sa iti placa.

tiramisu 05 iun 2010 09:45:05

Re: Jurnalul unei lenese
 
Sunt atat de obosita si ma dor toate incheieturile ca nu mai am niciun chef sa mai fac ceva.Am pe calc cateva filmulete ,sunt super, cam 15 min. de miscare,dar astea le fac in weekend,cand nu sunt asa obosita....in rest,nimic.
Mai e si modul haotic de a manca (tot in picioare)pe fuga, aproape nemestecat. Masa mea coincide cu masa copiilor... 70 la nr,asa ca nu am timp de pierdut. Din cauza asta ma balonez si digestia mea nu se desfasoara cum ar trebui.

mvthebest 05 iun 2010 09:46:52

Re: Jurnalul unei lenese
 
Citat:

Anterior postat de tiramisu (Post 210424)
Dragele mele fete,iata ca am reusit (din nou )sa ajung la 79 de kg.:(.De la 50 ,la aproape 80 de kg.Am avut 80 de kg dupa ce am nascut....acum 9 ani,dar cu ambitie am reusit sa slabesc. Acum nu mai pot,nu stiu de ce,dar imi lipseste ceva...ambitia, puterea, motivatia,nici eu nu mai stiu:-/. Sotul meu ma incurajeaza imi spune ca nu trebuie sa fie dorinta mai puternica decat vointa, dar asta nu ma opreste sa infulec ca disperata. Nu mancara este problema mea majora, ci dulciurile, nu ma pot abtine, imi spun ca o sa mananc doar o bucatica de ciocolata, dar sfarsesc prin a manca tot pachetul.Toate hainele plesnesc pe mine si toate kg le simt din ce in ce mai greu.
Toate au inceput de cand am luat anticonceptionalele,trebuia sa rumeg ceva, simteam nevoia sa mananc, chiar daca nu imi era foame si iata unde am ajuns.Sport nu prea fac,parte ca obosesc repede ,nu am antrenament si suflu ca un ogar,parte ca serviciul meu este destul de solicitant (9 ore de stat numai in picioare).
Dar vreau sa ma schimb....e si asta un inceput,nu?

>:D<Bine ai venit>:D<
Daca nu te poti abtine de la dulce,atunci evita sa-l ai in fata.
Incearca sa faci mult sport. Te v-a ajuta mult... Ce sport practici?
Tii vre-o dieta anume?
Incearca Monti sau South Beach sunt niste diete foarte bune si nu iti elimina multe mancaruri...
La Monti ai voie si dulce,dar nu din faina alba si zahar ci din faina integrala/tarate si fructoza.>:D<>:D<>:D<
Ai sa vezi ca datorita slabutelor o sa-ti vina ambitia...
Mult noroc!!!>:D<>:D<>:D<

Anca77yvb 05 iun 2010 09:50:04

Re: Jurnalul unei lenese
 
ms, eu am reusit cu multa ambitie, si o fac pt un scop anume, sa ma razbun pe cineva, de fapt asa era la inceput, acum imi plac rezultatele si o fac pt mine in primul rand ca imi place cum imi sta, ma simt mai bine, inceputul e greu sa stii , apoi nu mai simti ca esti la dieta ........... si cred ca iti dai seama cat erai de mare abia cand incepi sa slabesti ..... acum ti se pare ca esti la fel ca alti ...........

tiramisu 05 iun 2010 10:23:18

Re: Jurnalul unei lenese
 
Multumesc mvthebest ca ma primesti cu bratele deschise. Problema e ca nu pot evita prajiturelele ,torturile, cornuletele, fursecurile pt ca eu le fac....la gradii pt. copii.
O sa incerc sa fac biscuiti din cereale (ceva dulce pt sufletul meu) care ingrasa mai putin. Am renuntat la mezeluri, mancam inainte salam uscat cu unt si paine in disperare ,asta pana intr-o zi cand am uitat o felie de salam pe masa la caldura si cand am venit acasa am gasit o bucatica de "ceva" scofalcit pe masa si o pata imensa de grasime de jur imprejur, si atunci am spus gata ,la mezeluri, unt, carnati .... Carne de porc mananc rar,prajeli la fel....mananc carne de pui,.... dar nu am ore stabilite, iau 3 guri acum ,peste 15 min mai mananc ceva si tot asa nu pot manca la o ora stabilita pt ca nu am timp....mananc pe parcursul zilei si nu stiu cat (adunate cred ca fac destul de mult). Cam asa ;mar, o bucatica de pui, un cartof, un fursec ,doua inghitituri de ciorba, o banana, un morcov, cereale cu lapte...si tot asa,de-a valma unele peste altele, ca intr-un final sa nu mai stiu ce si cat am mancat.

Justinne 05 iun 2010 10:24:11

Re: Jurnalul unei lenese
 
Citat:

Anterior postat de Anca77yvb (Post 210499)
inceputul e greu sa stii , apoi nu mai simti ca esti la dieta ........... si cred ca iti dai seama cat erai de mare abia cand incepi sa slabesti ..... acum ti se pare ca esti la fel ca alti ...........

Cat adevar!! :x

Anca77yvb 05 iun 2010 10:32:42

Re: Jurnalul unei lenese
 
Citat:

Anterior postat de tiramisu (Post 210528)
Multumesc mvthebest ca ma primesti cu bratele deschise. Problema e ca nu pot evita prajiturelele ,torturile, cornuletele, fursecurile pt ca eu le fac....la gradii pt. copii.
O sa incerc sa fac biscuiti din cereale (ceva dulce pt sufletul meu) care ingrasa mai putin. Am renuntat la mezeluri, mancam inainte salam uscat cu unt si paine in disperare ,asta pana intr-o zi cand am uitat o felie de salam pe masa la caldura si cand am venit acasa am gasit o bucatica de "ceva" scofalcit pe masa si o pata imensa de grasime de jur imprejur, si atunci am spus gata ,la mezeluri, unt, carnati .... Carne de porc mananc rar,prajeli la fel....mananc carne de pui,.... dar nu am ore stabilite, iau 3 guri acum ,peste 15 min mai mananc ceva si tot asa nu pot manca la o ora stabilita pt ca nu am timp....mananc pe parcursul zilei si nu stiu cat (adunate cred ca fac destul de mult). Cam asa ;mar, o bucatica de pui, un cartof, un fursec ,doua inghitituri de ciorba, o banana, un morcov, cereale cu lapte...si tot asa,de-a valma unele peste altele, ca intr-un final sa nu mai stiu ce si cat am mancat.

incerca sa iti stabilesti un meniu de cu o zi inainte si sa la pui la indemana ca atunci cand iti este foamne sa la papi ........ si sa cauti vointa astafel incat sa iti impui sa nu papi altceva ...... bafta multa


Ora este GMT +2. Ora este acum 21:14:45.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO