forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Arhiva jurnale slabit (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/)
-   -   Jurnalul unei pofticioase by Andrella (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/jurnalul-unei-pofticioase-andrella-8930.html)

Andrella 18 apr 2011 06:51:55

Jurnalul unei pofticioase by Andrella
 
Am inceput pt a mia oara o dieta, cura de slabire, regim. Nici macar nu mai stiu cum sa le mai numesc. Am si slabit de atatea ori destul de multicel, dar am avut mereu grija sa pun kg la loc, sa nu cumva sa pierdem "bunurile' personale!
Acum incerc sa imi schibm stilul de viata si sa renunt la mancatul la miezul noptii, saritul peste mese si golitul frigiderului atunci cand ajung noaptea acasa. A fost cam greu la inceput, mai ales ca la "cina" de la 10 noaptea stateam si eu cu iubitul meu la discutii dupa ce nu il mai vazusem de la 6 dimineata ca de...muncim ca...nu conteaza!
Nu sunt o macatoare de dulciuri dar daca imi dai floricele de porumb, cipsuri de cartofi si shaorma m-ai cucerit! Sper sa reusesc sa invat din experientele mele mai multe si sa nu ma mai ingras dupa ce reusesc sa slabesc destule de multe kg.

LicuriciColorat 18 apr 2011 08:45:12

Re: Jurnalul unei pofticioase by Andrella
 
buna Adrella si bine ai venit
cum ai slabit alte dati?slabesti usor?greu?sport faci
da'ne un exemplu de meniu cum papi tu intr'o zi
intr'o dieta sanatoasa,asa cum vrei sa tii tu,adica sa slabesti dar sa nu te mai ingrasi pe urma trebuie sa tii cont de unele mici 'reguli':
-3 mese si 2 gustari pe zi,neaparat nu se sare peste nicio masa
-peste 1000cal,ai putea sa'ti calculezi caloriile sa papi undeva la 1400cal si sa scazi treptat
-pui,peste la gratar,legume sote sau proaspete,salate,lactate slabe,cereale,paine neagra/secara(de preferat dimi)
-in legatura cu 'slabiciunile tale' pop-corn poti papa o data la o sapt de exp,la una din gustari da nu mai mult de 50gr(au destule calorii),de cipsuri mai bine ai uita,sau cel putin incerca sa;ti faci tu acasa,dar in cantitati mici,iar shaorma exista si reteta dietetica(lipie din faina neagra cu ou,varza,castraveti,pipt de pui la gratar,sos de rosii fara zahar si eventual putin mustar daca iti place-nu e chiar o shaorma adevarata dar merge)
-renunta la sucuri,mancare grasa,prajeli,paine alba,patiserii incuind'o cu papica sanatoasa
--majoritatea din noi avem si momente cand mai pap papica 'rea' dar trebuie sa intelegem ca 2-3 guri nu ne da dieta peste cap,trebuie doar sa mergem mai departe,si sa facem alegerile cele mai corecte
-sportu e cheia spre un slabit frumos,sanatos si un corp tonifiat
mult succes

Andrella 21 apr 2011 11:29:32

Re: Jurnalul unei pofticioase by Andrella
 
Buna!! Multumesc pt sfaturi! Am slabit destul de usor alta data dar sanatatea mea a avut de suferit si nu am mai aplicat acel regim. Acum tin Rina 90 si vad ca da roade si chiar din punct de vedere al sanatatii ma simt minunat! Am facut meniuri pt fiecare zi si le-am scris aici, la meniuri. In ceea ce consta sportul.....cam pauza! Timpul e prea scurt pt mine chiar daca lucrez de la 12:00 la 20:30. Ajung acasa pe la 20:30 si plec pe la 10:40 de acasa. La munca mai fac miscare deoarece sunt terapeut masaj si cam stau in picioare si dau din maini si din picioare!:))
Sper ca din experientele altora sa reusesc sc invat ce e bine si ce e rau si la randul meu sa pot ajuta! E grea lupta cu kg dar nu imposibil de invins!
O zi cu soare!
Andrella


Ora este GMT +2. Ora este acum 16:24:41.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO