forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Arhiva jurnale slabit (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/)
-   -   Jurnalul unei slabutze pofticioase Alexandra Andreea (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/jurnalul-unei-slabutze-pofticioase-alexandra-andreea-8269.html)

Alexandra Andreea 22 feb 2011 20:46:23

Jurnalul unei slabutze pofticioase Alexandra Andreea
 
Buna slabutzelor! Incep prin a spune ca am mai am putin si fac 20 de ani, am 1,70 m si 60 kg!! Sunt constienta ca am o greutate buna pentru inaltzimea mea...dar mi-as dori sa slabesc vreo 5-7 kg! Stitzi voi, sunculitzele care s-au adunat :D dar si ideea recomfortanta cand stii k ai slabit si arati altfel! :x Pot spune ca nu fac nicio activitate fizica deoarece sunt studenta si nu imi permite timpul sa fac activitate fizica...gen sala, sau sa alerg de capul meu pe afara! Ma documentez de ceva timp in legatura cu modul de functionare a metabolismului si cum sa adoptzi un mod de viatza sanatos...dar ca orice om apar dificultati cand iti propui ceva! :( Momentan mi-am propus sa consum 1200-1300 cal pe zi...pt a slabi putin dar sanatos (stiind ca pt a ma mentine am nevoie de 1700-1900 cal pe zi).
Cea mai mare problema a mea este ca sunt foarte pofticioasa, si daca toata ziua imi ies 1200 de calorii, seara ma apuca pofta de mancare si ma bag cu nasul in dulciuri :( ...si astfel ajung la 2000 de cal in unele zile! nu se intampla des, dar ma demoralizeaza, si e greu sa o iau iar de la inceput si sa imi adun vointza de care am nevoie! Deci slabutzelor cu experientza....as vrea sa imi spuneti cum faceti voi sa ganditi pozitiv si sa va tineti departe de "tentatiile" care ne inconjoara!!! :( O oarecare experientza in ale dietelor am....sper sa ne putem da sfaturi si sa ne ajutam...pentru ca e adevarul este ca e greu! va poop !>:D<

Roxii 22 feb 2011 21:54:12

Re: Jurnalul unei slabutze pofticioase Alexandra Andreea
 
Citat:

Anterior postat de Alexandra Andreea (Post 539232)
Buna slabutzelor! Incep prin a spune ca am mai am putin si fac 20 de ani, am 1,70 m si 60 kg!! Sunt constienta ca am o greutate buna pentru inaltzimea mea...dar mi-as dori sa slabesc vreo 5-7 kg! Stitzi voi, sunculitzele care s-au adunat :D dar si ideea recomfortanta cand stii k ai slabit si arati altfel! :x Pot spune ca nu fac nicio activitate fizica deoarece sunt studenta si nu imi permite timpul sa fac activitate fizica...gen sala, sau sa alerg de capul meu pe afara! Ma documentez de ceva timp in legatura cu modul de functionare a metabolismului si cum sa adoptzi un mod de viatza sanatos...dar ca orice om apar dificultati cand iti propui ceva! :( Momentan mi-am propus sa consum 1200-1300 cal pe zi...pt a slabi putin dar sanatos (stiind ca pt a ma mentine am nevoie de 1700-1900 cal pe zi).
Cea mai mare problema a mea este ca sunt foarte pofticioasa, si daca toata ziua imi ies 1200 de calorii, seara ma apuca pofta de mancare si ma bag cu nasul in dulciuri :( ...si astfel ajung la 2000 de cal in unele zile! nu se intampla des, dar ma demoralizeaza, si e greu sa o iau iar de la inceput si sa imi adun vointza de care am nevoie! Deci slabutzelor cu experientza....as vrea sa imi spuneti cum faceti voi sa ganditi pozitiv si sa va tineti departe de "tentatiile" care ne inconjoara!!! :( O oarecare experientza in ale dietelor am....sper sa ne putem da sfaturi si sa ne ajutam...pentru ca e adevarul este ca e greu! va poop !>:D<

Buna si bine ai venit!Incep prin a`ti spune ca sportul este foarte important intr`o dieta..si nu cred ca nu gasesti makr jumatate de ora pe zi sa faci ceva sport.Nu trebuie neaparat sa te duci la sala sau sa alergi pentru ca gasesti aici pe site o multime de filmulete cu exercitii ce le poti face la tine in camera.

Apoi...De cate ori simti nevoia sa te arunci in dulciuri gandeste`te ca ele sunt inamicul tau,ca daca nu papi acum,nu papi nici data viitoare si te abtii ori de kte ori simti nevoia,toate astea acumulate sunt inca un pas catre silueta ta perfecta...iar daca se mai intampla sa cedezi trebuie sa intelegi ca esti om si e normal ca uneori sa mai cedezi tentatiei.Incearca sa gusti doar din lucrurile interzise si sa se intample cat mai rar chestia asta,iar daca s`a intamplat trebuie sa continui pentru ca nu este capat de lume.De cate ori o dai in bara,mai faci inca 15 minute de sport in plus ca sa compensezi si ai sa vezi ca vei reusi!

Alexandra Andreea 22 feb 2011 22:11:59

Re: Jurnalul unei slabutze pofticioase Alexandra Andreea
 
Da...intr-adevar! Ai mare dreptate, dar cred k intotdeauna e mai usor sa spui "nu am timp, nu pot " etc! Promit ca voi incerca, si voi posta aici daca imi iese sau nu! multumesc mult! :P

Alexandra Andreea 23 feb 2011 08:32:46

Re: Fara inhibitii!!!
 
Fetelor am descoperit eu :D...cred k si voi stiati de sportul care a luat amploare de cativa ani Turbo Jam!! Spuneti-mi ce parere aveti!! :D:D:D

azra 23 feb 2011 08:39:54

Re: Fara inhibitii!!!
 
Citat:

Anterior postat de Alexandra Andreea (Post 539732)
Fetelor am descoperit eu :D...cred k si voi stiati de sportul care a luat amploare de cativa ani Turbo Jam!! Spuneti-mi ce parere aveti!! :D:D:D

este foarte bun.multe fete de aici de pe site fac T.J..
de fapt orice fel de miscare este buna :)

Alexandra Andreea 23 feb 2011 08:44:52

Re: Fara inhibitii!!!
 
Citat:

Anterior postat de azra (Post 539741)
este foarte bun.multe fete de aici de pe site fac T.J..
de fapt orice fel de miscare este buna :)

si imi puteti spune cam in ce moment al zilei da cele mai multe roade? :D

azra 23 feb 2011 08:49:42

Re: Fara inhibitii!!!
 
Citat:

Anterior postat de Alexandra Andreea (Post 539742)
si imi puteti spune cam in ce moment al zilei da cele mai multe roade? :D

la asta chiar nu m-am gandit.si nici la celelalte fete nu am vazut ca fac la anumite ore.fiecare cand are timp.
eu spre ex cand am ore dimineata fac pe la 16-17 iar cand plec la facultate in jur de 9, la 7 sunt la sport,asta ca sa am timp sa fac si un dus

Alexandra Andreea 23 feb 2011 09:06:23

Re: Jurnalul unei slabutze pofticioase Alexandra Andreea
 
http://www.totulpentrufemei.ro/imagini/451Cafea_1.jpg

Neatza fetelor!! Uitati ce am mancat in aceasta dimneatza :
-300 ml lapte = 132 cal
-2 felii paine=140 cal
-putina branza topita cu smantana=60 cal
Total: 332 cal.... :D

CrisetenO 23 feb 2011 12:56:31

Re: Jurnalul unei slabutze pofticioase Alexandra Andreea
 
Salut, Alexandra si bine ai venit!

Micul tau dejun arata bine, desi cred ca branza de vaci sau urda ar fi preferabila branzei topite (e mult mai sanatoasa, iar smantana are f. multa grasime). Ce fel de lapte bei, semidegresat?

Poftele sunt o chestie psihologica, si pot proveni, din experienta mea, din trei surse:

1. Ti-e foame, dar ai mancat toate mesele principale din timpul zilei, deci zici ca ti-a ramas loc numai de desert. Deci mananci de foame, dar in loc sa mananci sanatos, mananci prajituri.

2. Dieta ta e foarte restrictiva si nu iti permite niciodata tratatii in genul prajiturilor sau dulciurilor sanatoase (adica facute in casa, cu ingrediente sanatoase).

3. Mananci din plictiseala.

Incearca sa te lamuresti cu tine insati care e problema. Dulciurile sanatoase se pot permite cel putin la inceput de dieta, o data sau de doua ori pe saptamana, si se mananca DIMINEATA. Adica vrei dupa aceea sa scapi de kcal-iile ingerate in timpul zilei. In nici un caz nu ai voie sa mananci prajituri seara, decat daca te pedepsesti dupa aceea cu niste sport intens.

Trucuri ca sa rezistam poftelor (dorintei de dulce, din orice motiv):

* Fa-ti un termos plin cu ceai neindulcit, pe care sa-l ai mereu cu tine. Cum ti se face asa de pofta ca nu mai rezisti, o stergi din camera tentatiilor, iti pui o cana de ceai langa tine, si o savurezi impreuna cu o gustare sanatoasa.

Daca ti-e foame, o gustare sanatoasa potrivita e un pumn de nuci sau alune. Daca ti-e numai pofta, gandeste-te ca maine dimineata mananci prajitura sanatoasa, iar pentru seara margineste-te sa rontai niste morcovi sau castraveti. Daca te plictisesti, gaseste-ti ceva de placut care sa-ti placa. Activitatile mele favorite: brodez, scriu povestioare, scriu pe forum, fac un pic de sport, calc rufe, spal vase, aspir. O activitate care in mod paradoxal e foarte buna pentru mine: caut retete de prajituri, ma gandesc cum sa le fac dietetice, calculez valorile nutritionale, si planuiesc cand am sa le fac.

* Arunca pe cat posibil toate dulciurile nesanatoase. Ai grija sa nu ai in casa bauturi carbo-gazoase, incearca sa gatesti fara mult zahar, pentru ca da dependenta.

* Daca locuiesti impreuna cu cineva, e clar ca nu poti arunca toate dulciurile. In cazul acesta, profita de lenea ta: retrage-te in camera ta, departe de tentatii, si gaseste-ti o ocupatie. In 99% din cazuri functioneaza, pentru ca de obicei uiti de pofta.

* Ai grija sa ai mereu la tine in camera o punguta de snack-uri sanatoase: morcovi sau castraveti. Cu cat mai crocanti morcovii cu atat mai bine, pentru ca iti obosesc falcile de la mestecat.

Iti urez mult succes, spune-ne si noua ce mananci in restul zilei, si mai ales seara! Cu mult drag,

Cristina

Alexandra Andreea 23 feb 2011 17:29:15

Re: Jurnalul unei slabutze pofticioase Alexandra Andreea
 
Sunt sigura ca ai dreptate in tot ceea ce ai scris chiar daca as vrea sa nu fie asa :( ! De asta mi-am si facut acest jurnal, pentu a ma tine de el si de ce nu, pentru a fi ajutata! Dar de multe ori pofta nu ma lasa :| !!
Stiu ca branza topita nu e cea mai buna din alegerile mele, dar nu imi surade ideea de a manca branza proaspada dimineatza...decat poate asociata cu o mancare, dar voi incerca...si totusi e aiurea branza cu paine :D !
Anyway: - la prima gustare am mancat 200 de grame de Danone delicios = 170 cal
-la pranz am mancat 150 grame ciulama cu pui =400 cal si o felie de paine = 70 cal
-iar ca a doua gustare mi-a fost pofta de un fruct, si am ales marul = 50 cal
Iar mai pe seara va scriu meniul de la cina!! :*:* Va poop si va multumesc!
http://www.ci-304.nm.ru/img/floare.jpg


Ora este GMT +2. Ora este acum 17:19:24.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO