forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Arhiva jurnale slabit (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/)
-   -   Jurnalul unei viitoare slabuta singura - morgan02 (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/jurnalul-unei-viitoare-slabuta-singura-morgan02-10174.html)

morgan02 02 sep 2011 08:54:41

Jurnalul unei viitoare slabuta singura - morgan02
 
Incep in sfarsit un jurnal pentru ca am nevoie. Gaseam tot felul de motive sa nu o fac, dar cred ca mi-ar fi mult mai usor daca nu m-as mai simti atat de singura in ceea ce fac. Am vazut ca sunt foarte multe tinere care se izbesc de aceeeasi problema/ probleme ca si mine asa ca cu putin noroc am sa gasesc si eu suport si nu voi mai reveni la unele obiceiuri proaste.
Care sunt acestea? Pai, de vreo 3-4 ani fac constant diferite feluri de sport(jogging, exercitii pe grupe de muschi, yoga, tae bo) si sunt de la 14 ani vegetariana. Nu mai mananc de mai bine de 2 ani prajeli si pana nu de mult am eliminat si zaharul din alimentatie. Zic pana nu de mult pentru ca in ultima vreme(de prin ultima sesiune) am inceput incetul cu incetul sa consum zahar si sa simt nevoia tot mai mult de el.. miere, bomboane, cacao pentru lapte si inghetata sunt mici placeri fara de care parca nu pot trai si nu eram asa. Icet incetisor am ajus sa am tot felul de pofte ciudate si revin la obiceiuri alimentare proaste de care scapasem(binge eating,de obicei si mai ales noaptea)Automat am luat si vreo 4 kilograme de care chair nu aveam nevoie acum.
Asa ca ..help! daca vede cineva si empatizeaza cu mine .. dati un semn :) Dupa cum am zis si mai sus, de multe ori ma simt singura si nu am cu cine sa vorbesc despre unele probleme pe care stiu si vad ca le mai au si alte persoane.
Multumesc anticipat !

Anycyk90 02 sep 2011 10:15:03

re: Jurnalul unei viitoare slabuta singura - morgan02
 
Citat:

Anterior postat de morgan02 (Post 777359)
Incep in sfarsit un jurnal pentru ca am nevoie. Gaseam tot felul de motive sa nu o fac, dar cred ca mi-ar fi mult mai usor daca nu m-as mai simti atat de singura in ceea ce fac. Am vazut ca sunt foarte multe tinere care se izbesc de aceeeasi problema/ probleme ca si mine asa ca cu putin noroc am sa gasesc si eu suport si nu voi mai reveni la unele obiceiuri proaste.
Care sunt acestea? Pai, de vreo 3-4 ani fac constant diferite feluri de sport(jogging, exercitii pe grupe de muschi, yoga, tae bo) si sunt de la 14 ani vegetariana. Nu mai mananc de mai bine de 2 ani prajeli si pana nu de mult am eliminat si zaharul din alimentatie. Zic pana nu de mult pentru ca in ultima vreme(de prin ultima sesiune) am inceput incetul cu incetul sa consum zahar si sa simt nevoia tot mai mult de el.. miere, bomboane, cacao pentru lapte si inghetata sunt mici placeri fara de care parca nu pot trai si nu eram asa. Icet incetisor am ajus sa am tot felul de pofte ciudate si revin la obiceiuri alimentare proaste de care scapasem(binge eating,de obicei si mai ales noaptea)Automat am luat si vreo 4 kilograme de care chair nu aveam nevoie acum.
Asa ca ..help! daca vede cineva si empatizeaza cu mine .. dati un semn :) Dupa cum am zis si mai sus, de multe ori ma simt singura si nu am cu cine sa vorbesc despre unele probleme pe care stiu si vad ca le mai au si alte persoane.
Multumesc anticipat !

Buna.In primul rand vreau sa-ti spun ca ai exact dimensiunile dorite de mine.Si eu m-am confruntat cu aceleasi probleme.Si exact de vreo luna am inceput si eu sa simt nevoia din nou de zahar si dulce si mananc f multa miere...as vrea sa ma dezobisnuiesc,deoarece asa nu fac decat sa dau cu piciorul in ceea ce am realizat.Simt nevoia de dulce si am inceput sa consum ba miere,ba urda+miere+scortisoara.As vrea sa iau carbohidratii doar din legume si fructe.Eu te empatizez;))

lulus07 02 sep 2011 10:15:15

re: Jurnalul unei viitoare slabuta singura - morgan02
 
Buna si bine ai venit! Ce nu inteleg eu: inainte aveai 46 de kg? Ai afisat ca in acest moment ai 50 kg (oricum, la inaltimea ta e cam putin, zic eu - nu te supara pe mine). Daca la 173 cm aveai 46 kg, nu e sanatos sa te intorci la acea greutate. Poate am inteles eu gresit, insa! Multa bafta in orice iti propui! Pup >:D<

Adina14 02 sep 2011 21:08:06

Re: Jurnalul unei viitoare slabuta singura - morgan02
 
Buna!
La ce greutate vrei sa ajungi?:-/
E de-ajuns sa gusti putin zahar si corpul tau iti va cere mai mult pentru ca nivelul de insulina din sange creste si practic cere sa fie intretinut.Mierea insa nu iti poate face rau.1-2 lingurite pe zi sunt in regula chiar si la dieta.Cacaoa de asemenea, nu vad nicio problema in a o folosi pentru lapte.Nu trebui sa fii atat de restrictiva cu tine; o astfel de dieta te poate stresa si iti poate pune atata presiune pe umeri incat la un moment cand vei claca poti intampina alte probleme, asa cum este binge eating-ul.

morgan02 03 sep 2011 08:37:20

Re: Jurnalul unei viitoare slabuta singura - morgan02
 
Buna, incep prin a multumi pentru raspunsuri , nu ma asteptam sincer:) Ma bucur foarte mult.
Anycyk, exact asa am facut si eu cu mierea si urda ca imi lua mama si imi faceam cu scortisoara si la mine cu mierea chiar e o problema cred pentru ca nu ma pot opri la 1-2 lingurite pe zi .Eu vreo jumatate de an asa am trait numai cu legume si fructe si cereale.. bine ar fi totusi sa incerci si niste iaurt si eventual cel mai bine macar 3 luni de spirulina(sursa extraordinara de proteine si minerale, mai ales pentru cei care nu consuma carne)Iti zic asta pentru ca uite eu m-am ales cu niste carente(calciu, magneziu, fier)pe care nu le doresti
Iulus, aveam cand am venit acasa la inceputul verii 50 ..va trebui sa imi modific ticker-ul, dar trebuie sa ma si cantaresc pentru asta
ADINA, iti multumesc mult si tie pentru raspuns, cacao e de aceea gen brumi doar ca alta firma, deci e cu zahar. Cu mierea am precizat ca daca as reusi sa ma controlez ar fi bine,dar nu reusesc. Si da, stiu ca ai dreptate in privinta regimului alimentar si sper sa reusesc sa il echilibrez mai bine de data aceasta, pentru ca imi dau din nou reset:)

As-noapte m-am trezit de vreo 3 ori si am dat iar iama la cacao, asta dupa o zi in care am mancat doar fructe si un iaurt micut cu seminte de in si m-am simitit foarte bine. DAAAR dupa cum am zis mai sus, m-am bucurat foarte mult sa gasesc aceste raspunsuri asa ca .. am o viziune mai optimista pentru noaptea ce va urma :D

Anycyk90 03 sep 2011 17:40:29

Re: Jurnalul unei viitoare slabuta singura - morgan02
 
Cu mierea stau si eu prost,deoarece nu ma opresc la 1-2 lingurite...
Eu consum fructe,piuree de fructe,legume,iaurt natural degresat,urda,lapte 1.5% ,piept de pui la gratar,sunca din piept de pui,sunca de curcan,ou,somon cam astea.Ce am exclus in totalitate este painea,pastele,fainoasele si recent dulciurile(din comert si facute de mama).
>:D<

morgan02 27 dec 2011 19:36:41

Singurica singurea, caut frati de suferinta:))
 
Buna,
M-am decis asa ca dupa 3 zile de Craciun sa incep o noua etapa de curatire si improspatare si ma gandesc sa cer si eu putin ajutor... sunt singura mai tot timpul, mai ales acum ca am pana la revelion vacanta si nu fac NIMIC..stau in casa pe Laptop si pierd vremea pe nimic..de obicei veneam si ma apucam de tae bo ..de yoga.. dar cum anul acesta a fost INFERNAL.. cand am ajuns pe 23 seara acasa in sfarsit.. am zis: saptamana asta nu fac nimic!!!(chiar aveam nevoie de o pauza) si asa am facut .. si.. cateva zile de mancat tolanita la filme si seriale deja se vad urat pe burtica si curuletz...mai ales ca am mancat numai dulce(sunt vegetariana, prajeli nu mananc,dar dulciuri.... oooof of of) asa ca de maine e timpul sa fac ceva, dar simt ca mi-ar de data asta mult mai usor daca as avea pe cineva cu care sa mai schimb idei .. de miscare, de detox, alea alea..dar mai ales cu majora si vesnica mea problema: dulciurile:D
astept voluntari:)


Ora este GMT +2. Ora este acum 05:20:38.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO