forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Arhiva jurnale slabit (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/)
-   -   Liga adolescentelor slabute (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/liga-adolescentelor-slabute-2462.html)

alynacrystyna 09 sep 2011 19:15:07

Re: Slabit
 
Citat:

Anterior postat de anca1997 (Post 785633)
Buna,am aproape 14 ani si 67 kg la 1.73...am inceput a slabi prin a renunta la dulciuri,si alerg in fiecare zi vreo jum de ora,mananc dimineata un sendvis cu unt cascaval si salam :$,apoi cand vin de la scoala la 3 mananc de exemplu supa,apoi fructe..poate reusesc in ritmul asta in 3 luni sa slabesc 10 kg?..azi am mancat dimineata sendvis,cand am venit de la scoala macaroane (ori paste sunt din Republica Moldova) apoi un mar,5 bobite de poama,si o bucata maaare de pepene rosu e mult pe azi?si peste jumate de ora ma duc sa alerg :D

buna Anca si bine ai venit!!!!:-*
multi inainte :-*:-*

in primul rand te intreb, de ce vrei sa slabesti atat de mult?la inaltimea ta, nu ti se pare muuult prea putin...pe langa faptu ca ai numai 14 ani si corpul tau este inca in dezvoltare. trebuie sa ai grija de sanatatea ta.

ca ai renuntat la dulciuri e foarte bine, dar din cand in cand iti poti face placerea de a papa o prajiturica. are si dulcele rolul sau.
poti renunta la prajeli, fast food, carbogazoase...
ce ai papat azi...e cat de cat ok ..dar ai avut numai o masa consistenta...
ar trebui sa ai 3 mese principale si 2 gustari...sa incerci sa papi tot ceea ce orgasnismul tau are nevoie, pentru ca, cum am mai spus esti inca la o varsta frageda (in care dietele ar trebui sa isi gaseasca locul) : proteine , sa iti calciul necesar din lactate , fier din peste , spanac si vitaminele din fructe si legume.

Iulia3 10 sep 2011 18:27:22

Re: Slabit
 
Buna Anca!Desi sunt noua pe forum cred ca 10 kg in 3 luni este o perioada muult prea scurta.Daca vei sa slabesti trebuie sa iti impui lucruri inteligente,ca de ex : 'Voi bea mai multa apa!Voi alerga mai mult!' nu : ' Voi slabi 10 kg in 3 luni!' Crede-ma ca nu asa merge treaba.Nu ii poti impune unui corp care este in crestere sa slabeasca atat de mult in doar 3 luni.Nu ai de unde sa sti cum va reactiona corpul,ca sa nu mai spunem ca (mai mult ca sigur) vor fi perioade in care nu vei slabi..vei ramane pe loc,mai ales la inceput.Fii ambitioasa,nu te forta,NU iti forta corpul!Este bine ca alergi si te va ajuta ff mult daca vei continua..cat despre ce ai mancat mi se pare in regula insa incearca sa nu mananci prea multe fainoase in aceiasi zi.Eu nu am un regim anume,mananc din toate si tot am reusit sa slabesc.Succes!

Bumtzi 21 sep 2011 14:29:52

Re: Liga adolescentelor slabute
 
Hey:D Am aproape 14 ani si am 61 de kg si 1,70m , vreau macar sa fiu de 55kg pentru ca asa nu imi place deloc...Vreau cateva sfaturi pentru ca sunt noua pe aici si nu prea ma descurc, DELOC:)). Multumesc:)

rubiciu 01 oct 2011 21:29:54

Jurnal de :pofticioasa: (rubiciu)
 
Buna seara:).Sunt relativ noua pe acest forum si am hotarat ca de azi sa devin o "slabuta".Am 16 ani ,1.70 58 kg.De mica am avut probleme cu greutatea (gratie mancarurilor "traditionale romanesti " cu mult ulei ,portii mari si multa multa paine si a inactivitatii mele.).In iunie anul acesta ,dupa ce am terminat scoala am stat la tara 2 luni si jumatate si am slabit destul de mult(11kg-12kg),ajungand astel la greutatea de 56.9kg.Mancam absolut orice dar incercam ca alimentele care mi se pareau mie :periculoase " sa le evit.Binenteles faceam miscare zilnic :))).Ma bucuram pe zi ce trece ca slabeam dar ma gandeam ca groaza ca vine scoala si ca ma voi ingrasa din nou.Si asa a si fost.Dupa ce m-am intors in oras am inceput sa pun din nou pe mine .Au urmat zile intregi de infometare (mancam o salata pe zi ,sau 2-3 mere) si totul culmina cu un desfrau culinar la tara ,sambetele si duminicele,cand mancam mult prea mult .Stiam ca nu e bine ce fac si totusi mancam ,dupa care pana seara toata increderea in mine disparea,ma torturam cu diferite exercitii iarr apoi urmau acele zile de "dieta".Asa a fost si saptamana aceasta (inclusiv azi ).DAR VREAU SA PUN PUNCT ACESTUI "regim".Nu vreau sa imi stric sanatatea ,nici sa mai plang noaptea pt ca niciodata n-am ajuns la greutatea la care imi doresc .De data aceasta voi reusi.
Am ales dieta montignac (am analizat multe altele si aceasta mi s-a parut cea mai potrivita ) iar in privinta sportului imi voi cumpara sapt viitoare o banda de alergat sau o bicicleta pt acasa,sapt. aceasta urmand sa ma duc pe stadion.
Vreau sa scap de aripioare ,de burtica , de toate "cele",
Am reusit sa renunt la paine(foietajele imi mai fac cu ochiul ,dar pana acum nu m-am atins de ele) ,la sucuri de orice fel si la dulciuri .( de o luna de zile ).si ,spre suprinderea mea am inceput sa nu ma mai gandesc la ele ,si sa reusesc sa le evit cu multa usurinta.
Problema mea este mancarea gatita .Sunt o gurmanda si de 2 ani sunt nevoita sa fac mancare pentru cei 4 frati ai mei si parinti.+certurile cu mama pe tema aceasta imi provoaca un stres suplimentar ,de care scap .....mancand.
Incepand de maine voi posta aici meniul meu .O seara buna!
ps:astept sfaturi!:D

aycha 01 oct 2011 23:22:14

Re: Jurnal de :pofticioasa: (rubiciu)
 
Buna draga slăbuţă!Povestea ta seamana putin cu a mea,ma regasesc pe aici...Si eu am 16 ani si am avut probleme cu infometarea.la un moment dat o luam razna deoarece consideram ca cu 1 mar la micul dejun,altul la pranz si un castravete la cina pot trăi.Am dus-o asa până mi s-a facut rau si aproape am lesinat.Acum mananc normal,sanatos in limita a 1000-1100 kcl incercand sa echilibrez toti nutrientii.Fac sport: jogging,mers cu rolele,plimbat foarte mult si de luni merg la sala.Acum este bine:)

Ma bucuri ca ai ales dieta Montignac deoarece este gandita cu cap si veia vea rezultate cu ea.

Iti urez succes!>:D<

*Ps:astept meniurile tale:D

RedOnion 02 oct 2011 10:55:15

Re: Jurnal de :pofticioasa: (rubiciu)
 
Buna si bine ai venit printre noi >:D< Sa vrei sa mananci mai sanatos este o decizie importanta si mareata, mai ales pentru un adolescent de varsta ta, bravo ca vrei sa iei responsabilitatea asupra sanatatii tale in propriile-ti maini :) Si eu am fost o adolescenta mai "dezvoltata" decat colegele mele si te inteleg. Vreau doar sa-ti zic sa nu-ti faci un scop in viata din slabit, atata timp cat e o preocupare secundara e ok, vei vedea mai incolo ca imaginea nu e chiar atat de importanta pe cat pare acum ;)

Dar eu vad ca deja ai o greutate destul de mica pentru inaltimea ta, si ca nu mai trebuie sa mai slabesti pe cantar, doar sa te tonifici :-/ Asta se va intampla daca mananci sanatos, faci sport si bei suficiente lichide (2-3 litri chiar/zi).

Nu e nevoie sa ajungi un robotel care nu mai mananca paine, dulciuri sau mancarea care ii face placere, ai grija doar sa le inlocuiesti pe acestea cu varianta sanatoasa: paine integrala sau neagra in loc de alba,dulciurile si foietajele le poti face in casa cu faina de secara sau faina neagra si folosind fructoza sau miere in loc de zahar (ai fi surprinsa si mandra de tine ce bune dulciuri poti face cu manuta ta dibace:P), poti papa cateva bucatele de ciocolata neagra la 2-3 zile, iar o data pe saptamana un desert mai "interzis" (doar pentru a nu acumula frustrarea legata de refuzul acestor placeri), iar mancarea gatita cu varianta fiarta/in aburi/la cuptor si cu ingrediente sanatoase (ex. ulei de masline in loc de ulei de floarea-soarelui) si fara rantasuri sau prajeli.

Monti e o dieta care te invata multe, bravo ca ai facut o alegere buna >:D< De altfel, acolo o sa gasesti suficiente retete de mancare conforma dar delicioasa (si dulciuri), despre care ti-am zis mai sus :)

Mult succes si weekend placut :-*

nicoleta100 02 oct 2011 11:25:07

Re: Jurnal de :pofticioasa: (rubiciu)
 
Citat:

Anterior postat de rubiciu (Post 806947)
Buna seara:).Sunt relativ noua pe acest forum si am hotarat ca de azi sa devin o "slabuta".Am 16 ani ,1.70 58 kg.De mica am avut probleme cu greutatea (gratie mancarurilor "traditionale romanesti " cu mult ulei ,portii mari si multa multa paine si a inactivitatii mele.).In iunie anul acesta ,dupa ce am terminat scoala am stat la tara 2 luni si jumatate si am slabit destul de mult(11kg-12kg),ajungand astel la greutatea de 56.9kg.Mancam absolut orice dar incercam ca alimentele care mi se pareau mie :periculoase " sa le evit.Binenteles faceam miscare zilnic :))).Ma bucuram pe zi ce trece ca slabeam dar ma gandeam ca groaza ca vine scoala si ca ma voi ingrasa din nou.Si asa a si fost.Dupa ce m-am intors in oras am inceput sa pun din nou pe mine .Au urmat zile intregi de infometare (mancam o salata pe zi ,sau 2-3 mere) si totul culmina cu un desfrau culinar la tara ,sambetele si duminicele,cand mancam mult prea mult .Stiam ca nu e bine ce fac si totusi mancam ,dupa care pana seara toata increderea in mine disparea,ma torturam cu diferite exercitii iarr apoi urmau acele zile de "dieta".Asa a fost si saptamana aceasta (inclusiv azi ).DAR VREAU SA PUN PUNCT ACESTUI "regim".Nu vreau sa imi stric sanatatea ,nici sa mai plang noaptea pt ca niciodata n-am ajuns la greutatea la care imi doresc .De data aceasta voi reusi.
Am ales dieta montignac (am analizat multe altele si aceasta mi s-a parut cea mai potrivita ) iar in privinta sportului imi voi cumpara sapt viitoare o banda de alergat sau o bicicleta pt acasa,sapt. aceasta urmand sa ma duc pe stadion.
Vreau sa scap de aripioare ,de burtica , de toate "cele",
Am reusit sa renunt la paine(foietajele imi mai fac cu ochiul ,dar pana acum nu m-am atins de ele) ,la sucuri de orice fel si la dulciuri .( de o luna de zile ).si ,spre suprinderea mea am inceput sa nu ma mai gandesc la ele ,si sa reusesc sa le evit cu multa usurinta.
Problema mea este mancarea gatita .Sunt o gurmanda si de 2 ani sunt nevoita sa fac mancare pentru cei 4 frati ai mei si parinti.+certurile cu mama pe tema aceasta imi provoaca un stres suplimentar ,de care scap .....mancand.
Incepand de maine voi posta aici meniul meu .O seara buna!
ps:astept sfaturi!:D

salutare!!!
bine ai venit !!!>:D<>:D<>:D<
felicitari pt alegerea facuta,monti e nu numai o dieta ci un stil de viata sanatos !!!
eu cred ca arati bine ,facand un raport intre greutatea si inaltimea ta!
fa sport ,asta te tonifica si vei arata din ce in ce mai bine!~!
multa bafta!!!>:D<:x:-*

rubiciu 02 oct 2011 15:26:17

Re: Liga adolescentelor slabute
 
Multumesc de urari!.Sper ca ne vom intelege cat mai bine si vom ajunge la greutatea dorita.>:D<
o intrebare am :imi este foarte frica sa mananc acum normal in timpul saptamanii.Eu inainte nu mancam aproape nimic.Acum daca respect dieta nu voi depune?Trebuie o perioada mai mare de exercitii fizice pt . a stopa acest proces, daca intrader exista?

RedOnion 02 oct 2011 16:04:57

Re: Liga adolescentelor slabute
 
Citat:

Anterior postat de rubiciu (Post 807224)
Multumesc de urari!.Sper ca ne vom intelege cat mai bine si vom ajunge la greutatea dorita.>:D<
o intrebare am :imi este foarte frica sa mananc acum normal in timpul saptamanii.Eu inainte nu mancam aproape nimic.Acum daca respect dieta nu voi depune?Trebuie o perioada mai mare de exercitii fizice pt . a stopa acest proces, daca intrader exista?

Ar trebui sa treci peste frica de a depune. Gandeste-te ca faci un lucru bun pentru sanatatea ta, care oricum o fi avut de suferit de la perioada asta de infometare :-s Daca vei depune, asta e, o sa slabesti la loc. Dar daca iti pierzi sanatatea, e posibil sa n-o mai recuperezi niciodata, sa traiesti toata viata cu stomacul ruinat, sau cu metabolismul dat peste cap.

Pune in balanta cele doua si fa-ti curaj sa iei decizia cea buna. Poate n-o sa depui, exista si varianta asta :) Dar repeta-ti ca, daca se va intampla sa depui 2-3 kg, ai gasit o comunitate care sa te ajute sa le elimini pe calea sanatoasa si corecta >:D< Multa bafta!

rubiciu 03 oct 2011 15:08:28

Re: Liga adolescentelor slabute
 
am gasit un articol interesant aici care spune ca daca te-ai infometat o perioada de timp poti sa ajungi sa mananci normal daca adaugi calorii treptat in dieta ta si binenteles sport.Sper sa functioneze :D.


Ora este GMT +2. Ora este acum 23:30:24.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO