forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Arhiva jurnale slabit (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/)
-   -   Liga adolescentelor slabute (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/liga-adolescentelor-slabute-2462.html)

Adelayde 27 ian 2010 12:11:40

Liga adolescentelor slabute
 
Buna :D.M-am gandit ca pe forumul asta sunt mai multe adolescente exact ca mine care ar vrea sa slabeasca intr-un mod sanatos ..si atunci m-am gandit de ce nu ne-am cunoaste mai bine...ne-am impartasi experientele legate de slabit si nu numai mai bine zis ne-am ajuta reciproc:)

Nick0612 27 ian 2010 21:54:54

Re: Liga adolescentelor slabute
 
buna aida :) si eu m-am logat pe acest site tot de curand. ma bucur ca am gasit pe cineva tot de varsta mea. sper sa mai fie si alte adolescente.

Adelayde 28 ian 2010 11:50:45

Re: Liga adolescentelor slabute
 
Buna Nick si eu ma bucur ca te-am gasit si sunt sigura ca mai sunt si alte adolescente pe langa noi doua in forum :)

Any1495 01 feb 2010 15:12:50

Slabitul la adolescente
 
Buna ziua.Sunt noua pe aici si as vrea sa va cer niste sfaturi.Am 14 ani si jumate,1.63 m inaltime si 54 kg.Dintotdeauna am avut probleme cu greutatea.Cand eram mica eram foarte durdulie dar am pus asta pe seama varstei.Cam de la 12 ani am tot incercat sa slabesc,dar nu am tinut diete pentru stiu ca sunt inca in crestere si acestea imi pot afecta cresterea.Asa ca am incercat sa nu mai mananc dulciuri,dar fiind copil nu am rezistat.De la 9 la 11 ani am facut tenis de camp dar nu am slabit dar nici nu m-ma ingrasat cand m-am lasat.In rest nu prea fac sport,pentru ca sunt foarte ocupata cu scoala.Totusi vara sunt destul de activa,mai ales ca merg la tara la bunici si acolo alerg si merg mult pe jos si am si un regim sanatos,cu alimente naturale si multe fructe si legume.Dar in vara anului 2009 mi s-a intamplat un lucru nou,m-am indragostit.Desi dragostea mi-a fost impartasita am slabit fara sa vreau 6 kg.Mentionez ca inainte aveam 60 de kg.Deci ajunsesem la 54.Apoi greutatea mea a oscilat,am avut si 53,dar am avut si 55.Momentan am tot 54.As vrea sa mai slabesc pana pe la 50 de kg,dar as vrea sa slabesc din anumite locuri.Cele care ma deranjeaza cel mai mult sunt abdomenul,soldurile si coapsele.As vrea sa ma sfatuiti ce sa mananc si ce exercitii sa fac.Va multumesc!

denissaa1 01 feb 2010 21:00:03

Re: Slabitul la adolescente
 
Citat:

Anterior postat de Any1495 (Post 75467)
Buna ziua.Sunt noua pe aici si as vrea sa va cer niste sfaturi.Am 14 ani si jumate,1.63 m inaltime si 54 kg.Dintotdeauna am avut probleme cu greutatea.Cand eram mica eram foarte durdulie dar am pus asta pe seama varstei.Cam de la 12 ani am tot incercat sa slabesc,dar nu am tinut diete pentru stiu ca sunt inca in crestere si acestea imi pot afecta cresterea.Asa ca am incercat sa nu mai mananc dulciuri,dar fiind copil nu am rezistat.De la 9 la 11 ani am facut tenis de camp dar nu am slabit dar nici nu m-ma ingrasat cand m-am lasat.In rest nu prea fac sport,pentru ca sunt foarte ocupata cu scoala.Totusi vara sunt destul de activa,mai ales ca merg la tara la bunici si acolo alerg si merg mult pe jos si am si un regim sanatos,cu alimente naturale si multe fructe si legume.Dar in vara anului 2009 mi s-a intamplat un lucru nou,m-am indragostit.Desi dragostea mi-a fost impartasita am slabit fara sa vreau 6 kg.Mentionez ca inainte aveam 60 de kg.Deci ajunsesem la 54.Apoi greutatea mea a oscilat,am avut si 53,dar am avut si 55.Momentan am tot 54.As vrea sa mai slabesc pana pe la 50 de kg,dar as vrea sa slabesc din anumite locuri.Cele care ma deranjeaza cel mai mult sunt abdomenul,soldurile si coapsele.As vrea sa ma sfatuiti ce sa mananc si ce exercitii sa fac.Va multumesc!

buna any>:D<:-*
vad ca aman2 avem aceeasi varsta;;)
niste sfaturi:
-evita cat poti,sau renunta complet la dulciuri,grasimi,prajeli,produse de panificatie(1-2 de paine pe zii merge) sucuri,mezeluri(mai bine iti iei u carne de pui,peste vita si o prepari acasa cum iti place tie).
-lapticu si iaurtul sa fie degresat
-paine daca se poate neagra
-gimnastica(gen pilates,tae-bo,abdomene)etc.
Ar fii bine sa iti faci un jurnal pt ca acolo o sa te ajute mai multe fete!>:D<

Eln 01 feb 2010 21:42:10

Re: Slabitul la adolescente
 
Salut, eu am 1,65 si 70 kg.... oribil nu? as dori o cura de 5 kg pe luna:) va rog help:) asa in 3 luni as avea 55 kg, ar fi superb8->

Any1495 01 feb 2010 23:42:11

Re: Slabitul la adolescente
 
Denissaa iti multumesc pentru sfaturi si ma bucur ca am gasit pe cineva de varsta mea pe aici.Cu mancarea nu va fi o mare problema,ce va fi mai greu va fi sportul,o sa fie mai greu pana o sa ma obisnuiesc.Vroiam sa te intreb cum merge dieta daneza,este eficienta?

Extasssy 02 feb 2010 00:44:45

Re: Slabitul la adolescente
 
O sa raspund general pentru voi toate adolscentele care va confruntati cu mici sau mari probleme de greutate...

In primul si primul rand inainte de a incepe procesul de slabire trebuie sa luati in calcul urmatoarele lucruri...
  • organismul vostru este in crestere pana la varsta de 18 ani... cand in mod normal cresterea inceteaza... iar pana atunci tot ce consumati va ajuta la crestere si dezvoltarea normala a tuturor organelor...
  • cel mai bun mod de a-ti ajuta corpul sa se dezvolte armonios este sa faci sport... si nu putin (ma refer aici nu numai orele care se predau la scoala de Educatie Fizica)

Recomandarile mele sunt urmatoarele:
  • reduceti grasimile din alimentatie (sa nu faceti greseala sa le eliminati)
  • reduceti dulcurile (nici pe astea sa nu le eliminati complet pentru ca va ajuta sa aveti energia necesara functionarii in timpul zilei) dar sa le reduceti totusi la echivalentul a 2-3 lingurite de zahar pe zi
  • renuntati la sucurile acidulate (nu fac nici un bine)
  • renuntati la produsele fast food
  • faceti cel putin 30 de min de sport zilnic sau macat de 4-5 ori pe saptamana...

denissaa1 02 feb 2010 10:04:31

Re: Slabitul la adolescente
 
Citat:

Anterior postat de Any1495 (Post 75999)
Denissaa iti multumesc pentru sfaturi si ma bucur ca am gasit pe cineva de varsta mea pe aici.Cu mancarea nu va fi o mare problema,ce va fi mai greu va fi sportul,o sa fie mai greu pana o sa ma obisnuiesc.Vroiam sa te intreb cum merge dieta daneza,este eficienta?

astazi am inceput cu dieta daneza;;)
la micul dejun trebuie sa beau ceai verde+ un cubulet de zarar,
la pranz 2 oua fierte+ o rosie
iar seara 200 g vita+salata verde

monika30 02 feb 2010 10:47:02

Re: Slabitul la adolescente
 
Buna Denissa :) desi ne despart cativa ani asta nu inseamna ca nu putem comunica:x sper,sau sa primim sfaturi uni de la altii ;) eu nu sunt nutritionist dar pot sa-ti spun ca de multe ori m-am inselat crezand ca daca scot gustarile dintre cele trei mese,o sa slabesc mai mult:-ose intampla ca organismul nostru este foarte inteligent si are sistem de aparare impotriva la tot ce-i poate face rau,mai puti la kg in plus:-s eu am inteles pe drumul meu intr-o lupta usoara cu kg_le ca noi suntem diferiti si ca nu putem tine o dieta x si sa slabim.Mancam ce ne place dar:> NUproduse rafinate.Am observat ca toate dietele au ceva bun[ ceva],monti are o clasificare faina a tot ce trebuie mancat si cum trebuie,problema ca atunci cand iti inpui o dieta e greu cu strictete sa o tinem,asa trebuie ceva personal adaptat la stilul tau de viata .nu fugi de gustari:x daca vrei raspunde si daca vrei intreaba .SUCCES:)


Ora este GMT +2. Ora este acum 16:11:58.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO