forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Arhiva jurnale slabit (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/)
-   -   Liga adolescentelor slabute (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/liga-adolescentelor-slabute-2462.html)

Nick0612 15 iun 2010 13:11:52

Re: vreau sa fiu slaba:(
 
Buna Bianca! Daca reduci dulciurile, sucul, painea si alte prostioare, sigur vei ajunge la greutatea pe care o doresti. Dar cum au zis si fetele, sa mananci peste 1000 de calorii. Daca de prima data scazi sa zicem la 500 de calorii, organismul se va invata si imediat daca mananci mai mult, vei pune la loc:( Crede-ma pe cuvant.
Si mai ales ca e vara, profita de fructe si legume. Doar nu vei manca cirese la iarna:)

mvthebest 19 iun 2010 11:18:56

Re: Jurnalu` lu' Stefii. ;D
 
Citat:

Anterior postat de Stefii58 (Post 219737)
Buna slabutelor!Ce mai faceti? >;d<

Ieri n-am avut timp,dar m-am gandit ca ar fii cazul sa va arat ce am mancat. :D [ ieri].
ATENTIE! Nu a fost o zi foarte sanatoasa,pentru ca am fost la bunica toata ziua si saraca nu intelege ca eu vreau sa slabesc.Si daca ar fi dupa ea,mi-ar praji cartofi in fiecare ora! :)).

mic dejun [10:00] - Biscuiti Pettit Beurre

Gustare[11:00] - o piersica.

Pranz[12:30] - Mamaliga ci branza [ nu stiu cat de slaba,dar foarte sarata.]si ou fiert. Apoi un peste prajit. D:

Gustare[15:30] - O piersica + o bomboana cu menta. :D

Cina[ 21:20] - Piure cu putina carne de miel. :D

Si asta am mancat eu... Habar n-am cate calorii sunt,pentru ca n-am cantarit mesele. :/

Am facut si sport! :D
Am ajutat'o pe Mamaita[ bunica] sa goleasca casa,pentru ca renoveaza.M-am plimbat 3km ,am mers cu rolele o ora si cu skate'ul. :D

Sper ca am mancat bine.. :-?? [ Stiu ca am luat cina prea tarziu.. :)) ]

>:D<>:D<Pentru varsta ta ai papat bine.
Si ai facut si sport BRAVO>:D<>:D<>:D<
Momentan esti inca in dezvoltare,asa cum papi este foarte bine
Nu trebuie sa ti vre-o dieta.
>:D<>:D<

Stefii58 19 iun 2010 22:08:38

Re: Jurnalu` lu' Stefii. ;D
 
Buna slabutelor!
Ce mai faceti? :)
Eu o duc bine cu dieta...am reusit sa elinim in TOTALITATE sucurileeee! :x . Cu dulciurile o duc mai greu...Numai mananc inghetata [ :-< ] , dar nu pot sa scap de...Snickers. 8-> . Damn .:| Pur si simplu,nu pot . :)) . Dar promit ca mananc foarte rar. :D Si promit ca incerc sa ma las!

Acum,sa va povestesc ce viata imposibila duc.
Ieri,parintii mei au facut gratar. :|
-Mami,numai avem salata si piept de pui?
-Nu,mananci si tu FRIPTURA!

Da,mami,multumesc.Numai mie mi se poate intampla asta. Si va rog,nu-mi ziceti ca asa fac si parinti vostri,pentru ca nu cred.Adica,se presupune ca parintii ar trebui sa ma incurajeze . :(

Apoi,azi,am fost la bunici [GOD,speram sa mananc mai sanatos.]

-Mamaita,ce-mi faci de mancare? :D
-Iti fac mamaliguta cu ou fiert si branza,si dupa aia cu lapte batut!:*

Acum,va rog sa-mi spuneti ca mamaliga nu ingrasa. :| [ foarte tare. :)) ]

Si inca o faza care a pus capac. :
Azi m-am intalnit cu o colega de la scoala.Si mi-a zis ca m-am ingrasat. :|
MULTUMESC Cristina,mai bine taceai.

Pe bune,multumesc.Asta m-a facut sa vreau mai mult sa slabesc,cel mult pana incepe scoala.

Acum,va rog sa-mi mai spuneti un lucru. : Eu cand fac sport,pur si simplu nu transpir. :| E normal?Sau nu fac eu bine? :-s

LicuriciColorat 19 iun 2010 22:13:42

Re: Jurnalu` lu' Stefii. ;D
 
hey Stefii
stai linistica eu nu mint
asa fac si ai mei
hai draga ca o gura nu te ingrasa:)) dar nah...asa is ei
ce friptura ai papat?
atata timp cat e la gratar nu conteaza ce carne papi;) nu e neaparat sa papi piept de pui zilnic
nu ingrasa mamaliga cu ou si branza
e foarte bine sa papi din cand in cand si mamaliga;)
daca elimini dulciurile,sucurile,prajelile sigur o sa slabesti;)
nu lua in semana ,colega ta poate e mai rautacioasa de fel
nu te lasa afectata de rautatiile altora
sport faci?

justbelieve 20 iun 2010 08:40:29

Re: Jurnalu` lu' Stefii. ;D
 
Citat:

Anterior postat de Stefii58 (Post 225686)
Buna slabutelor!
Ce mai faceti? :)
Eu o duc bine cu dieta...am reusit sa elinim in TOTALITATE sucurileeee! :x . Cu dulciurile o duc mai greu...Numai mananc inghetata [ :-< ] , dar nu pot sa scap de...Snickers. 8-> . Damn .:| Pur si simplu,nu pot . :)) . Dar promit ca mananc foarte rar. :D Si promit ca incerc sa ma las!

Acum,sa va povestesc ce viata imposibila duc.
Ieri,parintii mei au facut gratar. :|
-Mami,numai avem salata si piept de pui?
-Nu,mananci si tu FRIPTURA!

Da,mami,multumesc.Numai mie mi se poate intampla asta. Si va rog,nu-mi ziceti ca asa fac si parinti vostri,pentru ca nu cred.Adica,se presupune ca parintii ar trebui sa ma incurajeze . :(

Apoi,azi,am fost la bunici [GOD,speram sa mananc mai sanatos.]

-Mamaita,ce-mi faci de mancare? :D
-Iti fac mamaliguta cu ou fiert si branza,si dupa aia cu lapte batut!:*

Acum,va rog sa-mi spuneti ca mamaliga nu ingrasa. :| [ foarte tare. :)) ]

Si inca o faza care a pus capac. :
Azi m-am intalnit cu o colega de la scoala.Si mi-a zis ca m-am ingrasat. :|
MULTUMESC Cristina,mai bine taceai.

Pe bune,multumesc.Asta m-a facut sa vreau mai mult sa slabesc,cel mult pana incepe scoala.

Acum,va rog sa-mi mai spuneti un lucru. : Eu cand fac sport,pur si simplu nu transpir. :| E normal?Sau nu fac eu bine? :-s

Hei>:D<
Si daca ai mancat friptura ce?Stai linistita,e la gratar deci nu are cum sa ingrase..Plus ca esti in crestere si nu trebuie sa-ti privezi corpul de anumite alimente.
La bunica ai mancat tare bine,mamaliga nu ingrasa mancata in cantitati limitate:)
Pe colega ta nu o lua in seama,poate stie ca ai slabit dar iti spune asa ca sa te necajeasca.
Hm..depinde cat de intens faci sportul.Adica depinde in primul rand de ce sport faci.Este posibil ca tu de felul tau sa nu transpiri,dar asta nu inseamna ca nu faci corect exercitiile.

weeps 20 iun 2010 16:31:18

Re: Jurnalu` lu' Stefii. ;D
 
ceau stefii :)
in legatura cu gimnastica, eu cred ca atata timp cat iti simpti muschii ca sunt incordati, inseamna ca iti lucreaza, indiferent daca tranpiri sau nu.
important e da fie exercitiul cat de cat constant, sa nu te opresti cand incepe sa "doara"
(dar nici sa tragi de tine nu e bine ca poate faci intindere de muschi)
si ce e foarte ok dupa exercitii, sa iei o aspirina si sa faci o baie cu sare, ajuta sa nu ai febra musculara a doua zi :)
mult spor si nu te necajii ca unii oameni sunt rai si invidiosi>:D<

mvthebest 22 iun 2010 21:48:42

Re: vreau sa fiu slaba:(
 
Citat:

Anterior postat de Buscu Bianca Ioana (Post 218417)
Buna,slabutzelor:)
sunt si eu putin mai mica......am 14 ani:">
si am 1.69 si 75 de kg:|
imi doresc ff mult sa ajung la 59 de kg......:(
ce mi-ati recomanda si mie?:-s


va rog mult:x

>:D<>:D<
Papa mai rar dulciuri,prajeli,paine.
Acum cum este sezonul mananca mai multe legume,fructe si fa-i mult sport.
Nu trebuie sa ti nici o dieta.
Esti inca foarte micuta,iar organismul tau este in crestere>:D<

Dadutz 22 iun 2010 22:09:58

Re: Liga adolescentelor slabute
 
Buna fetelor >:D<
ma bucur ca am dat de voi :x pentru ca ma aflu in aceeasi problema..kg in plus imi dau batai de cap de vreo 2 ani de zile..
am pus pe mine dintr-o prostie..pe fond psihic din cauza rautatii fostilor colegi si acum e greu sa scap de ele..
dar m-am saturat sa fiu mereu complexata, sa plang, sa nu am incredere in mine, sa nu imi placa hainele, sa nu ma simt bine in pielea mea...mai ales in perioada asta a adolescentei...
Vreau sa pun punct!si sa o iau de la capat cu un corp frumos si multa incredere in mine..
am tot avut tentative, esuate din pacate de a incepe un stil de viata sanatos...
acum vreau sa reusesc...si sper ca o voi face aici alaturi de voi!!!:-*:-*:-*:-*

mvthebest 22 iun 2010 22:43:03

Re: Liga adolescentelor slabute
 
Citat:

Anterior postat de Dadutz (Post 228792)
Buna fetelor >:D<
ma bucur ca am dat de voi :x pentru ca ma aflu in aceeasi problema..kg in plus imi dau batai de cap de vreo 2 ani de zile..
am pus pe mine dintr-o prostie..pe fond psihic din cauza rautatii fostilor colegi si acum e greu sa scap de ele..
dar m-am saturat sa fiu mereu complexata, sa plang, sa nu am incredere in mine, sa nu imi placa hainele, sa nu ma simt bine in pielea mea...mai ales in perioada asta a adolescentei...
Vreau sa pun punct!si sa o iau de la capat cu un corp frumos si multa incredere in mine..
am tot avut tentative, esuate din pacate de a incepe un stil de viata sanatos...
acum vreau sa reusesc...si sper ca o voi face aici alaturi de voi!!!:-*:-*:-*:-*

Buna>:D<
Bine ai venit:-*
Hmm cum din cauza fostilor colegi:-/ Nimeni nu poate obliga pe cineva sa pape:(
Increderea ti-o ve-i castiga pe parcurs.

Uite pentru inceput iti poti deschide un jurnal http://forum.slabute.ro/ghidul-slabu...orum-2554.html
Iar slabutele de pe forum te vor ajuta mult.
http://forum.slabute.ro/jurnale-slab...rnal-2591.html

mvthebest 23 iun 2010 00:01:08

Re: Jurnalu` lu' Stefii. ;D
 
>:D<
Buna Stefi
Ce mai faci?
Cum e in vacanta>:D<?

Dadutz 23 iun 2010 15:32:01

Re: Liga adolescentelor slabute
 
Citat:

Anterior postat de mvthebest (Post 228860)


Buna>:D<
Bine ai venit:-*
Hmm cum din cauza fostilor colegi:-/ Nimeni nu poate obliga pe cineva sa pape:(
Increderea ti-o ve-i castiga pe parcurs.

Uite pentru inceput iti poti deschide un jurnal http://forum.slabute.ro/ghidul-slabu...orum-2554.html
Iar slabutele de pe forum te vor ajuta mult.
http://forum.slabute.ro/jurnale-slab...rnal-2591.html


ms de sfaturi:*
poi..nu m-am ingrasat din cauza mancarii..
in ultimul an de generala..colegii mei au fost foarte rautaciosi (invidia.mi-au zis-o in fata ca din cauza asta....si nu vreau sa credeti ca ma laud pt ca chiar nu imi face placere cu chestia asta ) si totul a inceput dupa sarbatorile de iarna m-am ingrasat putin (de cand ma stiu iarna puneam un kg-doua si primavara slabeam din nou) si incepuseara sa faca misto din cauza asta..si fara sa imi dau seama a devenit o obsesie..
si cu cat erau mai rautaciosi (vbeau f urat si nu am mai avut puterea sa fiu indiferenta sau sa ii fac sa inceteze) cu atat ma ingraseam mai mult si invers...
ma uitam in oglinda si plangeam..mergeam la cumparaturi si nu imi mai venea nimik bine si iarasi plangeam...poate de aici reiese ca sunt o plangacioasa dar a fost groaznic pentru mine..ma ingrasam vazand cu ochii si nu puteam face nimic...aveam impresia ca toti se uita la mine si rad...cred ca ajunsesem in pragul nebuniei..un pas mic ar fi fost de ajuns sa...trec..pot spune ca intrasem in depresie...ma uram pur si simplu, imi uram corpul...devenisem dependenta de complimente ca sa zic asa..adica daca eu aveam impresia ca am slabit macar putin si cineva imi zicea ca sunt grasa..sau zicea ceva despre silueta mea nu tocmai pozitiv...imi dadeau lacrimile si se ducea toata bucuria mea ca as fi slabit...si tot asa..ca intr-un ciclu...de atunci nu am mai reusit.....
anul acesta ce mi-am mai revenit si eu..si am mai slabit putin...dar parca nu de ajuns...sau poate..am inceput sa imi iubesc corpul din nou...
dar vreau sa pun punct acestei incertitudini. vreau concret sa slabesc, sa imi iubesc corpul, sa imi recapat increderea....

sper ca nu am scris prea mult si pra plictisitor..dar din pacate e adevarat si desi poate pt altii pare apa de ploaia pt mine a fost ceva ingrozitor...

de aceea sunt aici cu voi...pentru ca in viitorul apropiat vreau sa spun ca sunt si eu o slabuta!!!


pupici dragelor :-*>:D<:">

take care >:D<

mvthebest 23 iun 2010 17:40:37

Re: Liga adolescentelor slabute
 
Citat:

Anterior postat de Dadutz (Post 229525)
ms de sfaturi:*
poi..nu m-am ingrasat din cauza mancarii..
in ultimul an de generala..colegii mei au fost foarte rautaciosi (invidia.mi-au zis-o in fata ca din cauza asta....si nu vreau sa credeti ca ma laud pt ca chiar nu imi face placere cu chestia asta ) si totul a inceput dupa sarbatorile de iarna m-am ingrasat putin (de cand ma stiu iarna puneam un kg-doua si primavara slabeam din nou) si incepuseara sa faca misto din cauza asta..si fara sa imi dau seama a devenit o obsesie..
si cu cat erau mai rautaciosi (vbeau f urat si nu am mai avut puterea sa fiu indiferenta sau sa ii fac sa inceteze) cu atat ma ingraseam mai mult si invers...
ma uitam in oglinda si plangeam..mergeam la cumparaturi si nu imi mai venea nimik bine si iarasi plangeam...poate de aici reiese ca sunt o plangacioasa dar a fost groaznic pentru mine..ma ingrasam vazand cu ochii si nu puteam face nimic...aveam impresia ca toti se uita la mine si rad...cred ca ajunsesem in pragul nebuniei..un pas mic ar fi fost de ajuns sa...trec..pot spune ca intrasem in depresie...ma uram pur si simplu, imi uram corpul...devenisem dependenta de complimente ca sa zic asa..adica daca eu aveam impresia ca am slabit macar putin si cineva imi zicea ca sunt grasa..sau zicea ceva despre silueta mea nu tocmai pozitiv...imi dadeau lacrimile si se ducea toata bucuria mea ca as fi slabit...si tot asa..ca intr-un ciclu...de atunci nu am mai reusit.....
anul acesta ce mi-am mai revenit si eu..si am mai slabit putin...dar parca nu de ajuns...sau poate..am inceput sa imi iubesc corpul din nou...
dar vreau sa pun punct acestei incertitudini. vreau concret sa slabesc, sa imi iubesc corpul, sa imi recapat increderea....

sper ca nu am scris prea mult si pra plictisitor..dar din pacate e adevarat si desi poate pt altii pare apa de ploaia pt mine a fost ceva ingrozitor...

de aceea sunt aici cu voi...pentru ca in viitorul apropiat vreau sa spun ca sunt si eu o slabuta!!!


pupici dragelor :-*>:D<:">

take care >:D<

>:D<>:D<Te inteleg perfect.
Este bine ca acum ai mai crescut si vrei sa faci ceva pentru a arata mai bine si pentru a te simti mai bine.
In primul rand trebuie tu sa te placi si sa=ti iubesti corpul ca dupa sa o faca si cei din jurul tau..
Momentan ce dieta urmezi? Sau ce plan de bataie ai?
Sport practici?>:D<

Dadutz 24 iun 2010 00:49:23

Re: Liga adolescentelor slabute
 
Citat:

Anterior postat de mvthebest (Post 229611)


>:D<>:D<Te inteleg perfect.
Este bine ca acum ai mai crescut si vrei sa faci ceva pentru a arata mai bine si pentru a te simti mai bine.
In primul rand trebuie tu sa te placi si sa=ti iubesti corpul ca dupa sa o faca si cei din jurul tau..
Momentan ce dieta urmezi? Sau ce plan de bataie ai?
Sport practici?>:D<

>:D<>:D<
nu urmez o dieta in mod special..
am inceput sa imi fac un meniu...cu mai putine calorii..probabil se numeste dieta hipocalorica nu?
da ..tennis, volei, jogging, fotbal, sar coarda, abdomene si alte ex...
oricum vreau sa imi fc si jurnal dar zilele astea ca acum am fost f busy ca a fost ziua mea si...of..:( cu ocazia asta am papat si ceva dulciuri...dar gata...maine bag 3 ore de tennis :P

:-*:-*:-*:-*

mvthebest 24 iun 2010 11:33:55

Re: Liga adolescentelor slabute
 
Citat:

Anterior postat de Dadutz (Post 230093)
>:D<>:D<
nu urmez o dieta in mod special..
am inceput sa imi fac un meniu...cu mai putine calorii..probabil se numeste dieta hipocalorica nu?
da ..tennis, volei, jogging, fotbal, sar coarda, abdomene si alte ex...
oricum vreau sa imi fc si jurnal dar zilele astea ca acum am fost f busy ca a fost ziua mea si...of..:( cu ocazia asta am papat si ceva dulciuri...dar gata...maine bag 3 ore de tennis :P

:-*:-*:-*:-*

Spune-mi un meniul de-al tau.
Sa vedem cam cum papi.:)
Cat de des,de cate ori pe saptamana si cate minute de sport faci?
LA MULTI ANI>:D<>:D<>:D<

Hmm nu trebuie dintr-o data sa faci foarte mult sport. Ia-o treptat.>:D<

madutza 24 iun 2010 12:55:38

Re: Liga adolescentelor slabute
 
Buna Dadutz >:D<
LA multi ani!
Ti-am citit povestea....e foarte trist cand cei din jur ne judeca dupa aparente dar trebuie sa invatam sa ne iubim asa cum suntem!Eu personal nu am auzit niciodata vreun cuvant jignitor la felul in care arat..doar mama imi mai zice cand mai pun pe mine sau cand mananc exagerat...iar pe ea nu am cum sa ma supar. Sincer, daca cineva s-ar lua de felul in care arat poate mi-as pune niste semne de intrebare dar nu as pune prea mult la suflet,oamenii sunt rai,invidiosi,conteaza foarte mult ca tu sa te iubesti pe tine,grasuta sau slabuta :D... Daca nu-ti place ce vezi in oglinda, e cazul sa faci ceva...nu pentru a scapa de jignirile celor din jur ci pentru tine, pentru imaginea din oglinda de care te vei simti mandra .. Dar ti-am zis , in primul rand , incearca sa te iubesti asa cum esti..abia atunci vei reusi sa aspiri la mai mult>:D<
Orice intrebare ai , poti sa mi-o adresezi, nu-s eu miss perfect dar legat de diete am citit muulte ..teoria o stiu..practica e mai greuta:D Te pup!:-*

Stefii58 24 iun 2010 12:58:28

Re: Jurnalu` lu' Stefii. ;D
 
Buna Mirabella.
Bine fac,profit de timpul liber dar imi pare rau ca este urat afara. :|
Nici nu zici ca e vara! :((
voi ce mai faceti?:D
Eu n-am putut sa scriu in ultimele zile bcuz am fost la bunici. :))
Si DAAA,am mancat sanatos. :) [ cred.]
In prima zi am mancat putina carnee si dovlecei prajiti.
Ieri am mancat numai scovergi cu branza/gem/miere. :))
Si azi dimineata am mancat 2 ochiuri cu branza. D:

Acum astept sa faca odata mama mancare . Paritii mei iubiti iar fac carneee!:x Ura. :| [Cum se asteapta ei sa slabesc? 8-| ]
Pe 30 este ziua unei prietene.Ura din nou. :)) voi manca pizza. :-s

Dadutz 24 iun 2010 17:05:19

Re: Liga adolescentelor slabute
 
ms frumos fetelor >:D<:x:-* sunteti f de treaba..
mvthebest de cand am inceput vacanta incerc sa dorm 8 ore pe noapte si sa mananc 3 mese principale si 2 gustari..si multaaa apa :)
de ex uite meniul meu din 21.iunie:
mic dejun: rosii 200g
branzica de oaie 150g
o bucatica de baton twix (nu am rezistat :(() in jur de 25g
584 kcal
gust1: o punga pufuleti 45g
cateva cirese 10g
203kcal
pranz: castraveti 100g
rosii 200g
ciuperci sote 250g
249kcal
gust2: -
cina: pepene galben 500g
170kcal

si apa: 2250 ml

cantitatile sunt estimativa pt ca nu am cantarit:">
din ce am vazut acolo, in urma calculelor, au fost cam multe grasimi..
nu stiu daca repartizarea, ca sa zic asa a caloriilor, e corecta si nu prea am inteles inca, cum e cu carbohidratii, proteinele, etc...cat si cum trebuie mancat :(
e greu pana pricep totul :)) voi cu siguranta stiti cum sta treaba >:D<

iar sport in aceeasi zi cam o ora de tennis, o jumatate ora volei, am mers pe jos vreo 2km plus alte activitati prin casa ca am vazut k in lista aia se calculeaza pana si statul la pc :)
final calorii am in acea zi -1449kcal
asta cred ca e de bine dar nu sunt sigura ca stau bine la grasimile din acea zi si la proteine care sunt prea putine.
o sa imi fac si jurnal..dar nu azi pentru ca in ultimele 2 zile am avut o alimentatie haotica, si dulciuri si suculete,.:">
dar gata cu petrecutul..de zilele viitoare ma pun la treaba :D

pana incepe scoala vreau sa ii las pe toti masca :D si sa adooor sa ma uit in oglinda, sa stau la piscina si sa creasca inima in mine la shopping cu atatea hainute care sa imi vina bine :x:x

pupici fetelor :-*:-*

Dadutz 24 iun 2010 17:12:12

Re: Liga adolescentelor slabute
 
am uitat sa raspund la o intrebare...
mvthebest ma intrebasei cat sport fac...acum in vacanta cam in fiecare seara ies cu copiii la un tennis un volei ceva plus ca in fiecare dimineatza sau seara (depinde cum am timp dar in general dimineata) mai fac exercitii pt abdomen, pt picioare, aripioare etc, din astea de pe net...intr-un timp faceam tae-bo dupa niste filmulete dar era in timpul scolii si m-am lasat ca nu mai aveam timp..as vrea sa ma apuc iar mai ales ca am vazut postate si aici la sectiunea sport mult mai multe. :*:*:*

madutza 24 iun 2010 17:16:24

Re: Liga adolescentelor slabute
 
Dadutz,
1. pufuletii si twix .. nu nu nu [-x ... rar, o data pe saptamana poti sa-ti faci pofta cu una din ele.
2. e bine sa papi cat mai putine grasimi ...dar grasimi rele ( pe care le iei din dulciuri rafinate, ulei rafinat, fast food etc ) , grasimile gen ulei de masline, somon sunt grasimi care consumate intr-o cantitate rezonabila ajuta la slabire:)
3. nu amesteca proteinele cu carbohidratii niciodata
4. in legatura cu procentul de proteine , grasimi, carbo care trebuie consumati, ai informatia in meniul tau..:D.. Daca papi prea putine proteine,grasimi , carbo esti atentionat .. [ exemplu de la mine din meniu 44 (mic) ]
5. mult sporttt ( bv ca vad ca faci destul de mult )
6. inarmeaza-te cu rabdare daca vrei sa fie o slabire pe toata viata >:D<

Dadutz 24 iun 2010 17:43:26

Re: Liga adolescentelor slabute
 
Citat:

Anterior postat de madutza (Post 230747)

3. nu amesteca proteinele cu carbohidratii niciodata

aici mai am de invatat inca nu stiu sigur care cum sunt :-s:((
rabdarea of..:(
ms mult de raspuns >:D<:-*

madutza 24 iun 2010 18:04:03

Re: Liga adolescentelor slabute
 
Ce nu stii ? care sunt carbo si proteinele? :D

madutza 24 iun 2010 18:05:08

Re: Liga adolescentelor slabute
 
GRUPA 1
Proteine
• Carne
• Branza
• Oua
• Peste
• Soia
• Iaurt
• Lapte

GRUPA 2
Alimente neutre
• Legume
• Verdeturi
• Fructe
• Seminte
• Nuci
• Condimente
• Ulei de masline

GRUPA 3
Glucide
• Paine
• Prajituri
• Biscuiti
• Paste
• Cartofi
• Orez
• Zahar, Miere

Reguli de baza pentru disocierea alimentelor (pe mese)
• Poti combina orice aliment din GRUPA 1 cu cele din GRUPA 2
• Poti combina alimentele din GRUPA 3 cu cele din GRUPA 2
• NU combina niciodata GRUPA 1 cu GRUPA 3 !
• Glucidele NU se consuma impreuna cu proteinele si fructele acide
• Legumele si fructele trebuie sa stea la baza unei diete sanatoase de slabire
• Proteinele, glucidele si grasimile trebuie consumate in cantitati reduse
• Consuma numai cereale integrale si glucide neprocesate(naturale)
• Elimina din dieta alimentele rafinate(zahar rafinat, ulei rafinat)
• Intre mesele cu proteine si cele cu glucide este necesar un interval de 3-4 ore
• Laptele nu trebuie combinat cu nici un aliment

Dadutz 24 iun 2010 18:22:26

Re: Liga adolescentelor slabute
 
care sunt carboh. nu prea stiu :">:">
cand zicem ca laptele nu trebuie combinat cu niciun aliment, ne referim strict la lapte sau la orice produs lactat?
ms frumos pentru raspunsuri :-*:-*:-*:-*:-*:-*:-*

madutza 24 iun 2010 18:29:48

Re: Liga adolescentelor slabute
 
la lapte:D

carbo cum zice mai sus..cartof, orez,paste,dulciuri,cereale,paste:D

Dadutz 24 iun 2010 19:05:06

Re: Liga adolescentelor slabute
 
merci frumos madutza ca iti bati capul cu mine :*:*:*:*

madutza 24 iun 2010 19:20:20

Re: Liga adolescentelor slabute
 
Stai linistita . oricand ai o intrebare si pot sa te ajut , te ajut >:D<

Dadutz 24 iun 2010 21:35:28

Re: Liga adolescentelor slabute
 
Citat:

Anterior postat de madutza (Post 230895)
Stai linistita . oricand ai o intrebare si pot sa te ajut , te ajut >:D<

merci muuuuult >:D<>:D<>:D<
de abia astept sa reusesc si eu si sa ma alatur voua slabutelor experimentate :x:x:x
take care:-*

madutza 24 iun 2010 21:37:28

Re: Liga adolescentelor slabute
 
Citat:

Anterior postat de Dadutz (Post 231024)
merci muuuuult >:D<>:D<>:D<
de abia astept sa reusesc si eu si sa ma alatur voua slabutelor experimentate :x:x:x
take care:-*


Ei dar nici eu nu sunt inca o slabuta..stiu teoria si acum incerc sa o pun in practica:P
dar se poate cu multa vointa >:D<

Dadutz 24 iun 2010 21:50:16

Re: Liga adolescentelor slabute
 
Citat:

Anterior postat de madutza (Post 231026)
Ei dar nici eu nu sunt inca o slabuta..stiu teoria si acum incerc sa o pun in practica:P
dar se poate cu multa vointa >:D<

O sa reusim!!! :-*>:D<

mvthebest 25 iun 2010 00:34:10

Re: Liga adolescentelor slabute
 
Citat:

Anterior postat de Dadutz (Post 230732)
ms frumos fetelor >:D<:x:-* sunteti f de treaba..
mvthebest de cand am inceput vacanta incerc sa dorm 8 ore pe noapte si sa mananc 3 mese principale si 2 gustari..si multaaa apa :)
de ex uite meniul meu din 21.iunie:
mic dejun: rosii 200g
branzica de oaie 150g
o bucatica de baton twix (nu am rezistat :(() in jur de 25g
584 kcal
gust1: o punga pufuleti 45g
cateva cirese 10g
203kcal
pranz: castraveti 100g
rosii 200g
ciuperci sote 250g
249kcal
gust2: -
cina: pepene galben 500g
170kcal

si apa: 2250 ml

cantitatile sunt estimativa pt ca nu am cantarit:">
din ce am vazut acolo, in urma calculelor, au fost cam multe grasimi..
nu stiu daca repartizarea, ca sa zic asa a caloriilor, e corecta si nu prea am inteles inca, cum e cu carbohidratii, proteinele, etc...cat si cum trebuie mancat :(
e greu pana pricep totul :)) voi cu siguranta stiti cum sta treaba >:D<

iar sport in aceeasi zi cam o ora de tennis, o jumatate ora volei, am mers pe jos vreo 2km plus alte activitati prin casa ca am vazut k in lista aia se calculeaza pana si statul la pc :)
final calorii am in acea zi -1449kcal
asta cred ca e de bine dar nu sunt sigura ca stau bine la grasimile din acea zi si la proteine care sunt prea putine.
o sa imi fac si jurnal..dar nu azi pentru ca in ultimele 2 zile am avut o alimentatie haotica, si dulciuri si suculete,.:">
dar gata cu petrecutul..de zilele viitoare ma pun la treaba :D

pana incepe scoala vreau sa ii las pe toti masca :D si sa adooor sa ma uit in oglinda, sa stau la piscina si sa creasca inima in mine la shopping cu atatea hainute care sa imi vina bine :x:x

pupici fetelor :-*:-*

Elimini batonul si pufuleti si ve-i slabi garantat..
Momentan calculeaza dupa ochi,dar te sfatuiesc sa-ti cumperi un cantar.
Eu cand nu aveam cantar aproximam tare gresit.:( sau in plus sau in minus.
Si ai mult mai putine calorii decat ai pus tu acolo.

Dadutz 25 iun 2010 11:00:19

Re: Liga adolescentelor slabute
 
Citat:

Anterior postat de mvthebest (Post 231187)

Si ai mult mai putine calorii decat ai pus tu acolo.

asa mi-a aratat calculatorul :-/:-s
sau te referi ca vor fi mai putine daca voi cantari?

ms de raspuns >:D<

madutza 25 iun 2010 11:46:16

Re: Liga adolescentelor slabute
 
nici eu n-am cantar si nu stiu cat sa trec acolo:))

danonino 27 iun 2010 11:02:22

Jurnal DaNoninoOo
 
[*66*]Jurnalul lui DaNoninoOo

Stephanie 27 iun 2010 11:31:25

Re: Jurnal DaNoninoOo
 
Buna Danonino!Nu ne scri si noua ceva despre tine si stilul tau de viata si dieta pe care doresti s-o urmezi?:)Succes in continuare!Te mai asteptam pe aici...:)

Roxii 27 iun 2010 13:22:06

Re: Jurnal DaNoninoOo
 
Hello Danonino si bine ai venit>:D<Descrie`te putin,da`ne idee de un meniu de`al tau si ce sport faci ca sa te cunoastem mai bine si sa stim unde sa te corectam>:D<

justbelieve 27 iun 2010 13:39:04

Re: Jurnal DaNoninoOo
 
Bine ai venit>:D<Cum au spus si fetele spune-ne mai intai ceva despre tine:)

andra_aly 28 iun 2010 15:52:06

Re: Jurnal DaNoninoOo
 
Bine ai venit:) pai asteptam si noi sa ne scrii despre tine:)

mvthebest 28 iun 2010 22:08:23

Re: Jurnal DaNoninoOo
 
Citat:

Anterior postat de danonino (Post 232693)
[*66*]Jurnalul lui DaNoninoOo

Bine ai venit>:D<

Slabuta 01 iul 2010 19:02:05

Re: Jurnalu` lu' Stefii. ;D
 
Citat:

Anterior postat de Stefii58 (Post 230526)
Buna Mirabella.
Bine fac,profit de timpul liber dar imi pare rau ca este urat afara. :|
Nici nu zici ca e vara! :((
voi ce mai faceti?:D
Eu n-am putut sa scriu in ultimele zile bcuz am fost la bunici. :))
Si DAAA,am mancat sanatos. :) [ cred.]
In prima zi am mancat putina carnee si dovlecei prajiti.
Ieri am mancat numai scovergi cu branza/gem/miere. :))
Si azi dimineata am mancat 2 ochiuri cu branza. D:

Acum astept sa faca odata mama mancare . Paritii mei iubiti iar fac carneee!:x Ura. :| [Cum se asteapta ei sa slabesc? 8-| ]
Pe 30 este ziua unei prietene.Ura din nou. :)) voi manca pizza. :-s

Buna Stefii :)

Hai ca a iesit soarele pe cer de cateva zile :)
Si eu am fost tare deprimata de vremea asta, esti blocat in casa :(

Uuuuuu, covrigeiii nu sunt buni :D
Pai tu esti inconjurata numai de tentatii :D

Trebuie sa fii puternica si sa le faci fata, in caz contrar silueta va avea de suferit :D

mvthebest 06 iul 2010 22:16:00

Re: Liga adolescentelor slabute
 
Citat:

Anterior postat de Dadutz (Post 231382)
asa mi-a aratat calculatorul :-/:-s
sau te referi ca vor fi mai putine daca voi cantari?

ms de raspuns >:D<

Aha,daca ai calculat pe calculatorul de pe site e bine. >:D<
Am crezut ca ai aproximat tu caloriile. :-*


Ora este GMT +2. Ora este acum 11:50:22.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO