forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Arhiva jurnale slabit (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/)
-   -   Liga adolescentelor slabute (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/liga-adolescentelor-slabute-2462.html)

choco 05 oct 2010 22:37:41

Re: Lattie`s story ..another way.
 
Citat:

Anterior postat de Lattie (Post 353819)
First , http://2.bp.blogspot.com/_GlLwI9RTw2...0/freehugs.gif to all girls. :D
Deci povestea mea. De mica ,eram o slabanoaga. Mancam de toate si nu se prindea nimic de mine >:) . Dar eram , fata de momentul prezent , foarte activa , toata ziua eram pe-afara . :-s Insa de cand a inceput liceul a inceput si perioada mea de sedentarism. Pur si simplu nu mai am timp sa fac miscare , ore pana la doua , vin obosita acasa si pur si simplu nu am timp sa ma ocup de mine si sa am grija de ce mananc, si treptat, de la 45 de kg am ajuns la imensa greutate de 58 :(( :-s. Cand m-am vazut asa, am inceput sa tin o dieta drastica , si intr-o saptamana am slabit cam 5 kg . Ghinionul meu a fost ca fix dupa acea perioada, ai mei m-au dus la tara pentru o saptamana , iar bunica , cand m-a vazut ,s-a tinut scai de mine sa ma-ngras , ceea ce i-a si reusit , si iata-ma din nou la 58 kg :(( .
De o saptamana am inceput o noua dieta , si de data asta nu ma las batuta >:) .

buna :-*.bine ai venit
ce dieta ai tinut de ai slabit 5 kg intr-o saptamana?si ce dieta vrei sa tii de acum in colo?eu iti urez bafta si daca ai nevoie de ceva nu ezita sa intrebi,mereu vei gasii pe cineva care sa te ajute,fetele sunt foarte dragute :x

Roxii 05 oct 2010 22:38:02

Re: Lattie`s story ..another way.
 
Citat:

Anterior postat de Lattie (Post 353819)
First , http://2.bp.blogspot.com/_GlLwI9RTw2...0/freehugs.gif to all girls. :D
Deci povestea mea. De mica ,eram o slabanoaga. Mancam de toate si nu se prindea nimic de mine >:) . Dar eram , fata de momentul prezent , foarte activa , toata ziua eram pe-afara . :-s Insa de cand a inceput liceul a inceput si perioada mea de sedentarism. Pur si simplu nu mai am timp sa fac miscare , ore pana la doua , vin obosita acasa si pur si simplu nu am timp sa ma ocup de mine si sa am grija de ce mananc, si treptat, de la 45 de kg am ajuns la imensa greutate de 58 :(( :-s. Cand m-am vazut asa, am inceput sa tin o dieta drastica , si intr-o saptamana am slabit cam 5 kg . Ghinionul meu a fost ca fix dupa acea perioada, ai mei m-au dus la tara pentru o saptamana , iar bunica , cand m-a vazut ,s-a tinut scai de mine sa ma-ngras , ceea ce i-a si reusit , si iata-ma din nou la 58 kg :(( .
De o saptamana am inceput o noua dieta , si de data asta nu ma las batuta >:) .

Buna Lattie si bine ai venit:)In primul rand renunta la dietele astea stupide care te ajuta sa scapi de 5 kg intr`o saptamana.Nu vei reusi sa te mentii never cu asa dieta,plus ca tu nu dai jos din grasime ci din muschi si elimini apa din organism.Incepe si papa sanatos,cam 1200 de calorii pe zi+sport.Renunta la dulciuri,sucuri,chips`uri,fast food,produse de patiserie si paste fainoase,inlocuieste painea alba cu cea de secara sau graham si ai mare grija sa nu sari peste nici una din mese.Ia 3 mese pe zi + 2 sau chiar 3 gustari.Bea cel putin 2 l de apa pe zi si inarmeaza`te cu rabdare!Stiu ca vrei sa scapi cat mai repede de surplusul de kg,dar cum ai spus si tu,kg astea s`au acumulat in timp,nu poti scapa de ele intr`o saptamana.Mult succes:)>:D<

dienusha 06 oct 2010 07:40:27

Re: Lattie`s story ..another way.
 
Lattie....esti inca in perioada de dezvoltare, asa ca dietele nu iti fac deloc bine....adopta un stil de viata sanatos, cu cat mai repede cu atat mai bine, tu ai chiar varsta ideala pentru a face asta.
Pe de alta parte....mie mi-e greu sa cred ca tu la 16 ani nu gasesti timp de sport...Sunt fete pe forum care muncesc, au copii, responsabilitati, si tot isi gasesc timp pentru sport. Daca acum nu ai timp pentru sport...atunci cand?

Lattie 06 oct 2010 14:14:14

Re: Lattie`s story ..another way.
 
Dieta pe care am tinut-o inainte consta in a manca foarte putin. Mancam un singur fel de mancare care nu depasea un anumit nr.de calorii , de exemplu 500 (pe zi).
Acum mananc mai des ,dar putin , si ma uit la nr. de calorii . :-s :-s
Am cateva intrebari:
Laptele degresat are vreo sansa sa ingrase?
Ce fructe au cea mai mica cantitate de zahar?
>:D<
Cat despre sport , cam asa arata programul meu zilnic: de la 7 la 14,15 la scoala , la 15 imi fac ceva de mancare , fac ordine in casa (sau camera mea) pana pe la 16,17 , dupa temele si mai stau pe mess pana pe la 20. Asta in caz ca nu mai intervine ceva . Si la 20 deja e prea frig afara ca sa mai poti iesi macar 20' sa alergi :((

DeathInVogue 06 oct 2010 14:26:28

Re: Lattie`s story ..another way.
 
Citat:

Anterior postat de Lattie (Post 353843)
Bibi , invat la G. Asachi :D ..si eu am probleme cu rabdarea...stau prost la capitolu' asta , la fel si eu .. as vrea sa ma trezesc maine slaaaba. :((

Si,Death in vogue, stiu ca-s nocive,da'mi propun sa ma mentin dup'aia... si nu vreau s-ajung inapoi la 45kg ..da' undeva la 48 se poate,cred :-s.

nu prea ai cum sa te mentii dupa o astfel de dieta decat continuand sa mananci foarte putin ceea ce nu e deloc sanatos..nu-i dai organismului ce are nevoie
48?:)) mie tot mi se par putine...nu cred ca ai nevoie sa slabesti atat

curly.light 06 oct 2010 15:06:10

Re: Lattie`s story ..another way.
 
Buna!>:D<
Ma regasesc putin in povestea ta,si eu m-am ingrasat cand am inceput liceul :(
Suntem de-o varsta! Tot in clasa a11-a esti ?>:D<

Ai foarte mare grija cu dietele. Am avut si eu perioadele mele in care voiam sa slabesc miraculos.Am vrut sa iau chiar si pastile. Dar asta nu e bine.
Acum nu iti dai seama ,la aceasta varsta. Dar obiceiurile alimentare au repercursiuni asupra sanatatii noastre. Daca vei continua sa te infometezi ,risti sa ai pe viitor probleme de sanatate, ba chiar sa ai probleme cu mentinerea greutatii toata viata!
Alege-ti o dieta potrivita varstei tale, prin care sa primesti aportul de nutrienti necesar. La 16 ani, suntem inca in crestere!
Daca vrei sa tii o dieta hipocalorica, utilizeaza calculatorul de calorii de pe site - e un instrument foarte util .Si ai mare grija sa nu scazi sub 1000 de calorii pe zi !
Daca faci acest lucru ,iti dereglezi metabolismul : slabitul inceteaza,si apoi incepi sa pui pe tine tot ce mananci .
Greutatea ta mi se pare si mie una normala :D Poate nu te-ai ingrasat 13 kilograme la liceu ,poate pur si simplu ai mai crescut in inaltime ,sau te-ai mai dezvoltat.. 45 de kg e mult prea putin.
Daca ai burtica ,nu e nevoie sa apelezi la diete drastice. La varsta noastra corpul se poate modela foarte-foarte frumos prin sport!
Ai grija de tine, iti doresc multa bafta! Te pup:-*

choco 06 oct 2010 16:30:32

Re: Lattie`s story ..another way.
 
cel mai bine e sa incepi sa mananci sanatos.3 mese pe zi+2 gustari
sa bei cel putin 2 l de apa pe zi,sa eviti painea,dulciurile,prajelile,fast food-ul,grasimile
bine,stiu ca nu sunt deloc potrivit sa dau sfaturi avand vedere ce meniuri am eu,dar macar iti spun ca ceea ce stiu,chiar daca uit eu mereu sa aplic :))
sa ai mereu 1000 de calorii,sau chiar 1200-1300 ca atunci cand vei stagna sa ai de unde sa scazi
cat despre sport,poti incerca sa faci in casa,nu trebuie neaparat sa te duci sa alergi.poti face dimineata 30 de abdomene ca stiam ca iti accelereaza metabolismul,sa dansezi ceea ce banuiesc ca e mai placut.ia-o incet macar 10-15 minute pe zi la inceput
multa bafta :-*

Roxii 06 oct 2010 17:52:58

Re: Lattie`s story ..another way.
 
Citat:

Anterior postat de Lattie (Post 354674)
Dieta pe care am tinut-o inainte consta in a manca foarte putin. Mancam un singur fel de mancare care nu depasea un anumit nr.de calorii , de exemplu 500 (pe zi).
Acum mananc mai des ,dar putin , si ma uit la nr. de calorii . :-s :-s
Am cateva intrebari:
Laptele degresat are vreo sansa sa ingrase?
Ce fructe au cea mai mica cantitate de zahar?
>:D<
Cat despre sport , cam asa arata programul meu zilnic: de la 7 la 14,15 la scoala , la 15 imi fac ceva de mancare , fac ordine in casa (sau camera mea) pana pe la 16,17 , dupa temele si mai stau pe mess pana pe la 20. Asta in caz ca nu mai intervine ceva . Si la 20 deja e prea frig afara ca sa mai poti iesi macar 20' sa alergi :((

Ai mare grija sa nu scazi sub 1000 de calorii,cel putin!In nici un caz sa nu mai urmezi vreo dieta din aia drastica!

Laptele degresat nu ingrasa,este chiar indicat,tu fiind in crestere ai nevoie de calciu.Cat despre fructe incearca sa papi grapefruit si mere mai mult,dar nu exclude si celelale fructe.Incearca totusi sa consumi mai rar struguri,banane,kiwi si prune.

Cat despre sport...poti face si acasa,in camera ta.Sunt o gramada de filmuletze aici care te pot ajuta.Pentru inceput iti recomand hip hop abs si zumba:)

elenus 06 oct 2010 18:28:49

Re: Jurnal elenus
 
b]CALORII INGERATE[/b]
Micul dejun, ora 19:14
Iaurt NutriDay Natural 4.1% grasime, Danone, 300g - 195 calorii, 9.6 proteine, 12.3 grasimi, 0 colesterol, 11.1 carbohidrati, 0 fibre, 0 sodiu, 0 zahar
Cas de vaca, 30g - 77 calorii, 7.3 proteine, 4.8 grasimi, 0 colesterol, 0.8 carbohidrati, 0 fibre, 0 sodiu, 0 zahar
Ardei verde, 50g - 10 calorii, 0.5 proteine, 0 grasimi, 0 colesterol, 2.3 carbohidrati, 0.9 fibre, 0 sodiu, 1.2 zahar
Rosii, 100g - 18 calorii, 0.9 proteine, 0.2 grasimi, 0 colesterol, 3.9 carbohidrati, 1.2 fibre, 5 sodiu, 2.6 zahar
Carne de pui, broiler sau fryer (pui intre 7 - 13 saptamani), pulpa de pui, carne macra, gatita, innabusita, 130g - 241 calorii, 34.1 proteine, 10.5 grasimi, 115.7 colesterol, 0 carbohidrati, 0 fibre, 101.4 sodiu, 0 zahar
Struguri, 15g - 11 calorii, 0.1 proteine, 0 grasimi, 0 colesterol, 2.7 carbohidrati, 0.2 fibre, 0 sodiu, 2.3 zahar
Pere, 5g - 3 calorii, 0 proteine, 0 grasimi, 0 colesterol, 0.8 carbohidrati, 0.2 fibre, 0 sodiu, 0.5 zahar
Prune, 100g - 46 calorii, 0.7 proteine, 0 grasimi, 0 colesterol, 11.4 carbohidrati, 1.4 fibre, 0 sodiu, 9.9 zahar
Mar Ionatan, 230g - 120 calorii, 0.9 proteine, 0.5 grasimi, 0 colesterol, 31.7 carbohidrati, 5.5 fibre, 0 sodiu, 0 zahar
Fulgi de cereale cu stafide, Sanovita, 25g - 73 calorii, 2.6 proteine, 0.8 grasimi, 0 colesterol, 19.4 carbohidrati, 0 fibre, 0 sodiu, 0 zahar
Cartof, copt, miez si coaja, fara sare, 110g - 103 calorii, 2.8 proteine, 0.1 grasimi, 0 colesterol, 23.3 carbohidrati, 2.4 fibre, 11 sodiu, 1.3 zahar
--------------------------------------------------------------------------------------
TOTAL CALORII: 897 calorii, 59.5 proteine, 29.2 grasimi, 115.7 colesterol, 107.4 carbohidrati, 11.8 fibre, 117.4 sodiu, 17.8 zahar
ACTIVITATI FIZICE
Metabolism bazal - 1237 calorii
--------------------------------------------------------------------------------------
CALORII CONSUMATE: 1237 calorii
sper ca acum e mai bine... partea naspa e ca acel cartof a fost consumat pe la 18:30.... sper ca nu e asa grav

Liviutzza 06 oct 2010 18:38:35

Re: Jurnal elenus
 
Pai nu e bine Elenush?Numai atat ai mancat si gata?nu ai nici macar 1000 de kcalorii...ce o sa faci cand o sa incepi sa mananci mai mult??o sa te ingrasi inapoi si inca mai mult,nu mai manca niciodata sub 1000 de kcalorii asta inseamna infometare!>:D<>:D<


Ora este GMT +2. Ora este acum 22:21:15.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO