forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Arhiva jurnale slabit (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/)
-   -   Liga adolescentelor slabute (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/liga-adolescentelor-slabute-2462.html)

little bee 10 ian 2012 21:54:33

Re: Slabitul la adolescente
 
Buna oktavia,parerea mea este ca 45kg,cate iti doresti tu sunt cam putine pentru inaltimea ta,la 50kg ai arata super.Si la 14 ani nu e recomandat sa ti diete,esti in crestere iar organismul tau are nevoie de cate putin din toate.sfatul meu este sa renunti la sucurile "de magazin",la prajeli si sa nu mananci prea multe dulciuri.O importanta deosebita o are si sportul care te ajuta sa slabesti sanatos si sa te dezvolti armonios:*

Oktavia04 11 ian 2012 10:04:00

Re: Slabitul la adolescente
 
Multumesc little bee^^ , stiu e cam putin , dar as vrea macar sa am 49-48 sa trec de 50 :o3
Ma voi opri din dieta Rina 90's dupa ce ajung la kg dorite :o3

little bee 12 ian 2012 22:50:03

Re: Slabitul la adolescente
 
faci cum crezi tu de cuviinta,dar ai mare grija cu dietele ca poate fi periculos,iti spun din proprie experienta:)

Oktavia04 15 ian 2012 20:06:58

Re: Slabitul la adolescente
 
Fetelor .. va rog ajutati.ma vreau sa scap de kg astea odata pnt totdeauna ... numai tin dieta Rina ... off . Foarte multe tentatii in jurul meu ... si nu pot reduce fainoasele ... si celelalte chestii interzise :-<:(( nu ma pot abtine :(((( imi trebuie o dieta .. sau cred ca voi face foamea :o3 :((

danielaslim 15 ian 2012 20:10:50

Re: Liga adolescentelor slabute
 
buna fetelor eu sunt daniela!ma primiti si pe mine?
:o3

Oktavia04 15 ian 2012 20:15:09

Re: Liga adolescentelor slabute
 
Doa te primim draga desigur >:D< :* :(((

danielaslim 15 ian 2012 20:32:33

Re: Liga adolescentelor slabute
 
Citat:

Anterior postat de Oktavia04 (Post 901788)
Doa te primim draga desigur >:D< :* :(((

asa acum sa ma prezint!
Ma numesc Daniela am 17 ani:D
Si am diabet:((
Da stiu suna nasol...dar am trecut peste...
ai mei au incercat mereu sa ma ajute cum au putut...si orice lea cerut medicul...(chiar si sami ia un catel;;)-o sa va ajute muult...eu ce imi mai ia mama dulce ii dau la puiutul meu-Sara:X si lui Pocker:> )
am avut cand eram mica 90 de kg>:P dar cand mam imbolnavit de diabet am slabit pana la 55:D
si dupa mam ingrasat pana la 63:((
acum am slabit cu ajutorul dietei South Beach pana acum 5 kg:D
si mai am de slabit 7-8:(( pana in septembrie:D am timp:))
acum eu sincer incerc sa ma stabilizez cu boala:(
si uneori mai am caderi de glicemii...dar le revin cu putina crema de cioco gen finetti doar ca e fara zahar:D
uite cam ce am de gand sa mananc eu maine(uff prima zi de sc din an>:P):
CALORII INGERATE
Mic dejun, ora 16:52
Fulgi de ovaz, Noe, 20g - 71 calorii, 2.6 proteine, 1.2 grasimi, - colesterol, 12.5 carbohidrati, 1.8 fibre, 0 sodiu, 0.1 zaharuri
Lapte semidegresat 1,5% grasime, LaDorna, 150ml - 68 calorii, 4.8 proteine, 2.3 grasimi, - colesterol, 6.9 carbohidrati, - fibre, - sodiu, - zaharuri
Gustare 1, ora 19:55
Inghetata de mascarpone (low carb, high fat), 100g - 330 calorii, 4.2 proteine, 32.9 grasimi, - colesterol, 4.1 carbohidrati, - fibre, - sodiu, - zaharuri
Prânz, ora 16:53
Seminte de floarea soarelui, 50g - 285 calorii, 11.4 proteine, 24.8 grasimi, 0 colesterol, 9.4 carbohidrati, 5.3 fibre, 0 sodiu, 1.3 zaharuri
Crema de Iaurt Cremosso Natural, Danone, 125g - 102 calorii, 5.8 proteine, 6.5 grasimi, 0 colesterol, 5.1 carbohidrati, 0 fibre, 50 sodiu, 5.1 zaharuri
Cina, ora 16:55
Salata pui Carrefour, 300g - 252 calorii, 29.4 proteine, 11.7 grasimi, - colesterol, 8.7 carbohidrati, - fibre, - sodiu, 0 zaharuri
--------------------------------------------------------------------------------------
TOTAL CALORII: 1108 calorii, 58.2 proteine, (mult)79.4 grasimi, 0 colesterol, (mic)46.7 carbohidrati, 7.1 fibre, 50 sodiu, 6.5 zahar
ACTIVITATI FIZICE
Metabolism bazal - 1361 calorii
--------------------------------------------------------------------------------------
CALORII CONSUMATE: 1361 calorii
eu cred ca e suficient...in meniu nu e zahar deloc...ca inghetata e facuta cu frisca fara zahar:D
ce parere aveti???tinand cand ca incerc sa maresc cu cate 5 carbo/sapt:D csi cand ajung la 100 ma opresc:D
ce parere aveti de meniul meu??
si daca am sa gresesc va rog...fara mila sa ma certati si mustrati!!!

little bee 17 ian 2012 20:02:10

Re: Liga adolescentelor slabute
 
buna daniela si bine ai venit printre noi:)sincera sa fiu nu stiu prea multe despre diabet,dar din cate imi amintesc trebuie sa ti un regim special fara zahar si grasimi.Din cate observ eu,desii ocolesti produsele cu zahar,pui mare accent pe dulce...sa fi atenta ca desii nu au zahar au app acelas numar de calorii.Uitandu-ma peste meniul tau nu prea vad ceva mai consistent,macar odata pe zi.Sfatul meu este ca dimineata sa ai un mic dejun mai bogat(ex:un ou fiert,putina branza,o felie de paine).Acum depinde de tine,la mine daca nu mananc bine dimineata imi este foame toata ziua,pentru ca urmatoarea masa la mine este pe la 4:D

little bee 17 ian 2012 20:09:35

Re: Liga adolescentelor slabute
 
Octavia,nu e nevoie sa faci foamea,daca nu te poti abtine...gusta:)importanta este cantitatea pe care o mananci.Deci mai bine este sa gusti putin cand ti-e pofta de ceva decat sa te abtii cateva zile si apoi sa dai buzna in "camara".Eu de exemplu sunt "sclava" ciocolatei,am incercat sa ma abtin dar dupa cateva zile mancam aproape o ciocolata deodata.In 5 luni decand am inceput sa sclabesc,am mancat aproape zilnic cate un rand de ciocolata si nu m-a afectat cu nimic.
Eu zic sa pui mai mult accent pe sport decat pe dieta,pentru ca la varsta ta nu nici nu sunt recomandate dietele.

Oktavia04 17 ian 2012 21:41:34

Re: Liga adolescentelor slabute
 
Doa .. ai dreptate :o3 :-<

danielaslim 18 ian 2012 10:10:50

Re: Liga adolescentelor slabute
 
Citat:

Anterior postat de little bee (Post 904196)
buna daniela si bine ai venit printre noi:)sincera sa fiu nu stiu prea multe despre diabet,dar din cate imi amintesc trebuie sa ti un regim special fara zahar si grasimi.Din cate observ eu,desii ocolesti produsele cu zahar,pui mare accent pe dulce...sa fi atenta ca desii nu au zahar au app acelas numar de calorii.Uitandu-ma peste meniul tau nu prea vad ceva mai consistent,macar odata pe zi.Sfatul meu este ca dimineata sa ai un mic dejun mai bogat(ex:un ou fiert,putina branza,o felie de paine).Acum depinde de tine,la mine daca nu mananc bine dimineata imi este foame toata ziua,pentru ca urmatoarea masa la mine este pe la 4:D

Buna bee:-h da stiu..ia dulce..dar incerc sa iau in limite...acum 2-3 ani nu siam ces limitele:(( mancam si 2 ciocolate pe zi:-s si biscuiti,si chipsuri:-s..faza cu dulciurile fara zahar..sunt cam singurul dulce...pe langa cioco neagra pe care mil permit..si iau din cioco aia cam 4 cubulete pe zi:D
tin sa te contrazic ca la diabet nu trebuie sa fugi de grasimi! mie mi sa spus sa mananc in limita a x carbohidrati nu a x calorii!
mie dak mananc dimi fibre si glucide lente...nu mai imi e foame 3-4 ore:))

deea rubya 22 ian 2012 17:30:26

Re: Liga adolescentelor slabute
 
buna fetelor,azi mi-am facut cont si as vrea sa incep o dieta ce imi recomandati:d:-*:-*:-*:-*?

Slabuta 22 ian 2012 17:38:01

Re: Liga adolescentelor slabute
 
Citat:

Anterior postat de deea rubya (Post 909524)
buna fetelor,azi mi-am facut cont si as vrea sa incep o dieta ce imi recomandati:d:-*:-*:-*:-*?

O alimentatie sanatoasa si echilibrata + sport. :)
Incepe sa citesti informatiile de pe portal, sunt mai multe articole despre cum sa ai o alimentatie corecta:
Dieta, Slabit, Sport, Interviuri, Sanatate, Aditivi, Retete slabit - Slabute.ro

Nu ai nevoie de nici o dieta!

Suplimentar, te mai poti uita si aici: http://forum.slabute.ro/alimentatie/...ht=adolescenti

deea rubya 22 ian 2012 17:45:03

Re: Liga adolescentelor slabute
 
multumesc:-*:-*

deea rubya 22 ian 2012 17:46:18

Re: Liga adolescentelor slabute
 
dar eu vreau sa slabesc:D nu prea am timp sa fc sport din kuza programului de la scoala...invat dupa-amiza:d as vrea un regim sau ...

Slabuta 22 ian 2012 17:50:22

Re: Liga adolescentelor slabute
 
Citat:

Anterior postat de deea rubya (Post 909546)
dar eu vreau sa slabesc:D nu prea am timp sa fc sport din kuza programului de la scoala...invat dupa-amiza:d as vrea un regim sau ...

Nu cred ca poate fi invocata scuza cu programul. Sunt mamici cu 2 copii care gasesc timp pentru sport. In loc sa te uiti la TV, 'sacrifica' 30 minute pentru miscare.

Nu ai nevoie de regim, asta incercam sa iti spun si in primul mesaj, ai nevoie de o alimentatie sanatoasa, care este arhi suficienta pentru a slabi si a fi sanatoasa.

Incepe sa citesti si vei intelege mai bine ce ai de facut. Dietele de 'vedete' si restrictive cu siguranta par mai accesibile si usoare, dar nu aceasta este calea corecta.

deea rubya 22 ian 2012 17:55:07

Re: Liga adolescentelor slabute
 
:-??:-??si cu o alimentatie sanatoasa o sa reusesc sa slabesc 20 de kg in 6 luni?:D

deadcountess 22 ian 2012 18:05:41

Re: Liga adolescentelor slabute
 
Citat:

Anterior postat de deea rubya (Post 909555)
:-??:-??si cu o alimentatie sanatoasa o sa reusesc sa slabesc 20 de kg in 6 luni?:D

Daca faci si sport ai toate sansele :)
http://forum.slabute.ro/motivatie/nu...port-6773.html
Cati ani ai?

deea rubya 22 ian 2012 18:09:10

Re: Liga adolescentelor slabute
 
16 jumate:)

deadcountess 22 ian 2012 18:12:14

Re: Liga adolescentelor slabute
 
Citat:

Anterior postat de deea rubya (Post 909565)
16 jumate:)

Pai la varsta asta sigur ai metabolism bun, deci ai toate sansele cu un pic de vointa.

Imposibil sa nu gasesti un sport care sa iti placa. Atunci il vei privi ca pe o placere nu ca pe un timp pierdut/sacrificat.

deea rubya 22 ian 2012 18:14:30

Re: Liga adolescentelor slabute
 
am facut anu trecut taebo...ACum n am ami putut sa ma duc pt k am ore pana la 7...incepusem sa slabesc si imi placea...acum chiar nush cum o sa fac eu sport...:(:(

deadcountess 22 ian 2012 18:17:34

Re: Liga adolescentelor slabute
 
Citat:

Anterior postat de deea rubya (Post 909568)
am facut anu trecut taebo...ACum n am ami putut sa ma duc pt k am ore pana la 7...incepusem sa slabesc si imi placea...acum chiar nush cum o sa fac eu sport...:(:(

Poti face si acasa. Cauta videoclipuri de taebo pe aici pe site, sunt o gramada :)

http://forum.slabute.ro/tae-bo-aerob...video-438.html

deea rubya 22 ian 2012 18:24:38

Re: Liga adolescentelor slabute
 
:Dms mult pt sfaturi:* cat ar trebui sa fc pe zii:)

deadcountess 22 ian 2012 18:34:39

Re: Liga adolescentelor slabute
 
Citat:

Anterior postat de deea rubya (Post 909572)
:Dms mult pt sfaturi:* cat ar trebui sa fc pe zii:)

Cu toata placerea >:D<

Depinde cat de in forma te simti dupa pauza de sport. Incearca pt inceput cu 15 min si daca te simti ok poti face a doua zi mai mult.

deea rubya 22 ian 2012 18:45:38

Re: Liga adolescentelor slabute
 
si ce ar trebui sa incep sa mananc:D


chiar nu stiu cum sa incep...eu vreau sa slabesc kt mai repede...

anca1997 22 ian 2012 18:51:25

Re: Liga adolescentelor slabute
 
Buna,am 14 ani si de la tratament cu hormoni si diane 35 am luat vreo 10 kg,nici doza corecta nu era,ei bine am fost la medic a zis sa nu le mai iau,acum fac jum de ora tae-bo,jumate de ora cardio si niste ex pentru burta,si inainte ma plangeam de mine acum ce sa mai zic,oare voi putea da jos 15 kg pana la vara,daca elimin dulciurile painea,si fac zilnic sport?

deadcountess 22 ian 2012 18:54:18

Re: Liga adolescentelor slabute
 
Citat:

Anterior postat de deea rubya (Post 909586)
si ce ar trebui sa incep sa mananc:D


chiar nu stiu cum sa incep...eu vreau sa slabesc kt mai repede...

Graba strica treaba este perfect valabil si in cazul slabitului :)

Pai primul lucru ar fi renuntarea totala la produse fast food (asta in cazu in care obisnuiesti sa mananci asa ceva)

Apoi renuntarea la produsele de patiserie.

Reducerea consumului de paine alba si renuntarea la zahar si sucuri.

Nu prea stiu exact de unde sa incep cu sfaturile pt ca nu stiu ce mananci de obicei. :-/

Uite aici un topic in care un medic nutritionist vorbeste despre alimentatia sanatoasa.
http://forum.slabute.ro/alimentatia/...oasa-3147.html

deea rubya 22 ian 2012 19:49:22

Re: Liga adolescentelor slabute
 
multumesc::-*e foarte interesant

deadcountess 22 ian 2012 19:54:28

Re: Liga adolescentelor slabute
 
Citat:

Anterior postat de deea rubya (Post 909645)
multumesc::-*e foarte interesant

Cu toata placerea >:D<

E multa informatie pe acolo dar merita citit tot, crede-ma. ;)

little bee 29 ian 2012 22:07:02

Re: Liga adolescentelor slabute
 
app de sport fetelor,incercati zumba:x este foarte amuzant si eficient:)sunt filmulete pe youtube,incercati-le daca va tenteaza:-*


Ora este GMT +2. Ora este acum 01:53:33.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO