forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Arhiva jurnale slabit (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/)
-   -   Marry (Marry Poppins) - Slabuta adolescenta (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/marry-marry-poppins-slabuta-adolescenta-8670.html)

Marry Poppins 24 mar 2011 19:19:27

Marry (Marry Poppins) - Slabuta adolescenta
 
Am 17 ani, o inaltime relativ mica de 158 si 70 de kilograme care se tin ferme pe pozitie. Teoretic vreau sa scap de 12 kile, dar orice kil va fi o victorie, asa ca nu ma entuziasmez prea mult, intrucat am goluri serioase la motivatie.

Sunt moderat activa, chiar daca nu fac un sport clar (volei, fotbal, fitness...). Incerc sa fac sport zilnic, atat cat pot: bicicleta, jogging, dansat ca o nebuna (adolescenta tipica) timp de o jumate de ora... sau exercitii aleatoare.

Inca nu am un meniu, asa ca accept orice. Sugestii?
Am auzit de dieta minune, pe care ti-o faci singura. Cine imi poate spune cum?

Si cum sta treaba cu "weight watchers"? Nu prea stiu, asa ca aceept putin ajutor, multumesc. Citisem undeva ca in functie de anumite puncte, vezi cat ar trebui sa mananci intr-o zi. Dar mie mi-a aratat doar niste liniute "----", care nu am habar ce pot insemna.

justbelieve 24 mar 2011 19:31:35

Re: Marry - Slabuta adolescenta
 
Citat:

Anterior postat de Marry Poppins (Post 587672)
Am 17 ani, o inaltime relativ mica de 158 si 70 de kilograme care se tin ferme pe pozitie. Teoretic vreau sa scap de 12 kile, dar orice kil va fi o victorie, asa ca nu ma entuziasmez prea mult, intrucat am goluri serioase la motivatie.

Sunt moderat activa, chiar daca nu fac un sport clar (volei, fotbal, fitness...). Incerc sa fac sport zilnic, atat cat pot: bicicleta, jogging, dansat ca o nebuna (adolescenta tipica) timp de o jumate de ora... sau exercitii aleatoare.

Inca nu am un meniu, asa ca accept orice. Sugestii?
Am auzit de dieta minune, pe care ti-o faci singura. Cine imi poate spune cum?

Si cum sta treaba cu "weight watchers"? Nu prea stiu, asa ca aceept putin ajutor, multumesc. Citisem undeva ca in functie de anumite puncte, vezi cat ar trebui sa mananci intr-o zi. Dar mie mi-a aratat doar niste liniute "----", care nu am habar ce pot insemna.

Bine ai venit!>:D<
Eu iti recomand sa-ti faci o dieta personalizata,in functie de nevoile tale.
Foarte bine ca faci sport,pt inceput e suficient 30 de minute.

Cum arata un meniu de-al tau?

Despre Weight Watchers citeste mai multe informatii aici

Marry Poppins 24 mar 2011 20:20:36

Re: Marry - Slabuta adolescenta
 
Si cum imi pot face o dieta personalizata. Cateva ponturi ar fi utile, sunt in aer cu chestiile astea :). Ar trebui sa ma gandesc la niste meniuri, iar apoi sa calzulez caloriile, ca sa fiu sigura ca nu exagerez? Multumesc. :)

Roxii 25 mar 2011 00:42:10

Re: Marry (Marry Poppins) - Slabuta adolescenta
 
Citat:

Anterior postat de Marry Poppins (Post 587800)
Si cum imi pot face o dieta personalizata. Cateva ponturi ar fi utile, sunt in aer cu chestiile astea :). Ar trebui sa ma gandesc la niste meniuri, iar apoi sa calzulez caloriile, ca sa fiu sigura ca nu exagerez? Multumesc. :)

Buna si bine ai venit!O dieta personalizata o adaptezi in functie de gusturile si nevoile tale.Bineinteles,asta nu inseamna ca poti manca orice,ci va trebui sa elimini din alimentatie dulciurile,sucurile(chiar si cele naturale din comert),prajelile,produsele de fast food si patiserie,snack-urile si orice alt tip de aliment bazat pe faina alba.Inlocuieste painea cu cea de secara/graham/integrala(2 felii pe zi,dimineata).Evita orezul,pastele si cartofii,insa la primele 2 mai poti manca uneori cu limita si sa fie din faina integrala.Evita combinatiile de carbo(paine,cereale,produse fainoase,etc)+proteine(carne si produse de origine animala).Cumpara un cantar de bucatarie si calculeaza sa ai 1200-1300 de calorii pe zi,ca sa ai de unde sa scazi cand vei stagna.Mananca 3 mese principale+2 sau chiar 3 gustari si fa sport cel putin 30 de minute pe zi!>:D<

Alexandra Andreea 25 mar 2011 08:25:31

Re: Marry (Marry Poppins) - Slabuta adolescenta
 
NEatza Marry!!! Bine ai venit!!! [*103*][*103*][*103*]
Inceaca sa intri pe forum, si vei gasi multe detalii la foarte multe diete! Si o sa te ajutam si noi! >:D< O zi frumoasa, si spor la tot ceea ce ti-ai propus! :-*

justbelieve 25 mar 2011 13:50:24

Re: Marry (Marry Poppins) - Slabuta adolescenta
 
Buna Mary>:D<
Ti-a raspuns Roxi ce este o dieta personalizata,sunt foarte bune sfaturile date de ea:)

Marry Poppins 26 mar 2011 11:07:17

Re: Marry (Marry Poppins) - Slabuta adolescenta
 
Multumesc de raspunsuri. Sunt foarte utile :). Acum trebuie sa mai am grija la capitolul motivatie si o sa fiu pe drumul cel bun.

EveEve 27 mar 2011 20:19:08

Re: Marry (Marry Poppins) - Slabuta adolescenta
 
Buna Marry!:*
Ce mai faci?:D Am vazut ca ai intrat la clubul Weight Watchers. Te-ai decis pana la urma pentru dieta aceasta?:D


Ora este GMT +2. Ora este acum 06:02:17.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO