forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Arhiva jurnale slabit (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/)
-   -   Mon journal - di3rvcil (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/mon-journal-di3rvcil-1574.html)

di3rvcil 17 oct 2009 12:21:20

Mon journal - di3rvcil
 
Sa ii spunem "un inceput", un "alt" inceput...
Caci inceputuri "de noua viata" am tot avut...
Dar simt ca acesta va fi diferit ... :) Vreau eu sa fie diferit!

De cand ma stiu am fost ceva mai "durdulie", sau "plina de viata", cum spuneau cu placere cei din jurul meu. Foarte pofticioasa si amatoare de gusturi bune, s-a tras din copilarie, cand primeam pachete de la rudele din Elvetia, burdustie cu bunatati, ciocolati Milka (in '91-'95), ceaiuri Lipton sau ciocolata calda Nestle. Si cate si mai cate.... 8->

Insa voi spune cu mana pe inima ca nu sunt o devoratoare inraita de ciocolata sau dulciuri. La un momentdat ma satur... :D

Pacatul meu a venit cand am descoperit fast-food-ul... KFC, shaworma, puiul, in special. Ador carnea de pui mai mult decat orice. SI pot sa zic ca m-a ajutat, in primul regim...

Sa incepem cu inceputul. Dupa cum am relatat si mai sus, sunt o pofticioasa, am fost de mica, dar asta nu m-a impiedicat sa fac sporturi de performanta - echitatie (3 ani) si mai apoi ciclism. Si cand zic ciclism zic drumuri Bucuresti - Targoviste - Brasov, drumuri montane, s.a.m.d. Pentru intretinere faceam zilnic 35-40 km, sa ma tin in forma, sau mai mult "de placere"... b-) Desi aveam cam 7-8 kg in plus (si eram extrem de constienta de ele), ma miscam la fel de bine ca un sportiv.

Bine, asta cu miscatul si flexibilitatea o am si acum, la 31 de kg in plus, cand inca ma mai joc lejer cu spagatul, podul din picioare sau alte "ghidusii". E singurul lucru care ma mai tine sus, sa nu pic intr-un dispret total fata de persoana mea.

Ce ziceam?!!? Aaah... Regimul, da...

Acum trei ani, am suferit o depresie, mama a avut un accident, si brusc familia de care eram eu mai mult decat sigura langa mine s-a destramat. Am cautat refugiu intr-o relatie care s-a dovedit a fi mai mult decat dezastruoasa. M-am trezit efectiv singura, plina de datorii si speriata.

Incepusem sa lucrez ore suplimentare, ba chiar eram prima care sarea la "prezenta" cand era vorba de ore suplimentare - de Craciun, de Revelion, eu lucram :( Ba chiar mi-am luat un al doilea job - de noapte!

Si parca toate acestea nu erau de ajuns, m-am apucat de celebrul regim cu supa de varza. Oh yeah, si dupa 3,5 saptamani de supa de varza si cafea, in care am dat 18 kg jos .... Am clacat, si am ajuns la urgenta. :D

In fine, intre timp am cunoscut un om extraordinar care a reusit sa ma scoata din "iad" si sa ma puna pe picioare, insa odata cu revenirea mea, s-au repus pe picioare si kilogramele, in numar dublu!

Dupa cum am spus si pe un alt topic, am ajuns la endocrinolog/dermatolog cu o problema acneeica (luata de la o nenorocita de cosmeticiana x-(), si mi-au prescris Diane 35 - niste anticonceptionale foarte puternice. Cam pe atunci s-a declansat si ingrasarea mea efectiv brusca.

Dar nu-i bai, ca le dam noi de cap, mi-am zis, si inca imi zic. :P

Targetul meu este 44 - 46 kg , la o inaltime de 156 cm.
Ca si statura, am oasele mici, solduri si umeri ingusti, deci sunt mai mult decat convinsa ca nu o sa am probleme de "imagine" la greutatea aceea.

Ma gandesc serios la o dieta hipercalorica - nu suport "psihic" dietele gen "o cafea cu un cub de zahar + 100 g salata + ..... ". Daca am de gand sa tin un asa regim, ma blochez psihic :))

Ma "coafeaza" cel mai mult cele hipercalorice, pe categorii de alimente.

Si sport, da sport. Vreau sport, mult sport.

Ma gandeam sa ma apuc si eu de Tae Bo.
Am facut si vreau din nou sa fac spinning. :x:x

Din pacate, acasa nu pot face nimic, din lipsa de spatiu (si la propriu si la figurat :() .... Asa ca sala si outdoor.

meapasarica 17 oct 2009 12:56:13

Re: Mon journal - di3rvcil
 
[*8*]Buna si bine ti-i facut jurnal si tu!

Eu sunt Anca, am aceeasi inaltime ca tine ;) si am slabit deja cat am vrut, insa nu am avut decat cateva kg de dat, care se tineau foarte foarte bine de mine.Si eu am aceeasi constitutie ca si tine, cu oase micute si carne multa, cu forme mai bine zis:D

Eu iti urez sa fie intr-un ceas bun deschiderea jurnalului si sa te ajute sa obtii ceea ce vrei, pentru ca pe mine m-a ajutat si ma ajuta enorm. vei gasi aici mereu cineva care sa te sustina si cineva cariua sa te plangi cand ti-e greu cu dieta, important e sa fii consecventa si sa comunici;)

Nu cred ca iti va fi deloc greu sa slabesti din moemnt ce esti o sportiva de performanta, esti obisnuita cu disciplina si miscarea

mika_me 17 oct 2009 13:02:34

Re: Mon journal - di3rvcil
 
Buna si bun venit in femilia noastra...sunt si eu ca tine, elastica si chiar si cu kg in plus, tot ma bucur de mobilitate....
hipocalorica, ebuna si papi orice si slabesti:D..dar evident, in cantitati...normale:D...cat sa te incadrezi in numarul de calorii;)

di3rvcil 17 oct 2009 13:22:49

Re: Mon journal - di3rvcil
 
Citat:

Anterior postat de meapasarica (Post 41290)

Eu iti urez sa fie intr-un ceas bun deschiderea jurnalului si sa te ajute sa obtii ceea ce vrei, pentru ca pe mine m-a ajutat si ma ajuta enorm. vei gasi aici mereu cineva care sa te sustina si cineva cariua sa te plangi cand ti-e greu cu dieta, important e sa fii consecventa si sa comunici;)



Multumesc mult de tot, intradevar, este foarte important acest aspect, sa ai cui sa plangi pe umar atunci cand vrei sa o lasi balta..... Si sa te repuna pe linia de plutire.

Citat:

Anterior postat de meapasarica (Post 41290)

Nu cred ca iti va fi deloc greu sa slabesti din moemnt ce esti o sportiva de performanta, esti obisnuita cu disciplina si miscarea

De sportul de performanta m-am lasat la 18 ani, insa vreau sa o iau de la capat >:)

di3rvcil 17 oct 2009 14:00:57

Re: Mon journal - di3rvcil
 
Citat:

Anterior postat de mika_me (Post 41292)
hipocalorica, ebuna si papi orice si slabesti:D..dar evident, in cantitati...normale:D...cat sa te incadrezi in numarul de calorii;)

E buna pentru ca poti sa mai si pacatuiesti, daca stii sa inclini bine balanta ;;) :D

mika_me 17 oct 2009 14:02:16

Re: Mon journal - di3rvcil
 
Citat:

Anterior postat de di3rvcil (Post 41324)
E buna pentru ca poti sa mai si pacatuiesti, daca stii sa inclini bine balanta ;;) :D


exact...uite ca ai prins bine prima lectie:D:P

meapasarica 17 oct 2009 14:06:19

Re: Mon journal - di3rvcil
 
Citat:

Anterior postat de di3rvcil (Post 41304)
[/FONT]

Multumesc mult de tot, intradevar, este foarte important acest aspect, sa ai cui sa plangi pe umar atunci cand vrei sa o lasi balta..... Si sa te repuna pe linia de plutire.

[FONT=Century Gothic]

De sportul de performanta m-am lasat la 18 ani, insa vreau sa o iau de la capat >:)

sport sport si iar sport...ai noroc ca iti place si un mare avantaj cand vrei sa slabesti...

Laura 17 oct 2009 14:55:13

Re: Mon journal - di3rvcil
 
bine ai venit>:D<.....
aici e locul ideal unde poti sa ai un nou inceput;)
la fel ca tine nici eu nu am reusit in viata mea sa tin o dieta de genu 8-cafea, 10.....pur si simplu nu am reusit...cel mai bine m-am impacat si eu cu hpocalorica:D...acum am trecut la south beach;)...nu credeam ca reusesc dar pana acum e ok;)....e bine pentru ca pot sa mananc carnita multa si nu ai regim fix:).....
sportul e un atu pentru tine....daca vei face sport vei slabi foarte frumos;;)si mai repede...
bafta multa si suntem aici pentru tine:-*

di3rvcil 19 oct 2009 08:50:25

Re: Mon journal - di3rvcil
 
Avand in vedere ca am fost extrem de bolnava weekend-ul asta si am fost tintuita la pat, trecem cu vederea crispy strips urile, maioneza cu usturoi si ce mai era.

De azi incepe munca adevarata :))

Pana acum au fost doar planning sessions :D;;)

Deci, planuiesc ca undeva in Iulie - August 2010 sa ajung la minim 50 kg, apoi rafistolarile pana la 44 le fac pe parcurs ;;) Eu una zic ca e un termen realist :)

mika_me 19 oct 2009 08:54:12

Re: Mon journal - di3rvcil
 
Citat:

Anterior postat de di3rvcil (Post 41541)
Avand in vedere ca am fost extrem de bolnava weekend-ul asta si am fost tintuita la pat, trecem cu vederea crispy strips urile, maioneza cu usturoi si ce mai era.

De azi incepe munca adevarata :))

Pana acum au fost doar planning sessions :D;;)

Deci, planuiesc ca undeva in Iulie - August 2010 sa ajung la minim 50 kg, apoi rafistolarile pana la 44 le fac pe parcurs ;;) Eu una zic ca e un termen realist :)

neata..pai ai toate sansele sa fii o super slabuta...daca te tii de treaba si papi ciorbe, in loc de crispy cand mai esti bolnavioara..;)


Ora este GMT +2. Ora este acum 08:45:19.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO