forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Arhiva jurnale slabit (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/)
-   -   My Journey - Diamonddy (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/my-journey-diamonddy-11759.html)

Diamonddy 31 iul 2012 20:48:32

My Journey - Diamonddy
 
Hello!

Ma numesc Diana, am 20 de ani, 167cm si 67 kg. Greutatea aceasta ma face sa ma simt mereu inferioara fata de prietenele mele mai slabe, care arata bine cu orice s-ar imbraca. Simt ca tot ce ma defineste este greutatea asta si nimic mai mult. Simt ca daca nu as arata in felul in care arat, atunci as putea fi mai sigura pe mine, as putea sa merg dreapta, sa ma simt mandra de ceea ce sunt, sa ma simt sanatoasa si plina de energie, sa am curaj sa fac tot ceea ce imi doresc. Si simt ca felul in care arat ma tine pe loc si nu ma lasa sa-mi traiesc viata asa cum vreau.

Asa ca am hotarat sa fac o schimbare in viata mea. Sa imi schimb stilul de viata, astfel incat sa ma simt mandra de ceea ce sunt! Imi doresc sa ajung de la 67 kg la 55-57 kg pana pe data de 1 octombrie 2012.

Ma gandeam sa urmez o dieta bogata in legume (mai ales salate) si putine fructe. De asemenea, ma gandeam sa introduc cate o portie de friptura la gratar sau 2 oua fierte in fiecare zi si 2 felii de paine(necesare pentru proteine si carbohidrati). Ca sport, ma gandeam, fie sa merg la sala de 5 ori/sapt, fie sa urmez exercitiile de pe CD-ul lui Carmen Bruma primit cu ColonHelp. Problema este ca nu stiu care e mai eficient.
Exercitiile lui Carmen Bruma sunt de 25 minute de exercitii intense de 5 ori/sapt. si spune ca de mai mult nu este nevoie(exercitiile facute la sala fiind ineficiente pt ca elimina mai mult apa din organism, nu grasimea)

De asemenea, in legatura cu dieta: verisoara mea, dupa ce a nascut, a urmat dieta Atkins, care presupune eliminarea carbohidratilor din dieta, dar ai voie sa mananci aproape orice, gatit in orice mod. La ea a functionat, dar ea nu avea pofta de cartofi prajiti si KFC. Care e totusi cea mai buna solutie?

Va multumesc pentru atentie si daca avei cumva sugestii sau idei pe care doriti sa le impartasiti, va rog nu ezitati sa o faceti! :D

Cert este ca de maine, 1 august 2012, incep o noua viata!
[*67*]

Rallara 31 iul 2012 22:41:33

Re: My Journey - Diamonddy
 
Buna Alina,:)

Bine ai venit in comunitatea noastra, aici vei gasi sprijin, suport si sfaturi... tot ce ai nevoie pentru a continua lupta cu kilogramele in plus... felicitari pentru decizia de a incepe lupta intr-un mod sanatos si corect... intrebai care e cea mai buna solutie... asta e.:) Cumpatare, mancare sanatoasa si sport, foarte bine te-ai gandit. Apropo de sport, nu cunosc programul de antrenament a lui Carmen Bruma, dar nu am indoieli ca nu ar fi bun.:) Tu ai mai facut programe de exercitii pana acum?
Alimentatia inainte si dupa sport

E foarte bine ca esti optimista pentru ca starea de spirit ajuta foarte mult intr-un regim de slabit, atata vreme cat stim si avem incredere ca vom izbuti si vom iesi castigatoare din aceasta lupta, asa va si fi, intr-adevar.

Ar fi de ajutor sa iti treci meniurile zilnice, sa vezi cate calorii consumi...Calculator calorii. Vad ca nu ai in plan grasimi nesanatoase, alimente procesate... prajeli, produse de patiserie... asa si trebuie. Doar legumele, carnea, si 1-2 fructe/zi + grasimi bune, trebuie sa ramana.
Grasimi rele
Grasimi bune
10 kilograme in doua luni e un plan la limita... ar insemna cam 1.2kilograme/saptamana... cam cu cate calorii vrei sa incepi regimul?

Imi place foarte mult ca esti determinata, ca ti-ai si facut jurnal, ca incepi din 1... splendid, esti organizata si sigur vei reusi.>:D<

In rest, iti urez succes pe mai departe, sa tii garda sus si optimismul aproape, sa iti vizitezi jurnalul si sa vorbesti cu noi ca sa ne ajutam mai departe una pe cealalta, si sa nu renunti niciodata. Acum esti cu noi, si vei ajunge acolo unde trebuie.:)
Ai aici cateva linkuri care iti pot fi de folos:

Ghidul slabutelor incepatoare
Pregatirea pentru slabire
Slabeste sanatos!!!
Creaza-ti propria dieta si tine-te de ea
Motivatie
Cum pot sa slabesc? - Slabute.ro

Te pup, succes!!!%%-:-*

nicoleta100 31 iul 2012 22:47:17

Re: My Journey - Diamonddy
 
salutare!
bine ai venit! >:D<
avand in vedere ca ai primit multe link-uri folositoare in mesajul de dinainte ,nu mai repet!:)
succes!:x

Twisty 31 iul 2012 23:01:18

Re: My Journey - Diamonddy
 
Bine ai venit! >:D<

http://livrambuchete.ro/wp-content/u...42-273x300.jpg

Mult succes!Sunt convinsa ca vei reusi sa ajungi la greutatea dorita.
Suntem alaturi de tine si te poti baza oricand pe slabute .>:D<.

Diamonddy 01 aug 2012 10:13:28

Re: My Journey - Diamonddy
 
Va multumesc foarte mult pentru suport. Nu ma asteptam sa primesc raspunsuri atat de repede. Intr-adevar, aceasta este o comunitate extraordinara! Va multumesc tuturor pentru informatii si suport! :* >:D<

nicoleta100 01 aug 2012 10:18:16

Re: My Journey - Diamonddy
 
Citat:

Anterior postat de Diamonddy (Post 1104070)
Va multumesc foarte mult pentru suport. Nu ma asteptam sa primesc raspunsuri atat de repede. Intr-adevar, aceasta este o comunitate extraordinara! Va multumesc tuturor pentru informatii si suport! :* >:D<

salutare!
pt putin!>:D<
o zi minunata!

Diamonddy 01 aug 2012 10:51:47

Re: My Journey - Diamonddy
 
As avea o intrebare. In partea dreapta gasim meniul, activitatile zilnice si apa consumata pe ziua respectiva. Problema este ca nu gasesc niciun buton care sa-mi permita sa adaug apa bauta in ziua respectiva. Stiti cumva cum pot sa fac asta?

Twisty 01 aug 2012 11:00:02

Re: My Journey - Diamonddy
 
Citat:

Anterior postat de Diamonddy (Post 1104106)
As avea o intrebare. In partea dreapta gasim meniul, activitatile zilnice si apa consumata pe ziua respectiva. Problema este ca nu gasesc niciun buton care sa-mi permita sa adaug apa bauta in ziua respectiva. Stiti cumva cum pot sa fac asta?

Buna!
Trebuie sa cauti apa in lista cu alimente si sa o adaugi in meniu exact ca si pe restul alimentelor :).

Sa ai o zi frumoasa >:D<.

Ti`am adus ceva bun si dietetic ;;)

http://1.bp.blogspot.com/-PC0PZh8yxz...0/bezele+4.JPG

Diamonddy 01 aug 2012 11:49:30

Re: My Journey - Diamonddy
 
Vaaai!!! Arata FENOMENAL!!! Care este reteta? =P~

Rallara 01 aug 2012 12:17:12

Re: My Journey - Diamonddy
 
Citat:

Anterior postat de Diamonddy (Post 1104070)
Va multumesc foarte mult pentru suport. Nu ma asteptam sa primesc raspunsuri atat de repede. Intr-adevar, aceasta este o comunitate extraordinara! Va multumesc tuturor pentru informatii si suport! :* >:D<

>:D<>:D<
Te-ai descurcat cu introducerea apei in meniu?
:)


Ora este GMT +2. Ora este acum 16:01:46.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO