forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Arhiva jurnale slabit (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/)
-   -   My Journey - Diamonddy (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/my-journey-diamonddy-11759.html)

catubrrr 08 aug 2012 14:53:22

Re: My Journey - Diamonddy
 
Buna fetelor!

Si eu vreau tare mult sa slabesc si m-am apucat de azi (stiu ca tot timpul incepe cu replica de azi dar nah daca chiar a fost azi:P). Eu imi caut o partenera de slabit, stiu ca suna cam ca la gradinita dar am nevoie de cineva care sa ma intrebe de sanatate, ''ai mancat? cat ai mancat? bravo! de ce ai mancat cat pentru o armata?'' Pot sa tin dieta, am mai tinut, reusesc sa slabesc dar apoi mananc ca un somalez si pun pe mine in cateva zile tot ce slabit inainte. Diamonddy si eu as vrea sa mananc cam aceleasi chestii ca si tine, in principiu pana pe 15 august vreau frcute si legume si apoi sa introduc mai de toate (evident adio carbohidrati). Iti doresc mult succes si sper ca poate reusim sa facem asta impreuna!

Diamonddy 10 aug 2012 15:51:45

Re: My Journey - Diamonddy
 
Citat:

Anterior postat de catubrrr (Post 1109200)
Buna fetelor!

Si eu vreau tare mult sa slabesc si m-am apucat de azi (stiu ca tot timpul incepe cu replica de azi dar nah daca chiar a fost azi:P). Eu imi caut o partenera de slabit, stiu ca suna cam ca la gradinita dar am nevoie de cineva care sa ma intrebe de sanatate, ''ai mancat? cat ai mancat? bravo! de ce ai mancat cat pentru o armata?'' Pot sa tin dieta, am mai tinut, reusesc sa slabesc dar apoi mananc ca un somalez si pun pe mine in cateva zile tot ce slabit inainte. Diamonddy si eu as vrea sa mananc cam aceleasi chestii ca si tine, in principiu pana pe 15 august vreau frcute si legume si apoi sa introduc mai de toate (evident adio carbohidrati). Iti doresc mult succes si sper ca poate reusim sa facem asta impreuna!

Heey! Si eu cautam o partenera pentru a ne ajuta si incuraja reciproc! Inca mai ai nevoie de una? ;;)

catubrrr 10 aug 2012 17:55:23

Re: My Journey - Diamonddy
 
Pai avand in vedere ca nu am slabit miraculos in ultimile 2 zile eu zic ca da:))

catubrrr 10 aug 2012 18:03:43

Re: My Journey - Diamonddy
 
Stai sa vezi ce management de proiect facem noi aici. Eu propun sa facem ceva in felul urmator ca altfel nu ma vad realizand prea mult:
1. in fiecare zi spunem ce am mancat, eu de exemplu voi spune si in mare ce planuiesc sa mananc a doua zi pentru ca am realizat ca daca imi planific dinainte imi este mai usor sa imi controlez poftele de nestavilit. Evident nu reusesc sa mananc tot timpul ce imi propun, dar daca reusesc sa fac asta macar 5 zile din 7 sunt foarte fericita
2. ne facem zi de cantar...luni dimineata se da raportul (va fi usturator:))..dar sper eu ca inclusiv faptul ca trebuie sa spun ce greutate am ma face sa constientizez eventualele diferente si sa imi fie rusine in caz ca iau in greutate
3. ne punem data limita pana la care ne intrecem:)) ambitia asta bat-o vina. 1 septembrie prima runda, 1 octombrie a doua? ca am vazut ca suntem apropiate la varsta, inaltime, greutate deci ar trebui sa mearga.

Ce zici? Cat de disperat iti suna totul?:))

Diamonddy 10 aug 2012 22:45:56

Re: My Journey - Diamonddy
 
O idee foarte bună şi disperată. După atâtea încercări nereuşite cred că în sfârşit a venit vremea să ajungem la kg dorite! Eu am rămas fără net din cauza furtunii. Ce zici să intri mâine de la 11 pe mess şi să schimbăm acolo numerele de tel? Id-ul meu e acquaintance_of_an_angel. Te aştept şi sper că vom reusi împreună tot ce ne-am propus! :*

catubrrr 11 aug 2012 11:02:48

Re: My Journey - Diamonddy
 
Neata dragelor!

Scuze n-am reusit sa intru pe net, abia m-am trezit ca am fost aseara in club si sunt asa mandra de mine ca am reusit sa beau toata seara sa beau numai cola light...yuhoo...pentru mine e asa de greu sa stau departe de alcool cand sunt in club, vaaaaaaaaaaai.h
Oricum e cam tot aia daca avem numerele noastre de telefon, eu sunt plecata din tara pana lunile urmatoare, deci mare diferenta nu e.

Madalina, hai sa incepem, eu deja am inceput de miercuri si deja in 3 zile daca iti vine sa crezi am dat 2 kg. E cam mult si e probabil numai apa, dar am reusit. Cum voi proceda eu: pana pe 15 daca tot e post am zis ca vreau sa tin numai frcute si legume ca sa detoxific organismul pentru ca vin dupa o perioada in care am facut multe excese si as vrea sa imi ajut un pic colonul. Deci mai am 5 zile de ''suferinta'', desi incerc sa imi induc ca e super smecher ce fac pentru ca imi plac fructele si legumele si e bun pentru sanatate din cand in cand sa faci cate o cura de detoxifiere din asta bla bla. Apoi de miercuri vreu sa introduc in alimentatie lactate intai si apoi si carne si sa am un regim de viata hipocaloric o perioada, in acelasi timp respectand principiile Montigniac pentru ca am tinut la un momentdat dieta asta si a dat rezultate foarte bune. Iti pot trimite cartea daca vrei, daca nu putem gasi pe net diferite articole care explica despre ce e vorba daca esti interesata.

Am fost saptamana asta si la un nutritionist si mi-a dat si el un plan de bataie(bine mai mult o orientare), iti mai scriu un mesaj mai jos sa vezi despre ce e vorba si putem sa ne facem creem meniuri de acolo.

Nu uita, cantareste-te azi si incepem. De asemena facem zi de cantar lunea (eu as propune si vinerea pentru inceput).

Ce am papat ieri:
Mic dejun: 1 mar, cafea
Pranz: 400 g salata de fructe cu de toate
Cina: 150 g mure, 3 nectarine, 2 banane (mi-am calculat undeva la 900 de calorii).

Ce voi manca azi:
Mi-am luat un pepene de vreo 6kg si am de gand sa il mananc toata ziua (nu stiu cam care e gramajul total la chestia asta), deci azi e un pic cam drastica treaba, dar e sambata, zic ca merge...sper.

>:D<

Nu uita sa imi scrii ce mananci.

catubrrr 11 aug 2012 11:12:12

Re: My Journey - Diamonddy
 
La nutritionist mi-a spus cam care sunt gramajele maxime pe care pot sa le mananc dintr-o categorie de alimente pe zi pentru a slabi. Evident, nu toate intr-o zi.
carne:vaca, pasare, peste proaspata sau congelata 300 gr /zi fara tocaturi sau mezeluri .. peste poate fi chiar 400 gr/zi
branzeturi :telemea, cascaval 200-300 gr /zi
grasimi :ulei
legume:varza,varza rosie,bruxelles,conopida,spanac,dovleac,fasole verde,bame,salata,vinite,rosii,urzici,maces,ridich i,ciuperci,ardei grasi,castraveti,praz,sfecla,morcov,telina 800-1000gr/zi

oua un ou fiert tare la 2-3 zile 3 pe saptamana in salate.
Fructe proaspete: mere,fragi,capsuni,zmeura,caise,visine,cirese,pere ,portocale,gutui,piersici, piepene verde; 300 gr /zi … fara sucuri din fructe ca accentueaza pofta de mancare
Lapte: iaurt,cas,urda, branza vaci pana la 500 gr /zi
Orez,paste fainoase 250 gr/zi
Paine gragham 180 gr/zi sau mamaliga
Cafea la filtru fara zahar,ceai
Interzis:
Alune,biscuiti,lugume uscate,castane,zahar,ciocolata,prajituri,bomboane, dulceturi,,halva,rahat,inghetata,must,siropuri,mie re de albine,banane,curmale, bauturi alcolice
Combinatii: legume cu carne, brinzeturi,ou
Reguli:
Fructe separat de preferinta inaite de masa pe stomacul gol sau dupa 1 h de la masa.
Combinatii adminse: legume+ carne, branzeturi, ou.
Celelalte se elimina in felul urmator:100 gr paine=500 gr fructe
100 gr fructe=20gr paine=250gr lapte=120 gr morcov sau telina
Bine iti dai seama asta e numai orientativ si e mai degraba pragul maxim admis peste care sa nu treci pentru o alimentatie de om normal (adica sa stii ca nu ai voie mai mult de 200 g cascaval zilnic dar evident ca daca vei manca 200 g cascaval si 400 de carne si 800 g de legume si 300 g de fructe te vei ingrasa:)).

Dar asta trebuie sa fie Biblia, peste care nu treci.

Sper sa ajute:)

Diamonddy 11 aug 2012 12:15:56

Re: My Journey - Diamonddy
 
Foarte interesant! Ms mult pentru informaţii :*
Eu până luni seară nu o să am net, doar cei 100mb de pe telefon. O să încerc să raspund cât de repede pot.

Eu abia azi m-am apucat calumea pentru că azi a fost prima zi de sala. Am stat de la 9 la 11 şi am încercat să lucrez toate părţile corpului. La 11 am mâncat o salată de rosii şi castraveti (pe care o ador).
Mai mănânc la ora 8 înainte sa-mi iau antibioticul. Din păcate nu mă pot atinge în următoarele 10 zile de brânză din cauza pastilelor ( din cauza Ca din lactate). După cină o să fac şi workout-ul de 20 min a lui carmen brumă. Încerc să fac cât mai mult sport. Ştiu că nu o să ajung la 57kg până pe 1octombrie. dar măcar la 60 vreau să ajung.

Succes în continuare şi have fun!

catubrrr 12 aug 2012 19:39:17

Re: My Journey - Diamonddy
 
Buna fetelor!

Hai ca revin cu date:
sambata: 2 kg de pepene, 4 nectarine, 1 mar
duminica: 2kg de pepene, 6 caise, 300 g salata de fructe

Inca 3 zile de fructe....sper sa reusesc sa le duc pana la capat.

De maine ai net nu? Numai bine pentru raportul nostru:P

catubrrr 13 aug 2012 11:02:53

Re: My Journey - Diamonddy
 
Neata fetele!

M-am cantarit de dimineata....61..hai ca e bine..mergem in directia care trebuie(macar nu mai am burtica:P). Ce mananc azi:

Mic dejun: cafea
Pranz: 400 g salata de fructe
Cina: 400 g legume la cuptor
Voi? Cum merge treaba?


Ora este GMT +2. Ora este acum 07:51:48.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO