forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Arhiva jurnale slabit (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/)
-   -   Un nou fluturaș.. (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/nou-fluturae-12790.html)

butterfly30 24 sep 2021 07:05:06

Un nou fluturaș..
 
Bună ziua, dragele mele dragi!!!

butterfly30 24 sep 2021 07:23:46

Re: Un nou fluturaș..
 
Am umblat pe coclauri și am papat tot ce am prins.. Nici nu știu câte kg am, oricum peste 70. Am văzut și 71 și 75, ceea ce e firesc având în vedere ca mănânc prost. Îmi trebuie 2-3 zile de mâncat un pic mai curat ca să se stabilizeze. Cred ca duminica as avea timp sa ma cântăresc și masor. Nu, nu, nu, de dieta nu ma mai apuc. Niciodată, dar niciodată în toată viața mea!!!!! Dar ma simt în stare, în sfârșit, sa pun putina ordine!

butterfly30 24 sep 2021 07:42:10

Re: Un nou fluturaș..
 
Dacă am vreo certitudine în viața, aceea este ca dietele nu funcționează! După 20 de ani de experienta cu ele pot spune, fără echivoc, ca o dieta, cu cât va fi mai restrictiva sau stricta, cu atât va eșua mai lamentabil pe termen lung. Pentru ca nu se poate altfel. Pentru ca natura nu poate fi păcălita, te poți păcăli pe tine, dar nu poți păcăli natura!!!

lidiuta 24 sep 2021 08:55:23

Re: Un nou fluturaș..
 
Bine ai revenit!>:D<

butterfly30 24 sep 2021 12:10:02

Re: Un nou fluturaș..
 
Mulțumesc pentru primire, Lidi!
Am mai intrat, dar când am văzut ca jurnalul s-a arhivat am renunțat.. Cred ca e mai bine asa, nimic din acel jurnal nu mai are legătură cu felul în care gândesc acum cu privire la greutatea corporala. Nimic.

Zoe 24 sep 2021 12:46:13

Re: Un nou fluturaș..
 
Citat:

Anterior postat de butterfly30 (Post 1454509)
Dacă am vreo certitudine în viața, aceea este ca dietele nu funcționează! După 20 de ani de experienta cu ele pot spune, fără echivoc, ca o dieta, cu cât va fi mai restrictiva sau stricta, cu atât va eșua mai lamentabil pe termen lung. Pentru ca nu se poate altfel. Pentru ca natura nu poate fi păcălita, te poți păcăli pe tine, dar nu poți păcăli natura!!!

bine ai revenit! aduci un echilibru mult necesar și la care mă bucur foarte tare că ai ajuns! >:D<

butterfly30 24 sep 2021 15:22:06

Re: Un nou fluturaș..
 
Zoe, ma uitam la Bilic fix ieri.. Zicea ca pt a te echilibra întâi te dezechilibre zi de multe ori.. Mi-a plăcut foarte mult, cumva sa cazi nu mai e o problema, echilibrul nu e pierdut, vei fi acolo imediat ce te ridici, și tot asa. Îmi da încredere acest fel de a gândi. Oricum, am ajuns sa prețuiesc sănătatea psihica peste orice altceva. :)

lidiuta 24 sep 2021 19:10:54

Re: Un nou fluturaș..
 
Mă bucură noul tău mod de a vedea lucrurile în materie de alimentație. Categoric, sănătatea psihică e pe primul plan și când chiar e așa, aduce cu sine echilibrul. Inclusiv cel alimentar.

mika_me 26 sep 2021 12:22:50

Re: Un nou fluturaș..
 
Welcome back!!

Imi place noua abordare. Cu cat vei fi mai relaxata si vei lua lucrurile mai usor, cu atat vei fi mai surprinsa de rezultate, care nu vor intarzia sa apara.

I should know#:-sb-)

Doamne, cati ani m-am mai chinuit si eu si Doamne cat de mult visam sa slabesc cate 10 kg pe luna, in fiecare luna si cata foame am facut si cate dezechilibre am avut, alternand mancatul compulsiv si haotic cu ciugulitul sau nemancatul:-o

Inca mai lucrez la abordarea psihica, emotionala because..old habits die hard:-s...dar macar am ajuns in punctul in care ma bucur ca am slabit 1-2 kg intr-o luna sau chiar mai mult.

Nu o sa neg, conteaza ca am reusit sa scap pana acum de un numar mare de kg, dar sunt deja in faza in care traversez numeroase stagnari..si totusi nu sunt frustrata, le iau ca atare. Ii dau timp organismului sa se adapteze si intre timp ma bucur de o noua EU.

Succes in tot ce ti-ai propus! Cum am spus si in jurnalul propriu, the best is yet to come!!!:>>:D<

butterfly30 28 sep 2021 17:30:15

Re: Un nou fluturaș..
 
Eu încă ma lupt cu echilibrul.. Și e greu.. Pentru ca de 10 ori pe zi ma gândesc : gata, de mâine nu mai mănânc dulciuri, de mâine nu mai mănânc fructe, etc, și apoi îmi dau metaforic doua palme și ma liniștesc. Pentru ca de câte ori gândesc asa automat următorul gând e sa mănânc acum 10 ciocolate ca de mâine... Gata! :)):)):))
Deocamdată încă sunt pe menținere, am început bicicleta zilnic, dupa o vreme o sa încerc și ceva mai structurat ca program de sport..


Ora este GMT +2. Ora este acum 15:20:36.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO