forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Arhiva jurnale slabit (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/)
-   -   Un nou stil de viata - Roxie style :P (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/nou-stil-viata-roxie-style-p-282.html)

Roxie 29 mar 2009 16:02:05

Un nou stil de viata - Roxie style :P
 
Buna tuturor. Numele meu este Roxana, am 21 de ani, sunt studenta anul II FEAA UAIC Iasi. Acum 2 ani aveam 57 de kg, dar uite ca acum am ajuns la 75 de kg. Excesul l-am cumulat in mai putin de un an. Totul a inceput de prin octombrie anul trecut. M-au ajutat anticonceptionalele, stresul, programul de la facultate, noptile pierdute prin baruri, obisnuinta de a manca orice si de a nu ma ingrasa, faptul ca nu gateam si comandam mereu mancare, mersul la restaurante zilnic, neatentia, negarea etc.

Nu vreau sa tin cure, urasc dietele si nu as putea niciodata sa fiu atat de naiva incat sa cred ca pot slabi x kg in 10 zile fara sa imi distrug organismul. Am citit cam tot ce se putea citi despre nutritie si cam stiu ce trebuie facut. Imi este destul de greu sa mananc numai dietetic si sa nu ma mai gandesc la pizza, cola, prajituri, ciocolata, cartofi si restul tampeniilor pe care obisnuiam sa la mananc. Oricum, cand simt ca imi este foame prefer sa mai sar calul si sa mananc mai multe fructe, legume decat sa apelez la cartofi si alte chestii. Da rezultate:P

M-am apucat de o saptamana de sala si mancat dietetic si azi dimineata m-am cantarit: 73 kg fix. Deci am dat jos 2 kg!:) E destul de bine avand in vedere ca am dat jos numai apa! Am socotit eu ca inca maxim doua-trei saptamani voi da jos tot apa. Dupa, va incepe munca si preconizez cam 1 kg pe saptamana. Sper sa nu pierd prea multi muschi. Oricum mi-a fost destul de greu la sala, dar stiu ca corpul mi se va acomoda in timp. Asta e: trebuie sa suport!

Nu stiu inca daca e bine sa fac si aerobic, si cardio si fitness. Din cate am citit se pare ca e de recomandat sa le combin... Voi ce parere aveti?

Roxie 29 mar 2009 16:09:52

Am sa scriu aici cam tot ce mananc dar va avertizez ca sunt destul de dezorganizata. Sper sa ma disciplinez cat mai repede si va cer si voua ajutorul. Sa ma certati cand gresesc sau sa veniti cu idei.

Asa, astazi am mancat urmatoarele:

8:00 un mar
10:00 250 gr iaurt degresat
13:00 gratar de piept de pui mai maricel
16:00 mi-am facut o salata mare cu ridichi, ceapa, masline, rosii, castraveti pe care o mananc chiar acum.
17:30 am sa beau un espresso bun ca trebuie sa ies sa ma vad cu un amic
19:00 un pahar cu lapte degresat

Si imi voi mai face un ceai de tei si-l voi consuma in trei reprize. In fiecare seara beau ceai. Astept sa imi trimita parintii miere de albine de la bunica ca sa inlocuiesc zaharul.

Stiu ca inca meniul meu nu e perfect. Ce parere aveti?;;)

babi 29 mar 2009 16:15:58

Citat:

Anterior postat de Roxie (Post 2232)
Buna tuturor. Numele meu este Roxana, am 21 de ani, sunt studenta anul II FEAA UAIC Iasi. Acum 2 ani aveam 57 de kg, dar uite ca acum am ajuns la 75 de kg. Excesul l-am cumulat in mai putin de un an. Totul a inceput de prin octombrie anul trecut. M-au ajutat anticonceptionalele, stresul, programul de la facultate, noptile pierdute prin baruri, obisnuinta de a manca orice si de a nu ma ingrasa, faptul ca nu gateam si comandam mereu mancare, mersul la restaurante zilnic, neatentia, negarea etc.

Nu vreau sa tin cure, urasc dietele si nu as putea niciodata sa fiu atat de naiva incat sa cred ca pot slabi x kg in 10 zile fara sa imi distrug organismul. Am citit cam tot ce se putea citi despre nutritie si cam stiu ce trebuie facut. Imi este destul de greu sa mananc numai dietetic si sa nu ma mai gandesc la pizza, cola, prajituri, ciocolata, cartofi si restul tampeniilor pe care obisnuiam sa la mananc. Oricum, cand simt ca imi este foame prefer sa mai sar calul si sa mananc mai multe fructe, legume decat sa apelez la cartofi si alte chestii. Da rezultate:P

M-am apucat de o saptamana de sala si mancat dietetic si azi dimineata m-am cantarit: 73 kg fix. Deci am dat jos 2 kg!:) E destul de bine avand in vedere ca am dat jos numai apa! Am socotit eu ca inca maxim doua-trei saptamani voi da jos tot apa. Dupa, va incepe munca si preconizez cam 1 kg pe saptamana. Sper sa nu pierd prea multi muschi. Oricum mi-a fost destul de greu la sala, dar stiu ca corpul mi se va acomoda in timp. Asta e: trebuie sa suport!

Nu stiu inca daca e bine sa fac si aerobic, si cardio si fitness. Din cate am citit se pare ca e de recomandat sa le combin... Voi ce parere aveti?

Bun venit printre noi Roxie! Inca cineva pus pe treaba si foarte motivta. ;) Imi plac oamenii care stiu ce vor de la viata asta si de la ei. :)
Imi place abordarea ta si se vede ca esti destul de bine documentata. :)
Referitor la sport, conteaza ce rezultate vrei sa obtii, sa slabesti, sa iti modelezi siluetam, sau ambele. :D
Daca doar sa slabesti, se recomanda sporturi gen aerobic, daca vrei sa iti modelezi musculatura este de preferat fitness-ul sau callanetics, pilates. daca vrei si una si alta inseamna ca trebuie sa le combini. :) Este simplu.

Sa fie intr-un ceas bun si sa ne tii la curent cu evolutia si succesele tale. :-*

Roxie 29 mar 2009 16:18:51

3 ataşament(e)
Am pus la atasamente doua photo cu mine inainte si dupa. Prima a fost facuta vara trecuta in iunie.Celelalte doua acum o saptamana. Nu am pus poze cu mine intreaga mai plinuta deoarece le am pe celalalt calc;)Nu stiu sigur daca se observa prea bine...

Slabuta 29 mar 2009 16:20:26

Citat:

Anterior postat de Roxie (Post 2232)
Buna tuturor. Numele meu este Roxana, am 21 de ani, sunt studenta anul II FEAA UAIC Iasi. Acum 2 ani aveam 57 de kg, dar uite ca acum am ajuns la 75 de kg. Excesul l-am cumulat in mai putin de un an. Totul a inceput de prin octombrie anul trecut. M-au ajutat anticonceptionalele, stresul, programul de la facultate, noptile pierdute prin baruri, obisnuinta de a manca orice si de a nu ma ingrasa, faptul ca nu gateam si comandam mereu mancare, mersul la restaurante zilnic, neatentia, negarea etc.

Nu vreau sa tin cure, urasc dietele si nu as putea niciodata sa fiu atat de naiva incat sa cred ca pot slabi x kg in 10 zile fara sa imi distrug organismul. Am citit cam tot ce se putea citi despre nutritie si cam stiu ce trebuie facut. Imi este destul de greu sa mananc numai dietetic si sa nu ma mai gandesc la pizza, cola, prajituri, ciocolata, cartofi si restul tampeniilor pe care obisnuiam sa la mananc. Oricum, cand simt ca imi este foame prefer sa mai sar calul si sa mananc mai multe fructe, legume decat sa apelez la cartofi si alte chestii. Da rezultate:P

M-am apucat de o saptamana de sala si mancat dietetic si azi dimineata m-am cantarit: 73 kg fix. Deci am dat jos 2 kg!:) E destul de bine avand in vedere ca am dat jos numai apa! Am socotit eu ca inca maxim doua-trei saptamani voi da jos tot apa. Dupa, va incepe munca si preconizez cam 1 kg pe saptamana. Sper sa nu pierd prea multi muschi. Oricum mi-a fost destul de greu la sala, dar stiu ca corpul mi se va acomoda in timp. Asta e: trebuie sa suport!

Nu stiu inca daca e bine sa fac si aerobic, si cardio si fitness. Din cate am citit se pare ca e de recomandat sa le combin... Voi ce parere aveti?


Ia uite cine e aici ! :D Roxie. :)
Ma bucur ca ti-ai creat acest jurnal, o sa te vizitez sa vad ce faci, sa te laud cand esti cumintica si sa te cert cand nu :P Glumesc.
Promit sa te ajut in drumul tau catre silueta visata. ;)

Cu sportul o aprob pe babi. Acuma tu vezi ce vrei mai mult. Eu cand m-am apucat de sport le combinam. :)

Slabuta 29 mar 2009 16:22:45

Citat:

Anterior postat de Roxie (Post 2238)
Am pus la atasamente doua photo cu mine inainte si dupa. Prima a fost facuta vara trecuta in iunie. A doua acum o saptamana. Nu am pus poze cu mine intreaga mai plinuta deoarece le am pe celalalt calc;)Nus tiu sigur daca se observa prea bine...


Roxie cat zici ca ai? 73? Cantarul tau nu e stricat? :-o:-o:-o
Pai arati perfect, ce mai e de schimbat in corpul tau:-/:-o
Poate nu vad eu bine :-/

Roxie 29 mar 2009 16:33:18

Citat:

Anterior postat de slabuta (Post 2240)
Roxie cat zici ca ai? 73? Cantarul tau nu e stricat? :-o:-o:-o
Pai arati perfect, ce mai e de schimbat in corpul tau:-/:-o
Poate nu vad eu bine :-/

Nu e stricat. Trebuie sa imi fac niste poze sa vedeti intregul:P Sunt foarte deformata in zona abdomenului, am peste 90 cm in talie si se vede foarte urat. Falcute am avut de cand ma stiu indiferent de cat de slaba eram:">, dar totusi deja e cam exagerat. Arat ca un mic porcusor:"> E foarte aiurea faptul ca te deformezi atat de usor si iti trebuie atat de multa munca sa iti revii. De cantarit mereu am cantarit mult pentru ca sunt destul de inalta - 178 cm - si am oase grele. Oricum niciodata nu am avut greutatea asta si ma simt si rau, respir mai greoi, ma simt mereu fluffy, ma enerveaza ca nu mai intru in rochitele mele:((
Poate ca daca nu as fi fost toata viata mea slaba nu mi s-ar fi parut asa o tragedie, dar cand stiu ca am putut arata intr-un fel anume ma face sa imi doresc sa revin la dimensiunile mele normale.

Va multumesc fetelor pentru incurajari si sfaturi. Vreau in primul rand sa slabesc. Am incercat sa fac pillates, dar doamna instructor m-a sfatuit sa merg intai la sala sa slabesc si dupa sa vin la ea pentru mentinere si tonifiere. Ceea ce nu stiu eu e daca fitnessul ajuta si la slabit, si nu doar la tonifiere? Am intrebat si unii mi-au spus ca greutatile ajuta si la slabit, altii ca doar dupe ce slabesti e bine sa te apuci si de greutati. Sunt total bulversata!:-/

babi 29 mar 2009 16:36:17

Citat:

Anterior postat de Roxie (Post 2234)
Am sa scriu aici cam tot ce mananc dar va avertizez ca sunt destul de dezorganizata. Sper sa ma disciplinez cat mai repede si va cer si voua ajutorul. Sa ma certati cand gresesc sau sa veniti cu idei.

Asa, astazi am mancat urmatoarele:

8:00 un mar
10:00 250 gr iaurt degresat
13:00 gratar de piept de pui mai maricel
16:00 mi-am facut o salata mare cu ridichi, ceapa, masline, rosii, castraveti pe care o mananc chiar acum.
17:30 am sa beau un espresso bun ca trebuie sa ies sa ma vad cu un amic
19:00 un pahar cu lapte degresat

Si imi voi mai face un ceai de tei si-l voi consuma in trei reprize. In fiecare seara beau ceai. Astept sa imi trimita parintii miere de albine de la bunica ca sa inlocuiesc zaharul.

Stiu ca inca meniul meu nu e perfect. Ce parere aveti?;;)

Hai sa fac un mic comentariu. :D Ca la literatura, comentariu literar. :))
Dimineata nu este bine sa mananci fructe pe stomacul gol. Asta e prima remarca.
Mai bine iti faci o omleta dietetica.
Sau un un sandwich cu putin unt si o felie de sunca, sau muschiulet, mai slabe.
asa la 10 mananci acel mar.
la pranz e bine, poate ar mai fi o salata.
Dar vad ca o mananci la 16.00, nu e gresit.
Bineinteles, trebuie sa renunti la espresso pe viitor. :D
Si la cina e bine. :)

Roxie 29 mar 2009 16:43:33

Babi esti o dulceata:-* Multumesc pentru sfaturi. Chiar maine dimineata am sa fac omleta recomandata de tine. Am si eu o intrebare: e gresit tare daca imi mai fac o data/de doua ori pe saptamana cate o omleta cu branza? Stiu ca branza are o groaza de grasimi, dar imi place atat de mult....:-s Si nu e din aia de la magazin. E pusa de bunicii mei:P 100% natural:D

Stiam ca cafeaua e k de baut:-/

Mi-am impartit mancarea in mai multe mese ca sa ma obisnuiesc mai usor. Daca mananc doar de trei ori pe zi, indiferent de cantitate, nu rezist. Asa imi este mai usor sa nu ma abat. Stiu ca ar trebui sa nu separ....

babi 29 mar 2009 16:46:23

Citat:

Anterior postat de Roxie (Post 2249)
Babi esti o dulceata:-* Multumesc pentru sfaturi. Chiar maine dimineata am sa fac omleta recomandata de tine. Am si eu o intrebare: e gresit tare daca imi mai fac o data/de doua ori pe saptamana cate o omleta cu branza? Stiu ca branza are o groaza de grasimi, dar imi place atat de mult....:-s Si nu e din aia de la magazin. E pusa de bunicii mei:P 100% natural:D

Stiam ca cafeaua e k de baut:-/

Cu placere Roxie! Ajut si eu cu ce pot. :)
Nu e gresit sa iti faci aceasta omleta de 2 ori pe saptamana, si poti pune si branzica dar vezi nu mai mult de 50 grame ;)

Cafeaua o poti bea din cand in cand, doar dimineata, si doar cu miere sau zahar, dar fara abuz, si bineinteles fara frisca.


Ora este GMT +2. Ora este acum 17:37:54.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO