forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Arhiva jurnale slabit (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/)
-   -   Nu este niciodată prea târziu să te reinventezi 30+ (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/nu-este-niciodatae-prea-ta-rziu-sae-te-reinventezi-30-a-12765.html)

Q88 17 feb 2019 09:01:32

Nu este niciodată prea târziu să te reinventezi 30+
 
Un nou jurnal de slăbit.

Q88 17 feb 2019 09:19:10

Re: Nu este niciodată prea târziu să te reinventezi 30+
 
Pentru că l-am pierdut pe cel vechi și nu știu cui să scriu ca să îl dezarhiveze, am început acest nou jurnal de slăbit.

Loredana 99 m-a inspirat cu 30 +
Și cu această ocazie am realizat că mă apropii de 31 și nu mai sunt puștoaica de 22 de ani care și-a făcut cont pe acest site, când a auzit și ea pentru prima dată în viață de dieta Montignac și învățam și eu să fac diferența între proteine și carbohidrați. Da, la momentul acela, atât de paralelă eram cu acest subiect.
Îmi pare rău, că multe dintre fetele de atunci nu mai sunt pe acest forum.

Pe scurt, am început deja cu mâncatul sănătos. La mine înseamnă în primul rând să renunț la tonele de prăjituri sau bomboane bucuria. (Fluturaș, tu m-ai învățat la ele! :))>:D<)
Ca să vă dați seama despre ce vorbesc:
-înainte de Craciun ajunsesem la 58.6 kg;
- după revelion aveam 61 kg și un pic;
-iar pe la începutul lunii februarie ajunsesem deja la 62.6 kg.

Și am zis că nu vreau să ajung a treia oară în viața mea la 67kg. Pentru mine acela este maxim.
Nu mă înțelegeți greșit, sunt persoane care arată și se simt bine la acel prag.
Însă pe mine mă dă peste cap inclusiv în ceea ce privește încrederea în sine. Pur și simplu nu suport să mă văd în oglindă sau să mă uit la mine.
Spre deosebire de pragul de 58 kg unde îmi înflorește fața, sunt toată un zambet, am energie și încredere inclusiv în viața profesională.

Așa că, v-am urmărit (Zoe, Lidiuța, Fluturaș) de la începutul anului, chiar dacă nu am scris.
La sală m-am dus de la începutul anului, dar de maxim 3 ori pe săptămână.

Și mai serios m-am apucat de treabă de pe 4 februarie.
Luni fac 2 săptămâni fără prajituri, pizza și alte nenorociri.
Am mai folosit dimineața în iaurtul meu clasic cu fulgi de hrișcă o linguriță de xylitol, dar nu mereu. Uneori pun extract de stevie.

Iar săptămâna aceasta am fost luni la sală (fitness), joi (step acasa o oră) și astăzi mă voi duce la fitness și bazin.

Ptr că ieri mă uitam la picioare și începe deja să se vadă că trec pe la sală. Îmi plac și știu că este loc de mai bine.

Zoe 17 feb 2019 11:42:22

Re: Nu este niciodată prea târziu să te reinventezi 30+
 
hei, mă bucur c-ai reînceput să scrii >:D<
şi eu cred că sunt la pragul în care mi s-a luat de greutate cu 9 în faţă. ca să nu mai zic de problemele de sănătate. aşa că da, să purcedem la treabă.

lidiuta 17 feb 2019 12:11:37

Re: Nu este niciodată prea târziu să te reinventezi 30+
 
Succes, Cris! Mă bucur că ți-ai deschis jurnal, că te străduiești să ții dietă și să faci sport. Toți avem momente bune și proaste, dar mergem mai departe, în ciuda tentațiilor și a dificultăților.
O zi frumoasă!

Q88 17 feb 2019 21:52:08

Re: Nu este niciodată prea târziu să te reinventezi 30+
 
Astăzi mi-a reamintit mama că poate am început eu pe 4 februarie, dar să nu uităm de cele 2 felii de pizza de pe 6 februarie, când am fost să susțin o prietenă la un concurs. Și eram și eu cu emoții pentru ea, așa că m-am porcit.

Deci serios, ar fi de pe 7 februarie.

În orice caz, să zicem că aceste 10 zile au fost de acomodare, de încălzire.
De mâine încep și cu număratul zilelor, mă ajută.

Meniul de azi:
MD: iaurt cu 2 linguri de fulgi de orz
G:. 1 kiwi
P: mazăre cu mușchi de porc la grătar
G: clafoutis de mere (original old Monti)
C: soufle de conopidă (old Monti) cu o lingură de smântână și un cățel de usturoi

aprox 70 min fitness lower body

Mai nou m-am îndrăgostit de smântâna cu usturoi. Mai ales cu file de pește. Nici mămăligă nu mai îmi trebuie.

LOREDANA99 18 feb 2019 06:32:42

Re: Nu este niciodată prea târziu să te reinventezi 30+
 
Bine ai revenit!>:D<

Q88 19 feb 2019 08:52:44

Re: Nu este niciodată prea târziu să te reinventezi 30+
 
Ieri, ziua 1:

MD: iaurt cu fulgi de secara si o lingurita cacao
G: kiwi
P: mancare de pipote cu ardei gras, 2 cuburi de cioco 80%
C: soufle de conopida cu smantana si usturoi.

Pe la 22:30 ma luase foamea. La 12 m-am culcat ca sa uit de foame si sa se faca mai repede dimineata ptr MD.
M-am trezit la 6 astazi :)))
Sunt chioara de somn deja

Aceleasi obiective ca Fluturas: ma tin de parte de porcarii si sport.
Nu sunt in stare sa ma apuc de numarat calorii, dar micsorez portiile, astfel incat sa nu ma ridic satula de la masa, ci aproape de saturatie.

Q88 19 feb 2019 22:47:20

Re: Nu este niciodată prea târziu să te reinventezi 30+
 
Ziua 2:

MD: iaurt cu fulgi de secara si cacao
G: clafoutis de mere
P: un baton proteic (am alergat prin oras)
G (16:00): mazare cu muschi de porc
C: soufle de conopida cu smantana si usturoi
G (22:00): 2 patratele de cioco 80%

Cam multa mancare astazi si ciocolata din seara asta este ptr ca mi se incretesc nervii din cauza examenelor.

Credeti ca sunt in niste limite?
Adica stiu ca nu este chiar ok sa mananc la ora 22, dar cred ca poate fi tolerat. Nu?
Daca faceam sport astazi, nu mai aveam dubii.

Q88 23 feb 2019 21:02:48

Re: Nu este niciodată prea târziu să te reinventezi 30+
 
Chiar daca nu am mai avut linistea ptr a scrie, sunt pe baricade.

Miercuri, ziua 3 :
MD: shake proteic de soia cu cateva rondele de banana
G: un mango
P: mancare de ciuperci cu ardei, 2 cuburi de cioco 81%
G: o mana de nuci
C: salata de naut cu avocado, ceapa, rosie, ardei capia

Joi, ziua 4:
MD: iaurt cu fulgi de orz si penite de cacao
G: 1 kiwi
P: mancare de pipote cu ardei gras
C: soufle de conopida cu usturoi si smantana

Ieri, ziua 5:
MD: shake proteic de soia cu banana
G: 1 mango
P: 2 linguri salata de naut ramasa, paste de naut cu suc de rosii, 2 cuburi de cioco 81%
C: mancare de ciuperci cu ardei si ceapa
G: aprox. 30g chips-uri de quinoa

Q88 23 feb 2019 21:05:18

Re: Nu este niciodată prea târziu să te reinventezi 30+
 
Foarte mandra de mine ca am rezistat in fata prajiturilor de casa.
Mi-am promis ca prima abatere o voi avea cu macinici, deci incerc sa rezist pana atunci.

Imi pare tare rau ca nu m-am organizat si sa fi facut macar sport acasa, daca tot nu am avut timp sa ajung la sala.

Sper sa mi se mai aseze si mie lucrurile si sa incep din nou sa ma ocup de mine.

P.S: ma bucur si pentru faptul ca aseara aveam nevoie de o mica refulare dupa aceasta saptamana. Un pahar de vin nu pot, pentru ca iau antibiotic. Dulciuri nu!

Am optat ptr chipsurile de quinoa de la Lidl, marca lor proprie. 60g/ 3 lei parca.

Si am mancat aseara pe la 22:30. Am reusit sa imi ascult stomacul, care a spus este suficient, nu trebuie sa mananci toata punga.

Este prima oara, cand m-am oprit. Eu de obicei, cand am refulari culinare, nu ma las pana nu mananc tot, chiar daca am trecut demult de senzatia de satietate.
Am fost placut surprinsa sa ma pot uita la punga si sa vad ca este aproape jumatate si o pot lasa la locul ei in bucatarie.

Daca ar fi fost prajituri, sunt sigura ca nu as fi putut.


Ora este GMT +2. Ora este acum 10:41:35.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO