forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Arhiva jurnale slabit (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/)
-   -   Pamy dupa sarcina (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/pamy-dupa-sarcina-12340.html)

pamy 24 iun 2013 01:25:32

Pamy dupa sarcina
 
Hello!
Au trecut aproape doi ani de cand am revenit in Romania si maine fac 3 luni de cand am nascut ;;)
Tragand linie am 18 kg in plus fata de 01/09/2011 ... 15 le-am pus in iarna 2011-2012 pana sa incep sa fac ceva cu ele am ramas insarcinata, pe sarcina am mancat f controlat si nu am luat decat 10 kg care s-au cam dus dupa ce am nascut. In cele 3 luni de alaptat am pus 2 kg.
Problema cea mare e ca mananc cam multe dulciuri. Am incercat cateva zile o dieta si nu mai aveam lapte asa ca trebuie sa fiu atenta :)
De un an nu mai mananc carne. Am ramas cu peste, ou si lactate ca proteine animale.
Pe 10 august am botezul si as vrea sa arat si eu mai uman.
Merg sa vad ce au facut alte mamici in cazul meu :)

Bine v-am regasit!

pamy 24 iun 2013 13:39:02

Re: Pamy dupa sarcina
 
Am inceput bine ziua cu o ora la piscina. Trecuse mai mult de o sapt de cand nu am mai fost :D Pana acum am fost cuminte la ce am mancat dar imi e cam foame :P

simonet 25 iun 2013 13:55:13

Re: Pamy dupa sarcina
 
Buna!

Eu sunt la a 2-a sarcina, dupa prima sarcina am slabit abia la 1 an de la nastere, reducand drastic portiile de mancare.
Cred ca organismul isi revine greu dupa sarcina si din acest motiv slabim ff greu dupa nastere.

Ai mare grija sa nu te ingrasi acum, in timpul alaptatului.
Pofta de dulce cred ca e normala, si eu mancam dulce, din fericire insa nu m-am ingrasat in timpul alaptatului, eu m-am ingrasat insa 18 kg in timpul sarcinii.

Vino aici, suntem o gasca de fere mamici sau burtici. fiecare cu experienta ei. Sigur ai ceva de invatat de la noi http://forum.slabute.ro/dupa-sarcina...0327-1391.html
Spor la slabit!

Laura 25 iun 2013 18:57:24

Re: Pamy dupa sarcina
 
Buna Pamy:)
Cred ca tu vorbeai cu Anqut;),,,,te stiu:D
Sa iti traiasca piticul.
Si eu am o fetita de 10 luni si abia acum de o luna am reusit sa dau ceva jos...........am inlocuit painea cu paine deaia neagraaaaaa de vitastar si am redus cantitatile. Si eu inca alaptez dar nu mi.a scazut laptele de la restrictii.
Sa vi la topicul mamicilor>:D<

pamy 25 iun 2013 23:46:57

Re: Pamy dupa sarcina
 
Buna fetelor! Multumesc de vizita!
Cateva zile vreau sa imi notez tot ce mananc sa vad dupa unde mai pot schimba cate ceva :)
Sunt abonata la gasca de mamici de vreo 2 zile dar inca nu am apucat sa scriu nimic :)

Azi am mancat destul de mult :D parca 2400 kcal si nu am facut sport. Maine sper sa merg la balaceala o ora :P

cricos 26 iun 2013 15:04:00

Re: Pamy dupa sarcina
 
Felicitari pentru casuta ta!

Pamy, eu cand fetita mea a facut 8 luni, m-am apucat de dieta si am slabit chiar bine.
Am tinut Rina, acolo ne-am si intalnit prima data pe acest forum.
In timpul sarcinii m-am ingrasat 12 kg, care au disparut dupa nastere.
Nu am alaptat, dar tot m-am ingrasat 3 kg mancand haotic.
M-am apucat de Rina cand aveam 98 kg si am slabit in cele 90 de zile pana la 82 kg(deci 16 kg in total).
Felicitari ca nu mai mananci carne!
Si eu tind spre asta si Rina chiar ma ajuta, caci la ziua de proteine mananc lactate.
Am reinceput rina de 3 saptamani si s-au dus 6,3 kg.
Spor la slabit!

frumoasa 26 iun 2013 15:33:36

Re: Pamy dupa sarcina
 
Citat:

Anterior postat de pamy (Post 1272798)
Buna fetelor! Multumesc de vizita!
Cateva zile vreau sa imi notez tot ce mananc sa vad dupa unde mai pot schimba cate ceva :)
Sunt abonata la gasca de mamici de vreo 2 zile dar inca nu am apucat sa scriu nimic :)

Azi am mancat destul de mult :D parca 2400 kcal si nu am facut sport. Maine sper sa merg la balaceala o ora :P

Buna, Pamy
felicitari ca te-ai pus pe treaba, ti-am scris mai devreme dar nu stiu de ce nu apare mesajul meu.Cred ca iti e greu sa slabesti, dar mai stiu ca tu esti foarteeeee ambitioasa si vei reusi:)

butterfly30 26 iun 2013 19:40:13

Re: Pamy dupa sarcina
 
buna, pamy. situatia mea este asemanatoare. Am ramas insarcinata la 62 kg, cand am nascut aveam 82, la 2 sapt dupa asta aveam 76. urmatoarele luni au fost foarte stresante si obositoare ceea ce a dus la un plus de kg. cand am ajuns la 80 kg si fetita mea incepuse diversificarea am inceput sa fac schimbari in regimul de viata. inainte de asta mai incercasem dieta de 2 ori si de ambele dati am ramas fara lapte. acum insa am facut-o mai chibzuit si nu am mai avut probleme.

butterfly30 26 iun 2013 19:44:16

Re: Pamy dupa sarcina
 
eu m-am ghidat dupa principiile montignac, o dieta pe care o tinusem cativa ani inainte si care ma ajutase sa-mi mentin o greutate constanta 53-55 kg fara probleme. cum tu ai destul de putin timp de cand ai nascut, cred ca cel mai bine ar fi sa incepi treptat, cu pasi mici, cum ar fi: prima saptamana excluzi zaharul, urmatoarea painea, in asa fel incat organismul tau sa nu resimta un soc si sa risti scaderea lactatiei.

butterfly30 26 iun 2013 19:46:57

Re: Pamy dupa sarcina
 
in alta ordine de idei, ai sa vezi ca majoritatea nutritionistilor nu recomanda inceperea unei diete concomitent cu exercitiu fizic, ci pe rand, pentru ca stresul sa nu fie prea mare pentru organism. Hm, cred ca mi-am dat cam mult cu parerea. sorry.


Ora este GMT +2. Ora este acum 22:34:11.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO