forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Arhiva jurnale slabit (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/)
-   -   Pamy dupa sarcina (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/pamy-dupa-sarcina-12340.html)

pamy 24 iun 2013 01:25:32

Pamy dupa sarcina
 
Hello!
Au trecut aproape doi ani de cand am revenit in Romania si maine fac 3 luni de cand am nascut ;;)
Tragand linie am 18 kg in plus fata de 01/09/2011 ... 15 le-am pus in iarna 2011-2012 pana sa incep sa fac ceva cu ele am ramas insarcinata, pe sarcina am mancat f controlat si nu am luat decat 10 kg care s-au cam dus dupa ce am nascut. In cele 3 luni de alaptat am pus 2 kg.
Problema cea mare e ca mananc cam multe dulciuri. Am incercat cateva zile o dieta si nu mai aveam lapte asa ca trebuie sa fiu atenta :)
De un an nu mai mananc carne. Am ramas cu peste, ou si lactate ca proteine animale.
Pe 10 august am botezul si as vrea sa arat si eu mai uman.
Merg sa vad ce au facut alte mamici in cazul meu :)

Bine v-am regasit!

pamy 24 iun 2013 13:39:02

Re: Pamy dupa sarcina
 
Am inceput bine ziua cu o ora la piscina. Trecuse mai mult de o sapt de cand nu am mai fost :D Pana acum am fost cuminte la ce am mancat dar imi e cam foame :P

simonet 25 iun 2013 13:55:13

Re: Pamy dupa sarcina
 
Buna!

Eu sunt la a 2-a sarcina, dupa prima sarcina am slabit abia la 1 an de la nastere, reducand drastic portiile de mancare.
Cred ca organismul isi revine greu dupa sarcina si din acest motiv slabim ff greu dupa nastere.

Ai mare grija sa nu te ingrasi acum, in timpul alaptatului.
Pofta de dulce cred ca e normala, si eu mancam dulce, din fericire insa nu m-am ingrasat in timpul alaptatului, eu m-am ingrasat insa 18 kg in timpul sarcinii.

Vino aici, suntem o gasca de fere mamici sau burtici. fiecare cu experienta ei. Sigur ai ceva de invatat de la noi http://forum.slabute.ro/dupa-sarcina...0327-1391.html
Spor la slabit!

Laura 25 iun 2013 18:57:24

Re: Pamy dupa sarcina
 
Buna Pamy:)
Cred ca tu vorbeai cu Anqut;),,,,te stiu:D
Sa iti traiasca piticul.
Si eu am o fetita de 10 luni si abia acum de o luna am reusit sa dau ceva jos...........am inlocuit painea cu paine deaia neagraaaaaa de vitastar si am redus cantitatile. Si eu inca alaptez dar nu mi.a scazut laptele de la restrictii.
Sa vi la topicul mamicilor>:D<

pamy 25 iun 2013 23:46:57

Re: Pamy dupa sarcina
 
Buna fetelor! Multumesc de vizita!
Cateva zile vreau sa imi notez tot ce mananc sa vad dupa unde mai pot schimba cate ceva :)
Sunt abonata la gasca de mamici de vreo 2 zile dar inca nu am apucat sa scriu nimic :)

Azi am mancat destul de mult :D parca 2400 kcal si nu am facut sport. Maine sper sa merg la balaceala o ora :P

cricos 26 iun 2013 15:04:00

Re: Pamy dupa sarcina
 
Felicitari pentru casuta ta!

Pamy, eu cand fetita mea a facut 8 luni, m-am apucat de dieta si am slabit chiar bine.
Am tinut Rina, acolo ne-am si intalnit prima data pe acest forum.
In timpul sarcinii m-am ingrasat 12 kg, care au disparut dupa nastere.
Nu am alaptat, dar tot m-am ingrasat 3 kg mancand haotic.
M-am apucat de Rina cand aveam 98 kg si am slabit in cele 90 de zile pana la 82 kg(deci 16 kg in total).
Felicitari ca nu mai mananci carne!
Si eu tind spre asta si Rina chiar ma ajuta, caci la ziua de proteine mananc lactate.
Am reinceput rina de 3 saptamani si s-au dus 6,3 kg.
Spor la slabit!

frumoasa 26 iun 2013 15:33:36

Re: Pamy dupa sarcina
 
Citat:

Anterior postat de pamy (Post 1272798)
Buna fetelor! Multumesc de vizita!
Cateva zile vreau sa imi notez tot ce mananc sa vad dupa unde mai pot schimba cate ceva :)
Sunt abonata la gasca de mamici de vreo 2 zile dar inca nu am apucat sa scriu nimic :)

Azi am mancat destul de mult :D parca 2400 kcal si nu am facut sport. Maine sper sa merg la balaceala o ora :P

Buna, Pamy
felicitari ca te-ai pus pe treaba, ti-am scris mai devreme dar nu stiu de ce nu apare mesajul meu.Cred ca iti e greu sa slabesti, dar mai stiu ca tu esti foarteeeee ambitioasa si vei reusi:)

butterfly30 26 iun 2013 19:40:13

Re: Pamy dupa sarcina
 
buna, pamy. situatia mea este asemanatoare. Am ramas insarcinata la 62 kg, cand am nascut aveam 82, la 2 sapt dupa asta aveam 76. urmatoarele luni au fost foarte stresante si obositoare ceea ce a dus la un plus de kg. cand am ajuns la 80 kg si fetita mea incepuse diversificarea am inceput sa fac schimbari in regimul de viata. inainte de asta mai incercasem dieta de 2 ori si de ambele dati am ramas fara lapte. acum insa am facut-o mai chibzuit si nu am mai avut probleme.

butterfly30 26 iun 2013 19:44:16

Re: Pamy dupa sarcina
 
eu m-am ghidat dupa principiile montignac, o dieta pe care o tinusem cativa ani inainte si care ma ajutase sa-mi mentin o greutate constanta 53-55 kg fara probleme. cum tu ai destul de putin timp de cand ai nascut, cred ca cel mai bine ar fi sa incepi treptat, cu pasi mici, cum ar fi: prima saptamana excluzi zaharul, urmatoarea painea, in asa fel incat organismul tau sa nu resimta un soc si sa risti scaderea lactatiei.

butterfly30 26 iun 2013 19:46:57

Re: Pamy dupa sarcina
 
in alta ordine de idei, ai sa vezi ca majoritatea nutritionistilor nu recomanda inceperea unei diete concomitent cu exercitiu fizic, ci pe rand, pentru ca stresul sa nu fie prea mare pentru organism. Hm, cred ca mi-am dat cam mult cu parerea. sorry.

VentoFreddo 26 iun 2013 19:47:08

Re: Pamy dupa sarcina
 
Buna,Pamy,LA MULTI ANI PRINTESEI TALE! a facut deja 3 luni..:xsi succes cu slabitul,reusesti tu,ma bucur ca te alaturi gastii vesele de mamici,eu le citesc de cand s-a inceput subiectul,si tare drag imi e de ele si piticii lor..deabia astept sa te citesc acolo,sunt si mamici cu experienta,cu 2-3 copii,si tare bune sunt sfaturile lor la nevoie.
Pupici!

pamy 26 iun 2013 22:01:52

Re: Pamy dupa sarcina
 
Seara buna! Bine v-am regasit fetelor si bine ai venit butterfly!
Azi nu prea am fost cuminte cu dulciurile. Aici e buba cea mare. Nu am avut nici cu cine sa merg la piscina dar in schimb nu am refuzat o prajitura de la cea mai buna cofetarie din craiova :D
Am reusit sa ajung la epilat si menstruatia da semne sa revina dupa fix un an. As mai fi putut sta putin fara dar asta e.

Cricos dupa cum sti sunt fan Rina. Dupa ce ai ajuns la 82 cand ai crescut iar?
Eu vreai sa incerc un fel de rina... Adica sa exclud ziua de vit. Sau sa tin intai rina mentinere vreo 2 sapt sa nu fac o trecere brusca. Felicitari pt kg pierdute!


Multumesc de incurajari Frumoasa! Nu mai sunt asa ambitioasa. Azi in total pe langa mancare am mancat un top gun, un mars si o prajitura ;;)

Butterfly cu zaharul vroiam si eu sa incep dar nu prea reusesc. Aquagymul l-am inceput de o luna dar am mers doar de 2 ori pe sapt ... Si o data uneori :P
Am citit monti dar nu am fost capabila sa ii urmez sfaturile prea bine asa ca nu a mers la mine.
Eu in 2011 am tinut 3 luni rina si 3 luni mentinere rina ... In total vreo 18 kg parca sau 19... Nu mai stiu exact :)

Vantule crestem repejor :) abia stiu ce zi a sapt e ... Unde s-au dus 3 luni chiar nu stiu :)

Acum astept sa se trezeasca bb sa facem baitza... A adormit putin dar nu e inca somnul de noapte. Ala incepe pe la 1-2 la noi :D

butterfly30 26 iun 2013 22:50:08

Re: Pamy dupa sarcina
 
ok, hai s-ati spun si tie ce am aflat nu de pe nternet ci din reviste de specialitate in principal din marea britanie. in perioada de alaptare se interzic regimurile care exclud o anumita categorie de alimente (carbo, gras). din pacate aceeasi regula se aplica regimurilor disociate gen rina. crede-ma, si eu mi-am dorit o slabire mai rapida si am analizat cu patos posibilitatea de a tine regimuri cu rezultate mai bune. ce ar trebui bine inteles este ca hrana ne ofera princiipile esentiale pentru a supravietui. aceste principii actioneaza sinergic si nu reusesc sa se asimileze si sa-si faca efecul daca nu se "intalnesc".

butterfly30 26 iun 2013 22:57:39

Re: Pamy dupa sarcina
 
acum, daca tu ai fi o tanara de 23 de ani care nu sustine un efort fizicsau intelectual intens, nu are carente in organism, si isi face analizele regulat pe parcursul dietei poate nu ar fi o problema. tu insa esti o mama care abia a nascut. daca ceea ce spun eu nu suna corect inteaba-ti medicul de familie si o sa-ti spuna ca organismul unbei femei se reface abia la un an de la nastere, si asta daca ii oferi ceea ce-i trebuie. in plus, tu alaptezi, ceea ce iti consuma in continuare rezervele. nu ma intelege gresit, eu nu spun ca nu o slabesti sau ca ai sa te imbolnavesti cand termini dieta-in nici un caz. insa din pacate nu stiu daca poti cuantifica in timp efectele acestor agresiuni asupra unui organism care este deja in criza (desi criza poate e cam mult spus). intr-adevar, sarcina si alaptarea sunt stari fiziologice normale, nu o boala, dar asta nu inseamna ca nu trebuie acordata o atentie deosebita. si cresterea, si imbatranirea sunt stari fiziologice dar necesita atentie deosebita, dupa cum bine stii.

butterfly30 26 iun 2013 23:01:53

Re: Pamy dupa sarcina
 
sigur, eu nu sunt nutritionist, dar tare-s curioasa daca vreun nutri ar recomanda o asemenea dieta in alaptare. uite, mai cauta pe you-tube, o sa mai caut si eu sa-ti trim link ce spun nutri despre asta. cred ca sunt prea insistenta, chiar enervanta si o sa ma opresc aici dar te inteleg atat de bine si stiu atat de bine prin ce treci incat daca as putea as veni la tine si te-as incuraja minut de minut si ti-as aminti mereu si mereu ca e important sa fii sanatoasa pentru copilul care stiu cat inseamna pentru tine.

pamy 26 iun 2013 23:22:00

Re: Pamy dupa sarcina
 
Iti multumesc pt grija dar tocmai pt ca nu am 23 de ani nu as face nimic sa imi puna in pericol sanatatea mea sau a lui bb.
Am analizele la zi si nu am nici o carenta. Nu imi place unde am ajuns cu alimentatia in ultimele 5 luni. Am fost f cuminte in primele 7 luni de satcina de frica ingrasarii ;;)
Nu stiu cat de familiarizata esti cu rina dar cum am spus si mai sus as incerca o rina mentinere. Adica ceva de genul dimineata fructe, la pranz carbo sau amidon cu salata si la cina proteine cu salata. Cred ca ar fi benefic si pt tranzit si respecta si multe principii monti ( exceptie facand faptul ca sigur as mai baga si ceva carbo rai) :D

butterfly30 26 iun 2013 23:36:25

Re: Pamy dupa sarcina
 
cred ca atata timp cat cuprinzi toate principiile alimentare ok! oricum tu te cunosti si stii ce e mai bine pt tine! iti tin pumnii!

pamy 26 iun 2013 23:55:49

Re: Pamy dupa sarcina
 
Orice sfat e binevenit. Din pacate stau mult mai bine cu teoria decat cu practica.
Sper sa reusesc sa fac ceva miscare si sa nu depasesc 2500 kcal

frumoasa 27 iun 2013 10:13:22

Re: Pamy dupa sarcina
 
Citat:

Anterior postat de pamy (Post 1273172)
Orice sfat e binevenit. Din pacate stau mult mai bine cu teoria decat cu practica.
Sper sa reusesc sa fac ceva miscare si sa nu depasesc 2500 kcal

Pamy, cred ca nu is atit de multe 2500 calorii pt greutatea ta, doar ca poate nu e f ok ca is si dulciuri multisoare...dar o sa reusesti u sa treci peste. nu ai incercat sa prostesti pofta de dulce cu fructe?

pamy 27 iun 2013 11:14:23

Re: Pamy dupa sarcina
 
Frumu am terminat acum de calculat kcal de ieri si sunt doar 2100.. e ok pt cat am mancat :D eu credeam ca am 3000 :))

azi vreau sa fac pilates, aici e urat afara si nu vrea nimeni la piscina, chiar daca e acoperita e afara din oras si nu vreau sa merg singura

cu fructe nu merge la mine fiindca am pofta de ciocolata sau derivati cu cioco dar din 3 zile decat ieri a fost cu mai mult dulce dar nu si cu f multe kcal :P
macar acum imi cantaresc painea si dulcele ca sa nu exagerez (pot sa bag mult mai mult daca nu ma controlez :) )

frumoasa 27 iun 2013 15:11:49

Re: Pamy dupa sarcina
 
Citat:

Anterior postat de pamy (Post 1273317)
Frumu am terminat acum de calculat kcal de ieri si sunt doar 2100.. e ok pt cat am mancat :D eu credeam ca am 3000 :))

azi vreau sa fac pilates, aici e urat afara si nu vrea nimeni la piscina, chiar daca e acoperita e afara din oras si nu vreau sa merg singura

cu fructe nu merge la mine fiindca am pofta de ciocolata sau derivati cu cioco dar din 3 zile decat ieri a fost cu mai mult dulce dar nu si cu f multe kcal :P
macar acum imi cantaresc painea si dulcele ca sa nu exagerez (pot sa bag mult mai mult daca nu ma controlez :) )

e chiar bine 2000 calorii, adica ma gindesc ca eu am nevoie de 1200 ca sa slabesc si am mai putine kg. chiar tie ce iti spune indicatorul caloric? cite ar tb sa consumi pe zi? poti incerca batoane de slabit cu ciocolata...poate asa prostesti pofta de dulce daca cu fructe nu merge...sau cite o lingurita de miere..ceva, e mai sanatos.:) oricum si dc maninci ciocolata dar nu foarte multa cred ca nu e problema in perioada asta cind si alaptezi. bravooo pt ca vrei sa faci pilates, eu acasa nu prea ma urnesc sa fac, mi-e lene parca, dar cind merg in parc la alergat sau la sala e altceva...acolo trag de mine. Din pacate si la mine e o vreme oribila si cred ca nu am sa pot alerga din cauza asta, uffffx-(

pamy 27 iun 2013 15:29:19

Re: Pamy dupa sarcina
 
Deocamdata nu m-am urnit sa fac nimic. De mancat tocmai am umflat burta asa ca pilatesul o sa mai astepte. Bb doarme. Incerc sa atipesc si eu putin. Batoane de slabit nu puteam sa inghit nici cand nu eram mamica. Acum sunt si mai precauta cu ce mananc si de unde provine mancarea. Cu miere functioneaza:)

butterfly30 27 iun 2013 19:41:13

Re: Pamy dupa sarcina
 
acum...probabil stii dar iti amintesc: alaptatul exclusiv la san iti consuma aprox 500cal/zi.

pamy 27 iun 2013 23:33:44

Re: Pamy dupa sarcina
 
Citat:

Anterior postat de butterfly30 (Post 1273537)
acum...probabil stii dar iti amintesc: alaptatul exclusiv la san iti consuma aprox 500cal/zi.

chiar si 800 am mai citit :D

nu am mai apucat sa fac pilates :)

frumoasa 28 iun 2013 08:45:51

Re: Pamy dupa sarcina
 
Citat:

Anterior postat de pamy (Post 1273586)
chiar si 800 am mai citit :D

nu am mai apucat sa fac pilates :)

nu-i nimic...nici eu nu am alergat ca a fost o vreme oribila, dar asta nu inseamna ca nu mi-e ciuda pe minex-(

dorutza 28 iun 2013 12:31:01

Re: Pamy dupa sarcina
 
pamy la mine a fost in felul urmator
am pus cu bebe1 de la 160 cm si 54 kg (dupa dieta) pana la 75 deci 21 kg
la nastere am dat jos 4 kg :( deci eram la 71..
am venit acasa, a inceput o foame de lup, la inceput nici nu mancam dulciuri, doar multa multa mancare si o bagam rapid ca nu stiam cand mai apuc sa mananc, imi era foame nonstop de la alaptat si am ajuns la 73..intr-un timp scurt..

apoi am inceput cu sport cu alimentatie.. bla...bla.. stii tu teoria.. dar tare greu s-au dus kg.. si nici macar nu s-au dus.. si cum nu aveam putina grija cum se puneau inapoi
am reusit la un an dupa nastere sa ajung la 60 kg.. am alaptat pana la un 1 an si o luna... apoi iar au luat-o kg in sus..
nu am facut altceva decat sa ma ingras sa slabesc iar, dar sub 60 nu am dat.. :(
si am fost intr-un "stres" incontinuu, nu intelegeam de ce se pun kg in halul asta.. si de ce nu slabesc intr-un ritm mai rapid.. faceam totul ca la carte si slabeam 2 kg intr-o luna.. :( nu functiona nici rina, nici keto nici nimic asa cum ar trebui..
tare greu cu kg astea...

acum cu bebe2 am inceput de la 62 kg.. deocamdata merge bine treaba nu ma ingras asa rapid ca la prima sarcina...

parerea mea e ca daca vrei sa slabesti prima data alimentatia e importanta.. si abia apoi sportul... adica nu poti manca tot ce vrei sa faci unpic de sport si sa slabesti :D..
iti trebuie multa rabdare...
dar eu sper ca la tine sa mearga repede kg... >:D<

frumoasa 02 iul 2013 12:11:05

Re: Pamy dupa sarcina
 
HEIIII!! Unde ai disparut din jurnalul tau??? sper ca e totul in regula. ce face papusica?

orhidee 02 iul 2013 15:52:18

Re: Pamy dupa sarcina
 
Salutare, Pamy!!!:):-*>:D<
Ce mai faci?;;)
Te-am gasit... urmarind-o pe ... Frumoasa!!!:))


Ora este GMT +2. Ora este acum 17:02:33.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO