forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Arhiva jurnale slabit (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/)
-   -   Primul pas - Jurnal Iulia2 (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/primul-pas-jurnal-iulia2-2756.html)

iulia2 14 feb 2010 19:23:53

Primul pas - Jurnal Iulia2
 
hmmm.....chestia asta nu am m-ai facut-o...dar pentru toate exista un inceput:D.
Da, VREAU SA SLABESC!
Nu stiu cu ce sa incep sau cu ce sa continui, ce sa fac sau ce dieta sa incep...ideea este k sunt foarte motivata si chiar imi doresc lucrul asta!
De cand ma stiu am fost o slabuta:D,dar se pare k roata se mai invarte si impotriva ta si m-am trezit "peste noapte" cu aproximativ 25 de kg in plus.Vrei sa stii cum e?Nu cred.
Acum k mi-am revenit din soc, care a durat numai vreo 3 ani vreau sa fac ceva...iar primul pas e k m-am inscris pe acest forum care sper sa ma ajute sa imi duc plaul la bun sfarsit: vreau sa labesc 20 kg, sa ajung la greutatea initiala.

Liviutzza 14 feb 2010 20:01:05

Re: primul pas
 
Bine ai venit:)Ce dieta ti-ai propus?sport faci?Spune-ne mai multe despre alimentatia ta ca sa te putem ajuta:)

dorutza 14 feb 2010 20:03:56

Re: primul pas
 
Citat:

Anterior postat de iulia2 (Post 87237)
hmmm.....chestia asta nu am m-ai facut-o...dar pentru toate exista un inceput:D.
Da, VREAU SA SLABESC!
Nu stiu cu ce sa incep sau cu ce sa continui, ce sa fac sau ce dieta sa incep...ideea este k sunt foarte motivata si chiar imi doresc lucrul asta!
De cand ma stiu am fost o slabuta:D,dar se pare k roata se mai invarte si impotriva ta si m-am trezit "peste noapte" cu aproximativ 25 de kg in plus.Vrei sa stii cum e?Nu cred.
Acum k mi-am revenit din soc, care a durat numai vreo 3 ani vreau sa fac ceva...iar primul pas e k m-am inscris pe acest forum care sper sa ma ajute sa imi duc plaul la bun sfarsit: vreau sa labesc 20 kg, sa ajung la greutatea initiala.

buna si bine ai venit la noi..
in primul rand ar fi bine sa citesti cate ceva pe aici prima data Informatii utile despre dieta si sport pentru noi venite
apoi sa-ti pui la ticker invers datele

sa sti ca si eu am foost in situatia ta. am fost si eu slabuta si am devenit grasuta dar mi-a luat un timp sa aceept ideea si sa fac ceva in privinta asta..
dupa ce citesti despre dieta sport si iti faci planul de bataie , spune-ne si noua ca sa te sfatuim daca faci bine sau nu, sau doar sa comunicam intre noi, sa ne sprijinim

iulia2 14 feb 2010 20:56:52

Re: primul pas
 
Multumes pentru primire:x!

Inca nu mi-am propus nimica, stiu doar ca vreau sa slabesc.
Eu nu prea mananc pentru ca nici nu am timp si nici nu imi place mancarea!
Mananc o data sau de doua ori pe zii si numai pentru ca am pofta sa mananc ceva anume.Imi place sa mananc cat mai sarat,nu imi place ciocolata(da,stiu, toata lumea ramane socata), nu imi place inghetata.
Am renuntat la Mc, la pizza(care imi placea cel mai mult),nu beau cafea,nu mai fumez de 3 luni:D(si nu m-am ingrasat).
Imi plac foarte mult fructele si AM FOST dependenta de pepsi, acum beau doar cand ies in oras.
Mananc foarte putin si ma satur foarte repede.
Mi-asi dori sa merg la aerobic, dar am astm bronsic si nu pot depune prea mult efort, deci ca sport cred ca ramane doar mersul pe jos,si doar cand nu e prea frig afara!
E prima oara cand am probleme cu greutatea si nu m-am ingrasat decat atunci...am ajuns la 74, apoi la 65, iar cu ajutorul examenului de licenta am revenit la 70.
Construcia corpului meu e foarte mica, iar din cauza greutati am probleme cu coloana si cu circulatia periferica.
Si m-ar ajuta foarte mult niste recomandari in materie de diete!

Liviutzza 14 feb 2010 20:58:59

Re: primul pas
 
e bine ca ai renuntat la pizza si la mc donald:)si eu am renuntat ptr ca din cauza lor m-am ingrasat cel mai mult:)Incearca sa bei pepsi light daca tot iti place,ptr ca are putine kcalorii:)si sa mananci cat mai sanatos:)fructele sunt bune,dar nici ele in exces:)
La urma mai ramane sportul care dupa parerea mea este cel mai important:D

iulia2 14 feb 2010 21:00:27

Re: primul pas
 
cum imi pot pune datele invers la ticker?:-/

Liviutzza 14 feb 2010 21:02:32

Re: primul pas
 
pai te duci la detaliile tale si scrii greutatea actuala si greutatea dorita:)

iulia2 14 feb 2010 21:08:05

Re: primul pas
 
Multumesc!:D

ianna 14 feb 2010 21:12:42

Re: primul pas
 
dieta pe care o vei alege depinde de tine


eu o recomand mereu pe cea hipocalorica pentru ca ajuta f mult si la mentinere si poti monitoriza usor capcanele nutritiei...dar orice dieta pe care o vei alege, daca ti se potriveste si slabesti si nu te infometezi (adica nu papi sub 1000kcal/zi) e dieta ideala;)

sportul...incepe-l macar in casa... in fatza pc-ului sau tv-ului....sau poti incepe pentru inceput cu plimbari zilnice de minim 30 min- 1 ora...face bine si la circulatie si la inima;)...cu timpul poti mari intervalul si intensitatea...pasi vioi...alegatori..ritmici ...amestecati cu miscari aerobice


succes la slabit

mvthebest 14 feb 2010 21:32:49

Re: primul pas
 
Buna Iulia>:D< Cum este cu slabitul?


Ora este GMT +2. Ora este acum 14:17:46.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO