forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Arhiva jurnale slabit (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/)
-   -   Rina, 10 kg si alte traznai (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/rina-10-kg-alte-traznai-12631.html)

marin 06 ian 2015 13:38:47

Rina, 10 kg si alte traznai
 
Am cont de mult pe forumul asta dar in general il foloseam sa imi calculez caloriile. Nu am scris niciodata pentru ca in general targheturile mele erau cum sa scap de 3 kg, (170 cm, 55-58 kg), cum sa fac patratele si alte minuni din astea. Nu am avut kg in plus nici macar in timpul sarcinilor, am ajuns odata pe la un 63 cand al doilea copil avea vreo 2-3 ani dar le-am lichidat repede cu diete si sport.
Aproape 10 ani mai tarziu mi-a luat dumnezeu mintile si in decurs de 6 luni am luat 10 kg. Nu stiu cum si cand, stiu ca le-am luat si se vad. Nu sunt catastrofale intrucat am continuat sa fac sport si s-au depus rezonabil, dar s-au depus, am inceput sa schimb hainele, sa mi se taie respiratia cand alerg sau urc scarile .
Asa ca my New Year Resolution is back to 55. Kg nu ani:D
Back to sport si cel mai important back to mancat decent.

Asa ca din 4 Ianuarie i-am dat binete doamnei Rina si sunt decisa sa rup usa salii ori de cate ori am ocazia pana imi reintru intr-o forma fizica decenta dupa care o sa ma apuc serios de sport:D (acum 6-7 luni cand aveam chef sa ma relaxez cu un workout un P90X era varianata sigura, si acum le mai duc dar parca nu mai am placerea aia nebuna)

In concluzie :
Marina (in ciuda nick-ului....Marina era ocupat si asa mi-a fost mai simplu )
start de la : 41 ani, 170 cm , 65 kg
Rina din 4 Ianuarie
targhet 55 kg


PS: poate nu ma va citi nimeni....dar am nevoie sa fiu eu cu gandurile mele pe undeva, am nevoie sa-mi gasesc o motivatie si ma gandesc ca site-ul asta e o alternativa excelenta .

Kclaudyia 06 ian 2015 13:45:31

Re: Rina, 10 kg si alte traznai
 
Succes! Pari o fire ambitioasa si vei reusi cu siguranta!
Oricum nu stai rau.. 65 de kg la 1.70 e chiar acceptabil.
Si mie imi place P90X si toate workout-urile lui Tony..
Ziceai ce te duci la sala? Te-ai orientat spre ceva anume? Cardio? fitness? personal trainer?

marin 06 ian 2015 13:46:00

Re: Rina, 10 kg si alte traznai
 
ziua 1:
MD: gutuie ( ca o paranteza cand eram insarcinata mancam numai gutui, iubesc gutuile, as manca non stop)
Pranz: somon la cuptor
Cina: o conserva mica de ton cu sos de rosii

M-am dus la sala si m-am uitat dezamagita la toate aparatele si clasele (nu sunt clase f faine la gym-ul meu) si desi nu e marea mea pasiune am decis ca plimbatul pe banda e o optiune mai buna decat strambatul din nas
60 min banda inclinata 10% , viteza medie 6 km/h, cu ceva reprize de alergat si 15 min de sauna

Ziua 2:
MD: 2 portocale
P: ciorba de legume hand made:D
Cina: mancarica de cartofi (fara ulei, fara prajeala, fara carne)
no sport dar achizitionat o rochie super faina:D

Ziua3:
MD: o portocala si o banana
Pranz : mi-am facut niste paste bestiale, ma uit lung la ele ca le mananc fix la ora 1
Cina: o felie de cozonac ca ma uit lung la el
Azi am in plan sa amortizez abonamentul la sala cu o ora de gym ball (nu e chiar simplu sportul cu mingea aia imensa) si o ora de aqua biking

banuiesc ca era apa dar cantarul arata dimineatza 63.7kg:D

marin 06 ian 2015 13:55:49

Re: Rina, 10 kg si alte traznai
 
Kclaudyia multumesc de incurajare, sper sa imi regasesc ambitia, am pierdut-o undeva pe drum in ultimele luni si asta incerc sa regasesc, restul vine de la sine.

Din pacate nu locuiesc in romania. Unul din foarte putinele regrete pe care le am fata de Romania este ca nu am access la nivelul antrenorilor si claselor pe care le faceam in Romania. Locuiesc intr-o tara musulmana, gym-urile sunt segregate in functie de sex, si desi e un gym super fain clasele sunt usurele (gen dans oriental) sau la ore total nepotrivite pentru clasa muncitoare.
Momentan incerc sa ma duc la cardio la sala sa imi recapat rezistenta fizica, la orele la care se lucreaza cat de cat musculatura si mai fac acasa P90X3 din cand in cand dar nu m-am apucat inca de program in mod regulat

Michelina 06 ian 2015 14:33:09

Re: Rina, 10 kg si alte traznai
 
Desi Rina e una din putinele diete pe care n-am incercat-o :D:D:D iti urez mult succes cu ea. Orice dieta e mai buna decat nimic.

Eu una abia astept sa se incalzeasca afara sa ma apuc de alergat. In tara musulmana in care locuiesti ai putea alerga?

marin 07 ian 2015 16:20:39

Re: Rina, 10 kg si alte traznai
 
Michelina, din pacate alergatul afara e exclus...am o relatie de dragoste /ura cu banda de alergat si cam atat :(

marin 07 ian 2015 16:23:42

Re: Rina, 10 kg si alte traznai
 
Ziua 4 - fructe si iar fructe, si m-am si intepenit in niste mere ca nu am alte fructe momentan asa ca nu imi ramane decat sa ma uit in zare si sa ma gandesc la ziua de maine cand rina e mai omenoasa cu mine.
Fara sport astazi :((

loredana2200 08 ian 2015 16:26:40

Re: Rina, 10 kg si alte traznai
 
Buna Marina! Si spor in lupta cu kg.....nu sunt multe, dar ne dau batai de cap! Si eu ma lupt doar cu cateva....am ajuns la 64 kg.
Cum ti se pare Rina? Am incercat si eu sa o tin dar nu prea am reusit! Eu sunt cu nenea Dukan!
Bafta si abia astept sa ne "vedem" cu kg-mele dorite!>:D<

marin 11 ian 2015 11:53:04

Re: Rina, 10 kg si alte traznai
 
bafta Loredana....eu cu Dukan sunt certata, nu pot sa mananc atata carne, iar fara carne mori de foame.
rina pare ok pana acum desi cred ca in zilele de amidon si carbohidrati trebuie sa mai optimizez dieta ca nu vad cum slabesti cu cartofi si pitza /paste.
Dar a trecut numai o saptamana, cantarul o ia in jos asa ca nu am de ce ma plange.
Poate doar ca nu vad rezultate extreme cum mi-as fi dorit dar adevarul e ca sunt constienta 100% ca nu exista miracole dupa ce mi-am batut joc trei sferturi din an..

Azi zi de fructe din nou, capsuni si cirese :), si cred ca imi incalzesc P90X -urile din seara asta

titinitza 12 ian 2015 21:37:57

Re: Rina, 10 kg si alte traznai
 
Bună seara fetelor!
Și eu țin rina 90 și sunt foarte mulțumită sunt la carbo s în 11 zile am dat jos aproape 4 kg


Ora este GMT +2. Ora este acum 06:24:32.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO