forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Arhiva jurnale slabit (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/)
-   -   Scoala si stilul de viata sanatos (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/scoala-stilul-viata-sanatos-12519.html)

aly farcal 20 mar 2014 20:02:10

Scoala si stilul de viata sanatos
 
Hey tuturor :) ! Vreau sa discutam despre cum sa te descurci la scoala cu un stil de viata sanatos :) fara ca , copii sa rada de tine ;) . Sunt in clasa a VI a si copii cam rad de mine si de smoothie-urile facute de tata sau mama zicand ca e voma [*plans*] . Voi cum ziceti sa procedez ? Astept raspunsuri , PUPIICII :x[*hug*]

mad24 20 mar 2014 20:59:29

Re: Scoala si stilul de viata sanatos
 
Buna, aly!

In primul rand felicitari pentru ca mananci sanatos si ai ales sa abordezi slabitul atat de bine la o varsta frageda. In plus, cred ca e minunat ca ai suportul parintilor :)

Legat de colegi, nu-i baga in seama. Stiu ca e greu in clasa a VI-a, dar pe masura ce vei creste, tot mai multe persoane din jurul tau o sa devina mai interesate de mancare si stil de viata sanatoase.La mine din liceu deja venea lumea cu senviselul de acasa cu frunze de salata prin el, iar acum, la facultate, au inceput sa apara caserolele cu salata si cereale. Din nou, tu ai doar o abordare mai matura a problemei.

In plus, un smoothie facut din legume/fructe e sanatate curata fata de porcariile de sucuri din comert. Sa nu care cumva sa renunti la mancatul sanatos doar din cauza unor comentarii rautaciaose. Mai mult, cred ca de cand cu sucurile, arati ceva mai bine si satisfactia asta ar trebui sa bata neplacerea provocata de cateva glumite, nu?

Again, nu i baga in seama, o sa se plictiseasca la un moment dat de subiect, iar tu o sa fii sanatoasa si frumoasa, pe deasupra. Iti spun ca imi doresc ca la 13 ani sa fi mers si eu cu smoothie uri la scoala si poate ca acum as fi avut mai putine kg.

butterfly30 20 mar 2014 21:10:01

Re: Scoala si stilul de viata sanatos
 
stii vorba aia, nu rade de tine, rade cu tine? nu te arata suparata de glume, razi la ele, amuza-te si ia-ti in continuare picatura de sanatate! nu pune paie pe foc, nu face si tu glume, ca o sa se agraveze, pur si simplu razi si vezi-ti de treaba!:)

WhiteAngel 22 mar 2014 08:42:06

Re: Scoala si stilul de viata sanatos
 
Citat:

Anterior postat de aly farcal (Post 1341218)
Hey tuturor :) ! Vreau sa discutam despre cum sa te descurci la scoala cu un stil de viata sanatos :) fara ca , copii sa rada de tine ;) . Sunt in clasa a VI a si copii cam rad de mine si de smoothie-urile facute de tata sau mama zicand ca e voma [*plans*] . Voi cum ziceti sa procedez ? Astept raspunsuri , PUPIICII :x[*hug*]

buna ! sustin ce au spus fetele .. insa am ceva de obiectat .. din ce vad la datele de profil si ticker, tu vrei sa ajungi la 44 de kg la 1,63 inaltime ? este extrem de putin ! si in plus, este foarte riscant pt varsta ta deoarece corpul acum incepe sa se maturizeze, sa se dezvolte, sa devii femeie ! daca ii opresti procesul acesta nu faci altceva decat sa ai probleme grave de sanatate ulterior :) nu te speria de formele care ti se vor definii .. ai sa vezi ca o data cu inaintarea in varsta si barbatii apreciaza o femeie cu forme decat una super slaba :)
este decizia ta ce faci in continuare dar eu ti`am dat un sfat ! nu zic sa nu arati bine, dar 44 este prea putin .. un 50 eu zic ca este destul de ok daca faci si sport si te tonifici :P

deadcountess 22 mar 2014 13:04:20

Re: Scoala si stilul de viata sanatos
 
In clasa a 6-a e cam devreme pt diete.
Nu inteleg de ce trebuia sa scrii la profil ca ai 23 de ani :-/[-X

rozica1965 23 mar 2014 15:29:38

Re: Scoala si stilul de viata sanatos
 
Citat:

Anterior postat de aly farcal (Post 1341218)
Hey tuturor :) ! Vreau sa discutam despre cum sa te descurci la scoala cu un stil de viata sanatos :) fara ca , copii sa rada de tine ;) . Sunt in clasa a VI a si copii cam rad de mine si de smoothie-urile facute de tata sau mama zicand ca e voma [*plans*] . Voi cum ziceti sa procedez ? Astept raspunsuri , PUPIICII :x[*hug*]

Bine ai venit!!!!!!!
Esti in clasa a -VI-a? Pai la profil ai scris ca ai 23 de ani........:-/ Deci??????:-/

Mihaela1006 25 mar 2014 08:07:01

Re: Scoala si stilul de viata sanatos
 
Indiferent de varsta, glumele celor din jur se combat cu auto-ironie si participare la glume cu voie buna si fara ranchiuna. Daca stii cum sa NU o iei in tragic situatia poate deveni chiar simpatica.

Cele 44 de kg la inaltimea ta iti trebuie pentru ceva sau asa vrei tu sa arati? Ce sport sau activitate fizica faci? Cat timp, ce intensitate?

aly farcal 27 mar 2014 15:04:47

Re: Scoala si stilul de viata sanatos
 
Citat:

Anterior postat de WhiteAngel (Post 1341572)
buna ! sustin ce au spus fetele .. insa am ceva de obiectat .. din ce vad la datele de profil si ticker, tu vrei sa ajungi la 44 de kg la 1,63 inaltime ? este extrem de putin ! si in plus, este foarte riscant pt varsta ta deoarece corpul acum incepe sa se maturizeze, sa se dezvolte, sa devii femeie ! daca ii opresti procesul acesta nu faci altceva decat sa ai probleme grave de sanatate ulterior :) nu te speria de formele care ti se vor definii .. ai sa vezi ca o data cu inaintarea in varsta si barbatii apreciaza o femeie cu forme decat una super slaba :)
este decizia ta ce faci in continuare dar eu ti`am dat un sfat ! nu zic sa nu arati bine, dar 44 este prea putin .. un 50 eu zic ca este destul de ok daca faci si sport si te tonifici :P

Nu stiam ca se poate scrie varsta reala

aly farcal 27 mar 2014 15:11:02

Re: Scoala si stilul de viata sanatos
 
Am 13 ani si sunt in class a VI a , am crezut ca trebuie sa ai peste 18 ani ca sa te inscrii ca si la facebook

aly farcal 27 mar 2014 19:37:35

Re: Scoala si stilul de viata sanatos
 
Citat:

Anterior postat de aly farcal (Post 1343449)
Nu stiam ca se poate scrie varsta reala

Si stiu ca e prea de vreme pt dieta dar niciodata nu esti prea tanar sau prea batran pt a trai sanatos:-*


Ora este GMT +2. Ora este acum 03:11:41.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO