forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Arhiva jurnale slabit (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/)
-   -   Slabuta noua la orizont ^_^ (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/slabuta-noua-orizont-_-12198.html)

SummerLove 03 feb 2013 03:18:39

Slabuta noua la orizont ^_^
 
Hello hello...


Si eu sunt o "fericita" cu ceva bune kg in plus, pana acum nu am incercat prin nicio metoda disperata sa scap de ele, dar a cam venit vremea... sincer m-am saturat sa nu incap in hainele care imi plac, alea sunt fabricate in general doar pe marimi mici x-(

So.. it's time to change things... Cam o saptamana mananc sanatos, cel putin asa cred eu :D Ideea e ca am primit o invitatie gratuita la o evaluare de nutritie de la Herbalife, atunci am deschis mai bine ochii si am realizat ca eu pe bune, am de slabit 20 si ceva de kg :-o Nu o sa ma apuc de luat pastile si nici shake-uri ( asa cum am primit recomandare ), o sa incerc sa le dau jos asa cum trebuie, fara sa o iau pe scurtatura.

Ieri mi-am achizitionat un voucher la street dance, cred ca e o metoda buna de a face miscare, miercuri o sa ma duc la prima sedinta de dans, can't wait!! Mai ales pentru ca imi place sa dansez :x :x

Dar acum trebuie sa ma apuc de o dieta si nu stiu care, am auzit ca da rezultate dieta Dukan.. Ideea e ca sunt studenta si nu am unde sa gatesc, asa ca imi trebuie o dieta care sa aiba meniuri simple si usor de procurat.. Aveti ceva propuneri? >:D<

mvthebest 03 feb 2013 07:10:29

Re: Slabuta noua la orizont ^_^
 
Citat:

Anterior postat de SummerLove (Post 1217045)
Hello hello...


Si eu sunt o "fericita" cu ceva bune kg in plus, pana acum nu am incercat prin nicio metoda disperata sa scap de ele, dar a cam venit vremea... sincer m-am saturat sa nu incap in hainele care imi plac, alea sunt fabricate in general doar pe marimi mici x-(

So.. it's time to change things... Cam o saptamana mananc sanatos, cel putin asa cred eu :D Ideea e ca am primit o invitatie gratuita la o evaluare de nutritie de la Herbalife, atunci am deschis mai bine ochii si am realizat ca eu pe bune, am de slabit 20 si ceva de kg :-o Nu o sa ma apuc de luat pastile si nici shake-uri ( asa cum am primit recomandare ), o sa incerc sa le dau jos asa cum trebuie, fara sa o iau pe scurtatura.

Ieri mi-am achizitionat un voucher la street dance, cred ca e o metoda buna de a face miscare, miercuri o sa ma duc la prima sedinta de dans, can't wait!! Mai ales pentru ca imi place sa dansez :x :x

Dar acum trebuie sa ma apuc de o dieta si nu stiu care, am auzit ca da rezultate dieta Dukan.. Ideea e ca sunt studenta si nu am unde sa gatesc, asa ca imi trebuie o dieta care sa aiba meniuri simple si usor de procurat.. Aveti ceva propuneri? >:D<

Buna dimineata !
Bine ai venit !>:D<:-*

Sincer, pe mine m-au ''ajutat'' si acele prafuri si pastile sa acumulez cat mai multe kg in plus.:(
Cel mai bun remediu este eliminarea carbo-lor rai,sucurilor,dulciurilor din comert,grasimilor in exces. O dieta bazata pe proteine(carne:pui,vita,fructe de mare,peste,oua,lactate cu putina grasime)+carbo buni (1fructe/zi,preferabil pe dim. sau cu 2-3h dupa masa, produse din faina integrala,legume:mai rarut cele cu amidon)+grasimi bune(luate din peste,ulei de cocos,etc)
Plus SPORT desigur !

Si eu iti recomand Dieta Dukan daca iubesti proteinele si nu numai. Este o dieta foarte eficienta,dar trebuie sa ai grija si la apa. In zilele de PP trebuie sa bei de la 2l de apa(este favorabil ptr rinichii tai).

Multa bafta in tot ce ti-ai propus ! Iti poti nota si meniul pe site, asa te vor sustine slabutele si arata unde gresesti. >:D<:-*

SummerLove 03 feb 2013 11:16:59

Re: Slabuta noua la orizont ^_^
 
Buna dimi!! :x

Multumesc de primirea calduroasa!! :-*
In ultima perioada, din fericire, beau multa apa si nu sucuri.. imi place recomandarea ta si cam sunt fana proteine, deci o sa ma apuc de Dukan si o sa postez meniurile mele.
Trebuie sa am neaparat 3 mese si 2 gustari? Mie nu mi trebuie atata mancare intr-o zi:D de obicei mananc putin..

O zi frumoasa iti doresc!!! :-*>:D<

SummerLove 03 feb 2013 11:27:46

Re: Slabuta noua la orizont ^_^
 
Citeam acum prin jurnalul tau...si eu tocmai am luat micul dejun/pranzul... ca m-am trezit la 10 jumatate :D
Ma enerveaza teribil ca nu ma pot trezi mai devreme,sunt dependenta de somn....
Apropo, masa pe care tocmai am luat-o a fost o salata din rosii, castraveti, salata verde si telemea si o bulca mica de paine..si un pahar de lapte .. pentru mine suna a mancare sanatoasa :D

elene94 03 feb 2013 13:18:29

Re: Slabuta noua la orizont ^_^
 
Bine ai venit!
Eu am tinut Dukan strict pana ieri deci te pot ajuta cu sfaturi! Intradevar se slabeste frumos si usor(ticker), eu am renuntat fiindca am dezvoltat o alergie din exces de proteine, nu pentru ca nu as mai fi rezistat. Dar o sa tin un Dukan mai usor. Pentru a evita asta iti recomand sa bei din ce in ce mai multa apa, proportional cu nr de zile de atac tinute. Daca treci de 3 zile, mareste la 3l de lichid zilnic, pt siguranta ta: poate fi si ceai, eu obisnuiesc sa beau foarte mult ceai verde, eviti si constipatia astfel.

In rest succes, e o dieta in care nu trebuie sa pregatesti mese laborioase daca nu vrei, deci e pe placut tau! De obicei eu mancam peste (alternam intre peste de ocean si de apa dulce), iurturi degresate, oua. Si nu, dp meu de vedere nu conteaza nr de mese la dietele proteice, mananca cand ti-e foame si gata, nu te mai stresa.

Bafta!>:D<

SummerLove 03 feb 2013 14:48:25

Re: Slabuta noua la orizont ^_^
 
Citat:

Anterior postat de elene94 (Post 1217206)
Bine ai venit!
Eu am tinut Dukan strict pana ieri deci te pot ajuta cu sfaturi! Intradevar se slabeste frumos si usor(ticker), eu am renuntat fiindca am dezvoltat o alergie din exces de proteine, nu pentru ca nu as mai fi rezistat. Dar o sa tin un Dukan mai usor. Pentru a evita asta iti recomand sa bei din ce in ce mai multa apa, proportional cu nr de zile de atac tinute. Daca treci de 3 zile, mareste la 3l de lichid zilnic, pt siguranta ta: poate fi si ceai, eu obisnuiesc sa beau foarte mult ceai verde, eviti si constipatia astfel.

In rest succes, e o dieta in care nu trebuie sa pregatesti mese laborioase daca nu vrei, deci e pe placut tau! De obicei eu mancam peste (alternam intre peste de ocean si de apa dulce), iurturi degresate, oua. Si nu, dp meu de vedere nu conteaza nr de mese la dietele proteice, mananca cand ti-e foame si gata, nu te mai stresa.

Bafta!>:D<

Pot bea lapte in loc de apa? Recent mi-am dezvoltat o pasiune pentru lapte, daca beau un litru de lapte si 2 de apa ar trebui sa fie ok,nu?
Eu nu prea sunt fana peste, dar din cate observ ar cam trebui sa incep sa il includ in meniul meu. Nici dupa carne nu ma dau tare in vant, doar piept de pui si ficatei, atat mananc :D
Multumesc de sustinere :x>:D<

elene94 03 feb 2013 15:12:40

Re: Slabuta noua la orizont ^_^
 
Citat:

Anterior postat de SummerLove (Post 1217228)
Pot bea lapte in loc de apa? Recent mi-am dezvoltat o pasiune pentru lapte, daca beau un litru de lapte si 2 de apa ar trebui sa fie ok,nu?
Eu nu prea sunt fana peste, dar din cate observ ar cam trebui sa incep sa il includ in meniul meu. Nici dupa carne nu ma dau tare in vant, doar piept de pui si ficatei, atat mananc :D
Multumesc de sustinere :x>:D<

Da, e ok. Orienteaza-te dupa organismul tu, eu din a5a zi aveam gura uscata cand ma trezeam, si mai toata ziua. Eu iubesc pestele, tu papa doar pui daca nu iti place, a din dieta o placere>:D<

SummerLove 03 feb 2013 19:06:16

Re: Slabuta noua la orizont ^_^
 
Citat:

Anterior postat de elene94 (Post 1217234)
Da, e ok. Orienteaza-te dupa organismul tu, eu din a5a zi aveam gura uscata cand ma trezeam, si mai toata ziua. Eu iubesc pestele, tu papa doar pui daca nu iti place, a din dieta o placere>:D<


Hihi, ce bine suna dieta din placere :x:x:x:x
A doua masa pe ziua de azi a fost tot salatica, dar aveam o conserva de ton primita de la mama si statea in frigider asa ca am adaugat-o la salata si a iesit minunata :D
Ultima masa pe seara asta o sa fie o cana mare de cafea si poate putina cioco, trebuie sa stau sa invat la noapte si nu stiu de unde sa culeg energia necesara ... :-/
:-*>:D<

mvthebest 04 feb 2013 12:58:37

Re: Slabuta noua la orizont ^_^
 
Citat:

Anterior postat de SummerLove (Post 1217166)
Buna dimi!! :x

Multumesc de primirea calduroasa!! :-*
In ultima perioada, din fericire, beau multa apa si nu sucuri.. imi place recomandarea ta si cam sunt fana proteine, deci o sa ma apuc de Dukan si o sa postez meniurile mele.
Trebuie sa am neaparat 3 mese si 2 gustari? Mie nu mi trebuie atata mancare intr-o zi:D de obicei mananc putin..

O zi frumoasa iti doresc!!! :-*>:D<

La Dukan mananci la orice ora si cat vrei. Cu cat mananci mai multe proteine cu atat slabesti mai frumos (lactate maxim 900g). Daca te feresti de mancare nu inseamna ca si ve-i slabi.
>:D<

mvthebest 04 feb 2013 13:06:28

Re: Slabuta noua la orizont ^_^
 
Citat:

Anterior postat de SummerLove (Post 1217228)
Pot bea lapte in loc de apa? Recent mi-am dezvoltat o pasiune pentru lapte, daca beau un litru de lapte si 2 de apa ar trebui sa fie ok,nu?
Eu nu prea sunt fana peste, dar din cate observ ar cam trebui sa incep sa il includ in meniul meu. Nici dupa carne nu ma dau tare in vant, doar piept de pui si ficatei, atat mananc :D
Multumesc de sustinere :x>:D<

In prima faza (Atacul) nu ai voie mult lapte. Defapt cam si in faza2 e indicat sa bei mai putin lapte. 1l e foarte mult;).
Uite: ''Laptele nu este nici acesta acceptat decat in cantitati foarte mici (adica putin lapte degresat in cafea) deoarece contine lactoza, adica zahar. Lactoza este eliminata atunci cand laptele este transformat in branza.''

Iti poti prepara diferite reteta cu, carnica si atunci isi schimba gustul. Poti sa condimentezi dupa gust. Ai grija la cuburile ptr supica sa nu aibe zahar. Cel mai indicat este sa citesti putin despre dieta. E mai favorabil ptr tine. http://forum.slabute.ro/dieta-dukan/...7.html#post108
http://forum.slabute.ro/dieta-dukan/...3-a-12103.html


Ora este GMT +2. Ora este acum 13:05:48.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO